PS SLS vložila zahtevo za sklic nujne seje Odbora za zunanjo politiko
SLS Slovenska ljudska stranka

Četrtek, 17. Februar 2011 ob 23:00

Ljubljana, 18. februar 2011 - PS SLS je danes vložila zahtevo za sklic nujne seje Odbora DZ RS za zunanjo politiko z naslednjo točko dnevnega reda_ Predvideno spreminjanje zakonske podlage za omogočanje sprejema enega ali več  zapornikov iz ameriškega zapora Guantanamo Bay na Kubi. Celotno vsebino zahteve si lahko preberete v nadaljevnju.



OBRAZLOŽITEV:



Mednarodna afera Wikileaks, kjer je bilo razkrito več deset tisoč diplomatskih depeš zunanjega ministrstva ZDA, je močno odmevala tudi v Sloveniji. Predvsem zaradi vsebine enega izmed dokumentov, ki opisuje obisk predsednika Vlade RS Boruta Pahorja pri takratnem odpravniku poslov na veleposlaništvu ZDA v Sloveniji Bradleyju Frednu 30. decembra 2009. Depeša tako opisuje tudi pogovore o usodi zapornikov iz spornega ameriškega zaporniškega kompleksa Guantanamo Bay na Kubi (v nadaljevanju samo Guantanamo). Med predstavnikom ZDA in slovenskim premierjem so tako, po navedbi depeše, ki je ameriško zunanje ministrstvo nikoli ni zanikalo, potekala določena načelna pogajanja o sprejetju enega ali več teh zapornikov s strani Slovenije. V depeši je tudi povsem jasno in brez sprenevedanja nakazano, da predsednik Vlade RS podpira idejo in da je v znak podpore in krepitve odnosov med državama pripravljen predlagati Vladi RS začetek postopka za sprejem zapornikov iz Guantanama.

V eni izmed drugih depeš, o kateri je poročal tudi priznani nemški tednik Der Spiegel, pa je slovenski zunanji minister Samuel Žbogar spraševal ameriške diplomate, "kaj lahko stori Slovenija, da si zagotovi srečanje med premierjem Pahorjem in predsednikom Obamo?"

Čeprav depeša navaja, da zagotovila za obisk ni dobil, pa naj bi aktivno sodelovanje Slovenije v Afganistanu in pomoč pri reševanju problema zapornikov iz Guantanama močno povečalo možnosti za takšno srečanje. Predsednik Vlade RS Borut Pahor je po navedbah medijev 2. decembra na vprašanja v zvezi z organizacijo srečanja s predsednikom ZDA Barackom Obamo povedal_ "Nismo pa ga (srečanje) in ga tudi nikoli ne bomo pogojevali s sprejemom zapornika iz Guantanama. Razloga sta dva_ nimamo pravne podlage, potrebno pa je preveriti tudi varnostno situacijo, če bi do tega prišlo."



Pred dobrim tednom dni, natančneje 9. februarja 2011, pa je slovenski premier ob robu nedavnega obiska pri podpredsedniku ZDA Joeu Bidnu in predsedniku ZDA Baracku Obami za RTV Slovenija povedal tudi naslednje_ "Že takoj ob začetku mandata, ko je predsednik Obama izrazil željo, da bi tudi države Evropske unije sprejele po enega ali več zapornikov iz Guantanama, sem dejal, da mislim, da je to fer od držav, ki so zahtevale zaprtje Guantanama in je na nek način moralna dolžnost držav, ki so hkrati zaveznice in prijateljice, partnerice Združenih držav Amerike,  tako da se v Sloveniji pripravlja pravna podlaga in bo v tem smislu sprejeta tudi odločitev."



