Ljubljana, 7. januar 2010 – Izhodiščni koncept izhodne strategije, ki jo pripravlja Vlada RS, ima že v temelju nekaj predlaganih ukrepov, ki kažejo na to, da Vlada RS nima jasne, predvsem pa ne odločne vizije pripraviti strategijo, ki bi bila dejansko učinkovita. »Celotna vladna strategija pa temelji zgolj na višanju davščin za vse sloje prebivalstva. S predlogom dviga DDV Vlada RS sporoča svoj obup v iskanju načina, kako bi napolnila predvsem državni proračun na plečih ljudi, ne da bi ob tem sama naredila kakršenkoli rigorozen varčevalni ukrep sama pri sebi,« pravi predsednik SLS mag. Radovan Žerjav. Po njegovem gre pri konceptu vladne t. i. »izhodne strategije« za skupek nerazumnih idej, ki si ena drugi nasprotujejo. Z nameravanim dvigom DDV, obljubljenim nepremičninskim davkom in drugimi davčnimi obremenitvami Vlada RS izničuje vse druge morebitne pozitivne ukrepe, vključno z dvigom minimalne plače. »Vsakomur je jasno, da je stroškovna stran proračunske bilance obremenjena prek vseh meja in jo na takšni ravni ni več možno vzdrževati,« pravi mag. Žerjav in ugotavlja, da Vlada RS ne ponudi nobenih idej in načrtov, kako bo zmanjšala stroške močno predrage državne uprave. »Brez kakršnihkoli javnofinančnih projekcij in predvidevanj o učinkih strateških ukrepov, se izhodna strategija prednostno spušča v nadaljnje krpanje proračunske luknje na račun državljanov in državljank Republike Slovenije,« je razočaran mag. Žerjav.
SLS ob danih okoliščinah in dejstvih ne more drugače, kot odločno protestirati nad konceptom izhodne strategije, ki jo Vlada RS ljudem predstavlja kot rešilno bilko, s katero naj bi Slovenija poiskala izhod iz gospodarske krize. »Ne glede na to, da je Vlada RS s pripravo takšne strategije, ki pomeni predvsem dolgoročne ukrepe, počasna in okorna, in ob dejstvu, da Vlada RS v vsem lanskem letu ni pripravila in izvedla niti hitrih niti učinkovitih protikriznih ukrepov, ki bi imeli učinke že v preteklem letu, na kar je SLS vse leto opozarjala, je to vseeno projekt tako ključnega pomena, da bi morala biti sestavljena in sprejeta s širšo javno razpravo, vključitvijo neodvisnih strokovnjakov ter konsenzom celotne slovenske politike. Politizacija in izključevanje opozicije pri vprašanjih, ključnega pomena za državo in njeno ekonomsko preživetje, je v tem primeru neumestno, ker gre za ključno reševanje slovenskega položaja, saj prihodnost celotnega slovenskega gospodarstva danes ni rožnata,« je prepričan predsednik SLS mag. Radovan Žerjav.
Žerjav tudi ugotavlja, da Vlada RS očitno namerava nadaljevati z brezglavim zadolževanjem v tujini, brez javno razgrnjenih načrtov o prihodnji sanaciji teh dolgov, in brez jasnih opredelitev o namenskosti porabe teh sredstev. SLS je tudi že večkrat javno opozorila na problematiko črpanja evropskih sredstev v tem mandatu, in zato tudi v novi vladni strategiji, ki naj bi temelja na črpanju evropskih sredstev, ne vidi iskrenega namena na realni osnovi, saj za projekte, ki bi potrebovali evropski denar v tem mandatu (lani in letos), ni bilo izvedenih še niti razpisov, kaj šele kakšne realizacije, s čimer še dodatna in nepotrebna škoda slovenskemu gospodarstvu v času krize.
»V SLS močno podpiramo tako konkretne kratkoročne protikrizne ukrepe kot nujno potrebne strukturne reforme, ki bodo učinke pokazale šele mnogo pozneje. Ne moremo pa se sprijazniti s tem, da nihče od pristojnih v Vladi RS noče dojeti, da je višanje davkov najenostavnejša rešitev, ki pa ne reši ničesar, dokler se slovenska politika ne bo odrekla takšnemu obsegu potrošnje davkoplačevalskega denarja s strani državnega aparata. Osnutek vladne izhodne strategije žal ne vsebuje bistvenih prednostnih nalog k razvojni naravnanosti, ter ne ustvarja razmer za povečanje konkurenčnosti, razbremenitve gospodarstva in povečanja prožnosti trga dela,« še pravi predsednik SLS mag. Radovan Žerjav.