Ljubljana, 17. december 2009 - Danes je na nadaljevanju 12. redne seje DZ RS namestnik vodje PS SLS mag. Radovan Žerjav predstavil mnenje Poslanske skupine SLS glede predloga Resolucije o Strategiji za Jadran, ki si ga lahko v celoti preberete v nadaljevanju.
Najprej naj povem, da poslanci SLS razumemo predlagano resolucijo kot dobronamerno in dobrodošlo. Gre za besedilo, ki bi ga sprejeli zato, da bi Vladi RS postavili smernice pri procesu sprejemanja skupne evropske strategije za Jadran. Ta strategija pa naj bi določala okoljske smernice, da se kasneje jasno ve, katere gospodarske družbene dejavnosti bi se lahko razvijale na območju Jadrana.
V Poslanski skupini SLS bi absolutno podprli resolucijo, kot je bila napisana v izhodišču. Po našem mnenju je bila jasna in striktna. Med drugim je bilo v 7. poglavju zapisano, da je na območju Severnega Jadrana pri nameščanju novih gospodarskih objektov in drugih posegov v prostor, ki imajo relevanten vpliv na ravnovesje ekosistema tega območja, potreben regionalno usklajen pristop in da Državni zbor RS iz okoljskih, varnostnih, prometnih in družbenih razlogov nasprotuje namestitvi terminalov za utekočinjeni zemeljski plin ob slovenskih teritorialnih vodah in v širšem Tržaškem zalivu, enako spoštovanje omenjenih kriterijev pa pričakuje tudi od ostalih držav jadranskega bazena, zato vladi nalaga, da pri oblikovanju Strategije za Jadran takšno stališče jasno zagovarja.
Po našem mnenju je bilo to poglavje ključnega pomena, saj v SLS venomer poudarjamo, da gospodarski interesi ne smejo imeti prednosti pred zdravjem ljudi in okolja. Zato smo tudi absolutno proti plinskim terminalom v Tržaškem zalivu, ker smo prepričani, da bi ta projekt zagotovo imel izredno škodljive posledice ne le za ekosistem v Tržaškem zalivu, pač pa tudi za življenje in zdravje ljudi, nenazadnje pa tudi za turizem in ekonomske razmere na splošno. Odkrivajo se namreč novi in novi dokazi o tem, kako nevaren je pravzaprav celoten projekt za okolje – na enem mestu, v neposredni bližini slovenske meje, naj bi tako po poročanju medijev bili skladišče vnetljivega materiala, plinska centrala, terminal mednarodnega naftovoda, tankerji, sežigalnica odpadkov ... kar je za nas popolnoma nesprejemljivo.
V Poslanski skupini SLS torej menimo, da Slovenija NE SME popustiti ne italijanskim pritiskom ne raznim lobijem, ki želijo doseči svoje ne glede na posledice za okolje in lokalno prebivalstvo. Slovenija kot članica EU ima na voljo različne pravne možnosti za to, da prepreči postopke v okviru gradnje plinskega terminala in zgroženi smo nad dejstvom, da v trenutku, ko bi morali iskati prav te možnosti in ukrepe, po parlamentu Republike Slovenije že rovarijo takšni in drugačni lobiji, ki so tudi to resolucijo obrnili na glavo. Kar se je zgodilo na odboru za okolje, je skrajno nedopustno in nerazumljivo.
Besedilo resolucije se je spremenilo tako, da bi se morda pa le pod določenimi pogoji dopustilo gradnjo terminalov.
Ne bom se spuščal v to, kateri in kakšni lobiji oziroma interesi so to dosegli, povem lahko le, da smo v Poslanski skupini SLS vložili amandma, ki besedilo resolucije vrača v njeno prvotno obliko in seveda te resolucije ne bomo podprli, če ta naš amandma ne bo sprejet, saj nikakor ne bomo sprejemali aktov, ki bi dopuščali tisto, čemur ostro nasprotujemo in čemur bi morali nasprotovati tudi vsi ostali.