Iz navedenih izjav, ki si deloma nasprotujeta, lahko sklepamo, da se je slovensko stališče do tega vprašanja tudi uradno spremenilo. V Poslanski skupini SLS nismo obveščeni, da bi v vmesnem času prišlo do preverjanja varnostne situacije. Tudi nismo seznanjeni s kakršnimi koli sestanki in posvetovanji s strokovnimi službami, po našem vedenju pa tudi ni bila opravljena nobena analiza stroškovnih in varnostnih posledic. Komunikacija s slovensko javnostjo glede te zadeve je popolnoma nejasna in jo tudi ocenjujemo kot zavajanje. Še pred dvema mesecema smo namreč vsi poslušali trditve, kako so v razkritih depešah povsem napačno razumljene informacije, zdaj pa se dogaja natanko tako, kot je bilo tudi prvotno interpretirano s strani javnosti. Ocenjujemo pa, da se večina državljank in državljanov niti slučajno ne strinja s takšnimi potezami slovenske diplomacije, radi pa bi bili seznanjeni z ozadjem dogajanja in kaj pravzaprav Sloveniji takšna poteza prinaša. O odločitvi Vlade RS glede sprememb zakonodaje zaradi priprav pravne podlage ob sprejetju guantanamskega zapornika prav tako ni bil obveščen Državni zbor RS. 



Če na kratko povzamemo zgodovino dogajanja okoli spornega zapora. Ameriška vlada je leta 2002 na Kubi ustanovila zaporniški kompleks, imenovan Guantanamo, in ga uporabljala za pridržanje ujetnikov različnih narodnosti, ki naj bi pripadali terorističnim organizacijam ali pa bi se borili na strani nasprotnikov ameriških sil v Afganistanu in Iraku. Vsi priporniki niso bili nikoli uradno obtoženi in večini izmed njih tudi ni bilo nikoli sojeno. Prav tako niso bili obravnavani kot vojni ujetniki in za njih  naj ne bi veljala pravila iz Ženevske konvencije. Nova administracija predsednika ZDA Baracka Obame je sicer pokazala voljo za zaprtje Guantanama, vendar se je zapletlo pri financiranju. Tako ameriški kongres proračunskih sredstev za zapiranje ni odobril, prav tako pa kongres ni odobril, da bi zapornikom, ki jih nameravajo izpustiti brez obtožnice in sodnih postopkov, ponudile azil kar ZDA same. Tako je po mnenju ZDA najboljša možnost, da zapornike "izvozijo" v druge, prijateljske države. Temeljni problem je namreč, da naj bi večina zapornikov v svojih matičnih državah ne bila več dobrodošla oziroma bi bila tam njihova varnost močno ogrožena.

Predlagatelj izredne seje, PS SLS, tudi sicer opozarja, da gre v primeru zapora Guantanamo za zelo sporen kompleks, ki ga je svetovna javnost v večini obsodila, do njega pa so kritične prav vse organizacije, ki se borijo za človekove pravice. Mnogo strokovnjakov pa že leta opozarja na kršenje mednarodnega prava. Nikoli ni bilo razjasnjeno, kaj se dogaja v zaporu in nikoli ni bilo eksplicitnih odgovorov na vsa namigovanja o množičnem kršenju človekovih pravic, mučenjih in neživljenjskih metodah izpraševanja ujetnikov, nepojasnjenih smrtih pripornikov in številnih samomorih. O skrivnostih, povezanih z omenjenim zaporniškim kompleksom, bi se lahko pisali obsežni spisi, a na tem mestu več od teh navedb ne bi odpirali.



V PS SLS poudarjamo, da Slovenija nima prav nobenih mednarodnih obveznosti, da bi na tem mestu morala sanirati trenutno brezpravno stanje, s katerim se ameriška administracija sooča pri zapiranju zapora. S sprejemom zapornika iz tega, evidentno političnega zapora, bi Slovenija tudi povsem uradno potrdila svoje prepričanje v legitimnost in upravičenost omenjenega zaporniškega kompleksa, v katerem mednarodno uveljavljeni pravosodni postopki, sprejete mednarodne konvencije in spoštovanje človekovih pravice nimajo nobene veljave.

Slovenska vlada torej trenutno pripravlja prilagoditve svoje zakonodaje, ki bo omogočila legalizacijo kršitev mednarodnega prava s strani ZDA oziroma pripravljamo pravno podlago za legalizacijo ameriškega brezpravnega zunajsodnega ravnanja z zaporniki.

