PS SLS vložila zahtevo za sklic nujne seje Odbora DZ RS za okolje in prostor
SLS Slovenska ljudska stranka

Torek, 18. Januar 2011 ob 23:00

Ljubljana, 19. januar 2011 - Poslanska skupina SLS je danes vložila zahtevo za sklic nujne seje Odbora DZ RS za okolje in prostor, na kateri je predvideva naslednja točka dnevnega reda_ »Podaljšanje roka za posredovanje pripomb na vrednost nepremičnin pri poskusnih izračunih vrednosti nepremičnin.«



Celotno besedilo zahteve si lahko preberete v nadaljevanju.



Odbor za okolje in prostor

Ga. Breda Pečan, predsednica





ZADEVA_ Zahteva za sklic nujne seje Odbora za okolje in prostor



Spoštovana!



Na podlagi 48. člena Poslovnika Državnega zbora Poslanska skupina Slovenske ljudske stranke zahteva sklic nujne seje Odbora za okolje in prostor z naslednjo točko dnevnega reda_





1. Podaljšanje roka za posredovanje pripomb na vrednost nepremičnin pri poskusnih izračunih vrednosti nepremičnin



 



             Jakob Presečnik

        vodja Poslanske skupine

        Slovenske ljudske stranke



 



 

OBRAZLOŽITEV:



Konec lanskega septembra in v začetku oktobra je Geodetska uprava RS poslala poskusne izračune 1.180.059 lastnikom nepremičnin v Republiki Sloveniji, ki so vključevali tudi vrednosti nepremičnin, kar bo tudi podlaga za uvedbo novega davka na nepremičnine. Že prvi odzivi državljank in državljanov so pokazali, da je napak ogromno, pisarne Geodetske uprave po Sloveniji pa so napolnile množice državljanov, ki so želeli podatke popraviti oz. oddati pripombe.



V SLS smo sicer mnenja, da je bil model vrednotenja in evidentiranja narejen v naglici, z namenom, da se v najkrajšem možnem času ustvari podatkovna podlaga za uveljavitev Zakona o davku na nepremičnine. Tako so bili poskusni izračuni na naslove lastnikov poslani mnogo prezgodaj, posledica pa so številne napake, pomanjkljivosti in ponesrečena vrednotenja.



V SLS smo mnenja, da gre verjetno za najpomembnejši projekt pod vodstvom Geodetske uprave RS v samostojni zgodovini države, saj obravnava in obdeluje podatke o lastništvu nepremičnin velike večine vseh odraslih oseb v državi. Pričakovali bi sicer, da bo sam projekt tudi voden po posebnem načrtu in postopkih, ki bodo vključevali seznanjanje in izobraževanje javnosti, konkretne razlage, seznanjanje z zakonom in procesom izračuna posplošene tržne vrednosti nepremičnin ipd. ... Pričakovali bi tudi seminarje in predstavitve na občinskih svetih, v krajevnih in vaških skupnostih, seznanjanje javnosti na vseh ravneh lokalnega organiziranja.



Nesporno dejstvo je, da ima Geodetska uprava RS zelo pomanjkljive, največkrat celo močno zastarele in neažurirane podatke na vseh področjih evidenc, ki jih upravlja. Več kot 40 let se npr. zemljiška knjiga in druge evidence niso konkretno in dosledno uredile in napak, nepravilnih ter nerazčiščenih stanj je ogromno. Postopki razreševanja so zapleteni, dragi in trajajo dlje časa, zato je na tem področju potrebna potrpežljivost, predvsem pa pomoč ljudem pri ugotavljanju in prijavljanju zatečenega stanja. Ugotavljajo se tudi pomanjkljivosti popisa nepremičnin, ki je potekal pred leti in se v praksi izkazuje, da je mnogo lastnikov navedlo napačne podatke.



Težave predstavljajo tudi sami izpisi informativnih vrednosti, ki so zapleteni, prezahtevni za povprečnega državljana, obrazci za ugovor pa izredno togi (npr. ne vsebujejo rubrike_ utemeljitve/pripombe/razlogi, tako da dejansko ni kam vpisati razlogov, ki jih je treba upoštevati pri posameznem specifičnem stanju objektov, zemljišč ipd. ...) Prav tako poleg pisarn GURS nihče drug po uradni dolžnosti ni organiziral pomoči in svetovanja občanov. To bi lahko storile že posamezne občinske uprave in ostale interesne skupine.



