Mnenje predlagateljev glede predloga matičnega delovnega telesa v zvezi z neobjavljenimi javnimi razpisi Službe Vlade Republike Slovenije za lokalno samoupravo in regionalno politiko za obdobje 2009-2
SLS Slovenska ljudska stranka

Sreda, 10. Februar 2010 ob 23:00

Ljubljana, 11. februar 2010 – Danes je na 19. izredni seji Državnega zbora RS poslanec SLS Franc Pukšič predstavil mnenje predlagatelja glede predloga Priporočila v zvezi z neobjavljenimi javnimi razpisi Službe Vlade Republike Slovenije za lokalno samoupravo in regionalno politiko za obdobje 2009-2013, poslanec SLS Janez Ribič pa je k temu predstavil tudi mnenje PS SLS. Oboje si lahko preberete v nadaljevanju.



Torej, v osnovi mi je pravzaprav žal, da zahtevka za sklic izredne seje v Slovenski ljudski stranki in Slovenski demokratski stranki nismo podpisali že lansko leto junija, ker če bi to naredili, potem bi v kratkem času prišlo do petega javnega razpisa.

Pa vendar ne gre samo za peti javni razpis za operativni program krepitve regionalnih razvojnih potencialov za program razvoj regij, ampak gre za celotno problematiko črpanja sredstev iz Evropske unije. Dejstvo je, da je program črpanja 2004 - 2006 prejšnja vlada izpeljala tako rekoč fantastično, do 95 % sredstev, kar je najvišje, kar je bilo mogoče. Čeprav je, ko je dobila volitve 2004, bilo nekaj malega šele razpisano, so potem stvari tekle tako, kot je potrebno. Kaj in kako bo s programom, ki ga je izpogajala prejšnja vlada, torej v višini 5,5 milijard, od tega plusa približno 2 milijardi evrov oziroma 4,2 milijarde v treh operativnih programih, 0,9 je za kmetijstvo, ali bo to izčrpano ali ne, je pa danes vprašanje. Po zadnjih uradnih podatkih iz februarja s strani ministrstva za lokalno samoupravo in regionalno politiko izhaja, da ne. Sami se že bojijo, da tega Slovenija ne bo izčrpala, celo napovedujejo v dokumentih zaostajanje za okoli 600.000 evrov, na kar pa smo jih opozarjali že pred enim letom oziroma ob predaji vlade je bila na to nova vlada opozorjena. No, pa gremo po vrsti. 11. novembra 2008 je bila na obisku v Sloveniji komisarka gospa Danute Hübner, ki je zapisala, da je Slovenija ena izmed dveh držav, s katero je bila podpisana že februarja 2008 pogodba o zaupanju, torej preverili so slovenski revizorski sistem in so rekli, da je odličen, zato so podpisali pogodbo o zaupanju in dali možnost, da je Slovenija sama izvajala večji nadzor. Ta ista komisarka je ugotovila, da je Slovenija v obdobju 2004 - 2006 maksimalno izkoristila razpoložljiva sredstva, kar izhaja iz njenega dopisa. Potem je prišlo pismo 19. novembra, par dni za tem, od generalnega direktorja Dira Ahnerja, ki je generalni direktor generalnega direktorata za regionalno politiko v Bruslju, ki pa je zapisal takole_ V okviru vašega srečanja s komisarko gospo Hübnerjevo, ki je potekalo 11. novembra, je komisarka poudarila, da se je Slovenija izkazala kot močan in zanesljiv sistem upravljanja in nadzora ter da je vzpostavila funkcijo usklajevanja, ključnega pomena na nivoju organov upravljanja. Iz pred nedavno objavljenega koalicijskega sporazuma pa izhaja, da smo v bližnji prihodnosti lahko priča temeljnim spremembam sistema upravljanja in nadzora. Gospod Dirk Ahner je napisal v sedmih točkah možne probleme, ki bi nastali z napovedano spremembo v koalicijski pogodbi in seveda opozoril, da to ne bi bilo dobro. V 1. točki je celo zapisal, da bi potrebovali, če bi šli v spremembe, približno od 12 do 18 mesecev za vzpostavitev stanja, ki ga je vlada že prevzela in ki je bilo potrjeno z Evropsko komisijo in tako dalje.