Odbor za zunanjo politiko lahko tudi opravi razpravo o še vedno nepojasnjeni in nedorečeni  politični trgovini, ki jo navajajo in razkrivajo tudi ameriške depeše. V PS SLS pričakujemo podrobna pojasnila in odgovore s strani kabineta predsednika vlade kot tudi zunanjega ministrstva. Odbor pa bi se moral tudi seznaniti s posledicami obravnavane odločitve, kajti gre za dodelitev azila človeku, ki se bo po državi lahko svobodno gibal. Zagotoviti mu je treba prostor za bivanje, vse socialne pravice, opravljati nadzor po navodilih ZDA ipd. ...   Celoten vidik po tem, ko bomo nekdanjega zapornika že sprejeli, še ni bil uradno predstavljen, čeprav gre za zelo pomembne informacije javnega značaja, ki jih ne bi smeli objaviti "post festum". Zanimivo bi bilo tudi preveriti, ali so pristojne službe seznanjene s težavami zapornikov v tistih državah EU, ki so takšno potezo, kot jo trenutno načrtuje Slovenija, že naredile.

Odboru predlagamo, naj poišče odgovore na vprašanje, ali država s sprejemanjem zapornikov pomaga ZDA pri zmanjševanju njihove odgovornosti za zapor in za zadrževanje oseb brez sodnega procesa, čeprav je prav iz Evrope na Guantanamo letelo največ kritik. Ali ni to le prelaganje odgovornosti ZDA na druge?

Če se je predsednik vlade Borut Pahor resnično odločil, da ponudi azil ameriškemu političnemu zaporniku brez posvetovanja s širšim strokovnim štabom, strokovnjaki in svetovalci za varnost z obrambnega ministrstva in obveščevalno - varnostne agencije, potem je to prvovrstni precedens, ki ima lahko predvsem z vidika varnosti zaskrbljujoče posledice za državo, da o izgubljenem ugledu Slovenije v zunanji diplomaciji niti ne govorimo. O tako pomembni odločitvi pa bi se po mnenju PS SLS morali izreči tudi poslanci Državnega zbora RS, saj gre v tem primeru tudi za simbolno diplomatsko dejanje v mednarodnih odnosih. Slovenija se bo na ta način namreč dokončno umestila na zemljevid držav podpornic spornega dela ravnanja zunanje politike ZDA in s tem nase opozorila predvsem države, ki se s takšno politiko ne strinjajo, tudi tiste, v katerih delujejo militantne teroristične organizacije.



Zaradi vseh navedenih razlogov so posledice sprejema zapornika zelo nepredvidljive, tako na področju državne varnosti kot na področju dobrih diplomatskih odnosov z ostalimi državami, zato



Odboru za zunanjo politiko DZ RS predlagamo sprejem naslednjega sklepa_



1. Odbor za zunanjo politiko nasprotuje sprejemu oseb oz. dodelitvi azila osebam, ki so bile priprte v zaporu Guantanamo, ter predlaga Vladi RS, da ustavi vse aktivnosti v zvezi s to namero.



 



Predlagamo, da na sejo povabite_



gospoda Boruta Pahorja, predsednika Vlade RS



gospoda Samuela Žbogarja, ministra za zunanje zadeve



dr. Damirja Črnčeca, vodjo obveščevalno-varnostne službe MORS



gospoda Sebastjana Selana, vodjo Slovenske obveščevalno-varnostne službe



gospo Nežo Kogovšek Šalamon, predstavnico Mirovnega inštituta - Inštitut za sodobne družbene in politične študije



gospo Metko Naglič, v.d. direktorice pri Amnesty International Slovenija



dr. Zlatka Šabiča, rednega profesorja za področje mednarodnih odnosov Univerze v Ljubljani



prof. dr. Ljuba Bavcona, upokojenega doktorja pravnih znanosti ter zaslužnega profesorja za kazensko pravo na Pravni fakulteti v Ljubljani



prof dr. Damjana Korošca, nosilca predmeta za mednarodno kazensko pravo na Pravni fakulteti Univerze v Ljubljani



dr. Ingrid Russi Zagožen, doktorico psiholoških znanosti iz strokovne službe Varuha človekovih pravic RS

Zadnje objave

Sat, 27. Oct 2018 at 18:12

1313 ogledov

V Škofji Loki z dobro voljo in delovno energijo vstopajo na lokalne volitve
Obiskal jih je tudi Robert Strah, županski kandidat SDS, in se zahvalil za podporo SLS pri kandidaturi za župana Škofje Loke. Zbrani člani in svetniški kandidati liste SLS v Škofji Loki pa so obljubili, da se bodo pri svojem delu maksimalno potrudili.

