Ljubljana, 16. november 2009 – Prvi dan 11. redne seje Državnega zbora RS je namestnik vodje PS SLS in predsednik SLS mag. Radovan Žerjav na predsednika Vlade RS Boruta Pahorja naslovil ustno poslansko vprašanje v zvezi z ratifikacijo arbitražnega sporazuma_
V zadnjem času se v zvezi z ratifikacijo arbitražnega sporazuma v javnosti pojavlja vedno več strokovnjakov in uglednih Slovenk in Slovencev, ki izražajo odkrito zaskrbljenost nad vsebino arbitražnega sporazuma.
Eden najuglednješih Slovencev, pisatelj Boris Pahor, npr. pravi, da če spora ni možno rešiti po pošteni in pravični poti, je bolje, da še nekaj časa ne sprejemamo nobene škodljive odločitve, tudi zavoljo vstopa Hrvaške v EU. Ustavnopravni strokovnjak Miro Cerar ml. pravi, da bolj, ko bere arbitražni sporazum, več resnih vprašanj se mu zastavlja. Najbolj skrb vzbujajoče dejstvo pa se mu zdi odsotnost širšega nacionalnega konsenza pri tako pomembnem vprašanju. Naj ne omenjam v nadaljevanju že vsem znanih stališč dr. Franceta Bučarja, enega od očetov slovenske države, dr. Janeza Čebulja, bivšega ustavnega sodnika, zakoncev Hribar, itd. ...
Vsem zgoraj naštetim uglednežem, strokovnjakom, razumnikom je težko, pravzaprav nemogoče očitati populizem ali celo nerazumnost, česar smo ves čas zagovarjanja pravične rešitve meje med Slovenijo in Hrvaško deležni v Slovenski ljudski stranki.
Pri arbitražnem sporazumu v ospredje sploh ni prišlo vprašanje, kaj je za Slovenijo najbolj koristno. O tem ni čisto nikakršne razprave, kaj šele strokovne razprave. Vlada in politika z Vami na čelu se je postavila na stališče, da je sporazum najboljša izbira, ne da bi bili za to navedeni kakršni koli argumenti oz. dokazi. Vsa vaša energija in energija vseh spin doktorjev slovenskega javnega mnenja je usmerjena v vprašanje, koliko taka rešitev koristi vladi in kako prelisičiti opozicijo, da se ji prepreči njena legitimna namera izkoristiti vsa pravna sredstva, ki so ji v ustavnem redu Republike Slovenije na voljo. Eklatanten dokaz za to je vaše "nespodobno povabilo" opoziciji k hkratnemu umiku vašega predhodnega in našega naknadnega zakonodajnega referenduma v zvezi z ratifikacijo sporazuma.
Vrh stranke SD se preko različnih vzvodov komuniciranja kot "argumentacije" poslužuje celo groženj vojne s Hrvaško.
Zato Vas v luči zadnjih dogajanj okrog hrvaške enostranske izjave o neprejudiciranju meje ter ameriškega stališča podpore takšni izjavi in vseh napovedanih referendumov, njihovih predlagateljev ter različnih tolmačenj izpeljave postopkov okrog teh, spoštovani predsednik Vlade RS, sprašujem, ali ste zavoljo slovenskega nacionalnega interesa z namenom doseči čim širši tako politični kot strokovni konsenz pripravljeni začasno zaustaviti vse aktivnosti okrog priprav in same ratifikacije arbitražnega sporazuma?