Ljubljana, 18. november 2009 - Danes je na nadaljevanju 11. redne seje DZ RS vodja PS SLS Jakob Presečnik predstavil mnenje Poslanske skupine SLS glede predloga Zakona o spremembah Zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih, ki si ga lahko v celoti preberete v nadaljevanju.
Poslanci Slovenske ljudske stranke bomo podprli predlog sprememb Zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih, ki so ga predlagali kolegi iz SDS, saj gre za uskladitev z Ustavno odločbo. S tem predlogom zakona, ki je pred nami, predlagatelji sledijo odpravi neskladja 92. člena ZZZDR z odločbo Ustavnega sodišča (U-I-328/05-12) iz oktobra 2007. Ta poslancem oz. Državnemu zboru RS nalaga, da ob upoštevanju razlogov, ki izhajajo iz te odločbe, sprejmemo ureditev, ki bo omogočala uresničevanje pravice otroka, da izve za svoj izvor na način, ki bo ustavno skladen.
Vlada RS sicer zavrača zakon in utemeljuje, da bo to vprašanje bolj celovito uredila v Družinskem zakoniku.
Za podporo smo se odločili potem, ko smo pretehtali in preučili obrazložitev ustavnega sodišča in primerjali in pretehtali pravice staršev na eni strani in neodtujljivo pravico otroka, da izve, kdo je njegov biološki oče, na drugi strani.
Zato podpiramo rešitev, da petletni rok začne teči od trenutka, ko otrok izve za okoliščine in želi vložiti tožbo za ugotovitev očetovstva.
V Poslanski skupini SLS spoštujemo ustavne pravice in dolžnosti staršev, ki jim gredo tudi po njihovi naravni vlogi - da vzdržujejo, izobražujejo in vzgajajo svoje otroke. Pomembna je tudi določba, ki pravi, da se ta pravica in dolžnost staršem lahko odvzame ali omeji samo iz razlogov, ki jih zaradi varovanja otrokovih koristi določa zakon.
Temeljni cilj predloga spremembe zakona ZZZDR, ki je pred nami, je ravno ureditev bolj pravičnega pravnega ugotavljanja očetovstva s strani otroka, kot jo je nam poslancem oz. Državnemu zboru RS naložila prej omenjena Odločba Ustavnega sodišča.
Člen, ki je po mnenju sodišča neskladen z Ustavo, je določal petletni rok od nastanka polnoletnosti otroka, v katerem je lahko vložil tožbo za ugotovitev očetovstva.
Prepričala nas je obrazložitev Ustavnega sodišča, ki utemeljuje svojo odločbo s tem, da med elemente, ki so odločilnega pomena za razvoj posameznikove osebnosti, šteje tudi poznavanje svojega lastnega izvora.
Zato se nam zdi v SLS še posebej pomembno dejstvo, da je treba otroku omogočiti, da pozna svoje naravne starše. Najbolj idealno za njegov razvoj seveda je, da živi ali vsaj ima stik s svojimi naravnimi starši. S tem lahko vidimo, kar to dejstvo samo po sebi pove, namreč - to dejstvo govori proti možnosti, da bi omogočili posvojitve otrok istospolnim partnerjem, ki ne morejo biti naravni starši otroka. Zato upamo, da bodo to upoštevali tudi pri sprejemanju Družinskega zakonika
Globoko se strinjamo z utemeljitvijo Ustavnega sodišča, da gre za enega od elementov, ki je ključen za predstavo posameznika o samem sebi, pa tudi o njegovem mestu v družbi. Poznavanje lastnega izvora pomembno vpliva tudi na družinske in sorodstvene vezi. Nemožnost ugotovitve lastnega izvora pa lahko za posameznika pomeni hudo breme in negotovost.