Ljubljana, 18. januar 2011 - V SLS smo prepričani, da je Hrvaška z novim pravilnikom o mejah v ribolovnem morju že drugič kršila nedavno uveljavljeni arbitražni sporazum med državama. Njihovo prejudiciranje meje po sredini Piranskega zaliva postaja ustaljena praksa ne glede na to, da so s sporazumom obvezani, da se vzdržijo vseh izjav in dejanj, ki bi lahko intenzivirali spor ali ogrozili arbitražni postopek.
Odziv slovenske vlade bi moral biti izredno oster, ne samo v obliki protestne note, ampak tudi opozoriti vse pristojne evropske institucije. Smo pa v SLS skeptični, da se bo kaj takega zgodilo, saj se v zadnjem vladnem mandatu popušča na vseh ravneh zunanje politike, posledice pa bomo žal utrpeli šele čez nekaj let.
"Zanimivo je opazovati vedenje hrvaške politike, ki se, kadar potrebuje pozitivno mnenje Slovenije kot članice EU, v mejnem sporu pomakne korak nazaj, da nato že čez nekaj mesecev nadaljuje z vztrajnim določanjem meje po svojem okusu," ugotavlja poslanec SLS Gvido Kres, ki ga čudi ta večna naivnost slovenske politike do mejnega vprašanja.
Z vsakim novim javnim dokumentom Hrvaška Sloveniji oporeka tako več kot polovico Piranskega zaliva kot teritorialni dostop do odprtega morja. V SLS takšen pristop naše južne sosede ocenjujemo kot veliko oviro za dosego končne rešitve mejnega vprašanja, ki bi zagotovila pravično rešitev in posledično boljše odnose med obema državama.