VSEBINA PISNEGA POSLANSKEGA VPRAŠANJA
Spoštovana gospa ministrica!
Najbrž mi ni treba posebej pojasnjevati, kakšno je trenutno stanje slovenskega gospodarstva, in kako nujno potrebna so nova delovna mesta, ki so po mnenju SLS edina prava rešitev za izhod iz krize in tudi najboljši ukrep gospodarsko-socialne politike v kriznih časih. Tudi na področju neposrednih tujih investicij, ki so ponavadi ključen generator delovnih mest, Slovenija po statističnih podatkih močno zaostaja za primerljivimi državami, predvsem zaradi previsoke obremenitve dela in obsežnih birokratskih postopkov.
Skoraj leto dni smo v SLS pozorno spremljali dogovarjanje države in podjetja X6D Limited za odprtje proizvodnega obrata visoko tehnoloških izdelkov. Aktivne pogovore je vodil že vaš predhodnik dr. Matej Lahovnik. Gre za podjetje, ki je že prisotno v Sloveniji, njegovi izdelki dosegajo večino svetovnih trgov in ima po vseh zunanjih analizah velike možnosti za rast, saj deluje v segmentu, ki ima izreden potencial na področju 3D tehnologije. Zato nas je pred dnevi močno presenetila novica, da omenjeno podjetje zaradi neodzivnosti Ministrstva za gospodarstvo RS umika svojo načrtovano naložbo v drugo državo.
Vaših navedb, da ker gre za podjetje s sedežem na Cipru in da je vprašljiva lastniška struktura, v SLS preprosto ne moremo sprejeti kot argument za neodzivnost ministrstva pri spodbujanju te tuje naložbe, kot tudi ne vašega hladnega odziva na dogajanje, čeprav je mariborska regija in s tem Slovenija ostala brez toliko novih zaposlitev. Navedli ste tudi, da resni vlagatelji, ki nimajo špekulativnih namenov v Sloveniji, ostanejo, a v SLS zadnja leta ugotavljamo, da je t. i. resnih vlagateljev po vaših merilih zelo zelo malo.
Spoštovana gospa ministrica, kot poslanec v Državnem zboru RS in državljan Republike Slovenije vas prosim, da vsej slovenski javnosti pojasnite_
· zakaj Ministrstvo za gospodarstvo RS ni dodelilo vlagatelju X6D Limited sredstev iz javnih razpisov za neposredne tuje investicije in čemu niste sredstev zagotovili po Zakonu o spodbujanju tujih neposrednih investicij in internacionalizacije podjetij?
· kako so skozi čas potekali pogovori med Ministrstvom za gospodarstvo RS in podjetjem X6D Limited in kakšne so bile aktivnosti?
· koliko dela so skozi ves postopek vložile službe in organi Ministrstva za gospodarstvo RS in koliko ste se temu projektu posvečali sami?
· kateri so natančni vzroki, da do soglasja o spodbudi tej naložbi ni prišlo ter zakaj menite, da za umik tujega vlagatelja ni odgovorno Ministrstvo za gospodarstvo RS?
· kako ocenjujete, da se v primeru zasebnih naložb, ne naložb podjetij v delni ali večinski državni lasti, kdor koli z državnega in vladnega vrha lahko arbitrarno odloča, katera od teh naložb zasebnih podjetij se v Sloveniji lahko zgodi in katera ne, ko pa hkrati od vas, spoštovana ministrica, ves čas poslušamo, da v primeru dogajanj v podjetjih v večinski ali delni državni lasti ne veste ničesar, niti to, kdo je ali bo tam direktor oz. predsednik uprave?
Za odgovore se vam vnaprej zahvaljujem.
mag. Radovan Žerjav
poslanec
Odgovor ministrice za gospodarstvo na pisno poslansko vprašanje mag. Radovana Žerjava v zvezi z umikom načrtovane neposredne tuje investicije podjetja X6D Limited
Zadeva: Pisno poslansko vprašanje mag. Radovana Žerjava, poslanca v Državnem zboru Republike Slovenije – odgovori Ministrstva za gospodarstvo (ZVEZA: Dokument št. 020-07/10-2172/0001 z dne 26. 11. 2010
Spoštovani,
Dne 26. 11. 2010 smo prejeli pisno poslansko vprašanje poslanca mag. Radovana Žerjava v zvezi z umikom načrtovane neposredne tuje investicije podjetja X6D Limited.