Nato je bivši minister za lokalno samoupravo dr. Žagar čutil potrebo in odgovornost do Slovenije in je napisal odprto pismo predsedniku vlade gospodu Pahorju, kjer je zapisal, da so bili avgusta in novembra 2007 izpogajani vsi operativni programi za obdobje 2007 - 2013, da je z Evropsko komisijo podpisana pogodba o zaupanju in da so akreditirani sistemi črpani. In še nekaj je zapisal, da je bilo razpisanih in podpisanih pogodb od avgusta in novembra 2007 pa do predaje za 1,5 milijarde evrov. Potem pa je dr. Žagar v tem istem odprtem pismu predsedniku vlade zapisal, da koalicijska pogodba predvideva spremembe in ga opozoril, da lahko pride zaradi teh sprememb do ogroženosti, torej, da Slovenija lahko izgubi eno milijardo evrov. Zapisal je tudi, da bi bilo črpanje sredstev za velike regijske projekte bistveno enostavneje in lažje, v kolikor bi imeli regije. Kot vemo, tega sedaj ni in tega več ne bo, ker so regije po Pahorju mrtve.

Po vseh teh opozorilih, ki so torej bila, se zgodi, in sicer to takoj po sestavi vlade, obisk v Bruslju. Torej nova vlada odpotuje v Bruselj. In kdo odpotuje od nove vlade v Bruselj? Minister Gaspari, gospa Andreja Jerina, potem še nekdo iz sekretariata, gospod Vatovec in to je to. Kje je pa ministrica Ploštajner? Če je še vedno bila SVRL tista, ki je bila torej nosilec programov. In minister Gaspari v Bruslju, torej ne glede na pismo 19. 11., to pomeni nekaj dni za tem, to je bilo 4. decembra, 10, 12 dni potem odpotuje v Bruselj in minister Gaspari pove, skupaj z državno sekretarko mag. Andrejo Jerina, da koalicijska pogodba predvideva reorganizacijo kohezijske politike, in sicer, da bo operativni program krepitve regionalnih razvojev prinesla na ministrstvo ta gospodarstvo, da bo razvoj človeških virov prenesen na ministrstvo za delo, družino in socialo in da bo razvoj okoljske in prometne infrastrukture prenesen na ministrstvo za promet. Koordinacijsko vlogo bo izvajal minister, pristojen za evropske zadeve in pravi, da ne bo nobenih težav, ker je tudi podpredsednik vlade.

In kaj se zgodi? Na tem sestanku je bila komisarka Hübner, ki je prej opozorila v svojem pismu preko direktorja direktorata, generalnega direktorja Ahnerja na posledice.

In tudi ob tem istem, torej na tem sestanku, gospa komisarka Hübnerjeva ponovno opozori na vsa že prej našteta opozorila in sicer, možnost konflikta interesov na resornih ministrstvih, možnost nezadovoljivega koordiniranja ministrstev, možnost prekinitve ali odloga vmesnih plačil zaradi novega poročila o ugotavljanju skladnosti sistema. Seveda pove, da bodo morala vsa tri, torej, če se prenese na tri resorje, vsi imeti vse službe, kar pomeni, da se bodo stvari podvojile in za nekaj milijonov evrov tudi podražile. Vprašam, ali bo zamenjana tudi revizijska strategija? Potem pravi, da zaključevanje projektov prejšnjega obdobja, kar mora vlada zagotoviti v letu 2009, torej prejšnja obdobja 2004 – 2006, dokončati v letu 2009, bodo seveda ostali odprti. In seveda še posebej opozori, da se naj izogibajo kakršni koli spremembi pri operativnem programu, razvoj okolja in prometne infrastrukture, na katerem je na razpolago, torej milijarda 636 milijonov evrov. In seveda nekako povedo, torej naši predstavniki vlade, da ne gre za notranja trenja, ampak da gre za skupno iskanje boljših rešitev. In tako pridemo do konca leta 2009, kjer so našli torej skupno rešitev programov.

