SLS: ŠE JE ČAS za izboljšave pokojninske reforme
SLS Slovenska ljudska stranka

Ponedeljek, 29. November 2010 ob 23:00

Ljubljana, 30. november 2010 - V SLS se v popolnosti zavedamo, da trenutna ureditev pokojninskega sistema ni vzdržna za slovenske javne finance, na to dejstvo pa v stranki opozarjamo že več let. Če ne želimo povišati prispevnih stopenj in na ta način še dodatno obremeniti gospodarskega sektorja ali zniževati trenutnih pokojnin, potem je edina rešitev zaostrovanje pogojev upokojevanja. Tako v SLS druge rešitve kot v temeljiti reformi ne vidimo.



V SLS smo držali obljubo in po najboljših močeh poskušali sodelovati že na začetnih ravneh nastajanja novega predloga Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (ZPiZ-2), sodelovali smo v javni razpravi, organizirali okroglo mizo in se na več sestankih dobili z ministrom za delo, družino in socialne zadeve ter njegovimi sodelavci. SLS je pristopila k reformi izredno konstruktivno in v želji, da bi končni predlog prinašal sprejemljive rešitve za vse sloje slovenske družbe.



Vendar se je Vlada RS tako občutljive reforme, ki zadeva najširši krog prebivalstva, po mnenju SLS lotila zelo nerodno. Sprva z radikalnimi izjavami, ki so očitno prehitro prišle v javnost, v nadalje pa z zelo neposrečenimi pogajanji s socialnimi partnerji. Splet vseh teh dejanj pa je povzročil izredno negativen odziv slovenske javnosti, ki se je na reformiranje pokojninskega sistema odzvala zelo negativno. Po oceni SLS trenutni problem slovenske vlade ni toliko v podpori različnih političnih opcij, temveč dejstvo, da ji ni uspelo pokojninske reforme ustrezno predstaviti državljankam in državljanom. Na ta način se je ustvarilo javnomnenjsko ozračje, ki nekaterim političnim silam, tudi znotraj koalicije, omogoča rušenje pokojninske reforme za dosego povsem političnih ciljev in ne glede na gospodarsko škodo, ki jo takšno obnašanje posredno povzroča.



 



V SLS smo skozi celotno nastajanje predlogov pokojninske reforme prispevali svoje pripombe, pomisleke in popravke, ki jih je pripravljavec zakona tudi deloma upošteval. Pod vodstvom vodje PS SLS Jakoba Presečnika in zunanje sodelavke mag. Marjete Peterlin je SLS konec avgusta pripravila temeljit nabor pripomb in predlogov za izboljšanje pokojninske reforme predvsem v smeri poprave krivic iz preteklosti. Na žalost nam v večji meri to ni uspelo, saj se nova reforma ne ozira na krivice, ki jih je uveljavljala prejšnja zakonodaja, na nekaterih področjih pa celo ustvarja nove.



 



SLS ostaja konstruktiven sogovornik, ki trdno verjame, da je trenutno različico pokojninske reforme možno še izboljšati in jo na koncu tudi sprejeti, če le ne bo koalicija slepa in gluha za vse glasove iz okolice. Obžalujemo tudi, da Vlada RS ni zmogla doseči kakršnega koli konsenza s socialnimi partnerji, nad čimer še nismo obupali, da se bo v prihodnje le zgodilo. Namreč trenutne razmere, ko so socialni partnerji in Vlada RS na nasprotnih bregovih, so povsem neprimerne za sprejemanje tako pomembnega zakonskega predloga.



Trenutna vladna koalicija je v tem mandatu sprejela odgovornost za izpeljavo reform, zato je na njej, da poenoti svoje vrste in razčisti notranje razprtije. Ob vsem tem in če bodo poslanci vladne koalicije pokazali pripravljenost, da na izredni seji sprejmejo predloge SLS in na ta način izboljšajo predlog Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (ZPiZ-2), poslanci SLS sprejetja pokojninske reforme ne bodo ovirali.