Sat, 27. Oct 2018 at 18:10

2255 ogledov

Pogovorni večer: Zakaj je krščanstvo tako pomembno za dobrobit družbe?
Slovenska ljudska stranka vljudno vabi na pogovorni večer ZAKAJ JE KRŠČANSTVO TAKO POMEMBNO ZA DOBROBIT DRUŽBE? Dogodek bo potekal v dvorani Slovenske matice, Kongresni trg 8, Ljubljana, in sicer v soboto, 3. novembra 2018, ob 19. uri. Skozi zgodovinski oris in kritično refleksijo sedanjosti se bomo vprašali, kako je krščanska misel, tako katoliška, kot protestantska, vplivala na pridobitve naprednih in uspešnih družb, ki jih cenimo še danes, in sicer tako verujoči, kot neverujoči. Osredotočili se bomo tudi na dobo razsvetljenstva in vzroke, ki vodijo Zahod k oddaljevanju od svoje lastne tradicije. Vprašali se bomo, kako se soočati z modernim tokom mišljenja in vsemi ostalimi izzivi, ki bodo neizogibni. Z nami bodo naslednji odlični gostje: dr. Stane Grandadr. Janez Šumradaddr. Jonatan Vinkler Pogovor bo povezoval: Matjaž Lulik Veselimo se srečanja z vami!

Thu, 25. Oct 2018 at 22:19

1698 ogledov

Predstavili kandidate skupne liste SLS in stranke Glas za otroke in družine za ljubljanski mestni svet
Na današnji novinarski konferenci v Ljubljani so se predstavili kandidati skupne liste  SLS in stranke Glas za otroke in družine za mestni svet MO Ljubljana. Nosilec skupne liste Janez Žagar, dr. Jože Osterc, Janez Podobnik, dr. Andrej Umek in Aleks Leo Vest so predstavili ključne poudarke, s katerimi SLS vstopa v kandidaturo za ljubljanske mestne svetnike. Izpostavili so prizadevanje za to, da za vožnjo po ljubljanski obvoznici ne bi več potrebovali vinjete in da se v Ljubljani za potrebe Ljubljančanov  in drugih prebivalcev vzpostavi tržnico in veletržnico z izključno slovensko lokalno pridelano hrano po sprejemljivih cenah. Prizadevali si bodo tudi za to, da bi ljubljanski mestni svet postal prostor spoštljive in odprte komunikacije. Aleš Primc in Polona Naglič pa sta v imenu stranke Glas za otroke in družine izpostavila prizadevanje, da bi Ljubljana postala družinam čim bolj prijazno mesto, da bi v prihodnje posebno pozornost namenili številnim upokojencem in drugim osamljenim ljudem in se zavzela za več rekreacijskih površin v Ljubljani tudi za domače ljubljenčke. Predsednik SLS Marjan Podobnik  pa je ob podpori kandidatom in kakovostni celotni listi izpostavil, da si bo skupaj s sodelavci prizadeval, da se SLS odpre mestu in da enako kot s podeželskim SLS zadiha tudi z mestnim pljučnim krilom. Čeprav je bilo v Ljubljani pod dosedanjim vodstvom župana Zorana Jankovića in njegove ekipe narejenega tudi veliko pozitivnega, SLS – tako kot SDS in NSi – podpira župansko kandidaturo Anžeta Logarja v prepričanju, da lahko dosedanje dobre projekte nadgradi, neoptimalne pa spremeni.

