Govor predsednika SLS mag. Žerjava na 18. Taboru
SLS Slovenska ljudska stranka

Nedelja, 29. Avgust 2010 ob 22:00

Spoštovane članice in člani Slovenske ljudske stranke,

spoštovane kandidatke in kandidati Slovenske ljudske stranke za županje in župane ter občinske svetnice in svetnike na letošnjih lokalnih volitvah,

cenjeni gostje, dragi prijatelji, …



Toplo in ljudsko vas pozdravljam na današnjem 18. Taboru Slovenske ljudske stranke v Pivki!



Zelo sem vesel, da vas lahko kot predsednik Slovenske ljudske stranke osebno prvič pozdravim na največjem zboru članov Slovenske ljudske stranke – na tradicionalnem Taboru Slovenske ljudske stranke.



Uvodoma pozdravljam gostitelje današnjega Tabora, župana Občine Pivka Roberta Smrdelja in vse domačine iz Pivke in okolice, ki so omogočili, da se veliko ljudsko zborovanje danes vrača v Pivko - prvič po letu 1869, ko je 9. maja kot tretji slovenski tabor potekal znameniti »Pivški tabor na Kalcu«. Zato je današnji Tabor tudi poklon vsem prvim slovenskim taborom, ki so v 19. stoletju slovenskemu narodu, ki tedaj še ni živel v svoji lastni domovini, omogočili politično druženje, predvsem pa krepitev zahtev po združitvi vseh Slovencev v avtonomno politično enoto z lastno vlado.



Da, že tedaj so Slovenke in Slovenci na prvih slovenskih taborih, tudi v Pivki, izražali neizmerno željo po svoji lastni državi. Ni le naključje, temveč usoda - da so se dobro stoletje kasneje, ob začetku vojaške agresije nad Slovenijo, tedaj še v okviru nekdanje SFRJ, prav iz Pivke, iz tukajšnje vojašnice odpeljali prvi tanki, da bi preprečili Slovensko osamosvajanje. Prav zato je današnje ljudsko zborovanje tukaj v Parku vojaške zgodovine, ki bo prihodnje leto praznovalo dvajsetletnico, hkrati tudi poklon vojaški obrambi Slovenije v času osamosvojitvene vojne, s katero smo si Slovenci izborili svojo svobodo in uresničili željo mnogih naših prednikov po lastni državi. K uresničitvi dolgoletnega sna Slovenskega naroda smo pred dobrimi dvajsetimi leti pomembno prispevali tudi sami. Kot Slovenska kmečka zveza in kot prva demokratična politična stranka v Sloveniji po drugi svetovni vojni smo tlakovali pot za demokratizacijo Slovenije in s tem pot v samostojno in neodvisno državo.

Spoštovani,

neizmerno sem vesel, da vidim danes pred seboj toliko optimističnih obrazov in ljudi odprtih src iz vse Slovenije. Veselim se današnjega taborskega druženja z vami! Še posebej zato, ker časi še zdaleč niso lahki. In ker se pod težo zaostrenih ekonomskih razmer, še bolj pa zaradi vse večje moralne krize v družbi, razpada vrednot, ki jih slovenski narod goji stoletja, vsesplošnega razočaranja nad politiko in njeno povezanostjo z ekonomskimi elitami ter zlorabami oblasti, v situaciji, ko Vlada ne spodbuja, temveč z nerazumnimi ukrepi celo zavira gospodarstvo in s tem ogroža mnoga delovna mesta ter socialno varnost ljudi, v državi povečuje vsesplošna apatija in brezbrižnost.