 



* * *



 



Tako je Poslanska skupina SLS pred izredno sejo DZ RS 2. decembra vložila naslednje amandmaje za popravo krivic, ki so po mnenju SLS nujni za ohranitev statusa socialne države:



 



zadnji reformni predlog povsem ukinja državne pokojnine približno 16.000 upravičencem. Čeprav se zavedamo, da te pokojnine nimajo osnove v plačanih prispevkih, pa se nam zdi odvzem že pridobljene pravice tolikšnemu številu ljudi nehumano dejanje. V SLS že od začetka ponujamo kompromis, ki bi že dodeljene državne pokojnine ohranili, medtem ko jih v bodoče ne bi več podeljevali. Na tem mestu sicer zavračamo obrazložitve ministrstva, da bo za trenutne prejemnike državnih pokojnin poskrbela socialna blagajna, saj zaenkrat izračuni kažejo, da bo do višje socialne pomoči kot dobivajo sedaj državne pokojnine upravičenih manj kot 1000 nekdanjih prejemnikov državne pokojnine. Ne zdrži razlaga, da bodo dosedanji uživalci prejemali socialno pomoč po novi socialni zakonodaji, saj ima že sprejeta socialna zakonodaja drugačne kriterije in pogoje, kot so bili v ZPIZ-1 sprejeti za državno pokojnino. Predvsem zaradi novih meril, ki upoštevajo celotno premoženje upravičenca in njegovega bližnjega sorodstva, vključno z nepremičninami. Ob tem poudarjamo, da je med prejemniki državne pokojnine veliko takih, ki jim v preteklosti ni bilo omogočeno vplačevanje v pokojninski sistem, tudi če so to želeli. Poleg tega ne gre za nove obremenitve proračuna, saj so ta sredstva že do sedaj bila namensko določena v proračunu, vsako leto pa bo zaradi njih proračun manj obremenjen, kajti zaradi naravnih zakonov bo teh upravičencev vsako leto manj;

z amandmajem predlagamo nov tretji odstavek, s katerim določamo, da se, ne glede na določbo v prvem odstavku tega člena, v pokojninsko dobo šteje tudi čas dejanskega trajanja obveznega služenja vojaškega roka moškemu, ki v času služenja obveznega vojaškega roka ni bil vključen v obvezno zavarovanje. Ne glede na to, da niso bili plačani prispevki v času služenja obveznega vojaškega roka, bi morali moškim priznati celo obdobje obvezne vojaške službe  v pokojninsko dobo, saj se v tem času niso mogli šolati niti jim ni tekla delovna oziroma pokojninska doba, v nasprotju s tistimi, ki niso služili obveznega vojaškega roka, zato so v zaostrenih pogojih za upokojitev v slabšem položaju od tistih, ki so se iz različnih razlogov izognili služenju vojaškega roka. Ne glede na to, da je v 28. členu sicer moškim priznano znižanje starostne meje, poleg znižanja zaradi otrok tudi znižanje za ¾ trajanja dobe služenja vojske,  bo tem moškim manjkala potrebna pokojninska doba. Torej za  večino moških določba iz 28. člena ne bo imela učinka in je zavajajoča, če jim ne bo priznana tudi pokojninska doba. Predlagani sistem postavlja tiste, ki so vojaški rok polno odslužili, v neenakovreden položaj v primerjavi s tistimi, ki so se služenju izognili. Poenostavljeno povedano, sedanji predlog »nagrajuje« tiste, ki so odslužili polno vojaško obveznost, s tem, da bodo morali delati razmeroma dlje. Zato bi po mnenju SLS obveznosti do pokojninske blagajne za to obdobje nujno morala nadomestiti država v izogib neenakovredni obravnavi vseh državljanov;

z amandmajem določamo obveznost zavodu, da omogoči elektronski vpogled zavarovancem v njihove osebne podatke in elektronski dostop do informativnih izračunov. Zavarovanec mora in ima pravico biti seznanjen zlasti o datumu  izpolnjevanja pogojev za predčasno ali starostno upokojitev in do alternativnih izračunov  pokojnine ob upoštevanju podatkov iz matične evidence, ki se zbirajo in so podlaga za izračun pogojev. Na ta način bodo tudi podatki v bazah Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje v prihodnje povsem urejeni in popolni, saj bodo nadzor lahko vršili kar zavarovanci sami;

v amandmaju predlagamo spremembo prvega odstavka člena, s katerim se ureja  znižanje starostne meje za upokojitev za starše, prvenstveno za matere, za vse otroke po 8 mesecev, kar omogočamo s spodnjim limitom znižanja starosti z novo določbo, da se zavarovancu ne more znižati starost pod 60 let, zavarovanki pa ne pod 58 let. Predlog v predlogu zakona dejansko ne omogoča olajšave za vse otroke, temveč le za največ 6 otrok. Ker pri tem ukrepu ni omembe vrednih finančnih posledic, v SLS vztrajamo, da starostno mejo ob izpolnjeni pokojninski dobi znižujejo prav vsi otroci;