Po mnenju SLS je bil zato način izvedbe tega projekta, za katerega se je odločila Vlada RS, da se bodo evidence urejale s pomočjo pripomb lastnikov, neprimeren. Prepričani smo sicer, da so se odgovorni na GURS prav dobro zavedali, da so podatkovno preskromno založeni, vendar so na koncu le upoštevali navodila Vlade RS.



V SLS opozarjamo, da se skoraj četrtina vseh pripomb nanaša na pripombe glede vrednotenja nepremičnin, teh je bilo po podatkih GURS na dan 14. 1. 2011 215.381. Prav za ta segment pa čas za pripombe poteče v torek, 25. 1. 2011. Ob tem ni nezanemarljiv podatek, da se tendenca obiska pisarn geodetskih uprav s približevanjem presečnega datuma zopet povečuje.



SLS je po Sloveniji izvedla več seminarjev in okroglih miz na temo poskusnega vrednotenja nepremičnin z namenom, da se ozavesti ljudi, se jim pomaga pri nejasnostih in se jih usmerja v uspešno oddajo pripomb. Tako smo na terenu imeli priložnost videti, kakšna zmeda vlada med ljudmi, veliko pa žal svoje nerazumevanje do poskusnih izračunov izraža s preprosto apatijo do problema in z ignoriranjem celotnega postopka ugotavljanja dejanskega stanja v primerjavi s poskusnim izpiskom. Tako v SLS ugotavljamo, da ogromno število državljanov ne obvlada niti osnovnih postopkov za možnosti ugovora na ocenjeno vrednost. Odzvali se bodo verjetno šele ob prvi odmeri davka. Tako v SLS predvsem pogrešamo v poskusnih izračunih konkreten primer ali obrazložitev, kako se je vrednost določila, kar bi ljudem olajšalo razumevanje modela vrednotenja.



Poseben problem predstavljajo objekti, kot so ceste, poti, kolesarske steze, vodotoki, mostovi in ostale nepremičnine in zemljišča, ki se uporabljajo kot  "javno dobro" in so še vedno knjiženi pod posamezne fizične osebe. Posamezne občine zavračajo takšne pripombe, saj ne želijo urediti lastniških razmerij in plačati odkupa teh zemljišč, predvsem objektov, ker jim bo to povzročilo dodatne stroške. Ta problem bi bilo celo treba urediti s posebnim zakonom, ki bi obvezal občinske uprave k ureditvi teh razmerij tudi v obliki kupoprodajnih pogodb. Državljani seveda niso zavezanci za plačilo davka iz naslova takih nepremičnin. Na izpiskih bi moralo biti to označeno kot dejanska javna raba, vendar izpostaviti kot ničelno vrednost, pri kateri osnova za obdavčenje ne obstaja.



Po naših informacijah problem predstavljajo tudi lastniki nepremičnin, ki izpiskov niti niso dobili. Popolnoma nejasno je, kaj se bo zgodilo v takšnih primerih in ali bodo tudi oni imeli možnost ugovora na vrednost? Prav tako vsi vpisi v registre po 15. 6. 2010 niso obravnavani v poskusnih izračunih. Tudi za te nepremičnine potrebujemo rok za vlaganje pripomb.



Če se je GURS skupaj z Vlado RS odločil, da bo evidence uredil po hitrem postopku in s pomočjo lastnikov nepremičnin na podlagi njihovih pripomb, potem je prav, da  za to zagotovi tudi dovolj dolgo prehodno obdobje.

Žal se lastniki nepremičnin v praksi večinoma še ne zavedajo, da ključnih sprememb  okoli vrednotenja pa izteku roka ne bodo mogli več podajati, država pa bo to razumela kot strinjanje z njeno predlagano vrednostjo.



V obzir je treba vzeti tudi, da imajo nekateri prejemniki izračunov na izpiskih po več kot šestdeset postavk. Vse te postavke morajo preveriti in pripraviti pripombe in ugovore in vprašanje je, ali so to uspeli urediti v nekaj mesecih.