Vendar vsi, ki smo danes tukaj, dokazujemo, da nam ni vseeno! Dokazujemo, da se z druženjem, povezovanjem in voljo da narediti marsikaj dobrega v politiki in da je tudi politiki možno spremeniti smer. Nismo zadovoljni z dejstvom, da končno živimo v svoji lastni državi, pa četudi je ta slaba. Hočemo državo, ki bo skrbela za svoje gospodarstvo, in za svoje ljudstvo! Za zaposlene, za kmeta, za starejše, upokojence in mlade, za bolne in zdrave, za družino kot temeljno celico družbe in socialno pravičnost. Državo, ki bo poskrbela, da ljudje ohranimo svoj topli dom in streho nad glavo. Obdavčitev nepremičnin, kot jo predvideva objavljeni osnutek zakona, je še eden od zaletavih in pravzaprav neumnih ukrepov Vlade, ki lahko ljudem po vsej Sloveniji stori velike krivice. V Slovenski ljudski stranki ta zakonski predlog v celoti zavračamo! Ne bomo pristali, da bomo za svojo nepremičnino različno obdavčeni samo zato, ker živimo v različnih krajih po Sloveniji! Tudi ne pristajamo na predlagano obdavčitev kmetijskih zemljišč, saj kmetje v tem trenutku že plačujejo katastrski dohodek, s predlaganim novim davkom pa bi bili obdavčeni še enkrat.



Zavedam se, da v današnjem času nimamo prav veliko razlogov za dobro voljo. A trdno verjamem, da imamo močne razloge za upanje v dobro in boljši jutri. Ne zato, ker bi stvari v naši družbi delovale tako, kot bi morale – marsikaj je šlo v preteklosti zelo narobe, in marsikatero napako smo storili v preteklosti tudi sami. V Slovenski ljudski stranki danes nismo več argumentirano in upravičeno kritični zgolj do drugih. Kot odgovorna politična stranka in odgovorna opozicija, ki želi delati spremembe, vemo – da je nujna tudi samokritičnost. Da si znamo naliti čistega vina in si priznati, da na nekaterih področjih nismo storili dovolj. Slovenska ljudska stranka je od vseh političnih strank v preteklosti storila daleč največ za slovenskega kmeta, uresničila mnogo idej in projektov, ki so pomagale slovenskemu kmetstvu. Nekatere od teh idej se žal skozi čas niso uresničile tako, kot je bilo zamišljeno njihovo poslanstvo. Prav je, da si to priznamo. Včasih resnica o samem sebi tudi boli! A če smo si jo pripravljeni priznati, je samokritičnost tudi osnova za pot naprej, da lahko kredibilno in uspešno zahtevamo od ministrstev in Vlade, da mora naše kmetijstvo in podeželje preživeti, napredovati in se razvijati.

Moramo še veliko postoriti, da spodbudimo povečanje konkurenčnosti slovenskega kmetijstva in učinkovitosti kmetijskih stanovskih organizacij, njihovo boljše vodenje in delovanje, ki bo prilagojeno razmeram, skozi katere se vse težje prebijajo slovenski kmetje. In da se končno vzpostavi pogoje, v katerih kmetje svojih izdelkov ne bodo prodajali po sramotno nizkih cenah, ki ne omogočajo preživetja Slovenskega kmeta. Hkrati pa, da slovenski potrošniki zaradi nerazumno visokih cen kakovostne slovenske hrane ne bodo na trgovskih policah izbirali nekakovostne uvožene hrane. Slovenska kmečka zveza pri SLS ima novo vodstvo, ki bo na osnovi vseh pozitivnih in uspešnih preteklih projektov ter s prekinitvijo slabih praks gradilo novo in sodobno vizijo za prihodnji razvoj slovenskega kmetijstva in podeželja.



Spoštovani,

kot sem dejal že lani v svojem kongresnem govoru ob izvolitvi za predsednika Slovenske ljudske stranke_ »Brez sprememb, ni sprememb!«. In danes k temu dodajam, da če hočemo spreminjati stvari v družbi, moramo najprej spremeniti tudi sebe. In na pot prenove smo v Slovenski ljudski stranki stopili z lanskim kongresom in po njej aktivno korakamo v prihodnost. Vsekakor pa naša skrb in želja po spreminjanju stvari na bolje, ni usmerjena le v nas same.



