Koper, 13. november 2009 – Podpredsednica SLS Olga Franca je v odzivu na izjave poslanca italijanske narodne skupnosti Roberta Battellija poudarila, da »sicer pozdravlja njegovo odločenost, da ne bo podprl enotne občine Koper, obenem pa so nekatere druge njegove trditve ob rezultatih nedeljskih referendumov popolnoma nesprejemljive.« Tako Franca med drugim javno sprašuje Roberta Battellija in italijansko narodno skupnost v Sloveniji, ali je upoštevanje 55 let starega določila res pomembnejše od demokratično izraženih interesov sedaj živečih prebivalcev teh območij?
SLS meni, da je Battellijeva trditev, da je »manjšina šibkejša, bolj kot jo drobiš«, le pogojno resnična oz. utemeljena. »O stališčih manjšine glede zelo pomembnih vprašanj slovenske Obale širša javnost nikoli ni bila seznanjena. Ali je torej manjšina sama sebi namen ali želi sodelovati pri napredku demokracije, gospodarstva in države?«, se sprašuje Franca in opozarja_ »doslej namreč še ni znano stališče glede nameravane gradnje plinskih terminalov v Tržaškem zalivu in tu bi italijanska manjšina po mnenju SLS gotovo morala sodelovati kot vez z matično domovino.« Od manjšine je po njeno pričakovati vključevanje v okolje, katerega del je, ne pa ozko zapiranje v nekaj formalnih institucij in neformalnih krogov.
V SLS ostro nasprotujemo mnenju, da je Občina Ankaran strateško zgrešen projekt. Občine se tudi ne delijo na majhne, velike, dobre in slabe, bogate in revne. Občina ima svoje mesto, določeno v Ustavi RS, pristojnosti v zakonu in je zato takšna ocena nekorektna, kajti - če sprejmemo takšno oceno, potem načeloma tudi pristajamo na argumente tistih, ki trdijo, da lahko volja večinskega naroda potepta želje in hotenja manjšine. »Občina Ankaran ni strateško zgrešen projekt, kakor trdi poslanec. Nastajanje občine Ankaran je le izhod iz nenehne diktature večine,« ocenjuje Franca.