z amandmajem ponovno predlagamo, da se omogoči samostojnim podjetnikom in obrtnikom domače ali umetne obrti, da nadaljuje dejavnost tudi, ko izpolnijo pogoje, in pridobijo pravico iz obveznega zavarovanja. V amandmaju predlagamo tudi, da se takemu zavarovancu čas nadaljevanja dejavnosti ne upošteva za odstotno povečanje že uveljavljene pokojnine oziroma za novo odmero pokojnine, torej ne bi dodatno obremenili blagajne.

Zadnje objave

Sat, 27. Oct 2018 at 18:12

1517 ogledov

V Škofji Loki z dobro voljo in delovno energijo vstopajo na lokalne volitve
Obiskal jih je tudi Robert Strah, županski kandidat SDS, in se zahvalil za podporo SLS pri kandidaturi za župana Škofje Loke. Zbrani člani in svetniški kandidati liste SLS v Škofji Loki pa so obljubili, da se bodo pri svojem delu maksimalno potrudili.

Sat, 27. Oct 2018 at 18:10

2458 ogledov

Pogovorni večer: Zakaj je krščanstvo tako pomembno za dobrobit družbe?
Slovenska ljudska stranka vljudno vabi na pogovorni večer ZAKAJ JE KRŠČANSTVO TAKO POMEMBNO ZA DOBROBIT DRUŽBE? Dogodek bo potekal v dvorani Slovenske matice, Kongresni trg 8, Ljubljana, in sicer v soboto, 3. novembra 2018, ob 19. uri. Skozi zgodovinski oris in kritično refleksijo sedanjosti se bomo vprašali, kako je krščanska misel, tako katoliška, kot protestantska, vplivala na pridobitve naprednih in uspešnih družb, ki jih cenimo še danes, in sicer tako verujoči, kot neverujoči. Osredotočili se bomo tudi na dobo razsvetljenstva in vzroke, ki vodijo Zahod k oddaljevanju od svoje lastne tradicije. Vprašali se bomo, kako se soočati z modernim tokom mišljenja in vsemi ostalimi izzivi, ki bodo neizogibni. Z nami bodo naslednji odlični gostje: dr. Stane Grandadr. Janez Šumradaddr. Jonatan Vinkler Pogovor bo povezoval: Matjaž Lulik Veselimo se srečanja z vami!

Thu, 25. Oct 2018 at 22:19

1882 ogledov

Predstavili kandidate skupne liste SLS in stranke Glas za otroke in družine za ljubljanski mestni svet
Na današnji novinarski konferenci v Ljubljani so se predstavili kandidati skupne liste  SLS in stranke Glas za otroke in družine za mestni svet MO Ljubljana. Nosilec skupne liste Janez Žagar, dr. Jože Osterc, Janez Podobnik, dr. Andrej Umek in Aleks Leo Vest so predstavili ključne poudarke, s katerimi SLS vstopa v kandidaturo za ljubljanske mestne svetnike. Izpostavili so prizadevanje za to, da za vožnjo po ljubljanski obvoznici ne bi več potrebovali vinjete in da se v Ljubljani za potrebe Ljubljančanov  in drugih prebivalcev vzpostavi tržnico in veletržnico z izključno slovensko lokalno pridelano hrano po sprejemljivih cenah. Prizadevali si bodo tudi za to, da bi ljubljanski mestni svet postal prostor spoštljive in odprte komunikacije. Aleš Primc in Polona Naglič pa sta v imenu stranke Glas za otroke in družine izpostavila prizadevanje, da bi Ljubljana postala družinam čim bolj prijazno mesto, da bi v prihodnje posebno pozornost namenili številnim upokojencem in drugim osamljenim ljudem in se zavzela za več rekreacijskih površin v Ljubljani tudi za domače ljubljenčke. Predsednik SLS Marjan Podobnik  pa je ob podpori kandidatom in kakovostni celotni listi izpostavil, da si bo skupaj s sodelavci prizadeval, da se SLS odpre mestu in da enako kot s podeželskim SLS zadiha tudi z mestnim pljučnim krilom. Čeprav je bilo v Ljubljani pod dosedanjim vodstvom župana Zorana Jankovića in njegove ekipe narejenega tudi veliko pozitivnega, SLS – tako kot SDS in NSi – podpira župansko kandidaturo Anžeta Logarja v prepričanju, da lahko dosedanje dobre projekte nadgradi, neoptimalne pa spremeni.