Ocenjena vrednost nepremičnin je tako začetna in temeljna osnova za odmero davka, zato je treba dati ljudem strokovno pomoč in vse pripadajoče informacije, saj s sprejetjem zakona za nazaj ne bo možno ugovarjati na ocenjeno stanje. Pa tudi če bo to možno naknadno, bo to podražilo postopke, zapletlo reševanje zadev, zato je treba v fazi razčiščevanja narediti vse, kar je potrebno in šele nato preiti na stopnjo obdavčevanja.



V PS SLS želimo z zahtevo po podaljšanju roka za pripombe na poskusne izračune vrednotenja nepremičnin doseči, da se naslednjih šest mesecev intenzivno izkoristi za ozaveščanje prebivalstva o tem, kako pomembno je, da si uskladijo podatke z državnimi evidencami in navedejo dejansko stanje. Hkrati pa pred kakršnimi koli zakonskimi ukrepi v najboljši meri uredimo nepremičninske evidence. V SLS izražamo bojazen, da se bo velika nejevolja lastnikov nepremičnin pojavila šele ob prvih odmerah davka na nepremičnine, takrat pa bo žal že prepozno.



V SLS se tudi resno sprašujemo, kdo bo pomagal pregledati poskusne izračune starejši populaciji, oskrbovancem v domovih za starejše in ljudem, ki niso vajeni rokovati s tako zapleteno dokumentacijo. Celo sam predsednik Vlade RS Borut Pahor je potrdil, da je izračun in obvestilo zapleteno, nerazumljivo in prezahtevno za povprečnega državljana.



V tem času bi v SLS tudi želeli, da se začne z urejanjem evidenc za približno 75.000 neznanih naslovov lastnikov nepremičnin, ki kot kaže ne bodo obdavčeni, ker so preprosto vodeni kot »neznani«. Ugotoviti lastništvo v omenjenih primerih je sicer uradna dolžnost Geodetske uprave RS, sicer se lahko resno vprašamo  kako bodo zakon o obdavčitvi sprejeli državljanke in državljani, če ne bo zagotavljal pravične in enake obravnave za vse. To pa se bo zagotovo dogajalo, če bodo evidence tako nepopolne, pomanjkljive in polne napačnih podatkov



Ovrednotenje in evidentiranje nepremičnin ter naknadno obdavčenje lastnikov je za vsako državo velik zalogaj, še posebno zato, ker takšnega davka do sedaj nismo poznali. Prav zato je modro, da bi se tega lotili previdno, pred kakršnimi koli aktivnostmi pa poskušali zbrati kar največ pravilnih podatkov.



Iz do sedaj naštetih razlogov v Poslanski skupini SLS pričakujemo, da se bo Odbor za okolje in prostor sestal še pred 25. januarjem, ko se rok za pripombe izteče, in sprejel predlagane sklepe. Obstajajo namreč številna pereča vprašanja v zvezi z omenjeno tematiko, na katera bi pristojni odbor lahko zahteval odgovore.



Gre preprosto za preveč kompleksno zadevo, da bi jo uredili v nekaj mesecih, hitenje pa bo prineslo samo velike težave, ko bo Vlada RS Zakon o davku na nepremičnine poskušala izvajati v praksi





Odboru za okolje in prostor predlagamo, da ob koncu razprave sprejme naslednja sklepa_



1. Odbor za okolje in prostor predlaga Vladi RS, da za šest mesecev podaljša rok za posredovanje pripomb državljank in državljanov na poskusne izračune vrednosti nepremičnin in kot končni datum, do katerega se zbirajo pripombe na ocenjeno vrednost nepremičnin, določi 25. julij 2011.



2. Odbor za okolje in prostor predlaga Ministrstvu za okolje in prostor RS, da pripravi ukrepe za dodatno ozaveščanje lastnikov nepremičnin o nujnosti preverbe in izpopolnitve evidenc in ureditve dejanskega stanja na področju lastništva nepremičnin.





