Ljubljana, 2. november 2009 – SLS pozdravlja pismo predsednika Komisije pravičnost in mir pri Slovenski škofovski konferenci (SŠK), mariborskega nadškofa Antona Stresa, predsedniku Hrvaške komisije Iustitia et Pax, v katerem izraža obžalovanje ob objavi sobotne izjave omenjene komisije v zvezi z arbitražnim sporazumom glede določanja meje med Slovenijo in Hrvaško. SLS opozarja, da takšni potezi aktivnega agitiranja s strani škofovske organizacije svet že dolgo ni bil priča in SLS jo ocenjujemo kot zelo zaskrbljujočo. SLS opozarja, da je za takšne neustrezne in neodgovorne pozive javnosti, v katerih se med drugim krivično očita Sloveniji ozemeljske težnje, tlakovala plodna tla prav neustrezna pretekla in sedanja politika na obeh straneh, in ko slovenska politika v preteklosti ni hotela ali znala predstaviti domači javnosti, zakaj pri tem primeru gre_ kakšne so bile hrvaške enostranske poteze, ki so privedle do tega, da danes Hrvaška zaseda več delov slovenskega ozemlja in morja tudi s kršenjem mednarodno pravno veljavnih dokumentov, med drugim s kršitvijo Londonskega memoranduma z odcepitvijo katastrskih občin Kaštel in Savudrija občini Piran in priključitvi občini Buje. Zato gre v primeru Kaštela in Savudrije za mednarodno pravno nično dejanje. Ta in druga dejstva mora Slovenija predstaviti evropski in svetovni politični javnosti, in to morajo biti slovenska izhodišča za arbitražo ali mediacijo.
SLS ponovno poudarja, da predlog arbitražnega sporazuma o meji s Hrvaško Sloveniji ne prinaša ničesar in je za Slovenijo škodljiv, zato ga je treba nujno zavrniti. Ob tem pa mora slovenska vlada za prihodnje reševanje mejne problematike odločno vztrajati na nespornih zgodovinskih dejstvih in izhodiščih, ki bodo podkrepljena z vsemi zemljevidi in mednarodnopravno veljavnimi zgodovinskimi dokumenti.
SLS tudi poziva Vlado RS, da s predloga arbitražnega sporazuma danes končno umakne oznako zaupano, glede na to, da je hrvaški Sabor na svoji spletni strani objavil sporazum.
Kot je SLS že napovedala, bo v primeru slovenskega podpisa arbitražnega sporazuma začela aktivnosti za razpis naknadnega zakonodajnega referendumu o arbitražnem sporazumu o meji s Hrvaško, predlagala tudi razpis hkratnega posvetovalnega referenduma. Na posvetovalnem referendumu, ki bi potekal skupaj z naknadnim zakonodajnim referendumom o arbitražnem sporazumu o meji s Hrvaško, bi slovenski državljani lahko pravočasno dali jasno sporočilo tako slovenski, kot hrvaški, evropski in svetovni politiki, pod kakšnimi pogoji bo Slovenija ob koncu hrvaških pristopnih pogajanj podprla vstop Hrvaške v EU. Okvirno vprašanje posvetovalnega referenduma bi bilo v smeri predloga_ »Ali ste za to, da Slovenija podpre vstop Hrvaške v EU pod pogojem, da se Hrvaška umakne s slovenskega ozemlja in morja, in da Slovenija ohrani teritorialni stik z odprtim morjem?«.