Thu, 25. Oct 2018 at 22:15

1791 ogledov

SLS v Zagorju ob Savi z doslej najmočnejšo listo
SLS Zagorje ob Savi je danes na novinarski konferenci v Gostišču Ribnik predstavila županskega kandidata SLS, kandidatno listo za občinske svetnike ter Razvojni program SLS za občino Zagorje ob Savi. Primož Jelševar, direktor Inštituta dr. Antona Korošca je povedal, da gre za doslej najmočnejšo listo, na kateri je sedem direktorjev oz. lastnikov uspešnih zagorskih podjetij, trije sedanji in več nekdanjih predsednikov KS, guverner Rotary Slovenija, predsednica Zveze kmetic Slovenije, predsedniki športnih društev in ugledni gospodarji kmetijskih gospodarstev ter drugi uspešni Zagorjani. Ker nas poznate, pa je njihov slogan. Županski kandidat Alojz Slavko Jelševar je oče štirih otrok, glasbenik in dolgoletni direktor visokotehnološkega podjetja JE&GR. Kot je dejal, je čas, da Občina Zagorje dobi drzen razvojni program in ambiciozno ekipo, ki ga bo uresničila. Zagorje mora imeti po njegovih besedah posluh za ustvarjanje delovnih mest prihodnosti – to pa so okoljsko ozaveščena podjetja, ki ustvarjajo visoko dodano vrednost. Iztok Živko, direktor družbe Tevel iz Kisovca je predstavil projekt energetsko samozadostne Občine Zagorje ob Savi, ki bi bila lahko največja takšna občina in tako zgled v Evropi. Ker je v občini ponovno povišana raven PM10 delcev, je nujno potrebna sprememba miselnosti. Tako kot je bil eden od znanilcev drugačnega načina razmišljanja projekt Manj svečk za manj grobov, ki so ga začeli člani zagorske SLS in so ga povzeli tudi drugi kraji po Sloveniji, bi bili lahko v Zagorju zgled drugim občinam, kjer bi s serijo manjših vetrnih in plinskih elektrarn ter hidroelektrarn na zasebnih površinah ustvarili dovolj električne energije za potrebe vseh zagorskih gospodinjstev. Janez Lipec, guverner Rotary district 1912, ki pokriva Slovenijo in Makedonijo, si želi, da se Zagorje odpre navzven in izkoristi tržno nišo razvoja turizma. Aktivno je treba podpreti lokalne šole, da bodo zagotavljale potrebe trga dela prihodnosti. Izkoristiti  je treba naravne potenciale in ljudi, ki imajo znanje, voljo in delovne navade, takšnih pa je v Zagorju dovolj. Delo mora znova postati vrednota. Neda Starman Ržišnik, predsednica Konjeniškega kluba Vajkard Valvasor je predstavila projekt razvoja termalnega in eko turizma v Zagorski dolini s postavitvijo informacijskih tabel in zemljevidov ter odprtjem turistično informativne pisarne in info točke v Zagorje. Predstavila je idejni projekt obnove Medijskih toplic kot ekskluzivnih term v stilu časa Vajkarda Valvasorja, ki bi bile povezane z obnovljenim Medijskim Gradom, kjer bi se izvajale grajske poroke. Boštjan Ocepek, predsednik krajevne skupnosti Šentlambert, je povedal, da mu je program SLS zelo blizu, saj temelji na enakomernem razvoju vseh krajev v občini. Tudi za Občino Zagorje bi bilo dobro, da bi namenila več sredstev za obnovo cest in družbenega življenja na okoliških vaseh. Te so sicer lepo urejene tudi zaradi veliko prostovoljnega dela, ki ga naredijo krajani.

