Vsebina poslanskega vprašanja:
Ali je ministrstvo za zdravje dolžno zagotavljati nujne storitve na področju zobozdravstva, tako kot je dežurna služba zagotovljena v zdravstvenih domovih in bolnišnicah?
Po našem poizvedovanju naj bi v Ljubljani obstajala zasebna dežurna služba, na področju Obale pa je naj sploh ne bi bilo
Odgovor ministra za zdravje dr. Boruta Miklavčiča:
Glede na naravo dejavnosti se dežurna služba v zobozdravstvu ne zagotavlja 24 ur dnevno, kot to velja za splošno ambulantno dejavnost v okviru izvajanja nujne medicinske pomoči ali za specialistično bolnišnično dejavnost.
V zobozdravstvu zavarovane osebe uveljavljajo nujne storitve ob delovnih dneh pri nadomestnih zobozdravnikih, oziroma pri zobozdravniku po razporedu za zagotavljanje nujnih storitev na posameznem območju, če takrat ne deluje redna ambulanta zavarovančevega izbranega osebnega zobozdravnika. V nasprotnem primeru zavarovana oseba nujne storitve koristi pri izbranem osebnem zobozdravniku.
Ob nedeljah in praznikih se dežurna služba v zobozdravstvu zagotavlja v številu timov in na lokacijah zdravstvenih domov iz spodnje razpredelnice_
Zdravstveni dom Število timov
ZD Celje 1,20
ZD Koper 0,67
ZD Piran 0,33
ZD Ljubljana 1,80
ZD Maribor 1,20
ZD Murska Sobota 1,00
ZD Nova Gorica 1,00
ZD Novo mesto 1,00
ZD Slovenj Gradec 1,00
SKUPAJ 9,20
Vir: Splošni dogovor za pogodbeno leto 2009
Dežurna ambulanta je ob nedeljah in praznikih zagotovljena po urniku_
- Ljubljana od 8.00 do 16.00 ure;
- Celje in Maribor od 8.00 do 13.00 ure;
- Koper in Piran kombinirano, Slovenj Gradec, Murska Sobota, Nova Gorica in Novo mesto od 8.00 do 12.00 ure.
Kombinirani način izvajanja dežurne službe v Kopru in Piran poteka na ta način, da se v Kopru dežurna služba izvaja v obdobju od oktobra do maja, Piranu pa v obdobju od junija do septembra. Tak način zagotavljanja dežurne službe na Obali velja že vrsto let in pomeni prilagajanje potrebam prebivalstva, ki so v času turistične sezone večje v občini Piran.
Zgoraj navedeno velja za zagotavljanje nujnih storitev s področja zobozdravstva v okviru obveznega zdravstvenega zavarovanja.
Seveda pa imajo občine možnost, da zagotavljajo zdravstveno varstvo tudi v večjem obsegu. V tem primeru ta dodaten obseg tudi financirajo. Tak primer je Mestna Občina Ljubljana, ki za izvajanje dežurne službe v zobozdravstvu pogodbenemu izvajalcu zagotavlja dodatna sredstva.
S prijaznimi pozdravi!
Borut Miklavčič
Minister za zdravje