Ljubljana, 14. december 2009 – Na današnji skupni novinarski konferenci predsednikov SLS mag. Radovana Žerjava, predsednika SDS Janeza Janše in predsednice NSi Ljudmile Novak je predsednik SLS mag. Radovan Žerjav pozdravil sprejem Resolucije o totalitarnih komunističnih režimih na nedavnem Kongresu Evropske ljudske stranke v Bonnu. Resolucija je nedvoumno obsodila dejstvo, da v nekaterih državah članicah Evropske unije še vedno častijo komunistične voditelje in tudi izrazila zaskrbljenost, da je predsednik Republike Slovenije podelil visoko državno odlikovanje Tomažu Ertlu, nekdanjemu šefu tajne komunistične policije. »V SLS menimo, da je to odlikovanje v posmeh vsem, ki so iskreno delovali za osamosvojitev Slovenije, saj je Ertlovo sodelovanje v poskusih zatiranja demokratizacije in njegov odnos do demokratično izvoljene oblasti in osamosvajanja Slovenije znan in prepoznan kot tak, da je odlikovanje takih ljudi za SLS nesprejemljivo,« je poudaril predsednik SLS mag. Radovan Žerjav.
»V SLS podelitev državnega priznanja Ertlu razumemo kot ponovno ideološko izzivanje, in gre torej izključno za spodbujanje ideoloških prepadov, namesto da bi slovenska politika vse sile usmerila v reševanje ključnih problemov, s katerimi se soočamo danes,« je na današnji novinarski konferenci na temo dokumentov, ki jih je sprejel Kongres Evropske ljudske stranke v Bonnu, še povedal mag. Žerjav.
Predsednik SLS mag. Radovan Žerjav je še poudaril da je SLS bila tudi ena izmed pobudnic predloga, da slovenski parlament podpre Resolucijo Evropskega parlamenta o evropski zavesti in totalitarizmu, in je kot edina opozicijska stranka letos podprla spremembe Zakona o žrtvah vojnega nasilja, ki med drugim status žrtve priznava otrokom, katerih starši so bili žrtve delovanja partizanov ali zaveznikov, ter podprla tudi spremembe Zakona o vojnih grobiščih.
»Ob obravnavi te tematike želimo v SLS posebej izpostaviti, da je SLS že v svoji Kongresni resoluciji leta 1994 zapisala, da v SLS spoštujemo vse, ki so se borili proti nacizmu, fašizmu in komunizmu, saj smo morali premagati in preživeti tri totalitarizme, da smo lahko svobodno zaživeli,« je dejal mag. Žerjav in nadaljeval_, da »v SLS tudi najodločneje nasprotujemo poskusom, da se vse udeležence in podpornike partizanskega boja obsoja za izvensodne povojne boje in medvojno ter povojno revolucionarno nasilje«. Tudi obsojanje vseh članov Komunistične partije za ta dejanja je po njegovih besedah krivično. Dejanja so načrtovali in zagrešili konkretni posamezniki iz vodstva partije in obveščevalnih organizacij, ki naj za svoja dejanja tudi odgovarjajo. Večina pripadnikov partizanskega gibanja, ki se je odločila za boj izključno zaradi izgona okupatorja, pa si za svoje delovanje zasluži zgolj priznanje in spoštljiv spomin. Predsednik SLS mag. Radovan Žerjav je tudi poudaril, da »enako za SLS ni sprejemljivo, da se vse pripadnike domobranstva in drugih protikomunističnih organizacij obsoja za prisego okupatorju in izdajstvo«.
Kot je dejal mag. Žerjav, SLS že dolgo poudarja, da je treba krivice, storjene komur koli v slovenski polpretekli zgodovini, čim prej popraviti. To je po njegovo edini način, da se Slovenija spravi in pomiri s svojo preteklostjo – da prizna vsem žrtvam enake pravice in enotno zastavi cilje za prihodnost za vse slovenske državljanke in državljane. »V SLS upamo, da bo kmalu prišel čas, ko bomo zmogli kot država in narod tako presojati našo zgodovino - predvsem zaradi naše prihodnosti in prihodnosti naših otrok. Manjka nam pokončnih in zavednih Slovencev. Veliko takih je bilo in na partizanski in na protikomunistični strani. Bodimo spoštljivi do vseh. Država Slovenija in slovenski narod potrebujeta enotno politiko za izhod iz krize, ne potrebujeta pa delitve zaradi zgodovinsko-ideoloških nasprotij,« zaključuje mag. Žerjav.