Thu, 25. Oct 2018 at 22:14

2738 ogledov

SLS samozavestno na lokalnih volitvah: »Ker nas poznate«
Na predstavitvi v Kobilju je županske kandidate podprl predsednik SLS Marjan Podobnik in predstavil glavne vsebinske poudarke delovanja SLS. Povedal je, da je SLS stranka, ki spoštuje sočloveka, družino, delo, lastnino in domovino in je odprta za vse, razen za podpornike skrajnih stališč. Izpostavil je uspešnost dela županov in občinskih svetnikov SLS, kar je tudi razlog za optimizem pred prihajajočimi volitvami. SLS je imela doslej 32 županov izvoljenih na svoji listi, skupaj z neodvisnimi in skupnimi kandidati s podporo SLS pa je v Klubu županov SLS sodelovalo 42 županj in županov. Podobnik je izrazil pričakovanje, da bo Klub županov SLS tudi v prihodnje ostal številčno najmočnejši. Sledila je predstavitev Roberta Ščapa, župana Občine Kobilje, Cvetke Ficko, županje Občine Grad, Ludvika Novaka, župana Občine Puconci, Franca Horvata, župana Občine Tišina in Antona Törnarja,  župana Občine Črenšovci. Župani so bili enotni, da je treba povečati sredstva za takoimenovano povprečnino, s čimer bi zagotovili intenzivnejši razvoj tudi manjših podeželskih in obmejnih občin. Zavzeli so se tudi za čimprejšnjo ustanovitev pokrajin ter prenos dela državnih pristojnosti in sredstev z državne ravni na prihodnje pokrajine. Marjan Podobnik je predstavljena prizadevanja županje in županov v celoti podprl. Kasneje se je predsednik SLS v občini Kidričevo srečal s kandidatom SLS za župana Damjanom Medvedom in kandidati SLS za občinski svet ter podprl njihovo kandidaturo.

Thu, 25. Oct 2018 at 22:12

2252 ogledov

Dr. Darinka Fakin že petič za županjo Občine Majšperk
Dr. Darinka Fakin živi z možem Brankom in sinom Tomažem v Majšperku. Funkcijo županje opravlja nepoklicno, saj je kot redna profesorica zaposlena na Univerzi v Mariboru, Fakulteti za strojništvo, na Oddelku za Oblikovanje in tekstilne materiale. Osnovno šolo je obiskovala v Majšperku in nadaljevala šolanje na Gimnaziji Dušana Kvedra Ptuj. Dodiplomski študij je končala na takratni Tehniški fakulteti Maribor in se leta 1985 zaposlila v Tovarni volnenih izdelkov v Majšperku. Med delom je kot mlada raziskovalka končala tudi magistrski študij. Po več kot 15-letnem delu v industriji se je leta 2000 zaposlila na Fakulteti za strojništvo, kjer je leta 2004 tudi doktorirala. Med delom je vseskozi aktivna tudi na raziskovalnem področju, je avtorica ali soavtorica številnih izvirnih znanstvenih člankov, patentov, raziskovalnih nalog, elaboratov, študij, strokovnih člankov, avtorica in soavtorica učbenikov in navodil za vaje. V lokalno politiko se je vključila že leta 1994, ko je nastala naša Občina Majšperk. V prvem mandatu je bila predsednica Občinskega sveta, v drugem podžupanja in sedaj opravlja že četrti mandat funkcijo županje. Ta funkcija ji predstavlja velik izziv, saj vemo, da je uvedba lokalne samouprave prinesla tudi lokalnemu okolju velike priložnosti. To se opazi skoraj na vsakem koraku. V teh letih so izvedli številne pomembne investicije na področju infrastrukture, izobraževanja, športa, kulture, turizma, gospodarstva, varovanja in urejanja okolja ter na področju delovanja društev. Vse to jim je uspelo, ker so bili sposobni delati skupaj.
Teme
arhiv

Prijatelji

SLS Sv. Trojica v Slovenskih GoricahSLS Sv. Jurij v Slovenskih goricahSLS Sveta AnaSLS ŠentiljSLS PesnicaSLS LenartSLS KungotaSLS CerkvenjakSLS BenediktSLS PivkaSLS PostojnaSLS SežanaAnton  ŠkofSLS KoperSLS KomenSLS IzolaSLS DivačaSLS Hrpelje-KozinaSLS Ilirska BistricaSLS Gornji GradSLS LjubnoSLS LučeSLS MozirjeSLS NazarjeSLS Rečica ob SavinjiSLS Šmartno ob PakiSLS ŠoštanjSLS VelenjeSLS Središče ob DraviSLS CirkulaneSLS DestrnikSLS Dornava

NAJBOLJ OBISKANO

SLS: ŠE JE ČAS za izboljšave pokojninske reforme