Na Ministrstvu za gospodarstvo smo pripravili naslednji odgovor_
Zakaj Ministrstvo za gospodarstvo RS ni dodelilo vlagatelju X6D Limited sredstev iz javnih razpisov za neposredne tuje investicije in čemu niste sredstev zagotovili po Zakonu o spodbujanju tujih neposrednih investicij in internacionalizacije podjetij?
Odgovor Ministrstva za gospodarstvo_
Vloga tujega investitorja, podjetja X6D Ltd. iz Cipra, je prispela na podlagi 22. člena Uredbe o finančnih spodbudah za tuje neposredne investicije (Ur. l. RS, št. 11/07 in št. 19/09) (v nadaljevanju_ uredba), ki omogoča dodelitev finančne spodbude po posebnem postopku, pri katerem o dodelitvi finančne spodbude odloča Vlada Republike Slovenije na predlog Ministrstva za gospodarstvo. Ministrstvo za gospodarstvo je bilo v dopisu dne 22. 11. 2010 seznanjeno z odločitvijo tujega investitorja, podjetja X6D Ltd., da je tuji investitor planirano investicijo preselil v drugo državo EU. Skladno z navedenim dejstvom je Ministrstvo za gospodarstvo zaustavilo postopek dodeljevanja finančne spodbude, ki je bil v sklepni fazi.
Kako so skozi čas potekali pogovori med Ministrstvom za gospodarstvo RS in podjetjem X6D Limited in kakšne so bile aktivnosti?
Odgovor Ministrstva za gospodarstvo_
Postopek dodeljevanja finančnih spodbud za tuje investicije po 22. členu uredbe omogoča dodelitev finančne spodbude tudi brez javnega razpisa, če so za to izpolnjeni posebni pogoji. Poleg posebnih pogojev mora investicijski projekt tujega investitorja izpolnjevati tudi vse ostale pogoje in merila, ki jih določa uredba. Izpolnjevanje pogojev in meril ugotavlja in ocenjuje posebna komisija, ki jo za ocenjevanje vsakega investicijskega projekta posebej imenuje minister za gospodarstvo.
Na trajanje postopka dodelitve finančne spodbude za investicijske projekte, ki prispejo na podlagi 22. člena uredbe dodatno vplivajo naslednji dejavniki_
1. kompleksnost investicijskega projekta,
2. število potrebnih dopolnitev vloge tujega investitorja,
3. čas, ki je potreben, da se za investicijski projekt zagotovijo finančna sredstva na proračunski postavki Ministrstva za gospodarstvo_ za investicijske projekte, ki prispejo na podlagi 22. člena sredstva niso vnaprej zagotovljena na proračunski postavki Ministrstva za gospodarstvo, saj dinamike prispetja investicijskih projektov tujih investitorjev ni mogoče načrtovati, ampak je potrebno sredstva zagotoviti iz drugih proračunskih postavk, skladno s postopki, ki urejajo področje prerazporejanja pravic porabe,
4. hitrost dogovora o vsebini pogodbe med pogodbenima stranema,
5. postopek dodelitve spodbude na Vladi Republike Slovenije,
6. javno-finančne omejitve idr.
Vloga podjetja X6D Ltd. je na Ministrstvo za gospodarstvo prispela dne 31. 12. 2009. Dne 5. 1. 2010 je bila s sklepom ministra za gospodarstvo imenovana komisija za ugotavljanje pogojev in meril ter ocenjevanje vloge. Po opravljenem pogovoru in po prejemu ustreznih dopolnitev vloge je bilo dne 16. 4. 2010 pripravljeno poročilo komisije in predlog o dodelitvi finančne spodbude, ki sta bila predložena nekdanjemu ministru dr. Mateju Lahovniku. Po pridobitvi pozitivnega mnenja ministra dr. Lahovnika so stekli postopki za pridobitev dodatnih finančnih sredstev za investicijski projekt na ustrezni proračunski postavki Ministrstva za gospodarstvo. Dodatna sredstva za sofinanciranje investicijskega projekta so bila zagotovljena z veljavnostjo Rebalansa proračuna Republike Slovenije za leto 2010 (Rb2010), objavljenega v Uradnem listu Republike Slovenije dne 15. 7. 2010. Vzporedno je bil dne 26. 5. 2010 že pripravljen tudi prvi osnutek pogodbe, ki je bil v internem usklajevanju do 15. 6. 2010. Do začetka avgusta 2010 so nato potekala konstruktivna usklajevanja pogodbe med Ministrstvom za gospodarstvo in projektnim podjetjem.
