Ljubljana, 30. oktober 2009 – SLS protestira proti ignorantskemu ravnanju Vlade RS, ki je na včerajšnji seji brez najmanjšega upoštevanja strokovnih predlogov in pripomb potrdila vladni predlog Zakona o Skladu kmetijskih zemljišč in gozdov RS ter ga posredovala v parlamentarni postopek. Na sredini javni razpravi, ki je bila sklicana na pobudo poslanca SLS in predsednika Odbora Državnega zbora RS za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Franca Bogoviča, so dvorano Državnega sveta RS do zadnjega sedeža napolnili predstavniki strokovne in zainteresirane javnosti ter argumentirano predstavili pomanjkljivosti zakona in predloge za izboljšave. Ne samo SLS, temveč tudi ostali strokovnjaki so glasno opozarjali, da gre večina predlaganih sprememb v smeri slabitve Sklada in povečanja njegove odvisnosti od proračunskih sredstev. Potrjeni predlog zakona namreč zmanjšuje nadzor nad delom Sklada, s tem ko ukinja nadzorni odbor, hkrati pa Sklad ne bo več zavezan poročati neposredno Državnemu zboru RS, kar je po prepričanju poslanca SLS Franca Bogoviča nedopustno. »Nadzor nad porabo proračunskih sredstev moramo kvečjemu okrepiti in narediti še bolj transparenten. To je še posebej pomembno tudi v času ekonomske krize, aktualna Vlada RS pa se do porabe javnega denarja obnaša ignorantsko in nonšalantno ter v primeru Sklada kmetijskih zemljišč celo onemogoča nadzor Državnemu zboru RS!«, pa je ogorčen tudi vodja PS SLS Jakob Presečnik.
Skladu kmetijskih zemljišč in gozdov RS zakon dodatno odvzema sredstva iz koncesijskih dajatev, hkrati pa mu stroškovno nalaga še zaposlene z Zavoda za gozdove RS. Vse to vodi v popolno odvisnost Sklada od trenutne politične garniture oziroma postopno ukinjanje njegovih temeljnih zadolžitev in prenos pomembnih odločitev na tem področju na Vlado RS.
Čeprav so bila vsa dejstva o pomanjkljivostih predloga predstavljena tudi ministru za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano dr. Milanu Pogačniku, ki je bil na javni razpravi tudi prisoten in je v njej sodeloval, se ta ni odločil niti za najmanjšo spremembo svojega predloga. Ob tem se v SLS sprašujemo, kakšen je potem namen javnih razprav, če jih koalicijski glasovalni stroj ne jemlje resno, četudi se Vlada RS tako rada sklicuje na stroko pri svojem delu. SLS bi sicer podprla prenos določenih dejavnosti in odgovornosti ter financiranje na same občine, vendar je SLS prepričana, da je predlog vladnega zakona pisan na kožo samo nekaterim posameznim občinam in nekaterim koncesionarjem, drugim pa bodo ostale drobtinice.
SLS je razočarana nad aroganco Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano RS ter trenutne vladajoče politike, ki ni želela prisluhniti niti enemu strokovnemu argumentu niti vsem ostalim javnim stališčem, ki so orisala pomanjkljivosti zakonskega predloga. Brezkompromisno preglasovanje vsake opozicijske pripombe in ignoriranje strokovne javnosti ni v duhu delovanja za skupno dobro celotne države.