Mnenje PS SLS glede predloga Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o zdravstvenem varstvu rastlin
SLS Slovenska ljudska stranka

Sreda, 21. April 2010 ob 22:00

Ljubljana, 22. april 2010 – V nadaljevanju 16. redne seje DZ RS je namestnik vodje PS SLS mag. Radovan Žerjav kot predlagatelj predstavil mnenje glede Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o zdravstvenem varstvu rastlin, ki si ga lahko v celoti preberete v nadaljevanju.



Osnovni namen Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o zdravstvenem varstvu rastlin je hitro ukrepanje za preprečitev nadaljnje širitve ambrozije, ki je ena najbolj alergenih rastlin in se poleg tega hitro širi ter že povzroča hude zdravstvene težave mnogim ljudem, še posebej mladim, povzroča škodo v kmetijstvu, okolju in posledično tudi v gospodarstvu. Zakon pa daje pravno podlago tudi širše, za ukrepanje v pojavu drugih neofitnih rastlin oziroma plevelov, za katere strokovnjaki poročajo, da nekatere nove neofitne plevelne vrste prehajajo z nekaterih plevelnih združb v plevelne združbe njiv, travnikov in trajnih nasadov Slovenije.

Pri oblikovanju določb smo uporabili opredelitev, ki jo predvideva sporazum WTO SPS, ki določa, da omejitve za varno trgovanje ne smejo biti omejujoče bolj, kot je nujno potrebno in znanstveno utemeljeno. Zato je mogoče ukrepati in urediti področje invazivnih tujerodnih rastlin takoj, če v oceni tveganja za vnos določene vrste pride rastlina v kategorijo škodljivi organizem z nesprejemljivim vplivom na podlagi IPPC direktive. Vlada bo s temi spremembami in dopolnitvami zakona imela podlago za izdajo predpisa oziroma uredbe o preprečevanju vnosa in za zatiranje rastlin, ki imajo škodljiv vpliv na človeško zdravje, okolje, kmetijstvo, gospodarstvo ali družbo, poleg tistih, ki so v zakonu že opredeljene.

Trenutno je najbolj pereč problem predvsem širjenje pelinolistne ambrozije, ki je ena najbolj alergenih rastlin. Domovina te enoletne rastline je severna Amerika, torej gre za tujerodno rastlino, po Evropi pa se je začela širiti v začetku 19. stoletja. Danes je ambrozija najbolj razširjena v vzhodni Evropi, pojavlja pa se tudi že v zahodni Evropi. V Evropi danes poznamo skoraj 20 različnih vrst ambrozije, pri čemer je najbolj razširjena prav pelinolistna ali kratka ambrozija. Kot sem dejal, je pelod ambrozije eden najmočnejših znanih alergenov. Osebe, občutljive na cvetni prah ambrozije, velikokrat obolevajo za alergijskim rinitisom in astmo. Prag, ki izzove reakcijo, je zelo nizek in je v nekaterih primerih tudi pri manj kot 20 pelodnih zrn na kubični meter. Alergeno reakcijo prepoznamo po simptomih, kot so kihanje, ščemenje v nosu, vodeni izcedek iz nosu, otečene veke, ščemenje v očeh, oteženo dihanje.

In te alergijske reakcije, ki so zelo nadležne, je treba zdraviti.

Torej, naš namen je sprejeti ukrepe, ki bi te težave preprečili že do naslednjega obdobja cvetenja te vrste, torej do julija letos. Hkrati pa želimo pripraviti en nabor ustreznih ukrepov po zgledu držav, kjer že imajo aktivno politiko zatiranja ambrozije. Za uspešno reševanje problematike bo po vzoru drugih držav, denimo Madžarske in Hrvaške, k sodelovanju potrebno pritegniti več ministrstev, seveda pa tudi lokalne skupnosti, torej občine.

Ministrstvo za kmetijstvo RS sicer že sedaj aktivno sodeluje pri obvladovanju predelov preko dveh organov v sestavi, in sicer Fitosanitarne uprave Republike Slovenije in Inšpektorata Republike Slovenije za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano. Služba za varstvo rastlin pri Fitosanitarni upravi Republike Slovenije oziroma pooblaščeni kmetijski zavodi in inštituti, ki imajo oddelke za varstvo rastlin, pa razpolagajo z metodami ocenjevanja tveganja kot tudi opazovanja in napovedovanja škodljivih organizmov na podlagi meteoroloških podatkov. Tako bomo opravljali strokovno delo in obveščanje javnosti tudi pri ambroziji ali ob pojavu drugih neofitnih rastlin.

