Davčna uprava RS naj vse sile usmeri v izterjavo neplačanih socialnih prispevkov s strani delodajalcev
Ljubljana, 11. december 2009 – Vodja Poslanske skupine SLS Jakob Presečnik je ob robu današnje Javne predstavitve mnenj o modernizaciji pokojninskega sistema, ki ga je organiziral Odbor DZ RS za delo, družino in socialne zadeve, poudaril, da se SLS popolnoma zaveda, da trenutni pokojninski sistem ni vzdržen, vseeno pa meni, da je absolutni predpisani prag za upokojitev 65 let previsok oz. nestimulativen. Nekateri poklici, še zlasti fizični, vsekakor niso primerni za ljudi take starosti, s tem ko določimo samo starostni prag ne pa tudi obvezujoče delovne dobe, ne spodbujamo novih zaposlitev. »Povedano preprosteje, če mladi vedo, da bodo tako ali drugače delali do 65. leta, niso motivirani k čimprejšnjemu iskanju zaposlitve. Sporočilo za njih je, da nam že mladi niso potrebni kot delavci, pokojnine si tako ne bodo prislužili prej kot bodo onemogli,« je zaskrbljen vodja Poslanske skupine SLS Jakob Presečnik.
Tako pa se po mnenju SLS s predlagano novo reformo na nek način spodbuja, da se mladina kasneje loti reševanja stanovanjskega problema, posledično si tako mladi kasneje ustvarijo pogoje za ustvarjanje družine, zato se lahko pričakuje, da se bodo bodoče generacije še kasneje odločale za otroke in jih zaradi bioloških razlogov imele še manj.
»V SLS smo zato prepričani, da bi tudi v reformiranem pokojninskem sistemu morala obveljati možnost predčasne upokojitve za vse, ki bi napolnili 38/40 let delovne dobe vsaj pri minimalni upokojitveni starosti 60 let, pri čemer pa bi jim na podlagi aktuarskih izračunov seveda ustrezno znižali pokojnino,« še poudarja Presečnik.
SLS podpira ukinitev pridobljenih bonusov za čas šolanja na višjih in visokih šolah, saj gre po vsebini za prostovoljno odločitev, ki doprinese posameznikovemu dohodku, stroški šolanja bremenijo državo, ravno tako stroški zdravstvenega zavarovanja. SLS pa zavrača ukinitev pridobljenih bonusov za čase služenj vojaškega roka, kajti saj je šlo za obvezno, torej neprostovoljno služenje lastni državi, to delo ni bilo plačano in ta čas tudi obvezniki niso mogli pridobivati dohodkov ali biti pokojninsko zavarovani.
»Nikakor pa v SLS ne podpiramo ukinitve bonusov za starševstvo, saj gre za napačno sporočilo staršem in predvsem mladim, ki se odločajo za otroke, in to nikakor ni v skladu s politiko spodbujanja natalitete,« še pravi Presečnik. Če so otroci naša vrednota, je po prepričanju SLS treba starševstvo nagraditi v različnih oblikah in obdobjih. Zato SLS predlaga, da ostanejo bonusi za vzgojo otrok tudi v bodoče temelj za znižanje upokojitvene starosti tako kot doslej.
SLS še predlaga tudi možnost, da se za delo nad pokojninsko dobo uvede možnost neplačevanja prispevkov, vsekakor pa je pribitek za delo nad polno pokojninsko dobo v višini 2 odstotkov po oceni SLS skoraj zanemarljiv, nikakor pa ni stimulativen za delavca.
»V SLS odločno zahtevamo od Davčne uprave RS, da vse sile usmeri v izterjavo neplačanih socialnih prispevkov s strani delodajalcev, kajti ni pošteno, da zaradi slabega administrativnega sistema in nevestnosti podjetij, na koncu kratko potegne nič krivi delavec,« je še odločen vodja PS SLS Jakob Presečnik.