Ljubljana, 4. november 2009 – Ob današnjem podpisu arbitražnega sporazuma je predsednik SLS mag. Radovan Žerjav globoko razočaran in zaskrbljen, saj ne predsednik Vlade RS Borut Pahor ne minister za zunanje zadeve Samuel Žbogar nista prisluhnila argumentom priznanih strokovnjakov glede predloga arbitražnega sporazuma niti ga Vlada RS ni dala v javno obravnavo. »Državljanke in državljani Republike Slovenije so bili tako prikrajšani za ključne informacije o usodi ozemlja in morja ter statusa svoje države, Slovenije, kot pomorske države,« je poudaril mag. Žerjav. SLS bo naredila vse, kar je v njeni moči, da bi Državni zbor RS večinsko zavrnil arbitražni sporazum in da bi o tem odločal z dvotretjinsko večino. V primeru, da nam to ne bo uspelo, nam za zaščito najvitalnejših slovenskih interesov ostane le še referendum. »SLS pričakuje, in sam sem danes tako predsednika SDS kot predsednika SNS že pozval, da do petka v SDS in SNS podajo podpise za razpis naknadnega zakonodajnega referenduma o arbitražnem sporazumu, s čimer bi zbrali potrebnih 30 podpisov in izpolnili pogoj za razpis referenduma. Če do petka ne bomo imeli zbranih obljubljenih podpisov, bomo začeli z aktivnostmi za zbiranje 40.000 podpisov, saj ne želimo priti v časovno stisko,« obljublja mag. Žerjav. V SLS se zavedamo, da v času referendumske kampanje lahko pridejo do izraza tudi skrajna stališča in izjave, ki ne pripomorejo k pozitivnemu medsosedskemu ozračju. Poudarjamo pa, da celotno odgovornost za vse morebitne negativne stranske učinke ob referendumu nosita Vlada RS in vladna parlamentarna večina, saj kljub nasprotovanju uglednih strokovnjakov, celotne opozicije in sodeč po raziskavah, večine slovenske javnosti, vztrajata na sprejetju dokazano škodljivega arbitražnega sporazuma.
V SLS spominjamo, da je po mnogo pozivih, naj s predloga umakne oznako »zaupno«, premier Pahor najprej odgovoril, da bo Kosorjevo pozval k umiku oznake »zaupno«, in če bodo to Hrvatje storili, bo to oznako odmaknila tudi slovenska stran. Ko je hrvaški Sabor v ponedeljek, 2. novembra, dejansko umaknil oznako »zaupno« in NEMUDOMA ta dokument tudi objavil na svojih spletnih straneh, je Vlada RS potrebovala še cel dan, da je s predloga arbitražnega sporazuma umaknila oznako »zaupno« (včeraj, v torek, 3. novembra) in nato še EN DAN, da je bil dostopen javnosti (DANES, 4. novembra, PO podpisu sporazuma). Toliko o »usklajenosti« Pahorja in Kosorjeve, da o tem, da slovenski predsednik vlade ne drži besede, sploh ne govorimo!
Seveda zaradi tega ni bila mogoča kritična strokovna in javna razprava o predlogu arbitražnega sporazuma in ob robu tega SLS odločno nasprotuje poskusom medijske in siceršnje diskreditacije uglednih posameznikov in strokovnjakov, ki so javno izrazili nestrinjanje oz. nasprotovanje predlogu arbitražnega sporazuma. V SLS opažamo, da se zadnje dni še posebej intenzivno poskuša utišati strokovno javnost in njena tehtno utemeljena kritična mnenja v zvezi z arbitražnim sporazumom. SLS glasno opozarja, da je to v nasprotju s temeljnimi demokratičnimi standardi, kar se v tem konkretnem primeru še posebej močno čuti. Medijski prostor za pluralno izražanje mnenj o arbitražnem sporazumu se namreč več kot očitno zapira in je večinsko pod vplivom aktualne oblasti.
Obenem v SLS opozarjamo, da dr. Vasilka Sancin v javnosti še vedno nastopa kot neodvisna strokovnjakinja za mednarodno pravo, čeprav dela za Ministrstvo za zunanje zadeve RS ravno na vprašanju mednarodnega prava in konkretno na vprašanju slovensko-hrvaške meje, kar je bilo javnosti razkrito že prejšnji teden. Pri tem se v SLS sprašujemo, koliko je med pravniki strokovnjakov, ki niso politiki, pa nastopajo v javnosti in zagovarjajo sporazum? Ugotavljamo namreč, da sta edini pravnici oz. strokovnjakinji – ki domnevno nista dejavni v politiki -, ki sta nastopali v javnosti kot zagovornici sporazuma, ravno dr. Mirjam Škrk in dr. Vasilka Sancin. Kot je Vlada RS navedla v odgovoru na pisno poslansko vprašanje vodje PS SLS Jakoba Presečnika, pa imata obe sklenjeni pogodbi za svetovanje na MZZ. Tudi to dejstvo je ostalo v medijih neopaženo, čeprav kar bode v oči, da sta omenjeni le domnevno neodvisni strokovnjakinji, v resnici pa na plačilni listi Ministrstva za zunanje zadeve RS in kot taki druge možnosti, kot da sporazum hvalita, niti nimata.