Thu, 25. Oct 2018 at 22:15

1597 ogledov

SLS v Zagorju ob Savi z doslej najmočnejšo listo
SLS Zagorje ob Savi je danes na novinarski konferenci v Gostišču Ribnik predstavila županskega kandidata SLS, kandidatno listo za občinske svetnike ter Razvojni program SLS za občino Zagorje ob Savi. Primož Jelševar, direktor Inštituta dr. Antona Korošca je povedal, da gre za doslej najmočnejšo listo, na kateri je sedem direktorjev oz. lastnikov uspešnih zagorskih podjetij, trije sedanji in več nekdanjih predsednikov KS, guverner Rotary Slovenija, predsednica Zveze kmetic Slovenije, predsedniki športnih društev in ugledni gospodarji kmetijskih gospodarstev ter drugi uspešni Zagorjani. Ker nas poznate, pa je njihov slogan. Županski kandidat Alojz Slavko Jelševar je oče štirih otrok, glasbenik in dolgoletni direktor visokotehnološkega podjetja JE&GR. Kot je dejal, je čas, da Občina Zagorje dobi drzen razvojni program in ambiciozno ekipo, ki ga bo uresničila. Zagorje mora imeti po njegovih besedah posluh za ustvarjanje delovnih mest prihodnosti – to pa so okoljsko ozaveščena podjetja, ki ustvarjajo visoko dodano vrednost. Iztok Živko, direktor družbe Tevel iz Kisovca je predstavil projekt energetsko samozadostne Občine Zagorje ob Savi, ki bi bila lahko največja takšna občina in tako zgled v Evropi. Ker je v občini ponovno povišana raven PM10 delcev, je nujno potrebna sprememba miselnosti. Tako kot je bil eden od znanilcev drugačnega načina razmišljanja projekt Manj svečk za manj grobov, ki so ga začeli člani zagorske SLS in so ga povzeli tudi drugi kraji po Sloveniji, bi bili lahko v Zagorju zgled drugim občinam, kjer bi s serijo manjših vetrnih in plinskih elektrarn ter hidroelektrarn na zasebnih površinah ustvarili dovolj električne energije za potrebe vseh zagorskih gospodinjstev. Janez Lipec, guverner Rotary district 1912, ki pokriva Slovenijo in Makedonijo, si želi, da se Zagorje odpre navzven in izkoristi tržno nišo razvoja turizma. Aktivno je treba podpreti lokalne šole, da bodo zagotavljale potrebe trga dela prihodnosti. Izkoristiti  je treba naravne potenciale in ljudi, ki imajo znanje, voljo in delovne navade, takšnih pa je v Zagorju dovolj. Delo mora znova postati vrednota. Neda Starman Ržišnik, predsednica Konjeniškega kluba Vajkard Valvasor je predstavila projekt razvoja termalnega in eko turizma v Zagorski dolini s postavitvijo informacijskih tabel in zemljevidov ter odprtjem turistično informativne pisarne in info točke v Zagorje. Predstavila je idejni projekt obnove Medijskih toplic kot ekskluzivnih term v stilu časa Vajkarda Valvasorja, ki bi bile povezane z obnovljenim Medijskim Gradom, kjer bi se izvajale grajske poroke. Boštjan Ocepek, predsednik krajevne skupnosti Šentlambert, je povedal, da mu je program SLS zelo blizu, saj temelji na enakomernem razvoju vseh krajev v občini. Tudi za Občino Zagorje bi bilo dobro, da bi namenila več sredstev za obnovo cest in družbenega življenja na okoliških vaseh. Te so sicer lepo urejene tudi zaradi veliko prostovoljnega dela, ki ga naredijo krajani.