Zaskrbljeni smo nad razmerami v državi in družbi. Zavedamo se, da za ekonomsko-socialno krizo v naši državi niso »krivi« le zunanji dejavniki in globalna finančna kriza, marsikateri žalostni zgodbi propada podjetij botruje tudi propad moralnih vrednot. In žal v mnogih primerih tudi zasledovanje zgolj osebnih interesov posameznikov, pohlepa in nenasitnosti.

Današnja vladajoča oblast vse slabšega stanja ne popravlja ali izboljšuje, temveč z nekaterimi ukrepi, kot je med drugim nerazumno dvigovanje trošarin na bencin, elektriko, plin …, le še pospešuje njegovo slabitev. Pri tem pa smo na žalost priča tudi vse pogostejšim množičnim kršitvam delovnopravne zakonodaje, teptanju temeljnih človekovih pravic na vsakem koraku in vse večjim socialnim stiskam ljudi. Inšpekcijske službe – pa kot da jih ni! Kje so? Kje se skrivajo? Jih je morda strah?



Na tisoče delavcev živi v skrajni revščini. Mnogi so odvisni od pomoči dobrodelnih organizacij. Pri tem trpijo njihove družine, otroci, odvzeto jim je njihovo osnovno človeško dostojanstvo. Ti pojavi kažejo na to, da Slovenija ni socialna in razvita evropska država, saj razmah teh kršitev z opustitvijo dolžnega nadzorstva dopušča država sama. Ugled in zaupanje v državo Slovenijo pa pri državljanih strmo pada.



V Slovenski ljudski stranki smo zaskrbljeni, ni nam vseeno!



Varčevanje v javnem sektorju je eden izmed aktualnih vladnih ukrepov, h kateremu smo v Slovenski ljudski stranki pozivali Vlado vse od nastopa njenega mandata. Varčevanje države je nujno še posebej na področjih, ki ne dajejo dodane vrednosti! In javni sektor mora deliti usodo Slovenskega gospodarstva – če nam je to všeč ali ne!



Vsekakor pa ni prav, da se vsevprek javne uslužbence označuje kot delomrzneže in da se v javnosti ustvarja vtis, da je javni sektor kriv za vse težave slovenskega gospodarstva. Vsako delo je vredno in tudi delo v javnem sektorju, dolžnost države pa mora biti, da zagotovi učinkovito javno upravo in s tem nižjo obremenitev Slovenskega gospodarstva.



V Slovenski ljudski stranki že dlje časa tudi poudarjamo, da se brez temeljitih strukturnih reform naši državi ne piše nič dobrega. Ena izmed takih je tudi pokojninska, kajti vsi se zavedamo, da finančno stanje pokojninske blagajne že dolgo ni več vzdržno, napovedi pa so še bolj črnoglede. Pri pokojninski reformi gre za projekt najširšega družbenega interesa, ki bo vplival na vse generacije Slovenk in Slovencev. Edino pravilno je, da Vlada zagrize v to »kislo jabolko«. V Slovenski ljudski stranki bomo pri pokojninski reformi v okviru opozicijske vloge aktivno in konstruktivno sodelovali. Kljub naši načelni podpori temu projektu pa si želimo, da nova pokojninska zakonodaja ne bo ustvarjala novih krivic! Zato bomo predlagali svoje predloge in popravke k osnutku Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju. Menimo, da se mora bonus k upokojitveni starosti upoštevati za vse otroke in ne le za največ tri otroke. Ta rešitev ni dobra! Intenzivno moramo spodbujati rodnost, materinstvo in starševstvo, tudi za želeni stabilen pokojninski sistem. Prav tako se ne strinjamo, da se pravica do državne pokojnine odvzame tudi tistim, ki so trenutno do nje upravičeni.



