Ljubljana, 6. november 2009 – Pred kratkim je predsednik SLS in poslanec v Državnem zboru RS mag. Radovan Žerjav na ministra za finance dr. Franceta Križaniča naslovil pisno poslansko vprašanje v zvezi z vpletanjem Vlade RS v postopek prisilne poravnave družbe Istrabenz. »Gre za finančni holding z 20 zaposlenimi in ne za neko družbo v državni lasti, zato me čudi takšno intenzivno ukrepanje s strani vlade, ko bi bilo to veliko bolj smiselno v podjetjih, kjer je država dejansko vsaj posredni lastnik, kot sta na primer Mura ali Steklarska Nova,« je začuden mag. Žerjav. Po nekaterih informacijah, ki so zaokrožile v javnosti, naj bi Vlada RS pripravljala ustanovitev nove družbe z omejeno odgovornostjo, ki naj bi s pomočjo ene od slovenskih bank odkupila vse obveznosti Istrabenza, bila pa naj bi v 51 % lastništvu državnega sklada Kapitalske družbe, d. d., in v 49 % lastništvu družbe Petrol, d. d.
V SLS smo presenečeni nad javnim nagovarjanjem gospodarske družbe Petrol, d. d., s strani Vlade RS, da se vključi v prostovoljno poravnavo družbe Istrabenz oziroma celo odkupuje njihove zapadle dolgove. V SLS še vedno menimo, da je dolžnost uprave Istrabenza, da deleže v svojih družbah proda najboljšemu ponudniku in na ta način iztrži maksimalni izkupiček. Vsaka druga rešitev namreč pomeni neposredno oškodovanje bank upnic, med katerimi so tudi banke v večinski državni lasti.
»Resnično ne vidimo v napovedanih potezah reševanja holdinga Istrabenz nobene koristi za slovensko gospodarstvo. Omenjeni posli so gotovo slabi za upnike Istrabenza ter za ime KAD, katerega primarno poslanstvo je predvsem upravljati s sredstvi, namenjenimi pokrivanju potreb Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje,« še zaključujejo v SLS.