Ljubljana, 28. januar 2010 - Danes je na nadaljevanju 13. redne seje DZ RS vodja PS SLS Jakob Presečnik predstavil mnenje Poslanske skupine SLS glede predloga sklepa o pripravi novega Zakona o spodbujanju skladnega regionalnega razvoja, ki si ga lahko v celoti preberete v nadaljevanju.
Lepo se sliši sklep Odbora DZ RS za lokalno samoupravo in regionalno politiko, s katerim predlaga Kolegiju predsedniku Državnega zbora RS, da uvrsti na dnevni red seje Državnega zbora RS sklep o pripravi novega Zakona o spodbujanju skladnega regionalnega razvoja. V Slovenski ljudski stranki smo prepričani, da je v naši državi res zadnji čas, da se začne skladno razvijati. Še več. Zelo nas veseli, če ste res v koaliciji pričeli iskreno razmišljati o skladnem regionalnem razvoju, vendar se bojimo, da temu ni tako, saj ste poziv iz Bele krajine dobili konec novembra lani, pa zaenkrat še ni bilo reakcije. Vlada se tudi izgovarja in pravi, da lahko predlog zakona pripravi v roku devetih mesecev, ker mora pridobiti kvalitetne strokovne podlage, ki so že naročene in se izdelujejo že s pomočjo OECD-ja.
Vsekakor pa ne moremo govoriti o sistemskih rešitvah, ko govorimo o spremembah in dopolnitvah enkrat Zakona o glavnem mestu in o Zakonu o razvojni podpori pomurski regiji. Pri teh zakonih ne moremo govoriti o skladnem regionalnem razvoju, saj bi bilo potem treba nujno sprejeti tudi zakon o razvojni podpori Beli krajini v obdobju od 2010 do 2015. Tudi v tej pokrajini so ekonomski kazalci podobni kot v Pomurju. Na območju Bele krajine in sosednjih občin, Kočevje, Kostel in Osilnica, je novembra lani stopnja brezposelnosti znašala 15, v Pomurju 19 %, kar je bistveno več od slovenskega povprečja, ki je novembra znašala 10,1 %. Tudi povprečna bruto plača je novembra lani v Pomurju znašala 1.309 evrov, na območju Bele Krajine in sosednjih občin pa nekaj manj od 1.200 evrov. Seveda v naši državi obstaja še več območij s podobnimi ekonomskimi kazalci.
Lepo je tudi zapisano v obrazložitvi sklepa. Citiram_ "Glede na to, da so razvojne razlike v Sloveniji velike, bi bilo treba spodbuditi trajnostni razvoj v najširšem pomenu, ki bi aktiviral potenciale v slovenskih regijah. Zlasti v regije z najnižjo stopnjo razvitosti, v občinah s posebnimi razvojnimi problemi, v obmejnih območjih in na območjih, kjer živita italijanska in madžarska narodna skupnost, romska etnična skupnost. Z vključitvijo Slovenije v enotni evropski gospodarski prostor so nastopili tudi pogoji za odprt regionalni razvojni koncept, ki presega regionalne in državne meje ter vključuje naravne človeške in ekonomske potenciale sosednjih regij in držav." Konec citata.
Vsekakor se v Slovenski ljudski stranki strinjamo, da je treba Slovenijo razdeliti na regije in tudi vemo, katere politične stranke so pripomogle, da jih še nimamo. V Slovenski ljudski stranki nam je popolnoma jasno, da ta sklep potrebujete, da boste lahko rekli zakonov o razvojni podpori Beli krajini ter občinam Kočevje, Kostel in Osilnica v obdobju od 2010 do 2015 ne potrebujemo, saj bomo to uredili v novem Zakonu o spodbujanju skladnega regionalnega razvoja.
Zaradi tega smo vložili amandma in danes tudi spremembo amandmaja, s katerim predlagamo, da se v roku šestih mesecev od uveljavitve Zakona o razvojni podpori pomurski regiji v obdobju od 2010 do 2015 pripravi Zakon o razvojni podpori Beli krajini ter občinam Kočevje, Kostel in Osilnica v obdobju od 2010 do 2015 ter nov Zakon o spodbujanju skladnega regionalnega razvoja, in v kolikor bo omenjeni amandma dobil podporo, bomo res dokazali, da si končno res želimo skladnejši regionalni razvoj Slovenije. Hvala lepa.