Pričakujemo tudi resne in bolj učinkovite ukrepe za Slovensko gospodarstvo. Seveda ukrepe usmerjene v razbremenitev Slovenskega gospodarstva. Žal gospodarstvo takšno kot je ne zmore takšnih hudih obremenitev – tako drage države. Nujno potrebno bo vzpostaviti konkurenčnejšo poslovno okolje, okolje, ki bo Slovenskemu gospodarstvu zagotavljalo uspešen in učinkovit tehnološki razvoj in s tem nova delovna mesta. V kolikor bomo to gospodarstvo le obremenjevali in pobrana sredstva namenjali za neproduktivne namene, za neumnosti, se nam ne piše dobro.



Čeprav je videti, da so moralno etične vrednote, tudi krščanske, na katerih je utemeljena Slovenska ljudska stranka, danes le še iluzija, vem, da se v Slovenski ljudski stranki iluziji nikoli ne predamo. Kot tudi ne obupu nad razmerami v državi. Imamo voljo in moč, da stvari vendarle pomagamo spreminjati na bolje in da smo pripravljeni odgovornost za uspešnejši razvoj prevzeti tudi v svoje roke.



To ste med drugim, drage članice in člani, tudi sami že velikokrat dokazali prav v svojem okolju, kjer delujete profesionalno, politično in zasebno. To vsak dan dokazujete župani in županje, podžupani in podžupanje, občinski svetniki in svetnice Slovenske ljudske stranke, ki v svojem lokalnem okolju skrbite za ljudi in razvoj njihovega okolja in se po svojih močeh trudite soustvarjati ljudem bolj prijazno življenje na lokalni ravni. 



Današnje razmere v slovenski družbi kažejo tudi na to, da kot družba v celoti v svoji samostojni državi še nismo storili dovolj, da bi postali zrelejši in odgovornejši. Ni pomembno trošiti energijo zgolj za neskončne razprave, katera politika ali politična stranka je bolj ali manj zaslužna za osamosvojitev slovenske države: prav je seveda, da se zavedamo tudi svoje zelo pomembne vloge, vloge Slovenske kmečke zveze, predhodnice Slovenske ljudske stranke v procesu demokratizacije in osamosvajanja Slovenije in jo močno spoštujemo. Kot tudi spoštujemo prizadevanja vseh političnih opcij in vseh državljanov, ki so se plebiscitarno odločili za svojo državo. Nikakor pa ni smiselno izgubljati energijo za spodbujanje blokovske politične delitve Slovenije_ na levico in desnico.  Na partizane in domobrance. Na konzervativce in liberalce.



Današnji čas, ne le zaradi ekonomske in splošne moralne krize, je čas, ko je treba preseči ideološke blokovske delitve na »leve« in »desne«! Ta čas je minil! Zaradi lastne prihodnosti in odgovorne drže smo dolžni preseči te delitve! Sicer se postavlja vprašanje, ali bomo kot narod in država sploh preživeli. Če bomo izgubljali energijo za delitve na ideoloških osnovah nam bo zmanjkalo časa in moči, nenazadnje tudi kadrov, da bi naredili prave stvari, ki so nujne, da obstanemo in postanemo spet uspešni. Čas je, ko je zaradi nas samih treba doseči novo družbeno soglasje za vse, ne glede na različnost pogledov, prepričanj in verovanj - da za današnje in prihodnje generacije zagotovimo perspektivo za dostojno življenje! Stopiti moramo skupaj, če hočemo državo izvleči iz krize!



Trmaste ideološke politične delitve, ki služijo preobračanju pozornosti od resničnih problemov, pustimo enkrat ob strani. Ljudje želimo razvoj, večjo konkurenčnost, spoštovanje temeljnih človekovih pravic, svobode govora znotraj pluralnosti različnih mnenj, dejansko ločitev vseh treh vej oblasti in dejansko delovanje pravne države tudi za malega človeka.



