Ljubljana, 13. november 2009 – Vlada RS je včeraj sporočila, da se ne strinja s predlagano dopolnitvijo zakona o varstvenem dodatku, kot tudi ne s predlogom dopolnitve zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, s katerim smo v SLS želeli zagotoviti bolj pravične pokojnine, ki bi kmetom z najnižjimi pokojninami olajšale preživetje, češ da bi bila to diskriminacija do tistih, ki so vplačali prispevke za polni obseg pravic. »Žal se je tudi tokrat pokazalo, da Vlada RS deluje po načelu – kar koli predlaga opozicija, je treba zavrniti,« je v odzivu na odločitev vlade opozoril Jakob Presečnik, vodja PS SLS in prvopodpisani pod oba predloga. SLS se ne strinja z mnenjem Vlade, saj gre za dodatka, ki naj bi bila ukrepa za blažitev socialne stiske uživalcev najnižjih pokojnin, kamor sodijo tudi kmetje, ki prejemajo 227 evrov pokojnine in živijo globoko pod pragom revščine (ki je določen na 495 evrov) in niso več sposobni zaslužiti za preživetje, mnogi pa s tem še preživljajo nezaposlene člane gospodinjstva ipd., ki so plačevali prispevke. Socialni ukrepi in dodatki niso vezani na višino vplačanih prispevkov, in omenjena dodatka vsekakor sodita med take.
»Poleg tega ni mogoče primerjati kmečkih zavarovancev po prejšnjem starostnem zavarovanju kmetov, ki jih trenutno živi le še 2302, in zavarovanih za ožji obseg pravic, z drugimi kategorijami, ki sploh niso plačevali prispevkov in nimajo delovne dobe, pa kljub temu prejemajo državljansko pokojnino in socialno pomoč države« poudarja Presečnik. V SLS spominjajo tudi, da tako kmetom kot tudi obrtnikom v preteklosti celo ni bilo omogočeno ustrezno zavarovanje, še bolj so bile prizadete kmečke žene in žene obrtnikov, ki niso mogle biti zavarovane, ker jim država ni omogočila, da bi imeli možnost do drugačnega zavarovanja ali dovolj dohodka za večje prispevke. »Sprašujem torej slovensko vlado – ali tu ni šlo in ne gre za diskriminacijo?«
Da sta predloga dobra, je na svoji seji v sredo potrdil tudi Državni svet RS, ki je oba zakona podprl in pozval tako Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve RS kot tudi Vlado RS, naj ukrepata in poskrbita za blažitev socialnih stisk.