Ljubljana, 12. november 2009 – SLS se zaveda resnosti gospodarsko-socialne krize, ki se prek propadanja številnih podjetij še poglablja in ogroža vedno več ljudi in prihodnost celotnih regij, kar je tudi pomemben razlog za napovedane množične proteste. SLS je prepričana, da z metodami, ki so do gospodarske in socialne krize pripeljale, te krize ni mogoče rešiti. Obenem SLS meni, da bo edino zdravo gospodarstvo prebivalcem Slovenije zagotavljalo ne le golo preživetje, ampak tudi dostojno življenje.
Predsednik SLS mag. Radovan Žerjav opozarja, da je trenutno ekonomsko-socialno ravnovesje porušeno. Po njegovem mnenju bo nujno v naslednjih tednih in mesecih skozi temeljite reforme priti do novega bolj pravičnega ekonomsko-socialnega ravnovesja, kjer bi po eni strani zasledovali cilj, da v Sloveniji postavimo take pogoje gospodarstva, da bo ena od zahtev delavcev po minimalni plači 600 evrov povsem sprejemljiv cilj brez nevarnosti, da bi zaradi tega trpela konkurenčnost slovenskega gospodarstva.
»Tega pa zagotovo ni moč izvesti brez celovite reforme javne uprave in brez radikalnega znižanja stroškov javne uprave. Dejstvo je, da je država predraga in da si tako drage države Slovenci danes skozi prizmo trenutnega stanja slovenskega gospodarstva preprosto ne moremo več privoščiti,« pravi mag. Žerjav.
Po drugi strani pa je za dosego zgornjega cilja glede konkurenčnosti gospodarstva in višje minimalne plače po mnenju SLS potreben odkrit obračun s korupcijsko-klientelističnimi spregami, ki onemogočajo razvoj gospodarstva, še posebno malih srednjih podjetij in dušijo vsestranski družbeni razvoj.
Jasen signal, da je na tem področju nekaj zelo narobe, je bil sporočen skozi težave v družbi Gorenje, d. d., ki je ves čas bila ideal uspešne slovenske in evropske razvojno naravnane korporacije z odličnimi visoko tehnološkimi izdelki, kar bi moralo biti porok za njeno uspešno delovanje. Skozi nedavne njihove težave v primeru spontanih delavskih protestov pa je država dobila dejansko jasen signal, da kljub razvojno naravnani in visokotehnološki družbi zaradi previsoke obremenitve delavskih plač z davki in prispevki ta ne more biti konkurenčna na evropskem in drugih trgih. Cilj države bi moral biti_ manjša obremenitev plač z davki, kar bi posledično omogočilo razbremenitev gospodarstva.
Ob vsem tem pa je nujna hkratna celovita reforma pokojninskega in zdravstvenega sistema. Mag. Radovan Žerjav opozarja, da gospodarsko-socialne krize v Sloveniji danes še zdaleč nismo premagali, zato opozarja Vlado RS, da se leto izteka in da naj vendarle sprejme hitre ukrepe, ki bi gospodarstvu pomagali izvleči se iz krize, s čimer bi omilila in zaustavila veliko izgubljanje delovnih mest.