Soočiti se moramo s pravimi vprašanji, ki nas težijo – ti pa so tukaj in zdaj_ da bodo zakoni veljali tudi za velike in vplivne, za oživitev slovenskega gospodarstva, da bomo uspešneje preprečevali nadaljnje stečaje gospodarskih družb in množične izgube delovnih mest …

Misliti moramo tudi na nacionalni interes! Če so nekateri posamezniki v preteklosti nacionalni interes zlorabili, še ne pomeni, da ta ne obstaja! Še kako zelo obstaja! Ne smemo dopustiti, da bomo jutri prodali svojo največjo finančno institucijo – NLB! Ohraniti jo moramo v slovenski in večinski državni lasti, kot tudi druga ključna strateška telekomunikacijska, finančna in infrastrukturna podjetja, v kolikor hočemo Slovenci ostati gospodar na slovenski zemlji.

Zagotoviti moramo tudi celovitost slovenskega ozemlja, kot ga določa Ustava RS, in ki je žal z minimalno potrditvijo na referendumu o arbitražnem sporazumu zdaj resno ogrožena.



Spoštovani, to niso levo-desna vprašanja, to so vprašanja vseh nas, naše slovenske družbe. Odgovornost za reševanje problemov se ne sme skriti za razpravami o levici in desnici.



Želim si, da bi vsi skupaj v prihodnje zaživeli v prijaznejšem vzdušju, kjer bomo na osnovi konstruktivnih vsebinskih argumentov, četudi kritičnih, popeljali našo državo v boljši jutri.



Dragi članice in člani, spoštovani gostje 18. Tabora Slovenske ljudske stranke, letošnji Tabor je v letu lokalnih volitev 2010 …



Ob tej priložnosti podajam apel vsej slovenski politiki, da v letošnji volilni kampanji enkrat za vselej preseže s prakso destruktivnosti in poseganja po vseh sredstvih za prihod na oblast. Vsa sredstva preprosto niso dovoljena! Krive ovadbe, obtožbe, aretacije in zloraba preiskovalnih ter pravosodnih organov zgolj s ciljem ustvarjanja afer za diskreditacijo političnega tekmeca, niso dovoljena, so nedemokratična. Takšna ravnanja bi morala biti (po mojem mnenju) učinkovito preganjana. Minili so časi, ko je bilo vse dovoljeno. Zato pozivam politiko k konstruktivnosti, argumentiranosti in vsebinskosti v prihajajoči volilni kampanji.



Slovenska ljudska stranka bo na letošnjih lokalni volitvah vodila prav takšno - pozitivno in v prihodnost zazrto kampanjo. In, toplo pozdravljam danes vse do tega trenutka že znane kandidatke in kandidate za župane, podžupane in občinske svetnike!

Že jeseni se bomo podali po novo zaupanje občank in občanov, in verjamem, da se bomo volitev skupaj z družino in prijatelji udeležili v velikem številu. Z odličnimi in ljudskimi kandidati bomo na teh volitvah zagotovo dobili ponovno priložnost, da soustvarjamo boljše življenje vseh ljudi tudi v prihodnje. Torej – pojdimo pogumno, pokončno, odločno in samozavestno na te lokalne volitve.



Spoštovani,

Miroslav Vilhar, vsestranski ustvarjalec - pesnik, dramatik, skladatelj in narodni buditelj je avtor znamenitega gesla »Pivškega tabora na Kalcu« iz leta 1869, predhodnika današnjega 18. Tabora Slovenske ljudske stranke, in prosim, dovolite mi, da svoje besede zaključim z njegovimi verzi_ »Čujte, gore in bregovi, da sinovi Slave smo«!



Prijetno druženje in čudovit dan vam želim!



Bog živi Slovenijo!



Bog živi slovensko ljudsko stranko!





mag. Radovan Žerjav,

predsednik Slovenske ljudske stranke

Zadnje objave

Sat, 27. Oct 2018 at 18:12

1313 ogledov

V Škofji Loki z dobro voljo in delovno energijo vstopajo na lokalne volitve
Obiskal jih je tudi Robert Strah, županski kandidat SDS, in se zahvalil za podporo SLS pri kandidaturi za župana Škofje Loke. Zbrani člani in svetniški kandidati liste SLS v Škofji Loki pa so obljubili, da se bodo pri svojem delu maksimalno potrudili.