S tem zakonom določamo zavezance in to so v tem trenutku in primeru imetniki zemljišč, ki morajo nadzirati pojavnost in ustrezno ukrepati, predvsem z učinkovitim uničevanjem ambrozije in drugih rastlin. Hkrati določamo tudi pristojne organe in način določitve posebnega nadzorovanega območja.

Torej, gre zagotovo za dobronameren zakon, nepolitičen, če lahko tako rečem, usmerjen k ljudem, predvsem tistim, ki imajo težave z alergijo na ambrozijo in druge alergene rastline. Upam in želim si, da bi ta zakon dobil podporo, kljub temu, da ga predlaga ena od opozicijskih strank. Hvala lepa.



Kot predsednik matičnega odbora, Odbora DZ RS za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, je poročilo odbora predstavil poslanec SLS Franc Bogovič:



Odbor DZ RS za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je na svoji 16. seji 1. aprila 2010 kot matično delovno telo obravnaval predlog Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o zdravstvenem varstvu rastlin, ki ga je Državnemu zboru RS v obravnavo in sprejetje po skrajšanem postopku predložila Poslanska skupina SLS s prvopodpisanim mag. Radovanom Žerjavom.

Na kolegiju predsednika Državnega zbora RS je bilo odločeno, da se zakon obravnava po skrajšanem postopku. Seje odbora so se udeležili tudi predstavniki predlagateljev zakona, Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano RS, Državnega sveta RS, Kmetijskega inštituta Republike Slovenije, Kmetijsko-gozdarske zbornice Republike Slovenije ter Zakonodajno-pravne službe.

Odboru je bilo posredovano pisno mnenje Zakonodajno-pravne službe, ki je proučila zakon z vidika skladnosti z ustavo in pravnim sistemom, dala celo vrsto predlogov na kar veliko členov. Do izteka poslovniško določenega roka je poslanec Franc Pukšič pripravil amandmaje, ki so v veliki meri povzeli mnenje Zakonodajno-pravne službe. Odboru je bilo posredovano tudi mnenje Vlade RS z dne 26. marca 2010, v katerem se Vlada RS s problematiko, ki se tiče ambrozije, strinja. V razpravi je bilo z njihove strani opozorjeno, da je to področje predmet še koga drugega, ne samo kmetijcev. Glavno opozorilo oziroma nasprotovanje temu zakonu pa je izhajalo iz po mnenju Vlade RS prekratkih rokov za reševanje tega problema, saj so ti tempirani na reševanje problemov v letošnjem letu. Temu primerno je bil na koncu predlagan tudi amandma, vendar Vlada RS predloga v osnovi ni podprla.

Predstavniki Komisije DS RS za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano ter

predstavnik Komisije DS RS za lokalno samoupravo in regionalni razvoj pa so predlagani predlog zakona podprli. Prav tako ni bilo pripomb s strani občin Izola in občine Hoče-Slivnica, ki sta zakon tudi podprli in tudi posredovali te pripombe na matično delovno telo.