Namreč, 20. januarja 2009 je ministrstvo za regionalni razvoj, takrat ga je še vodila gospa Ploštajnerjeva, zapisalo, črpanje sredstev za obdobje 2007 - 2013. To je iz SVLR-ja. Za programsko obdobje 2007 - 2013 je bilo doslej razpisanih oziroma potrjenih za dobrih 1,5 milijarde evropskih sredstev. Dokument, ki pa smo ga dobili pred kratkim, predlog finančnega izvajanja operativnih programov za programsko obdobje 2007 - 2013 iz iste službe, seveda, ampak sedaj z drugim ministrom, pa so zapisali, da je za programsko obdobje 2007 - 2013 je bilo od začetka programskega obdobja pa do konca leta 2009 - torej, kjer je razlika - celo 2009 je zraven, da vemo.

Prej je bilo poročilo do 2008, 2007, sedaj pa je poročilo za 2009 skupaj. Potrjenih operacij za 1,8 milijarde evrov evropskih sredstev, ker znaša toliko poraba programskega obdobja. Navedeni znesek se nanaša tako na potrjene in objavljene javne razpise. To pomeni, spoštovana vlada gospoda Pahorja je uspela v enem letu razpisati in potrditi za točno 0,3 milijarde ali za 300 milijonov evrov. Za 300 milijonov evrov. Prej pa vlada, da je spogajala programe, potrdila za 1,5 milijarde evrov. Torej petkrat več. Če pa ni, ja če ni točno, pač boste povedali, to so dokumenti, ki so prišli iz vlade gospoda Pahorja.

Seveda, kaj se je vmes dogajalo? Vmes se je pa seveda dogajal politični linč prejšnje vlade in seveda črnenje in blatenje ministra dr. Žagarja ter celotne prejšnje vlade. To se je seveda dogajalo tudi tako, da je sama gospa državna sekretarka Andreja Jerina, ki je bila torej tudi na tistem obisku v Bruslju 4. decembra, napisala, ko so ministri se že nekaj dogovorili, da seveda vse tisto pač ne velja in da bodo dobili na evropsko komisijo, na resor za regionalni razvoj, pač novo pismo. In v tem istem dokumentu, gospod dr. Žagar vas je opozoril leto dni pred tem, da bomo zapravili milijardo evrov, pa sami navajate že, da je torej iz enega operativnega programa 200.000 evrov vprašljivih, iz drugega operativnega programa pa 400.000. To pomeni 600.000, danes priznavate, da jih ne bomo izkoristili.

V Slovenski ljudski stranki seveda pričakujemo, da boste začeli delati odgovorno za Slovenijo, ne pa za svoje politične interese.





Stališče PS SLS_



V Slovenski ljudski stranki smo razočarani, da se moramo na takšen način truditi, da se ponovno normalizira črpanje evropskih sredstev. Ta vlada je že pri sestavljanju koalicijske pogodbe pričela govoriti, da so pri črpanju evropskih sredstev potrebne institucionalne spremembe, če hočemo biti uspešnejši. O tem je govoril predsednik vlade, bivša ministrica in celo minister za finance. Slednji je govoril, da so bile napake narejene s koncipiranjem programa črpanja evropskih sredstev kljub temu, da ste bili s strani Evropske komisije za regionalno politiko opozorjeni, da spremembe niso primerne in bo to upočasnilo črpanje.