Thu, 25. Oct 2018 at 22:14

2557 ogledov

SLS samozavestno na lokalnih volitvah: »Ker nas poznate«
Na predstavitvi v Kobilju je županske kandidate podprl predsednik SLS Marjan Podobnik in predstavil glavne vsebinske poudarke delovanja SLS. Povedal je, da je SLS stranka, ki spoštuje sočloveka, družino, delo, lastnino in domovino in je odprta za vse, razen za podpornike skrajnih stališč. Izpostavil je uspešnost dela županov in občinskih svetnikov SLS, kar je tudi razlog za optimizem pred prihajajočimi volitvami. SLS je imela doslej 32 županov izvoljenih na svoji listi, skupaj z neodvisnimi in skupnimi kandidati s podporo SLS pa je v Klubu županov SLS sodelovalo 42 županj in županov. Podobnik je izrazil pričakovanje, da bo Klub županov SLS tudi v prihodnje ostal številčno najmočnejši. Sledila je predstavitev Roberta Ščapa, župana Občine Kobilje, Cvetke Ficko, županje Občine Grad, Ludvika Novaka, župana Občine Puconci, Franca Horvata, župana Občine Tišina in Antona Törnarja,  župana Občine Črenšovci. Župani so bili enotni, da je treba povečati sredstva za takoimenovano povprečnino, s čimer bi zagotovili intenzivnejši razvoj tudi manjših podeželskih in obmejnih občin. Zavzeli so se tudi za čimprejšnjo ustanovitev pokrajin ter prenos dela državnih pristojnosti in sredstev z državne ravni na prihodnje pokrajine. Marjan Podobnik je predstavljena prizadevanja županje in županov v celoti podprl. Kasneje se je predsednik SLS v občini Kidričevo srečal s kandidatom SLS za župana Damjanom Medvedom in kandidati SLS za občinski svet ter podprl njihovo kandidaturo.

Thu, 25. Oct 2018 at 22:12

2049 ogledov

Dr. Darinka Fakin že petič za županjo Občine Majšperk
Dr. Darinka Fakin živi z možem Brankom in sinom Tomažem v Majšperku. Funkcijo županje opravlja nepoklicno, saj je kot redna profesorica zaposlena na Univerzi v Mariboru, Fakulteti za strojništvo, na Oddelku za Oblikovanje in tekstilne materiale. Osnovno šolo je obiskovala v Majšperku in nadaljevala šolanje na Gimnaziji Dušana Kvedra Ptuj. Dodiplomski študij je končala na takratni Tehniški fakulteti Maribor in se leta 1985 zaposlila v Tovarni volnenih izdelkov v Majšperku. Med delom je kot mlada raziskovalka končala tudi magistrski študij. Po več kot 15-letnem delu v industriji se je leta 2000 zaposlila na Fakulteti za strojništvo, kjer je leta 2004 tudi doktorirala. Med delom je vseskozi aktivna tudi na raziskovalnem področju, je avtorica ali soavtorica številnih izvirnih znanstvenih člankov, patentov, raziskovalnih nalog, elaboratov, študij, strokovnih člankov, avtorica in soavtorica učbenikov in navodil za vaje. V lokalno politiko se je vključila že leta 1994, ko je nastala naša Občina Majšperk. V prvem mandatu je bila predsednica Občinskega sveta, v drugem podžupanja in sedaj opravlja že četrti mandat funkcijo županje. Ta funkcija ji predstavlja velik izziv, saj vemo, da je uvedba lokalne samouprave prinesla tudi lokalnemu okolju velike priložnosti. To se opazi skoraj na vsakem koraku. V teh letih so izvedli številne pomembne investicije na področju infrastrukture, izobraževanja, športa, kulture, turizma, gospodarstva, varovanja in urejanja okolja ter na področju delovanja društev. Vse to jim je uspelo, ker so bili sposobni delati skupaj.
Teme
arhiv

Prijatelji

SLS Sv. Trojica v Slovenskih GoricahSLS Sv. Jurij v Slovenskih goricahSLS Sveta AnaSLS ŠentiljSLS PesnicaSLS LenartSLS KungotaSLS CerkvenjakSLS BenediktSLS PivkaSLS PostojnaSLS SežanaAnton  ŠkofSLS KoperSLS KomenSLS IzolaSLS DivačaSLS Hrpelje-KozinaSLS Ilirska BistricaSLS Gornji GradSLS LjubnoSLS LučeSLS MozirjeSLS NazarjeSLS Rečica ob SavinjiSLS Šmartno ob PakiSLS ŠoštanjSLS VelenjeSLS Središče ob DraviSLS CirkulaneSLS DestrnikSLS Dornava

NAJBOLJ OBISKANO

PS SLS vložila zahtevo za sklic nujne seje Odbora za zunanjo politiko