Ob 20. obletnici plebiscita o samostojnosti Slovenije je treba preseči pubertetniška prerekanja in delitve na »leve« in »desne«
Ljubljana, 22. december 2010 – V teh dneh se z mešanimi občutki spominjamo 23. decembra 1990, nedelje, ko se je 88,5 % od 93,2 % volivk in volivcev, kolikor se jih je plebiscita udeležilo, odločilo, naj Republika Slovenija postane samostojna in neodvisna država. »Takrat teh mešanih občutkov nismo poznali. Marsikdo se še spominja veselja ali že kar evforije ob spoznanju – enotni smo, skupaj smo, Slovenke in Slovenci bomo po dolgih stoletjih spet imeli lastno državo, ki jo bomo sami upravljali, v kateri bomo govorili slovenski jezik in v kateri nam končno ne bo nihče več govoril, kaj moramo delati, kako, kdaj in zakaj,« pravi predsednik SLS mag. Radovan Žerjav. Po dvajsetih letih pa po njegovih besedah nismo več prepričani, ali je res tako. »Če si nalijemo čistega vina – danes ne živimo v sanjah, ki smo jih sanjali dvajset let nazaj, mnogo je razočaranj, marsikaj je šlo narobe po osamosvojitvi, od privatizacije naprej do današnje razgalitve prikrojevanja pravne države za politične in kapitalske elite … A na nas vseh je, da spet najdemo to veselje, ki nas je prevevalo pred dvajsetimi leti, in da se potrudimo, da našo – slovensko – državo v vseh sistemskih okvirih, ki ta hip žal nikakor ne delujejo vzorčno, nekateri niti ne zadostno, postavimo tja, kamor sodi – na piedestal resnične demokracije v vseh pogledih_ tako pri dosledni delitvi vseh treh vej oblasti, spoštovanja zakonov, vladavine prava kot človekovih pravic in svobode govora,« ob 20. obletnici plebiscita o samostojnosti Slovenije pravi predsednik SLS mag. Radovan Žerjav.
Danes se je prav zavedati uresničenosti sanj po svoji lastni državi, še bolj nujno pa je treba pogled usmeriti v sedanjost in se skozi temeljito analizo iskreno izprašati, kje smo in če je to – to, kar smo sanjali, ali pa so se nam sanje razblinile. Še pomembneje pa se je vprašati, kaj lahko vsi skupaj, vsa politika – tako leva kot desna – storimo danes, da vrnemo državo tja, kjer smo jo sanjali pred 20 leti. Na mesto male, a gibčne, podjetniško pogumne propulzivne in inovativne države, s posluhom za socialne in marginalne družbene skupine, predvsem pa države, kjer sistemi pravne države delujejo za vse enako in za korist vseh državljanov, ne le izbrancev. Osamosvojitev Slovenije je nedvomno največji dosežek slovenskega naroda in njegovih dolgoletnih, več desetletnih in stoletnih hrepenenj po lastni državi. Osamosvojitev Slovenije je tudi dosežek vsega naroda, tako vseh tistih posameznikov, ki so na plebiscitu obkrožili »da«, kot tistih predhodnikov, ki so se v preteklosti s svojim delom in dejanji zavzemali za slovensko besedo in jo negovali tudi v času, ko so si jo drugi narodi želeli podrediti ali jo po-tujezičiti, se borili za slovensko ozemlje in tudi za sam akt osamosvojitve. Vsi, ki smo tedaj imeli zgodovinsko priložnost sodelovati na plebiscitu, smo del tega zgodovinskega trenutka, kot tudi vsi tisti, ki tedaj še niso imeli volilne pravice, pa so ta zaneseni in domovinsko pripadni trenutek doživeli v vsej svoji polni enkratnosti.
Po prepričanju predsednika SLS mag. Radovana Žerjava je osamosvojitev naše države od vseh nas, od celotnega slovenskega naroda, in čas obeležitve 20. obletnice odločitve zanjo je po njegovem mnenju morda pravi, da se prilaščanje ekskluzivnih pravic zanjo z leve ali desne strani končno preseže. »Čas je, da presežemo vsa pubertetniška prerekanja in delitve na »vaše« in »naše« in ker slovenska demokracija ravno zaključuje svoje »najstniško obdobje«, lahko te pojave še razumemo kot odraščanje slovenske države. Vendar se je že dan po praznovanju 20. obletnice plebiscita treba resno zavedati, da so najstniška leta slovenske demokracije nepreklicno minila. Čas je, da Slovenija odraste!« še poudarja mag. Žerjav.