Takrat še ni bilo jasno, s kakšnim namenom to počnete. Danes je popolnoma jasno, da želite upravičiti svojo neuspešnost in zato neupravičeno krivite bivšega ministra za lokalno samoupravo, ki je delal zelo dobro. To je potrdila tudi evropska komisarka za regionalno politiko Danute Hübner, ko je večkrat pohvalila Slovenijo. Komisarka Evropske komisije je ob koncu mandata prejšnje vlade pri črpanju evropskih sredstev za Slovenijo ugotovila naslednje, uradni dokument_ Smo v postopku implementacije novega programskega obdobja. Slovenija je ena izmed prvih držav članic, katere programi so bili sprejeti. Slovenski revizijski sistem je ustrezen, dobra administrativna sposobnost pri implementaciji sredstev kohezijske politike. To dokazuje podpis pisma o zaupanju z Evropsko komisijo, kjer je bila Slovenija ena izmed redkih držav, s katerimi je Evropska komisija takšno pismo tudi podpisala.

V programskem obdobju 2004 - 2006 je Slovenija iz evropskega sklada za regionalni razvoj počrpala 95 % sredstev in 90 % iz ostalih skladov, s čimer je Evropska komisija zadovoljna. Za obdobje 2007 - 2013 si je Slovenija izpogajala 4,2 milijarde evrov iz naslova kohezijske politike. To je 3,5-kratno povečanje v primerjavi s prejšnjim obdobjem. Od zaključka pogajanj za obdobje 2007 - 2013 do konca mandata so angažirali oziroma potrdili za okoli 1,5 milijarde evrov v okviru vseh operativnih programov. To je potrdil tudi direktor direktorata na generalnem direktoratu za regionalno politiko pri Evropski komisiji Nikolas Martin ob zadnjem obisku v Sloveniji.

Spoštovani, v Slovenski ljudski stranki smo prepričani, da področje Evropske kohezijske politike spada v okvir Evropske regionalne politike, zato menimo, da bi odgovornost za spremljanje in izvajanje te politike morala ostati, kot je bilo to v preteklih mandatih, na resorju, odgovornem za regionalni razvoj. Vaše želje po spremembi tudi razumemo, samo vedite, da je obstoječi sistem naravnan k decentralizaciji Slovenije in vas to očitno moti. O projektih so odločale regije, vi pa želite, da o tem odločajo birokrati in ne želite transparentnosti. In o tem naj odločajo takšni birokrati, ki zaradi nezadovoljstva s svojim šefom ustavijo črpanje evropskih sredstev v Bruslju in tako je naša država bila ob skoraj 300 milijonov evrov.

Spoštovani, najdimo skupaj toliko modrosti, da bomo v obdobju, ki je pred nami, počrpali čim več sredstev iz evropskih skladov. S tem pa bomo pomagali tudi našemu gospodarstvu, predvsem izboljšanju standarda bivanja državljanov in pomoči lokalnim skupnostim pri njihovem razvoju. Zato se v Slovenski ljudski stranki trudimo in si prizadevamo tukaj v Državnem zboru RS, da bi spodbudili k večji, hitrejši intenzivnosti vseh, ki v tem državi delate na področju črpanja evropskih sredstev. Hvala.

Zadnje objave

Sat, 27. Oct 2018 at 18:12

1340 ogledov

V Škofji Loki z dobro voljo in delovno energijo vstopajo na lokalne volitve
Obiskal jih je tudi Robert Strah, županski kandidat SDS, in se zahvalil za podporo SLS pri kandidaturi za župana Škofje Loke. Zbrani člani in svetniški kandidati liste SLS v Škofji Loki pa so obljubili, da se bodo pri svojem delu maksimalno potrudili.