Predlagamo, da na sejo povabite_

- g. Boruta Pahorja, predsednika Vlade Republike Slovenije

- dr. Roka Žarnića, ministra za okolje in prostor

- g. Aleša Seliškarja, generalnega direktorja Geodetske uprave RS







Zadnje objave

Sat, 27. Oct 2018 at 18:12

1338 ogledov

V Škofji Loki z dobro voljo in delovno energijo vstopajo na lokalne volitve
Obiskal jih je tudi Robert Strah, županski kandidat SDS, in se zahvalil za podporo SLS pri kandidaturi za župana Škofje Loke. Zbrani člani in svetniški kandidati liste SLS v Škofji Loki pa so obljubili, da se bodo pri svojem delu maksimalno potrudili.

Sat, 27. Oct 2018 at 18:10

2281 ogledov

Pogovorni večer: Zakaj je krščanstvo tako pomembno za dobrobit družbe?
Slovenska ljudska stranka vljudno vabi na pogovorni večer ZAKAJ JE KRŠČANSTVO TAKO POMEMBNO ZA DOBROBIT DRUŽBE? Dogodek bo potekal v dvorani Slovenske matice, Kongresni trg 8, Ljubljana, in sicer v soboto, 3. novembra 2018, ob 19. uri. Skozi zgodovinski oris in kritično refleksijo sedanjosti se bomo vprašali, kako je krščanska misel, tako katoliška, kot protestantska, vplivala na pridobitve naprednih in uspešnih družb, ki jih cenimo še danes, in sicer tako verujoči, kot neverujoči. Osredotočili se bomo tudi na dobo razsvetljenstva in vzroke, ki vodijo Zahod k oddaljevanju od svoje lastne tradicije. Vprašali se bomo, kako se soočati z modernim tokom mišljenja in vsemi ostalimi izzivi, ki bodo neizogibni. Z nami bodo naslednji odlični gostje: dr. Stane Grandadr. Janez Šumradaddr. Jonatan Vinkler Pogovor bo povezoval: Matjaž Lulik Veselimo se srečanja z vami!

Thu, 25. Oct 2018 at 22:19

1718 ogledov

Predstavili kandidate skupne liste SLS in stranke Glas za otroke in družine za ljubljanski mestni svet
Na današnji novinarski konferenci v Ljubljani so se predstavili kandidati skupne liste  SLS in stranke Glas za otroke in družine za mestni svet MO Ljubljana. Nosilec skupne liste Janez Žagar, dr. Jože Osterc, Janez Podobnik, dr. Andrej Umek in Aleks Leo Vest so predstavili ključne poudarke, s katerimi SLS vstopa v kandidaturo za ljubljanske mestne svetnike. Izpostavili so prizadevanje za to, da za vožnjo po ljubljanski obvoznici ne bi več potrebovali vinjete in da se v Ljubljani za potrebe Ljubljančanov  in drugih prebivalcev vzpostavi tržnico in veletržnico z izključno slovensko lokalno pridelano hrano po sprejemljivih cenah. Prizadevali si bodo tudi za to, da bi ljubljanski mestni svet postal prostor spoštljive in odprte komunikacije. Aleš Primc in Polona Naglič pa sta v imenu stranke Glas za otroke in družine izpostavila prizadevanje, da bi Ljubljana postala družinam čim bolj prijazno mesto, da bi v prihodnje posebno pozornost namenili številnim upokojencem in drugim osamljenim ljudem in se zavzela za več rekreacijskih površin v Ljubljani tudi za domače ljubljenčke. Predsednik SLS Marjan Podobnik  pa je ob podpori kandidatom in kakovostni celotni listi izpostavil, da si bo skupaj s sodelavci prizadeval, da se SLS odpre mestu in da enako kot s podeželskim SLS zadiha tudi z mestnim pljučnim krilom. Čeprav je bilo v Ljubljani pod dosedanjim vodstvom župana Zorana Jankovića in njegove ekipe narejenega tudi veliko pozitivnega, SLS – tako kot SDS in NSi – podpira župansko kandidaturo Anžeta Logarja v prepričanju, da lahko dosedanje dobre projekte nadgradi, neoptimalne pa spremeni.

