Ljubljana, 4. december 2009 – V SLS obžalujemo, da nekateri poslanci največje koalicijske stranke s svojimi odzivi glede stališč o predlogu novega Družinskega zakonika še dodatno spodbujajo ideološki konflikt, ki je nastal pri tej tematiki. V SLS menimo, da je stališče komisije Pravičnost in mir pri Slovenski škofovski konferenci glede Družinskega zakonika povsem korektno in legitimno ter nikakor ne spodbuja sovražnega govora, temveč samo poudarja, v katerih točkah predlog zakonika ni v skladu s temeljnimi krščanskimi, pa tudi družbenimi vrednotami, na kar smo v SLS že večkrat opozorili.
Predlog novega Družinskega zakonika namreč že v osnovi razvrednoti družino in poskuša na novo opredeliti osnovno dojemanje družine kot temeljne družbene celice. V SLS nas skrbi, da v koaliciji prek Družinskega zakonika očitno želijo namesto otrokovih pravic urejati pravice istospolnih partnerjev. SLS verjame, da imajo istospolni pari, ki živijo v skupnosti, določene težave pri premoženjskopravnih zadevah, dedovanju, socialni varnosti itd. Vendar pa mora država slednje reševati sistematično, ne pa poenostavljati zadev in jih izenačevati z družinsko skupnostjo.
SLS se zdi namreč ključno, da otrokovih pravic nikakor ne smemo zapostavljati na račun nekaterih pravic posameznih skupin, zato otrok nikoli ne sme biti samo objekt odločanja. Predlagatelji Družinskega zakonika se sklicujejo na to, da želijo izboljšati položaj otrok v družinskih skupnostih, vendar se njihovi predlogi nanašajo predvsem na položaj odraslih oz. njihove »pravice« do otrok.
Ob podpori vseh določil, ki jih predlog zakonika zajema v dobro otroka, SLS zavrača predlagano izenačitev skupnosti istospolno usmerjenih partnerjev z drugimi družinskimi skupnostmi. Čeprav družinske razmere niso vedno idealne, pa sklicevanje na primere, kjer so družine nepopolne, enostarševske ali rejniške, ni smiselno, saj to ne spreminja temeljnih dejstev o pojmovanju družinske skupnosti in ne opravičuje takšne poenostavitve, kakršno so si zamislili predlagatelji.
Brez dvoma je najbolj naravno okolje za odraščanje otroka v klasični družinski skupnosti z očetom in materjo, v kateri otrok najbolj naravno pridobiva življenjsko pomembne vrednote, izkušnje in znanja. Tega dejstva ne moremo kar vnaprej zanemariti. Čeprav se življenje lahko obrne drugače in za marsikoga omenjeni pogoji žal niso izpolnjeni, pa nikakor ni pošteno, da bi otroku pravico do takšnega življenja odvzeli že v samih začetkih njegovega razvoja.
Otrok postaja sredstvo, Družinski zakonik pa namesto otrokovih pravic ureja medsebojna razmerja odraslih. Zavračanje spornih določil predloga novega Družinskega zakonika s strani SLS nikakor ne more in ne želi biti diskriminacija, temveč zgolj nujen kritičen opomin proti rušitvi temeljnih vrednot človeške družbe. Zato bomo v Slovenski ljudski stranki uporabili vse možne politične vzvode, da preprečimo sprejem otroku in družini škodljivega zakonika.