Ljubljana, 29. oktober 2009 – SLS: Maske so dokončno padle. Hrvaška vlada verjame, opozicija pa hoče dodatna strokovna zagotovila, da Slovenija prek predlaganega arbitražnega sporazuma ne more dobiti teritorialnega stika z odprtim morjem. Z drugimi besedami, Hrvaška hoče imeti trdna zagotovila, da bo Slovenija prek arbitražnega sporazuma izgubila gospodarsko in politično strateško pomemben teritorialni stik z odprtim morjem, da torej ne bo nič več pomorska država in polnem pomenu te besede, ker je Slovenija bila in zaenkrat še je.
SLS še enkrat poudarja, da so zagotovila predsednika Vlade RS Boruta Pahorja, da predlog arbitražnega sporazuma o meji s Hrvaško Sloveniji ohranja teritorialni stik z odprtim morjem, zavajanja slovenske javnosti, kar potrjujejo tudi stališča številnih uglednih slovenskih strokovnjakov na čelu z dr. Francetom Bučarjem, dr. Markom Pavliho in dr. Mirom Cerarjem ml. SLS opozarja, da je Hrvaško stališče jasno - predlog arbitražnega sporazuma bo Hrvaška podpisala le ob trdnem zagotovilu, da Slovenija ne bo ohranila teritorialnega stika z odprtim morjem. In vsakršna zaslepljenost ali sprenevedanje slovenske vladajoče politike, da temu ni tako, ni nikakor opravičljiva. SLS zato upa in pričakuje, da bo vsaj sedaj slovenska vlada prekinila s prizadevanji za podpis takega arbitražnega sporazuma, ki je nedvomno zelo škodljiv za Slovenijo. Izguba teritorialnega stika Slovenije z mednarodnimi vodami bi namreč imela tudi velike negativne gospodarske posledice za Luko Koper, Slovenske železnice in številne druge gospodarske panoge ter podjetja.
SLS ponovno poudarja, da gre pri prizadevanjih slovenske vlade za podpis tako škodljivega sporazuma za delovanje v nasprotju s Ustavo Republike Slovenije in več zakoni, delovanje v nasprotju s sklepom Državnega zbora Republike Slovenije o zaščiti slovenskih interesov pri vključevanju Hrvaške v Nato, delovanje v nasprotju z ugotovitvami Bele knjige Ministrstva za zunanje zadeve, delovanje v nasprotju z vsebino slovenskih protestnih not ob hrvaškem poseganju po slovenskem ozemlju in morju ter delovanje v nasprotju z ugotovitvami podskupin zgodovinarjev in drugih strokovnjakov v okviru vladne komisije za meje. Gre tudi za kršitev 35a. člena kazenskega zakonika Republike Slovenije, za kar je zagrožena visoka zaporna kazen.
Ob izpostavljanju mednarodnega prava kot edinega kriterija pri določanju meje Slovenska ljudska stranka sprašuje Vlado RS, zakaj Republiki Hrvaški ne predloži število hrvaških kršitev mednarodnega prava, od poosamosvojitvene nezakonite zasedbe delov dokazano slovenskega ozemlja in morja, do katastrskih občin Kaštel in Savudrija, ki sta bili v nasprotju z Londonskim memorandumom, torej nezakonito in mednarodno pravno nično odvzeti občini Piran in priključeni občini Buje. Ali pa mednarodno pravo velja le takrat, kadar je to v korist Hrvaške – kar je ob dejstvu, da ima naša soseda očitno dva predsednika vlade, mi pa nobenega, tudi možno?