Ljubljana, 14. december 2009 – Prvi dan 12. redne seje Državnega zbora RS je poslanec SLS Janez Ribič na ministrico za kulturo Majdo Širca naslovil ustno poslansko vprašanje v zvezi s predlogom 43. člena dopolnjenega in spremenjenega Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o varstvu dokumentarnega in arhivskega gradiva ter arhivih, ki predvideva izvedbo reorganizacije arhivske mreže in si ga lahko preberete v nadaljevanju.
Spoštovana gospa ministrica,
v medresorskem usklajevanju je predlog Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o varstvu dokumentarnega in arhivskega gradiva ter arhivih, ki v 43. členu predvideva reorganizacijo ali bolje rečeno centralizacijo arhivske mreže.
V kolikor bo zakon v takšni obliki usklajen in sprejet, bo to pomenilo, da bo z 31. decembrom 2011 prenehal delovati Arhiv Republike Slovenije kot organ v sestavi Ministrstva za kulturo ter javni zavodi Zgodovinski arhiv Celje, Pokrajinski arhiv Koper, Zgodovinski arhiv Ljubljana, Pokrajinski arhiv Maribor, Pokrajinski arhiv v Novi Gorici in Zgodovinski arhiv Ptuj. S 1. januarjem 2012 postanejo torej regionalni arhivi in Arhiv Republike Slovenije sestavni del državnega arhiva. Državni arhiv od regionalnih arhivov in Arhiva Republike Slovenije prevzame njihove uslužbence, pravice proračunske uporabe, obveznosti, arhivsko in dokumentarno gradivo, prostore, opremo in inventar, ki se uporabljajo za izvajanje teh nalog.
Na sedežih nekdanjih regionalnih arhivov se vzpostavijo območne enote – arhivi Državnega arhiva Republike Slovenije, na sedežu nekdanjega Arhiva Republike Slovenije se vzpostavi Osrednji arhiv Državnega arhiva Republike Slovenije.
Spoštovana gospa ministrica, sprašujem vas, zakaj je potrebna takšna centralizacija arhivov?
V desetletjih delovanja samostojnih arhivov so tudi lokalne skupnosti prispevale velika finančna sredstva za delovanje regionalnih arhivov, sedaj pa bi si jih naj skupaj s stavbami prilastila država. Kako lahko to argumentirate?
Kako bo potekala ta po mojem mnenju nepotrebna centralizacija tako arhivov kot kulturnih ustanov,delujočih po Sloveniji, predvsem pa prevzemanje uslužbencev, pravic proračunske uporabe, prevzem obveznosti, prevzem arhivskega in dokumentarnega gradiva, prevzem prostorov, opreme in inventarja, ki se uporablja za izvajanje nalog, predpisanih za arhive?