Thu, 25. Oct 2018 at 22:15

1623 ogledov

SLS v Zagorju ob Savi z doslej najmočnejšo listo
SLS Zagorje ob Savi je danes na novinarski konferenci v Gostišču Ribnik predstavila županskega kandidata SLS, kandidatno listo za občinske svetnike ter Razvojni program SLS za občino Zagorje ob Savi. Primož Jelševar, direktor Inštituta dr. Antona Korošca je povedal, da gre za doslej najmočnejšo listo, na kateri je sedem direktorjev oz. lastnikov uspešnih zagorskih podjetij, trije sedanji in več nekdanjih predsednikov KS, guverner Rotary Slovenija, predsednica Zveze kmetic Slovenije, predsedniki športnih društev in ugledni gospodarji kmetijskih gospodarstev ter drugi uspešni Zagorjani. Ker nas poznate, pa je njihov slogan. Županski kandidat Alojz Slavko Jelševar je oče štirih otrok, glasbenik in dolgoletni direktor visokotehnološkega podjetja JE&GR. Kot je dejal, je čas, da Občina Zagorje dobi drzen razvojni program in ambiciozno ekipo, ki ga bo uresničila. Zagorje mora imeti po njegovih besedah posluh za ustvarjanje delovnih mest prihodnosti – to pa so okoljsko ozaveščena podjetja, ki ustvarjajo visoko dodano vrednost. Iztok Živko, direktor družbe Tevel iz Kisovca je predstavil projekt energetsko samozadostne Občine Zagorje ob Savi, ki bi bila lahko največja takšna občina in tako zgled v Evropi. Ker je v občini ponovno povišana raven PM10 delcev, je nujno potrebna sprememba miselnosti. Tako kot je bil eden od znanilcev drugačnega načina razmišljanja projekt Manj svečk za manj grobov, ki so ga začeli člani zagorske SLS in so ga povzeli tudi drugi kraji po Sloveniji, bi bili lahko v Zagorju zgled drugim občinam, kjer bi s serijo manjših vetrnih in plinskih elektrarn ter hidroelektrarn na zasebnih površinah ustvarili dovolj električne energije za potrebe vseh zagorskih gospodinjstev. Janez Lipec, guverner Rotary district 1912, ki pokriva Slovenijo in Makedonijo, si želi, da se Zagorje odpre navzven in izkoristi tržno nišo razvoja turizma. Aktivno je treba podpreti lokalne šole, da bodo zagotavljale potrebe trga dela prihodnosti. Izkoristiti  je treba naravne potenciale in ljudi, ki imajo znanje, voljo in delovne navade, takšnih pa je v Zagorju dovolj. Delo mora znova postati vrednota. Neda Starman Ržišnik, predsednica Konjeniškega kluba Vajkard Valvasor je predstavila projekt razvoja termalnega in eko turizma v Zagorski dolini s postavitvijo informacijskih tabel in zemljevidov ter odprtjem turistično informativne pisarne in info točke v Zagorje. Predstavila je idejni projekt obnove Medijskih toplic kot ekskluzivnih term v stilu časa Vajkarda Valvasorja, ki bi bile povezane z obnovljenim Medijskim Gradom, kjer bi se izvajale grajske poroke. Boštjan Ocepek, predsednik krajevne skupnosti Šentlambert, je povedal, da mu je program SLS zelo blizu, saj temelji na enakomernem razvoju vseh krajev v občini. Tudi za Občino Zagorje bi bilo dobro, da bi namenila več sredstev za obnovo cest in družbenega življenja na okoliških vaseh. Te so sicer lepo urejene tudi zaradi veliko prostovoljnega dela, ki ga naredijo krajani.

