"V SLS bi pričakovali, da bodo vsaj vladne službe in ministrstva upoštevala mnenja in pozive varuha človekovih pravic!"
Ljubljana, 10. december 2010 - Poslanec SLS Gvido Kres ob današnjem dnevu človekovih pravic ugotavlja, da se v Sloveniji le malokdo od ljudi na visokih položajih tudi dejansko posveča tej tematiki. "S človekovimi pravicami se ukvarja nekaj nevladnih organizacij, vendar se za njihove ugotovitve le malokdo zmeni. Država pa ima tudi urad varuha človekovih pravic, za katerega pa se je ravno pred nedavnim izkazalo, da nima pravzaprav nobenih resnih pristojnosti," pojasnjuje poslanec SLS Gvido Kres, ki ob tem spomni na nedavni spor med varuhinjo človekovih pravic dr. Zdenko Čebašek - Travnik in ministrom dr. Rokom Žarnićem. Njegovo ministrstvo za okolje in prostor se namreč skoraj pol leta ni odzivalo na prošnje in pozive urada po pojasnilih o določenih primerih.
"Žalostno je, da se na popolno ignoranco organa, ki že presega mejo dobrega okusa, nihče ne od pristojnih ne odzove," obžaluje poslanec SLS Kres, ki je že v poletnih mesecih po temeljiti preučitvi zahteval prednostno obravnavo Poročila o človekovih pravicah v Državnem zboru RS, saj po mnenju SLS obravnava poročila Varuha človekovih pravic RS ne bi smela biti zgolj formalnost, temveč prednostna naloga poslank in poslancev, ki bi na ta način dobili podrobnejši vpogled v dejansko dogajanje v državi.
Ob vsem tem se poslanec še sprašuje, koliko izmed tistih, ki vodijo državo, si je dejansko tudi pogledalo in preučilo Poročilo o človekovih pravicah, ki obsega skoraj 400 strani. "Če bi ljudje na najvišjih funkcijah v državi poročilo že samo preleteli, bi dobili tudi vpogled v temno plat naše družbe in bi na podlagi tega lahko tudi ukrepali," je prepričan Kres.
»Institucija Varuha človekovih pravic RS obsega skoraj 40 visoko izobraženih zaposlenih in iz državnega proračuna prejme skoraj 2 milijona evrov. Prav bi bilo že z vidika racionalnega obnašanja in uporabe znanj tega strokovnega kadra, da bi bile njihove ugotovitve več kot samo posvetovalnega značaja, ki bi jih zgolj pospravili v predal," še dodaja Kres.
V SLS sicer pričakujemo resne ukrepe Vlade RS ne samo s poviševanjem socialnih transferjev, kot to delajo sedaj, temveč tudi z odpravljanjem številnih sistemskih napak javnega sektorja in zakonodaje, na katere opozarjajo organizacije, ki se ukvarjajo s človekovimi pravicami,
Zaradi krize, v kateri smo se znašli, smo v SLS mnenja, da bi bile vse te ugotovitve koristna podlaga za pripravo zakonov za postopno izboljšanje nepravilnosti, če bi se le pokazala volja tistih, ki danes vodijo to državo.