Ljubljana, 4. december 2009 – Poslanec SLS in predsednik Odbora DZ RS za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Franc Bogovič je od kmetijskega ministra dr. Milana Pogačnika na današnji seji Odbora DZ RS za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano pričakoval, da bo kmetijski minister vendarle celovito in argumentirano odgovoril na vsa opozorila stroke in odprta vprašanja v zvezi s predlogom novele Zakona o skladu kmetijskih zemljišč in gozdov. »To se žal ni zgodilo,« opozarja Bogovič in dodaja, da je razočaran, da opozorila stroke ostajajo še naprej preslišana in brez odgovorov pristojnega kmetijskega ministra. »Razočaran sem tudi nad postopkom sprejemanja te novele zakona, v katerem je očitno tudi minister dr. Pogačnik pristal na diktat nekaterih koalicijskih poslancev in dela gozdarskega lobija. S takšnim načinom si je kmetijski minister danes še nevede naredil nekaj rezov več na veji, na kateri sedi,« pravi Bogovič. Po njegovem je namreč nedopustno povsem preslišati konstruktivna strokovna opozorila ne le SLS ampak najširše strokovne javnosti, ki jih je lahko na lastna ušesa slišal tudi kmetijski minister dr. Pogačnik osebno na Javni predstavitvi mnenj o predlogu novele Zakona o skladu kmetijskih zemljišč in gozdov, ki je bila sklicana na pobudo poslanca SLS Franca Bogoviča in organizirana 28. 10. 2009.
Najbolj zaskrbljujoče je po opozorilih poslanca SLS Franca Bogoviča ukinjanje javnega nadzora nad delovanjem Sklada kmetijskih zemljišč in gozdov, ki ima v lasti več kot 200.000 hektarov najkakovostnejših gozdov (10 odstotkov površine Slovenije) in več kot 50.000 hektarov kmetijskih zemljišč, z ukinjanjem Nadzornega odbora Sklada, ki ga je doslej imenoval Državni zbor RS, ter prenos imenovanja Sveta Sklada in direktorja Sklada v popolno pristojnost Vlade RS, med tem ko je to imenovanje doslej izvajal Državni zbor RS.
SLS opozarja tudi na nevarnost, katero je v enem svojih mnenj izrazilo tudi Ministrstvo za finance RS, da novo predlagani koncept odstopa od načela samofinanciranja Sklada, kot je bil v veljavi do sedaj, in posledično sproža potrebo po dodatnem proračunskem financiranju dejavnosti Sklada. To je bila tudi utemeljitev Ministrstva za finance RS, zaradi katere je to ministrstvo v tem svojem mnenju nasprotovalo predlogu noveli zakona. Sklad bo imel po noveli zakona namreč zmanjšane prihodke zaradi prenosa stavbnih zemljišč na občine in dodatne koncesijske dajatve občinam iz naslova gospodarjenja z gozdovi. Zelo veliko finančno grožnjo pa Skladu predstavljajo finančne obveznosti za plačilo odškodnin po 72/2 členu Zakona o denacionalizaciji, saj je po podatkih Sklada trenutna višina postavljenih zahtevkov za izplačilo nadomestil 23.848.625,00 evrov.
»Tudi koncesnina za posekan les v slovenskih gozdov je absolutno prenizka in država morala dvigniti raven koncesnine, nenazadnje pa bi s tem v že tako osiromašeni državni proračun pripeljala finančna sredstva«, še opozarja poslanec SLS Franc Bogovič in dodaja, »da Vlada RS varčuje na sociali, ustvarja pa nove gozdarske tajkune«. Po mnenju Bogoviča je z omenjenim zakonskim predlogom ogroženo tudi zagotavljanje javnega interesa na področju gozdov, saj se razbija enotnost javne gospodarske službe za vse slovenske gozdove. »Kljub temu, da zadnje čase govorimo o potrebnem dialogu v naši družbi, ob koncu takšne seje Odbora za kmetijstvo gozdarstvo in prehrano velja opozoriti na rek_ Psi lajajo, karavana gre dalje,« z veliko zaskrbljenostjo nad prihodnjo usodo zemljiške politike v Sloveniji zaključi Bogovič.