V nadaljevanju je predlagatelj že predstavil še svoj zakon, tako kakor je bilo to storjeno že danes. Predstavnica Zakonodajno-pravne službe je v svojem mnenju povedala, da so z amandmaji ustrezno odpravljene pomanjkljivosti, na katere so opozarjali; s strani direktorice Fitofarmacevtske uprave Republike Slovenije pa tudi Fitosanitarne uprave pa je bilo še enkrat opozorjeno na te kratke roke in problem implementacije tega zakona. Predstavniki Državnega sveta RS so zaključili razpravo, ponovno pozvali Vlado RS, naj čim prej reagira in tudi pripravi določeno potrebno zakonodajo in vse, kar je potrebno za izvedbo takšnega zakona kasneje. Podpore je bil zakon deležen tudi s strani direktorja Kmetijsko-gozdarske zbornice, prav tako pa je tudi direktor Kmetijskega inštituta Slovenije v strokovnem besednjaku poudaril in podal močno podporo temu zakonu in tudi ocenil, da je zakon nujno treba sprejeti. V nadaljevanju se je odprla ta razprava, ki je pokazala, da večina članic in članov odbora pritrjuje predlagatelju, da je zakon nujno treba sprejeti, na nek način tudi je bilo pokazano nezadovoljstvo z mnenjem, ki ga je posredovala Vlada RS, kajti ocena je bila, da je treba in da je možno tudi hitreje odreagirati, kot je bilo na sami seji rečeno s strani predstavnikov Vlade RS. Odbor je na koncu tudi obravnaval in tudi sprejel amandma k 16. členu, tem amandmajem, ki jih je podal gospod Pukšič, tako da se je v amandmaju besedilo "60 dni" nadomestilo z besedilom "6 mesecev", to je tisti rok za to izvedbo po predlogu predstavnikov in pa predstavnic Vlade RS.

Kasneje so bili tudi ostali amandmaji, ki so bili predlagani, sprejeti in na koncu je bil tudi ta, sedaj pripravljen, dopolnjen predlog zakona na samem odboru potrjen. Hvala.



Mnenje PS SLS glede predloga Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o zdravstvenem varstvu rastlin pa je predstavil vodja PS SLS Jakob Presečnik:





Poslanska skupina Slovenske ljudske stranke bomo predlog sprememb in dopolnitev zakona podprli, saj ureja in daje podlago vladi, da bo lahko sprejela nujne ukrepe za preprečevanje širjenja neofitnih rastlinskih vrst, med njimi predvsem širjenja pelinolistne ambrozije, ki je zelo škodljiva tako za kmetijske pridelke kot še posebno za zdravje ljudi. Zaradi varovanja zdravja ljudi je nujno pričeti sistematsko spremljati vnos, preprečevanje širjenja in zatirati take škodljive rastline. Za zaustavitev širjenja ambrozije in s tem zmanjšanje njene gostote ter za preprečevanje širjenja njenega cvetnega prahu je treba uvesti redne sistemske ukrepe. Urediti je treba redno košnjo oziroma ustrezno tretiranje in nego teh zemljišč, da do cvetenja in s tem osemenitve ambrozije ne bo prihajalo. Seveda je treba urediti tudi način monitoringa cvetnega prahu. Znano je, da že vrsto let, vsaj deset let, opozarjajo na ta problem v fitosanitarni službi. Številne pobude in pritožbe prejemamo tudi poslanke in poslanci. Zakon daje podlago tudi za ukrepanje v primeru pojava drugih tujerodnih plevelov, saj povzročajo vse več škode v kmetijstvu. Evropo vse bolj preplavljajo eksotične plevelne vrste, ki se na območje stare celine širijo večinoma iz Amerike, Brazilije in Mehike. Poleg naravnih raznašalcev širi te vrste rastlin transport vseh vrst. Zato moramo pravočasno ukrepati. Poznano je, da je ambrozija popolnoma zatrla na primer nasad buč v Savinjski dolini, v bližini Gornje Radgone je na primer faberjev muhvič popolnoma prerasel nasad koruze, na lokacijah pri Črni na Koroškem in pri Podčetrtku je postala za koruzo problem oljna bučka. V Logarski dolini je zastrla zlato rozgo in pregnala čebele iz nje. Vsekakor pa smo poslanci Slovenske ljudske stranke prepričani, da je najbolj nujno ukrepati proti ambroziji zaradi alergij, ki so škodljive in zelo neprijetne za ljudi in drage za zdravstveno blagajno. Zato podpiramo čimprejšnje sprejetje sprememb in dopolnitev zakona, podprli bomo tudi vse amandmaje, ki upoštevajo pripombe Zakonodajno-pravne službe in podprli bomo tudi amandma, ki določa 60 dni za sprejem predpisov oziroma določitev ukrepov, saj kot rečeno, je treba hitro ukrepati, pristojne službe za pripravo ukrepov in predpisov pa že obstajajo in lahko hitro tudi ukrepajo. Vsi imetniki zemljišč, tako na primer kmetje kot občine, pa te ukrepe že dolgo pričakujejo in podpirajo. Kot sem uvodoma rekel, v Poslanski skupini Slovenske ljudske stranke bomo spremembe in dopolnitve omenjenega zakona podprli. Hvala lepa.