Sat, 27. Oct 2018 at 18:10

2255 ogledov

Pogovorni večer: Zakaj je krščanstvo tako pomembno za dobrobit družbe?
Slovenska ljudska stranka vljudno vabi na pogovorni večer ZAKAJ JE KRŠČANSTVO TAKO POMEMBNO ZA DOBROBIT DRUŽBE? Dogodek bo potekal v dvorani Slovenske matice, Kongresni trg 8, Ljubljana, in sicer v soboto, 3. novembra 2018, ob 19. uri. Skozi zgodovinski oris in kritično refleksijo sedanjosti se bomo vprašali, kako je krščanska misel, tako katoliška, kot protestantska, vplivala na pridobitve naprednih in uspešnih družb, ki jih cenimo še danes, in sicer tako verujoči, kot neverujoči. Osredotočili se bomo tudi na dobo razsvetljenstva in vzroke, ki vodijo Zahod k oddaljevanju od svoje lastne tradicije. Vprašali se bomo, kako se soočati z modernim tokom mišljenja in vsemi ostalimi izzivi, ki bodo neizogibni. Z nami bodo naslednji odlični gostje: dr. Stane Grandadr. Janez Šumradaddr. Jonatan Vinkler Pogovor bo povezoval: Matjaž Lulik Veselimo se srečanja z vami!

Thu, 25. Oct 2018 at 22:19

1698 ogledov

Predstavili kandidate skupne liste SLS in stranke Glas za otroke in družine za ljubljanski mestni svet
Na današnji novinarski konferenci v Ljubljani so se predstavili kandidati skupne liste  SLS in stranke Glas za otroke in družine za mestni svet MO Ljubljana. Nosilec skupne liste Janez Žagar, dr. Jože Osterc, Janez Podobnik, dr. Andrej Umek in Aleks Leo Vest so predstavili ključne poudarke, s katerimi SLS vstopa v kandidaturo za ljubljanske mestne svetnike. Izpostavili so prizadevanje za to, da za vožnjo po ljubljanski obvoznici ne bi več potrebovali vinjete in da se v Ljubljani za potrebe Ljubljančanov  in drugih prebivalcev vzpostavi tržnico in veletržnico z izključno slovensko lokalno pridelano hrano po sprejemljivih cenah. Prizadevali si bodo tudi za to, da bi ljubljanski mestni svet postal prostor spoštljive in odprte komunikacije. Aleš Primc in Polona Naglič pa sta v imenu stranke Glas za otroke in družine izpostavila prizadevanje, da bi Ljubljana postala družinam čim bolj prijazno mesto, da bi v prihodnje posebno pozornost namenili številnim upokojencem in drugim osamljenim ljudem in se zavzela za več rekreacijskih površin v Ljubljani tudi za domače ljubljenčke. Predsednik SLS Marjan Podobnik  pa je ob podpori kandidatom in kakovostni celotni listi izpostavil, da si bo skupaj s sodelavci prizadeval, da se SLS odpre mestu in da enako kot s podeželskim SLS zadiha tudi z mestnim pljučnim krilom. Čeprav je bilo v Ljubljani pod dosedanjim vodstvom župana Zorana Jankovića in njegove ekipe narejenega tudi veliko pozitivnega, SLS – tako kot SDS in NSi – podpira župansko kandidaturo Anžeta Logarja v prepričanju, da lahko dosedanje dobre projekte nadgradi, neoptimalne pa spremeni.

