SLS ponovno javno sprašuje premiera Pahorja, zakaj ne podpira predloga dodatnega referendumskega vprašanja?
Ljubljana, 13. november 2009 – Hrvaška enostranska izjava o neprejudiciranju meje, s katero naj bi se praktično izključila možnost, da Slovenija ohrani teritorialni stik z mednarodnimi vodami, je za SLS tista pika na i neodgovorni slovenski politiki, zaradi katere bi predsednik vlade RS Borut Pahor moral razmisliti o prevzemu politične odgovornosti za neodgovorno politiko, s katero Slovenija izgublja dele svojega ozemlja, teritorialni stik z mednarodnimi vodami in s tem tudi status pomorske države. Ameriško stališče podpore takšni hrvaški izjavi po prepričanju SLS ni izraz kakšnih protislovenskih namenov ZDA, ampak ena od posledic neustreznega ravnanja slovenske diplomacije in celotne vladajoče politike. Včerajšnja izjava predsednika Vlade RS Boruta Pahorja ob robu seje vlade, ki pomeni podcenjevanje pomena ameriške podpore hrvaškemu enostranskemu stališču, je nevredna resnega predsednika vlade. V izogib nadaljnji škodi, ki jo premier Borut Pahor dela v luči prizadevanj za zaščito najvitalnejših slovenskih interesov, SLS še enkrat poziva predsednika Vlade RS Boruta Pahorja in predsednika Državnega zbora RS dr. Pavla Gantarja, naj nemudoma skličeta na posvet predsednike vseh parlamentarnih političnih strank in strokovnjake z različnimi pogledi na arbitražni sporazum o meji s Hrvaško s ciljem, da se slovenska stališča čimbolj poenotijo in da se izognemo poplavi referendumov z vprašljivim učinki.
SLS še enkrat javno sprašuje predsednika vlade RS Boruta Pahorja, zakaj ne podpira predloga dodatnega referendumskega vprašanja, ki ga predlaga SLS_ »Ali ste za to, da Slovenija podpre vstop Hrvaške v Evropsko unijo, vendar pod pogojem, da se ta umakne s slovenskega ozemlja in morja ter da Slovenija ohrani teritorialni stik z odprtim morjem?« Z možnostjo odgovora na to vprašanje bi ljudje v Sloveniji končno imeli možnost tudi povedati, kakšno vsebinsko rešitev (in ne le kakšen način reševanja) si želijo, tak odgovor pa bi imel tudi mednarodno težo.
SLS poudarja, da podpira čimprejšnji vstop Hrvaške v EU, vendar pod pogojem, da se Hrvaška umakne iz zasedenih delov slovenskega ozemlja in da Slovenija ohrani teritorialni stik z mednarodnimi vodami.