Sat, 27. Oct 2018 at 18:10

2285 ogledov

Pogovorni večer: Zakaj je krščanstvo tako pomembno za dobrobit družbe?
Slovenska ljudska stranka vljudno vabi na pogovorni večer ZAKAJ JE KRŠČANSTVO TAKO POMEMBNO ZA DOBROBIT DRUŽBE? Dogodek bo potekal v dvorani Slovenske matice, Kongresni trg 8, Ljubljana, in sicer v soboto, 3. novembra 2018, ob 19. uri. Skozi zgodovinski oris in kritično refleksijo sedanjosti se bomo vprašali, kako je krščanska misel, tako katoliška, kot protestantska, vplivala na pridobitve naprednih in uspešnih družb, ki jih cenimo še danes, in sicer tako verujoči, kot neverujoči. Osredotočili se bomo tudi na dobo razsvetljenstva in vzroke, ki vodijo Zahod k oddaljevanju od svoje lastne tradicije. Vprašali se bomo, kako se soočati z modernim tokom mišljenja in vsemi ostalimi izzivi, ki bodo neizogibni. Z nami bodo naslednji odlični gostje: dr. Stane Grandadr. Janez Šumradaddr. Jonatan Vinkler Pogovor bo povezoval: Matjaž Lulik Veselimo se srečanja z vami!

Thu, 25. Oct 2018 at 22:19

1720 ogledov

Predstavili kandidate skupne liste SLS in stranke Glas za otroke in družine za ljubljanski mestni svet
Na današnji novinarski konferenci v Ljubljani so se predstavili kandidati skupne liste  SLS in stranke Glas za otroke in družine za mestni svet MO Ljubljana. Nosilec skupne liste Janez Žagar, dr. Jože Osterc, Janez Podobnik, dr. Andrej Umek in Aleks Leo Vest so predstavili ključne poudarke, s katerimi SLS vstopa v kandidaturo za ljubljanske mestne svetnike. Izpostavili so prizadevanje za to, da za vožnjo po ljubljanski obvoznici ne bi več potrebovali vinjete in da se v Ljubljani za potrebe Ljubljančanov  in drugih prebivalcev vzpostavi tržnico in veletržnico z izključno slovensko lokalno pridelano hrano po sprejemljivih cenah. Prizadevali si bodo tudi za to, da bi ljubljanski mestni svet postal prostor spoštljive in odprte komunikacije. Aleš Primc in Polona Naglič pa sta v imenu stranke Glas za otroke in družine izpostavila prizadevanje, da bi Ljubljana postala družinam čim bolj prijazno mesto, da bi v prihodnje posebno pozornost namenili številnim upokojencem in drugim osamljenim ljudem in se zavzela za več rekreacijskih površin v Ljubljani tudi za domače ljubljenčke. Predsednik SLS Marjan Podobnik  pa je ob podpori kandidatom in kakovostni celotni listi izpostavil, da si bo skupaj s sodelavci prizadeval, da se SLS odpre mestu in da enako kot s podeželskim SLS zadiha tudi z mestnim pljučnim krilom. Čeprav je bilo v Ljubljani pod dosedanjim vodstvom župana Zorana Jankovića in njegove ekipe narejenega tudi veliko pozitivnega, SLS – tako kot SDS in NSi – podpira župansko kandidaturo Anžeta Logarja v prepričanju, da lahko dosedanje dobre projekte nadgradi, neoptimalne pa spremeni.