Thu, 25. Oct 2018 at 22:15

1597 ogledov

SLS v Zagorju ob Savi z doslej najmočnejšo listo
SLS Zagorje ob Savi je danes na novinarski konferenci v Gostišču Ribnik predstavila županskega kandidata SLS, kandidatno listo za občinske svetnike ter Razvojni program SLS za občino Zagorje ob Savi. Primož Jelševar, direktor Inštituta dr. Antona Korošca je povedal, da gre za doslej najmočnejšo listo, na kateri je sedem direktorjev oz. lastnikov uspešnih zagorskih podjetij, trije sedanji in več nekdanjih predsednikov KS, guverner Rotary Slovenija, predsednica Zveze kmetic Slovenije, predsedniki športnih društev in ugledni gospodarji kmetijskih gospodarstev ter drugi uspešni Zagorjani. Ker nas poznate, pa je njihov slogan. Županski kandidat Alojz Slavko Jelševar je oče štirih otrok, glasbenik in dolgoletni direktor visokotehnološkega podjetja JE&GR. Kot je dejal, je čas, da Občina Zagorje dobi drzen razvojni program in ambiciozno ekipo, ki ga bo uresničila. Zagorje mora imeti po njegovih besedah posluh za ustvarjanje delovnih mest prihodnosti – to pa so okoljsko ozaveščena podjetja, ki ustvarjajo visoko dodano vrednost. Iztok Živko, direktor družbe Tevel iz Kisovca je predstavil projekt energetsko samozadostne Občine Zagorje ob Savi, ki bi bila lahko največja takšna občina in tako zgled v Evropi. Ker je v občini ponovno povišana raven PM10 delcev, je nujno potrebna sprememba miselnosti. Tako kot je bil eden od znanilcev drugačnega načina razmišljanja projekt Manj svečk za manj grobov, ki so ga začeli člani zagorske SLS in so ga povzeli tudi drugi kraji po Sloveniji, bi bili lahko v Zagorju zgled drugim občinam, kjer bi s serijo manjših vetrnih in plinskih elektrarn ter hidroelektrarn na zasebnih površinah ustvarili dovolj električne energije za potrebe vseh zagorskih gospodinjstev. Janez Lipec, guverner Rotary district 1912, ki pokriva Slovenijo in Makedonijo, si želi, da se Zagorje odpre navzven in izkoristi tržno nišo razvoja turizma. Aktivno je treba podpreti lokalne šole, da bodo zagotavljale potrebe trga dela prihodnosti. Izkoristiti  je treba naravne potenciale in ljudi, ki imajo znanje, voljo in delovne navade, takšnih pa je v Zagorju dovolj. Delo mora znova postati vrednota. Neda Starman Ržišnik, predsednica Konjeniškega kluba Vajkard Valvasor je predstavila projekt razvoja termalnega in eko turizma v Zagorski dolini s postavitvijo informacijskih tabel in zemljevidov ter odprtjem turistično informativne pisarne in info točke v Zagorje. Predstavila je idejni projekt obnove Medijskih toplic kot ekskluzivnih term v stilu časa Vajkarda Valvasorja, ki bi bile povezane z obnovljenim Medijskim Gradom, kjer bi se izvajale grajske poroke. Boštjan Ocepek, predsednik krajevne skupnosti Šentlambert, je povedal, da mu je program SLS zelo blizu, saj temelji na enakomernem razvoju vseh krajev v občini. Tudi za Občino Zagorje bi bilo dobro, da bi namenila več sredstev za obnovo cest in družbenega življenja na okoliških vaseh. Te so sicer lepo urejene tudi zaradi veliko prostovoljnega dela, ki ga naredijo krajani.