Thu, 25. Oct 2018 at 22:14

2574 ogledov

SLS samozavestno na lokalnih volitvah: »Ker nas poznate«
Na predstavitvi v Kobilju je županske kandidate podprl predsednik SLS Marjan Podobnik in predstavil glavne vsebinske poudarke delovanja SLS. Povedal je, da je SLS stranka, ki spoštuje sočloveka, družino, delo, lastnino in domovino in je odprta za vse, razen za podpornike skrajnih stališč. Izpostavil je uspešnost dela županov in občinskih svetnikov SLS, kar je tudi razlog za optimizem pred prihajajočimi volitvami. SLS je imela doslej 32 županov izvoljenih na svoji listi, skupaj z neodvisnimi in skupnimi kandidati s podporo SLS pa je v Klubu županov SLS sodelovalo 42 županj in županov. Podobnik je izrazil pričakovanje, da bo Klub županov SLS tudi v prihodnje ostal številčno najmočnejši. Sledila je predstavitev Roberta Ščapa, župana Občine Kobilje, Cvetke Ficko, županje Občine Grad, Ludvika Novaka, župana Občine Puconci, Franca Horvata, župana Občine Tišina in Antona Törnarja,  župana Občine Črenšovci. Župani so bili enotni, da je treba povečati sredstva za takoimenovano povprečnino, s čimer bi zagotovili intenzivnejši razvoj tudi manjših podeželskih in obmejnih občin. Zavzeli so se tudi za čimprejšnjo ustanovitev pokrajin ter prenos dela državnih pristojnosti in sredstev z državne ravni na prihodnje pokrajine. Marjan Podobnik je predstavljena prizadevanja županje in županov v celoti podprl. Kasneje se je predsednik SLS v občini Kidričevo srečal s kandidatom SLS za župana Damjanom Medvedom in kandidati SLS za občinski svet ter podprl njihovo kandidaturo.

Thu, 25. Oct 2018 at 22:12

2067 ogledov

Dr. Darinka Fakin že petič za županjo Občine Majšperk
Dr. Darinka Fakin živi z možem Brankom in sinom Tomažem v Majšperku. Funkcijo županje opravlja nepoklicno, saj je kot redna profesorica zaposlena na Univerzi v Mariboru, Fakulteti za strojništvo, na Oddelku za Oblikovanje in tekstilne materiale. Osnovno šolo je obiskovala v Majšperku in nadaljevala šolanje na Gimnaziji Dušana Kvedra Ptuj. Dodiplomski študij je končala na takratni Tehniški fakulteti Maribor in se leta 1985 zaposlila v Tovarni volnenih izdelkov v Majšperku. Med delom je kot mlada raziskovalka končala tudi magistrski študij. Po več kot 15-letnem delu v industriji se je leta 2000 zaposlila na Fakulteti za strojništvo, kjer je leta 2004 tudi doktorirala. Med delom je vseskozi aktivna tudi na raziskovalnem področju, je avtorica ali soavtorica številnih izvirnih znanstvenih člankov, patentov, raziskovalnih nalog, elaboratov, študij, strokovnih člankov, avtorica in soavtorica učbenikov in navodil za vaje. V lokalno politiko se je vključila že leta 1994, ko je nastala naša Občina Majšperk. V prvem mandatu je bila predsednica Občinskega sveta, v drugem podžupanja in sedaj opravlja že četrti mandat funkcijo županje. Ta funkcija ji predstavlja velik izziv, saj vemo, da je uvedba lokalne samouprave prinesla tudi lokalnemu okolju velike priložnosti. To se opazi skoraj na vsakem koraku. V teh letih so izvedli številne pomembne investicije na področju infrastrukture, izobraževanja, športa, kulture, turizma, gospodarstva, varovanja in urejanja okolja ter na področju delovanja društev. Vse to jim je uspelo, ker so bili sposobni delati skupaj.
Teme
arhiv

Prijatelji

SLS Sv. Trojica v Slovenskih GoricahSLS Sv. Jurij v Slovenskih goricahSLS Sveta AnaSLS ŠentiljSLS PesnicaSLS LenartSLS KungotaSLS CerkvenjakSLS BenediktSLS PivkaSLS PostojnaSLS SežanaAnton  ŠkofSLS KoperSLS KomenSLS IzolaSLS DivačaSLS Hrpelje-KozinaSLS Ilirska BistricaSLS Gornji GradSLS LjubnoSLS LučeSLS MozirjeSLS NazarjeSLS Rečica ob SavinjiSLS Šmartno ob PakiSLS ŠoštanjSLS VelenjeSLS Središče ob DraviSLS CirkulaneSLS DestrnikSLS Dornava

NAJBOLJ OBISKANO

PS SLS vložila zahtevo za sklic nujne seje Odbora DZ RS za okolje in prostor