Ljubljana, 15. februar 2011 – V zvezi s pobudo mednarodne nevladne organizacije Alpe Adria Green vsem poslanskim skupinam, da se v zvezi s projektom šestega bloka Termoelektrarne Šoštanj (TEŠ 6) razpiše predhodni posvetovalni referendum o TEŠ 6, in za katero PS Zares danes že zbira poslanske podpise, PS SLS sporoča, da poslanci SLS ne bodo prispevali svojih podpisov za razpis takšnega referenduma, pravi poslanec in podpredsednik SLS Franc Bogovič. Prvič zato, ker gre po njegovih besedah v tem trenutku že za hiperinflacijo referendumov, ki so sicer zelo pomembna ustavna pravica in namenjeni predvsem za popravek slabih zakonskih odločitev vladne koalicije, ne pa, da vladna koalicija oz. ena od vladnih strank sama prihaja s pobudo za referendum o projektu TEŠ 6, ki sodi v resor, ki ga pravzaprav sama vodi. »Če referendum zahteva opozicija, ki je v Državnem zboru RS preglasovana pri sprejemu nekega zakona, je naknadni zakonodajni referendum lahko smiseln in upravičen pri katerih zares ključnih problematikah za državo in za ljudi,« pravi Bogovič in dodaja_ »Če pa Vlada RS ne ve, kako voditi državo, pa naj ne sprašuje ljudi še sama s posvetovalnimi referendumi, ampak naj odstopi!«
Podpredsednik SLS Franc Bogovič ob tem tudi dvomi, da bi Vlada RS rezultat takšnega posvetovalnega referenduma o TEŠ 6 sploh upoštevala, saj ne upošteva niti odločb Ustavnega sodišča RS, kot je to bilo v primeru ustanavljanja občine Ankaran in kjer je ravno en poslanski glas Zares bil odločilen, da je ustanovitev občine Ankaran padla že na pristojnem parlamentarnem odboru in da do odločanja na ravni Državnega zbora RS sploh ni prišlo, ter ob dejstvu, da rezultat posvetovalnega referenduma za Vlado RS že tako ali tako sploh ni zavezujoč.
Podpredsednik SLS Franc Bogovič opozarja, da je že januarja 2009 predsedniku Vlade RS Borutu Pahorju postavil ustno poslansko vprašanje v zvezi s posameznimi vladnimi odločitvami na področju energetike. V začetku leta 2009 je bil pravi čas, da se opravi po novem premislek o investiciji v TEŠ 6, saj bi se tedaj lahko brez večjih posledic odločili za zaustavitev ali spremembo projekta. Bogovič je tedaj še predlagal, da je treba najprej v okviru Energetskega sveta oblikovati strateški premislek o nadaljnjem razvoju energetike ter ga zapisati v obliki strateškega dokumenta, kot na primer v obliki novele energetskega programa, ter predlagal, da se o tem dokumentu opravi tudi razpravo v Državnem zboru RS in ter se na osnovi takšnega strateškega dokumenta sprejme odločitve o nadaljnjih korakih v slovenski energetiki.
Tedaj bi, kot je opozarjal podpredsednik SLS Franc Bogovič, moralo Ministrstvo za gospodarstvo RS, ki ga vodi vladna koalicijska stranka Zares, proučiti nove razmere, kot so padec porabe električne energije, padec cen električne energije in sprejetje t. i. energetskega okoljskega paketa v EU. Očitno pa je bilo že tedaj vse dogovorjeno za dokončno umestitev izgradnje Termoelektrarne Šoštanj z močjo 600 megavatov in tudi za pridobitev državnega poroštva, da se lahko ta zastavljeni cilj koalicije uresničuje.
»Če ima Vlada RS ali ena vladna stranka resen namen zdaj zaustaviti ta projekt, ki ga je sama pripeljala že tako daleč, potem naj to stori Vlada RS oz. Ministrstvo za gospodarstvo RS, ki imata za to vso izvršilno odgovornost,« pravi Franc Bogovič, ki opozarja, da se za takšno odločitev Vlada RS ne sme skrivati za referendumi, temveč mora prevzeti odgovornost, ki jo kot Vlada RS ima.