Thu, 25. Oct 2018 at 22:15

1624 ogledov

SLS v Zagorju ob Savi z doslej najmočnejšo listo
SLS Zagorje ob Savi je danes na novinarski konferenci v Gostišču Ribnik predstavila županskega kandidata SLS, kandidatno listo za občinske svetnike ter Razvojni program SLS za občino Zagorje ob Savi. Primož Jelševar, direktor Inštituta dr. Antona Korošca je povedal, da gre za doslej najmočnejšo listo, na kateri je sedem direktorjev oz. lastnikov uspešnih zagorskih podjetij, trije sedanji in več nekdanjih predsednikov KS, guverner Rotary Slovenija, predsednica Zveze kmetic Slovenije, predsedniki športnih društev in ugledni gospodarji kmetijskih gospodarstev ter drugi uspešni Zagorjani. Ker nas poznate, pa je njihov slogan. Županski kandidat Alojz Slavko Jelševar je oče štirih otrok, glasbenik in dolgoletni direktor visokotehnološkega podjetja JE&GR. Kot je dejal, je čas, da Občina Zagorje dobi drzen razvojni program in ambiciozno ekipo, ki ga bo uresničila. Zagorje mora imeti po njegovih besedah posluh za ustvarjanje delovnih mest prihodnosti – to pa so okoljsko ozaveščena podjetja, ki ustvarjajo visoko dodano vrednost. Iztok Živko, direktor družbe Tevel iz Kisovca je predstavil projekt energetsko samozadostne Občine Zagorje ob Savi, ki bi bila lahko največja takšna občina in tako zgled v Evropi. Ker je v občini ponovno povišana raven PM10 delcev, je nujno potrebna sprememba miselnosti. Tako kot je bil eden od znanilcev drugačnega načina razmišljanja projekt Manj svečk za manj grobov, ki so ga začeli člani zagorske SLS in so ga povzeli tudi drugi kraji po Sloveniji, bi bili lahko v Zagorju zgled drugim občinam, kjer bi s serijo manjših vetrnih in plinskih elektrarn ter hidroelektrarn na zasebnih površinah ustvarili dovolj električne energije za potrebe vseh zagorskih gospodinjstev. Janez Lipec, guverner Rotary district 1912, ki pokriva Slovenijo in Makedonijo, si želi, da se Zagorje odpre navzven in izkoristi tržno nišo razvoja turizma. Aktivno je treba podpreti lokalne šole, da bodo zagotavljale potrebe trga dela prihodnosti. Izkoristiti  je treba naravne potenciale in ljudi, ki imajo znanje, voljo in delovne navade, takšnih pa je v Zagorju dovolj. Delo mora znova postati vrednota. Neda Starman Ržišnik, predsednica Konjeniškega kluba Vajkard Valvasor je predstavila projekt razvoja termalnega in eko turizma v Zagorski dolini s postavitvijo informacijskih tabel in zemljevidov ter odprtjem turistično informativne pisarne in info točke v Zagorje. Predstavila je idejni projekt obnove Medijskih toplic kot ekskluzivnih term v stilu časa Vajkarda Valvasorja, ki bi bile povezane z obnovljenim Medijskim Gradom, kjer bi se izvajale grajske poroke. Boštjan Ocepek, predsednik krajevne skupnosti Šentlambert, je povedal, da mu je program SLS zelo blizu, saj temelji na enakomernem razvoju vseh krajev v občini. Tudi za Občino Zagorje bi bilo dobro, da bi namenila več sredstev za obnovo cest in družbenega življenja na okoliških vaseh. Te so sicer lepo urejene tudi zaradi veliko prostovoljnega dela, ki ga naredijo krajani.

Thu, 25. Oct 2018 at 22:14

2575 ogledov

SLS samozavestno na lokalnih volitvah: »Ker nas poznate«
Na predstavitvi v Kobilju je županske kandidate podprl predsednik SLS Marjan Podobnik in predstavil glavne vsebinske poudarke delovanja SLS. Povedal je, da je SLS stranka, ki spoštuje sočloveka, družino, delo, lastnino in domovino in je odprta za vse, razen za podpornike skrajnih stališč. Izpostavil je uspešnost dela županov in občinskih svetnikov SLS, kar je tudi razlog za optimizem pred prihajajočimi volitvami. SLS je imela doslej 32 županov izvoljenih na svoji listi, skupaj z neodvisnimi in skupnimi kandidati s podporo SLS pa je v Klubu županov SLS sodelovalo 42 županj in županov. Podobnik je izrazil pričakovanje, da bo Klub županov SLS tudi v prihodnje ostal številčno najmočnejši. Sledila je predstavitev Roberta Ščapa, župana Občine Kobilje, Cvetke Ficko, županje Občine Grad, Ludvika Novaka, župana Občine Puconci, Franca Horvata, župana Občine Tišina in Antona Törnarja,  župana Občine Črenšovci. Župani so bili enotni, da je treba povečati sredstva za takoimenovano povprečnino, s čimer bi zagotovili intenzivnejši razvoj tudi manjših podeželskih in obmejnih občin. Zavzeli so se tudi za čimprejšnjo ustanovitev pokrajin ter prenos dela državnih pristojnosti in sredstev z državne ravni na prihodnje pokrajine. Marjan Podobnik je predstavljena prizadevanja županje in županov v celoti podprl. Kasneje se je predsednik SLS v občini Kidričevo srečal s kandidatom SLS za župana Damjanom Medvedom in kandidati SLS za občinski svet ter podprl njihovo kandidaturo.

