Ljubljana, 9. november 2009 – SLS ocenjuje, da Vlada RS z namero po sklicu predhodnega posvetovalnega referenduma o arbitražnem sporazumu o meji s Hrvaško, torej referenduma, čigar rezultat za Vlado RS in Državni zbor RS ni zavezujoč, zgolj poskuša preprečiti naknadni zakonodajni referendum, ki pa je zavezujoč. In sicer to očitno poskuša preprečiti formalno z interpretacijo, da o isti vsebini v roku enega leta nista možna dva referenduma, ali pa postaviti pod vprašaj smiselnost naknadnega zakonodajnega referenduma, češ, saj so se o tem vprašanju ljudje že izjasnili na predhodnem posvetovalnem referendumu.
Če pa hoče Vlada RS predvsem preveriti voljo ljudi, pa naj ob predhodnem posvetovalnem referendumom poleg vprašanja o arbitražnemu sporazumu, ki je način reševanja mejne problematike, postavi državljanom tudi dodatno vprašanje o vsebini, torej vprašanje: »Ali ste za to, da Slovenija podpre vstop Hrvaške v Evropsko unijo, vendar pod pogojem, da se ta umakne s slovenskega ozemlja in morja in da Slovenija ohrani teritorialni stik z odprtim morjem?«. Obenem pa naj v času referendumske kampanje zagotovi povsem enakovredne možnosti predstavitve stališč ZA in stališč PROTI arbitražnemu sporazumu.
V kolikor bi se Vlada RS resnično želela z državljani neobvezno posvetovati, kar bi bilo prav in v tem primeru nujno, bi to morala storiti, še preden je v Stockholmu podpisala arbitražni sporazum. Po podpisu arbitražnega sporazuma s strani predsednika vlade pa predhodni posvetovalni referendum ničemur več ne služi, saj v primeru, da ni postavljeno tudi dodatno vprašanje o zgoraj omenjeni vsebini, pomeni zgolj nepotrebne stroške. SLS še enkrat poudarja, da potem, ko je Vlada RS že podpisala arbitražni sporazum, je smiseln in utemeljen le naknadni zakonodajni referendum, katerega rezultat je za Vlado RS in Državni zbor RS zavezujoč.
SLS še enkrat poudarja, da je pomembneje izpeljati naknadni zakonodajni referendum, s katerim imajo državljani dejansko možnost spreminjanja sprejetih odločitev Državnega zbora RS, kar pa ni možno s predhodnim posvetovalnim referendumom, o katerem govorita predsednik države dr. Danilo Türk in predsednik vlade Borut Pahor.