 

Zadnje objave

Sat, 27. Oct 2018 at 18:12

1314 ogledov

V Škofji Loki z dobro voljo in delovno energijo vstopajo na lokalne volitve
Obiskal jih je tudi Robert Strah, županski kandidat SDS, in se zahvalil za podporo SLS pri kandidaturi za župana Škofje Loke. Zbrani člani in svetniški kandidati liste SLS v Škofji Loki pa so obljubili, da se bodo pri svojem delu maksimalno potrudili.

Sat, 27. Oct 2018 at 18:10

2256 ogledov

Pogovorni večer: Zakaj je krščanstvo tako pomembno za dobrobit družbe?
Slovenska ljudska stranka vljudno vabi na pogovorni večer ZAKAJ JE KRŠČANSTVO TAKO POMEMBNO ZA DOBROBIT DRUŽBE? Dogodek bo potekal v dvorani Slovenske matice, Kongresni trg 8, Ljubljana, in sicer v soboto, 3. novembra 2018, ob 19. uri. Skozi zgodovinski oris in kritično refleksijo sedanjosti se bomo vprašali, kako je krščanska misel, tako katoliška, kot protestantska, vplivala na pridobitve naprednih in uspešnih družb, ki jih cenimo še danes, in sicer tako verujoči, kot neverujoči. Osredotočili se bomo tudi na dobo razsvetljenstva in vzroke, ki vodijo Zahod k oddaljevanju od svoje lastne tradicije. Vprašali se bomo, kako se soočati z modernim tokom mišljenja in vsemi ostalimi izzivi, ki bodo neizogibni. Z nami bodo naslednji odlični gostje: dr. Stane Grandadr. Janez Šumradaddr. Jonatan Vinkler Pogovor bo povezoval: Matjaž Lulik Veselimo se srečanja z vami!

Thu, 25. Oct 2018 at 22:19

1698 ogledov

Predstavili kandidate skupne liste SLS in stranke Glas za otroke in družine za ljubljanski mestni svet
Na današnji novinarski konferenci v Ljubljani so se predstavili kandidati skupne liste  SLS in stranke Glas za otroke in družine za mestni svet MO Ljubljana. Nosilec skupne liste Janez Žagar, dr. Jože Osterc, Janez Podobnik, dr. Andrej Umek in Aleks Leo Vest so predstavili ključne poudarke, s katerimi SLS vstopa v kandidaturo za ljubljanske mestne svetnike. Izpostavili so prizadevanje za to, da za vožnjo po ljubljanski obvoznici ne bi več potrebovali vinjete in da se v Ljubljani za potrebe Ljubljančanov  in drugih prebivalcev vzpostavi tržnico in veletržnico z izključno slovensko lokalno pridelano hrano po sprejemljivih cenah. Prizadevali si bodo tudi za to, da bi ljubljanski mestni svet postal prostor spoštljive in odprte komunikacije. Aleš Primc in Polona Naglič pa sta v imenu stranke Glas za otroke in družine izpostavila prizadevanje, da bi Ljubljana postala družinam čim bolj prijazno mesto, da bi v prihodnje posebno pozornost namenili številnim upokojencem in drugim osamljenim ljudem in se zavzela za več rekreacijskih površin v Ljubljani tudi za domače ljubljenčke. Predsednik SLS Marjan Podobnik  pa je ob podpori kandidatom in kakovostni celotni listi izpostavil, da si bo skupaj s sodelavci prizadeval, da se SLS odpre mestu in da enako kot s podeželskim SLS zadiha tudi z mestnim pljučnim krilom. Čeprav je bilo v Ljubljani pod dosedanjim vodstvom župana Zorana Jankovića in njegove ekipe narejenega tudi veliko pozitivnega, SLS – tako kot SDS in NSi – podpira župansko kandidaturo Anžeta Logarja v prepričanju, da lahko dosedanje dobre projekte nadgradi, neoptimalne pa spremeni.