Z imenovanjem ministrice mag. Darje Radić pa do začetka meseca septembra 2010 je bil investicijski projekt predmet dodatne presoje. V zvezi s projektom so se pojavila dodatna vprašanja, s katerimi smo tujega investitorja seznanili v dopisu dne 13. 9. 2010. Postopek usklajevanja pogodbe se je nadaljeval po prejemu odgovora tujega investitorja dne 27. 9. 2010 in sicer na sestanku na Ministrstvu za gospodarstvo dne 12. 10. 2010.
Dne 15. 10. 2010 je bil v Uradnem listu Republike Slovenije objavljen Pravilnik o zaključku izvrševanja državnega in občinskih proračunov za leto 2010, ki je neposrednim uporabnikom proračuna Republike Slovenije naložil, da lahko do vključno 18. 10. 2010 prevzemajo obveznosti v breme proračuna za leto 2010.
Skladno z navedenim smo dne 27. 10. 2010 tujega investitorja obvestili, da v letošnjem letu ne bo mogoče črpanje prvega dela finančne spodbude, kot je bilo predvideno v osnutku pogodbe, ki je bila predmet usklajevanja, saj postopek dodelitve finančne spodbude še ni bil zaključen.
Ne glede na to, smo bili na Ministrstvu za gospodarstvo pripravljeni nadaljevati s postopkom dodelitve finančne spodbude ob upoštevanju, da bi bil investicijski projekt v celoti sofinanciran iz proračunov Republike Slovenije v prihodnjih letih.
Dne 23. 11. 2010 smo bili z dopisom podjetja XpanD d.o.o. z dne 22. 11. 2010 obveščeni z odločitvijo tujega investitorja, da planirano investicijo v večjem delu preseli v drugo državo EU.
Koliko dela so skozi ves postopek vložile službe in organi Ministrstva za gospodarstvo RS in koliko ste se temu projektu posvečali sami?
Odgovor Ministrstva za gospodarstvo_
Na Ministrstvu za gospodarstvo smo vložili veliko napora in prizadevanj, da bi bil postopek končan uspešno in v najkrajšem možnem času ob upoštevanju vseh omejitev, navedenih v predhodnem odgovoru.
Kateri so natančni vzroki, da do soglasja o spodbudi tej naložbi ni prišlo ter zakaj menite, da za umik tujega vlagatelja ni odgovorno Ministrstvo za gospodarstvo RS?
Odgovor Ministrstva za gospodarstvo_
Tuji investitor se je odločil, da bo del načrtovanega investicijskega projekta preselil v drugo državo EU, da bi lahko pravočasno izvršil prevzete pogodbene obveznosti do naročnikov in tretjih oseb. Odločitev tujega investitorja je bila jasna in ob upoštevanju javno-finančnih omejitev ter postopkov v zvezi s spodbujanjem finančne spodbude ni dajala možnosti za dogovor.
Na Ministrstvu za gospodarstvo ocenjujemo, da je bila naša vloga v postopku od vsega začetka pozitivna in da smo storili vse, kar je bilo mogoče v zakonsko predpisanih okvirih, a do dokončnega dogovora zaradi objektivnih okoliščin ni prišlo.
Kako ocenjujete, da se v primeru zasebnih naložb, ne naložb podjetij v delni ali večinski državni lasti, kdor koli z državnega in vladnega vrha lahko arbitrarno odloča, katera od teh naložb zasebnih podjetij se v Sloveniji lahko zgodi in katera ne, ko pa hkrati od vas, spoštovana ministrica, ves čas poslušamo, da v primeru dogajanj v podjetjih v večinski ali delni državni lasti ne veste ničesar, niti to, kdo je ali bo tam direktor oz. predsednik uprave?
Odgovor Ministrstva za gospodarstvo_
Odločitve podjetij za naložbe v Sloveniji so izključno stvar strateške odločitve vodstva teh podjetij na podlagi izdelanega poslovnega načrta, ki vsebuje odgovore na ključna vprašanja v zvezi s poslovnim okoljem v Sloveniji, administrativnimi in upravnimi postopki, donosnostjo naložbe in drugimi kazalnimi. V kolikor podjetje kandidira za pridobitev pomoči oziroma spodbude države, mora nujno slediti pravilom o dodeljevanju državnih pomoči v Republiki Sloveniji, ki so vnaprej znana. Postopek dodeljevanja državnih pomoči na podlagi javnih razpisov poteka na transparenten način in je predmet nadzora tako s strani pristojnih organov kot tudi zainteresirane javnosti.
S spoštovanjem,
mag. Darja Radić
MINISTRICA