Thu, 25. Oct 2018 at 22:14

2557 ogledov

SLS samozavestno na lokalnih volitvah: »Ker nas poznate«
Na predstavitvi v Kobilju je županske kandidate podprl predsednik SLS Marjan Podobnik in predstavil glavne vsebinske poudarke delovanja SLS. Povedal je, da je SLS stranka, ki spoštuje sočloveka, družino, delo, lastnino in domovino in je odprta za vse, razen za podpornike skrajnih stališč. Izpostavil je uspešnost dela županov in občinskih svetnikov SLS, kar je tudi razlog za optimizem pred prihajajočimi volitvami. SLS je imela doslej 32 županov izvoljenih na svoji listi, skupaj z neodvisnimi in skupnimi kandidati s podporo SLS pa je v Klubu županov SLS sodelovalo 42 županj in županov. Podobnik je izrazil pričakovanje, da bo Klub županov SLS tudi v prihodnje ostal številčno najmočnejši. Sledila je predstavitev Roberta Ščapa, župana Občine Kobilje, Cvetke Ficko, županje Občine Grad, Ludvika Novaka, župana Občine Puconci, Franca Horvata, župana Občine Tišina in Antona Törnarja,  župana Občine Črenšovci. Župani so bili enotni, da je treba povečati sredstva za takoimenovano povprečnino, s čimer bi zagotovili intenzivnejši razvoj tudi manjših podeželskih in obmejnih občin. Zavzeli so se tudi za čimprejšnjo ustanovitev pokrajin ter prenos dela državnih pristojnosti in sredstev z državne ravni na prihodnje pokrajine. Marjan Podobnik je predstavljena prizadevanja županje in županov v celoti podprl. Kasneje se je predsednik SLS v občini Kidričevo srečal s kandidatom SLS za župana Damjanom Medvedom in kandidati SLS za občinski svet ter podprl njihovo kandidaturo.

Thu, 25. Oct 2018 at 22:12

2049 ogledov

Dr. Darinka Fakin že petič za županjo Občine Majšperk
Dr. Darinka Fakin živi z možem Brankom in sinom Tomažem v Majšperku. Funkcijo županje opravlja nepoklicno, saj je kot redna profesorica zaposlena na Univerzi v Mariboru, Fakulteti za strojništvo, na Oddelku za Oblikovanje in tekstilne materiale. Osnovno šolo je obiskovala v Majšperku in nadaljevala šolanje na Gimnaziji Dušana Kvedra Ptuj. Dodiplomski študij je končala na takratni Tehniški fakulteti Maribor in se leta 1985 zaposlila v Tovarni volnenih izdelkov v Majšperku. Med delom je kot mlada raziskovalka končala tudi magistrski študij. Po več kot 15-letnem delu v industriji se je leta 2000 zaposlila na Fakulteti za strojništvo, kjer je leta 2004 tudi doktorirala. Med delom je vseskozi aktivna tudi na raziskovalnem področju, je avtorica ali soavtorica številnih izvirnih znanstvenih člankov, patentov, raziskovalnih nalog, elaboratov, študij, strokovnih člankov, avtorica in soavtorica učbenikov in navodil za vaje. V lokalno politiko se je vključila že leta 1994, ko je nastala naša Občina Majšperk. V prvem mandatu je bila predsednica Občinskega sveta, v drugem podžupanja in sedaj opravlja že četrti mandat funkcijo županje. Ta funkcija ji predstavlja velik izziv, saj vemo, da je uvedba lokalne samouprave prinesla tudi lokalnemu okolju velike priložnosti. To se opazi skoraj na vsakem koraku. V teh letih so izvedli številne pomembne investicije na področju infrastrukture, izobraževanja, športa, kulture, turizma, gospodarstva, varovanja in urejanja okolja ter na področju delovanja društev. Vse to jim je uspelo, ker so bili sposobni delati skupaj.
Teme
arhiv

Prijatelji

SLS Sv. Trojica v Slovenskih GoricahSLS Sv. Jurij v Slovenskih goricahSLS Sveta AnaSLS ŠentiljSLS PesnicaSLS LenartSLS KungotaSLS CerkvenjakSLS BenediktSLS PivkaSLS PostojnaSLS SežanaAnton  ŠkofSLS KoperSLS KomenSLS IzolaSLS DivačaSLS Hrpelje-KozinaSLS Ilirska BistricaSLS Gornji GradSLS LjubnoSLS LučeSLS MozirjeSLS NazarjeSLS Rečica ob SavinjiSLS Šmartno ob PakiSLS ŠoštanjSLS VelenjeSLS Središče ob DraviSLS CirkulaneSLS DestrnikSLS Dornava

NAJBOLJ OBISKANO

Govor predsednika SLS mag. Žerjava na 18. Taboru