SLS bo skupaj s somišljeniki najkasneje po referendumu, na katerem bodo volivci po našem prepričanju zavrnili arbitražni sporazum, vložila interpelacijo proti zunanjemu ministru in predsedniku vlade skupaj s konstruktivno nezaupnico vladi.
Ljubljana, 3. november 2009 - V SLS obsojamo neodgovorno ravnanje predsednika slovenske vlade in vladne koalicije, ki z vztrajanjem na predlogu arbitražnega sporazuma Slovenijo izpostavlja nevarnosti, da izgubi dele svojega zemlja in morja ter teritorialni stik z mednarodnimi vodami, kar bi za Slovenijo imelo velike gospodarske in politične posledice. SLS zato še enkrat poziva predsednika vlade, naj se posvetuje z uglednimi Slovenci in priznanimi strokovnjaki, dr. Francetom Bučarjem, dr. Marko Pavliho, dr. Mirom Cerarjem ml. in drugimi, ki opozarjajo na možnost škodljivih in nepopravljivih posledic podpisa arbitražnega sporazuma. Prav tako pozivamo poslance Državnega zbora RS, da upoštevajo pomisleke dr. Franceta Bučarja, dr. Janeza Čebulja in drugih pravnih strokovnjakov, ki ocenjujejo, da bi o arbitražnem sporazumu Državni zbor RS moral odločati z dvotretjinsko večino, saj gre za vprašanja, ki so povezana z določanjem teritorija Slovenije in njenih meja.
SLS poziva poslance vladne koalicije, naj ne podprejo arbitražnega sporazuma in naj namesto politične lojalnosti vladi in vodstvom strank na prvo mesto postavijo odgovornost do Slovenije in zaščite njenih strateških interesov.
V primeru ratifikacije sporazuma o arbitraži v Državnem zboru RS bo SLS sprožila postopek za razpis naknadnega zakonodajnega referenduma s ciljem, da se arbitražni sporazum zavrne in preprečijo njegove škodljive posledice.
V SLS pričakujemo, da bodo poleg poslancev SNS, ki so že zagotovili podporo, pobudo za referendum podprli tudi poslanci SDS, kot so obljubili, s čimer bi imeli več kot 30 potrebnih podpisov. V nasprotnem primeru pa bomo šli v zbiranje 40.000 podpisov podpore za referendum.
Obenem bo SLS vložila pobudo v Državni zbor RS, da se hkrati izvede posvetovalni referendum z vprašanjem: »Ali ste za to, da Slovenija podpre vstop Hrvaške v Evropsko unijo, vendar pod pogojem, da se ta umakne s slovenskega ozemlja in morja in da Slovenija ohrani teritorialni stik z odprtim morjem?«
SLS bo skupaj s somišljeniki najkasneje po referendumu, na katerem bodo volivci po našem prepričanju zavrnili arbitražni sporazum, vložila interpelacijo proti zunanjemu ministru in predsedniku vlade skupaj s konstruktivno nezaupnico vladi.
SLS obžaluje, da smo prisiljeni na tak način braniti najvitalnejše slovenske interese, torej slovensko ozemlje, morje in teritorialni stik Slovenije z odprtim morjem, saj bi pričakovali, da bi te interese ščitili uradni organi slovenske države in njeni najvišji predstavniki, v skladu s prisego, ki so jo dali ob izvolitvi.