Sklep 1. seje Sveta SLS_ SLS nasprotuje predlogu Družinskega zakonika, ki je po mnenju Sveta SLS škodljiv.
Ljubljana, 9. december 2009 – Predsednik SLS mag. Radovan Žerjav je danes na predsednika Vlade RS Boruta Pahorja naslovil pismo, v katerem ga v imenu Slovenske ljudske stranke poziva k umiku spornega predloga Družinskega zakonika iz nadaljnje obravnave, saj posega v temelje naše družbe in ruši temeljni pomen zakonske zveze, ki je v zasnovanju družine. Predsednik SLS mag. Radovan Žerjav je v pismu izrazil tudi pričakovanje, da bo s svojo avtoriteto predsednika vlade Borut Pahor z umikom predloga zakonika preprečil nadaljnje zaostrovanje razprav v javnosti, ki prispevajo zgolj k naraščanju nestrpnosti in ne prinašajo ustreznih rešitev.
»V času svetovne gospodarske krize je za mnoge družina, kot univerzalna, nacionalna in osebna vrednota, še edino varno zatočišče, zato ni primerno, da Vlada RS in Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve vztrajata pri določbah predlaganega Družinskega zakonika, ki so razdelile javnost in po našem mnenju rušijo ugled družine, zakonske zveze in kot take ne prispevajo k izboljšanju pravic otrok,« meni mag. Žerjav.
SLS pričakuje, da bo predsednik Vlade RS kot najodgovornejši v naši družbi, od katerega je odvisna nadaljnja usoda predloga Družinskega zakonika, z umikom le-tega pridobil čas za dodaten premislek in s tem preprečil nepotrebne stroške za izvedbo verjetnega referenduma.
SLS je v javni razpravi o predlogu Družinskega zakonika večkrat odločno nasprotovala izenačevanju zakonske zveze in družine v klasičnem smislu z istospolnimi zvezami, še posebej zato, ker omogoča posvojitve otrok v istospolnih partnerskih skupnostih. SLS je osrednjo pozornost namenila predlogu Družinskega zakonika, tudi na 1. seji Sveta SLS, ki je zasedal včeraj, 8. 12. 2009, v Slovenskih Konjicah. Svet SLS je včeraj soglasno sprejel sklep o nasprotovanju predlogu Družinskega zakonika, ki je po mnenju Sveta SLS škodljiv.
SLS podpira prizadevanja za izboljšanje statusa in pravic otrok ter mladine, saj je trenutna zakonodaja na tem področju več kot očitno preohlapna in zastarela, pravice otrok in mladine kot najšibkejših članov družbe pa se morajo bolj učinkovito zaščititi in urejati. Žal pa sedanji zakonski predlog vsebuje tudi točke, ki z otrokovimi pravicami nimajo nobene povezave, kot na primer člen, ki omogoča izenačitev skupnosti istospolno usmerjenih partnerjev z drugimi družinskimi skupnostmi. V kontekstu izboljšanja življenjskih pogojev otrok se SLS ta člen zdi povsem nepotreben in samo spodbuja nove ideološke razprave, ob tem pa zasenči bistvo zakonika – izboljšanje otrokovih pravic.