Thu, 25. Oct 2018 at 22:15

1597 ogledov

SLS v Zagorju ob Savi z doslej najmočnejšo listo
SLS Zagorje ob Savi je danes na novinarski konferenci v Gostišču Ribnik predstavila županskega kandidata SLS, kandidatno listo za občinske svetnike ter Razvojni program SLS za občino Zagorje ob Savi. Primož Jelševar, direktor Inštituta dr. Antona Korošca je povedal, da gre za doslej najmočnejšo listo, na kateri je sedem direktorjev oz. lastnikov uspešnih zagorskih podjetij, trije sedanji in več nekdanjih predsednikov KS, guverner Rotary Slovenija, predsednica Zveze kmetic Slovenije, predsedniki športnih društev in ugledni gospodarji kmetijskih gospodarstev ter drugi uspešni Zagorjani. Ker nas poznate, pa je njihov slogan. Županski kandidat Alojz Slavko Jelševar je oče štirih otrok, glasbenik in dolgoletni direktor visokotehnološkega podjetja JE&GR. Kot je dejal, je čas, da Občina Zagorje dobi drzen razvojni program in ambiciozno ekipo, ki ga bo uresničila. Zagorje mora imeti po njegovih besedah posluh za ustvarjanje delovnih mest prihodnosti – to pa so okoljsko ozaveščena podjetja, ki ustvarjajo visoko dodano vrednost. Iztok Živko, direktor družbe Tevel iz Kisovca je predstavil projekt energetsko samozadostne Občine Zagorje ob Savi, ki bi bila lahko največja takšna občina in tako zgled v Evropi. Ker je v občini ponovno povišana raven PM10 delcev, je nujno potrebna sprememba miselnosti. Tako kot je bil eden od znanilcev drugačnega načina razmišljanja projekt Manj svečk za manj grobov, ki so ga začeli člani zagorske SLS in so ga povzeli tudi drugi kraji po Sloveniji, bi bili lahko v Zagorju zgled drugim občinam, kjer bi s serijo manjših vetrnih in plinskih elektrarn ter hidroelektrarn na zasebnih površinah ustvarili dovolj električne energije za potrebe vseh zagorskih gospodinjstev. Janez Lipec, guverner Rotary district 1912, ki pokriva Slovenijo in Makedonijo, si želi, da se Zagorje odpre navzven in izkoristi tržno nišo razvoja turizma. Aktivno je treba podpreti lokalne šole, da bodo zagotavljale potrebe trga dela prihodnosti. Izkoristiti  je treba naravne potenciale in ljudi, ki imajo znanje, voljo in delovne navade, takšnih pa je v Zagorju dovolj. Delo mora znova postati vrednota. Neda Starman Ržišnik, predsednica Konjeniškega kluba Vajkard Valvasor je predstavila projekt razvoja termalnega in eko turizma v Zagorski dolini s postavitvijo informacijskih tabel in zemljevidov ter odprtjem turistično informativne pisarne in info točke v Zagorje. Predstavila je idejni projekt obnove Medijskih toplic kot ekskluzivnih term v stilu časa Vajkarda Valvasorja, ki bi bile povezane z obnovljenim Medijskim Gradom, kjer bi se izvajale grajske poroke. Boštjan Ocepek, predsednik krajevne skupnosti Šentlambert, je povedal, da mu je program SLS zelo blizu, saj temelji na enakomernem razvoju vseh krajev v občini. Tudi za Občino Zagorje bi bilo dobro, da bi namenila več sredstev za obnovo cest in družbenega življenja na okoliških vaseh. Te so sicer lepo urejene tudi zaradi veliko prostovoljnega dela, ki ga naredijo krajani.

