Ljubljana, 20. januar 2010 - V SLS smo pred časom postali pozorni na problem kupcev, predvsem mladih družin, ki so v obdobju najhitrejše rasti cen stanovanj od vključno leta 2007 do nastopa svetovne gospodarske krize oktobra 2008 vplačali predplačila za nova stanovanja in jim vse do danes te stanovanjske enote še niso bila izročene oziroma so jim bile izročene v letu 2009. »Splošne razmere teh kupcev so se zaradi svetovne gospodarske in finančne krize praviloma bistveno poslabšale – razmere na kreditnem trgu so se izredno zaostrile, ustrezno posojilo je nenadoma postalo marsikateremu kupcu nedostopno, tudi svoje morebitne obstoječe nepremičnine ne morejo prodati po enakovredni ceni, kot so načrtovali pred krizo in ob odločitvi za nakup nove,« meni poslanec SLS Franc Pukšič.
Ob tem v SLS tudi opozarjajo, da so nekateri od teh kupcev izgubili zaposlitev ali pa jim je bil zaradi krize zmanjšan osebni dohodek, vladne obljube o »minimalni plači in pokojnini 1000 evrov« so se razblinile, izkušnje pa kažejo, da investitorji oziroma prodajalci novih stanovanj, ki so prejeli delno ali celotno kupnino, niso pripravljeni na vračilo vnaprej vplačanih zneskov, ne priznavajo niti ustrezne valorizacije niti pripadajočih obresti, temveč vztrajajo pri pogodbah, ki so jih sklenili pravzaprav na vrhuncu slovenskega nepremičninskega balona.
»V SLS smo se zato odločili, da vložimo predlog zakona o obveznem finančnem popustu na novo zgrajene stanovanjske enote zaradi svetovne gospodarske in finančne krize, ki bo zaščitil okoli 3000 kupcev novih stanovanj, ki gospodarsko-finančne krize ob podpisu kupoprodajne (pred)pogodbe v letih 2007 in 2008 v nobenem primeru niso mogli predvideti,« pojasnjuje Pukšič in dodaja, da je »država že iz socialnega vidika dolžna ustrezno ukrepati in zaščititi svoje državljane, sploh ker gre za mlade družine, ki so si dom šele začele ustvarjati in imajo pred seboj še dolgo življenjsko pot.«
Predlog zakona tako določa, da mora investitor oziroma prodajalec pri dokončnem plačilu prej omenjenim kupcem priznati popust v višini statistično ugotovljenega povprečnega znižanja cen stanovanj v Republiki Sloveniji od dneva sklenitve pogodbe do dneva izročitve nepremičnine. Za stanovanja, izročena v letu 2009, so prodajalci kupcem dolžni obračunati popust in vrniti preveč vplačani znesek. Če pa prodajalec ob prevzemu novega stanovanja s strani kupca in pri dokončnem plačilu ne bo priznal popusta, mora kupcu vrniti aro oziroma predplačana sredstva z zakonitimi zamudnimi obrestmi od dneva vplačila dalje.
Predlog zakona v osnovi preprečuje, da bi bili ob drastični spremembi razmer na trgu nepremičnin oškodovani samo kupci, medtem ko investitor iz tega kuje dobičke, do katerih ni upravičen. Predlagani zakon bo imel pozitivne učinke tako na kupce, ki bodo vseeno prišli do stanovanj, kot za investitorje, ki bodo zardi več prodanih stanovanj občutno povečali likvidnost in tako lažje poplačali podizvajalce in vračali bančna posojila.
Kot država se moramo odločiti, kakšen signal bomo dajali mladim družinam in mladim, ki se za to odločajo – ali jim v krizi želimo pomagati ali jih bomo pustili na cedilu?