Thu, 25. Oct 2018 at 22:12

2069 ogledov

Dr. Darinka Fakin že petič za županjo Občine Majšperk
Dr. Darinka Fakin živi z možem Brankom in sinom Tomažem v Majšperku. Funkcijo županje opravlja nepoklicno, saj je kot redna profesorica zaposlena na Univerzi v Mariboru, Fakulteti za strojništvo, na Oddelku za Oblikovanje in tekstilne materiale. Osnovno šolo je obiskovala v Majšperku in nadaljevala šolanje na Gimnaziji Dušana Kvedra Ptuj. Dodiplomski študij je končala na takratni Tehniški fakulteti Maribor in se leta 1985 zaposlila v Tovarni volnenih izdelkov v Majšperku. Med delom je kot mlada raziskovalka končala tudi magistrski študij. Po več kot 15-letnem delu v industriji se je leta 2000 zaposlila na Fakulteti za strojništvo, kjer je leta 2004 tudi doktorirala. Med delom je vseskozi aktivna tudi na raziskovalnem področju, je avtorica ali soavtorica številnih izvirnih znanstvenih člankov, patentov, raziskovalnih nalog, elaboratov, študij, strokovnih člankov, avtorica in soavtorica učbenikov in navodil za vaje. V lokalno politiko se je vključila že leta 1994, ko je nastala naša Občina Majšperk. V prvem mandatu je bila predsednica Občinskega sveta, v drugem podžupanja in sedaj opravlja že četrti mandat funkcijo županje. Ta funkcija ji predstavlja velik izziv, saj vemo, da je uvedba lokalne samouprave prinesla tudi lokalnemu okolju velike priložnosti. To se opazi skoraj na vsakem koraku. V teh letih so izvedli številne pomembne investicije na področju infrastrukture, izobraževanja, športa, kulture, turizma, gospodarstva, varovanja in urejanja okolja ter na področju delovanja društev. Vse to jim je uspelo, ker so bili sposobni delati skupaj.
Teme
arhiv

Prijatelji

SLS Sv. Trojica v Slovenskih GoricahSLS Sv. Jurij v Slovenskih goricahSLS Sveta AnaSLS ŠentiljSLS PesnicaSLS LenartSLS KungotaSLS CerkvenjakSLS BenediktSLS PivkaSLS PostojnaSLS SežanaAnton  ŠkofSLS KoperSLS KomenSLS IzolaSLS DivačaSLS Hrpelje-KozinaSLS Ilirska BistricaSLS Gornji GradSLS LjubnoSLS LučeSLS MozirjeSLS NazarjeSLS Rečica ob SavinjiSLS Šmartno ob PakiSLS ŠoštanjSLS VelenjeSLS Središče ob DraviSLS CirkulaneSLS DestrnikSLS Dornava

NAJBOLJ OBISKANO

Mnenje predlagateljev glede predloga matičnega delovnega telesa v zvezi z neobjavljenimi javnimi razpisi Službe Vlade Republike Slovenije za lokalno samoupravo in regionalno politiko za obdobje 2009-2