Thu, 25. Oct 2018 at 22:14

2557 ogledov

SLS samozavestno na lokalnih volitvah: »Ker nas poznate«
Na predstavitvi v Kobilju je županske kandidate podprl predsednik SLS Marjan Podobnik in predstavil glavne vsebinske poudarke delovanja SLS. Povedal je, da je SLS stranka, ki spoštuje sočloveka, družino, delo, lastnino in domovino in je odprta za vse, razen za podpornike skrajnih stališč. Izpostavil je uspešnost dela županov in občinskih svetnikov SLS, kar je tudi razlog za optimizem pred prihajajočimi volitvami. SLS je imela doslej 32 županov izvoljenih na svoji listi, skupaj z neodvisnimi in skupnimi kandidati s podporo SLS pa je v Klubu županov SLS sodelovalo 42 županj in županov. Podobnik je izrazil pričakovanje, da bo Klub županov SLS tudi v prihodnje ostal številčno najmočnejši. Sledila je predstavitev Roberta Ščapa, župana Občine Kobilje, Cvetke Ficko, županje Občine Grad, Ludvika Novaka, župana Občine Puconci, Franca Horvata, župana Občine Tišina in Antona Törnarja,  župana Občine Črenšovci. Župani so bili enotni, da je treba povečati sredstva za takoimenovano povprečnino, s čimer bi zagotovili intenzivnejši razvoj tudi manjših podeželskih in obmejnih občin. Zavzeli so se tudi za čimprejšnjo ustanovitev pokrajin ter prenos dela državnih pristojnosti in sredstev z državne ravni na prihodnje pokrajine. Marjan Podobnik je predstavljena prizadevanja županje in županov v celoti podprl. Kasneje se je predsednik SLS v občini Kidričevo srečal s kandidatom SLS za župana Damjanom Medvedom in kandidati SLS za občinski svet ter podprl njihovo kandidaturo.

Thu, 25. Oct 2018 at 22:12

2049 ogledov

Dr. Darinka Fakin že petič za županjo Občine Majšperk
Dr. Darinka Fakin živi z možem Brankom in sinom Tomažem v Majšperku. Funkcijo županje opravlja nepoklicno, saj je kot redna profesorica zaposlena na Univerzi v Mariboru, Fakulteti za strojništvo, na Oddelku za Oblikovanje in tekstilne materiale. Osnovno šolo je obiskovala v Majšperku in nadaljevala šolanje na Gimnaziji Dušana Kvedra Ptuj. Dodiplomski študij je končala na takratni Tehniški fakulteti Maribor in se leta 1985 zaposlila v Tovarni volnenih izdelkov v Majšperku. Med delom je kot mlada raziskovalka končala tudi magistrski študij. Po več kot 15-letnem delu v industriji se je leta 2000 zaposlila na Fakulteti za strojništvo, kjer je leta 2004 tudi doktorirala. Med delom je vseskozi aktivna tudi na raziskovalnem področju, je avtorica ali soavtorica številnih izvirnih znanstvenih člankov, patentov, raziskovalnih nalog, elaboratov, študij, strokovnih člankov, avtorica in soavtorica učbenikov in navodil za vaje. V lokalno politiko se je vključila že leta 1994, ko je nastala naša Občina Majšperk. V prvem mandatu je bila predsednica Občinskega sveta, v drugem podžupanja in sedaj opravlja že četrti mandat funkcijo županje. Ta funkcija ji predstavlja velik izziv, saj vemo, da je uvedba lokalne samouprave prinesla tudi lokalnemu okolju velike priložnosti. To se opazi skoraj na vsakem koraku. V teh letih so izvedli številne pomembne investicije na področju infrastrukture, izobraževanja, športa, kulture, turizma, gospodarstva, varovanja in urejanja okolja ter na področju delovanja društev. Vse to jim je uspelo, ker so bili sposobni delati skupaj.
Teme
arhiv

Prijatelji

SLS Sv. Trojica v Slovenskih GoricahSLS Sv. Jurij v Slovenskih goricahSLS Sveta AnaSLS ŠentiljSLS PesnicaSLS LenartSLS KungotaSLS CerkvenjakSLS BenediktSLS PivkaSLS PostojnaSLS SežanaAnton  ŠkofSLS KoperSLS KomenSLS IzolaSLS DivačaSLS Hrpelje-KozinaSLS Ilirska BistricaSLS Gornji GradSLS LjubnoSLS LučeSLS MozirjeSLS NazarjeSLS Rečica ob SavinjiSLS Šmartno ob PakiSLS ŠoštanjSLS VelenjeSLS Središče ob DraviSLS CirkulaneSLS DestrnikSLS Dornava

NAJBOLJ OBISKANO

Mnenje PS SLS glede predloga Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o zdravstvenem varstvu rastlin