Ljubljana, 8. marec 2011 – Danes je na SLS potekala novinarska konferenca, na kateri so ob 8. marcu, mednarodnem dnevu žensk, predsednica SŽZ pri SLS Vesna Starman, podpredsednica SLS Olga Franca in predsednik SLS mag. Radovan Žerjav govorili o odsotnosti ukrepov za povečanje rodnosti v Sloveniji in nacionalne politike na področju varstva otrok ter predstavili pogled SLS na odprta vprašanja, s katerimi se danes največ ukvarjajo ženske, čeprav zadevajo celotno slovensko družbo, spregovorili pa so tudi o ekonomskem položaju žensk v današnji, na videz enakopravni družbi. Vsebino gradiva za novinarje si lahko preberete v nadaljevanju.
Vsebina gradiva za novinarje_
KJE ŽENSKE SMO IN KJE BI MORALE BITI – položaj žensk v današnji družbi
1. NIZKA RODNOST IN ZAGATE MLADIH DRUŽIN
Glede na vedno višjo starost prebivalstva v Sloveniji in na še vedno nizko rodnost, smo v SLS mnenja, da mora Slovenija zavzeti odločnejšo in bolj učinkovite stališče glede dviga rodnosti in sprejeti tudi nekatere ukrepe v zvezi s tem. To zagotovo ni samo tema za ženske, pač pa za celotno družbo, a se v SŽZ pri SLS čutimo odgovorne, da opozorimo tudi na to problematiko, ki se je v slovenskem političnem prostoru, odkar je leta 2006 odjeknila Strategija za dvig rodnosti, ne dotakne nihče. Tako tudi v koalicijskem sporazumu aktualne slovenske vlade ni napisane niti besede o kakršnih koli ukrepih za dvig rodnosti.
Eden izmed razlogov, zakaj se v Sloveniji vse manj mladih odloča za družino in otroke, je zagotovo tudi neurejenost razmer na področju varstva otrok. Kljub statističnim podatkom Slovenija ni bila pripravljena na večje število otrok. Veliko staršev je ostalo pred vrati vrtcev in prepuščeni samim sebi. Nekateri so našli drage varuške, drugi so morali premisliti o smiselnosti zaposlitve. Marsikatera ženska je dala odpoved, da je lahko poskrbela za svojega otroka, saj bi v nasprotnem primeru cel mesec delala, da bi zmogla plačati varuško. In ravno to kaže na korake nazaj_ ženske so prisiljene ponovno ostati doma, dati kariero na stran, da bi poskrbele za svoje otroke.
Kljub temu, da je že večkrat dokazano dejstvo, da se je spremenil način življenja ljudi, torej da se je spremenila organizacija življenja v družini, da se je spremenila družbena vloga žensk, se sama politika na tem področju ni nič spremenila. Še vedno ni ničesar narejenega na izboljšanju razmer za mlade družine in družine z več otroki, ničesar za vzpostavitev sistema za lažje usklajevanje družinskega in poklicnega življenja.
Poleg tega imajo vzgojno izobraževalne institucije in vzgojno varstvene ustanove navodila, da višajo število otrok v skupini. Z ekonomskega vidika se morda to sliši smiselno, dejansko pa kaže na to, da so poklici, kjer je zaposlenih večina žensk (kar se je zgodilo zato, ker je naša družba prepričana, da je vzgoja otrok naravna danost žensk), manjvredni. Velja splošno prepričanje, da za vzgojo in izobraževanje ne potrebuješ posebnega znanja in sposobnosti, da je otrok vključen v tako institucijo le zato, da starši lahko v miru opravljajo svoje bolj pomembne poklice. S tem ponovno kažemo na odnos do žensk: feminizacija poklica – manjvreden odnos. Še bi lahko naštevali, a raje reagirajmo!
2. ENAKOPRAVNOST PRI PLAČILU
Kot so sporočili iz predstavništva Evropske komisije v Sloveniji, je Evropska komisija 5. marec 2011 določila za prvi evropski dan enakega plačila. Če bi namreč ženske v Evropski uniji za svoje delo v letu 2010 želele prejeti enako plačilo, kot so ga prejeli moški, bi morale delati vse do 5. marca 2011. Dan enakega plačila želi tako opozoriti na dejstvo, da ženske v Evropski uniji zaslužijo v povprečju 17,5 % manj kot moški (v Sloveniji znaša ta razlika 8 %) in ljudi ozavestiti o dohodkovnih razlikah med spoloma.
V SLS pozdravljamo odločenost Evropske komisije za zmanjšanje vrzeli v plačilu med spoloma. Kot so navedli v svojem sporočilu za medije, bo Komisija za reševanje te problematike podpirala pobude za enako plačilo na delovnem mestu, podpirala razvoj orodij za delodajalce za odpravo neupravičenih razlik v plačilu, proučevala načine za povečanje preglednosti plačil in učinke netipičnih delovnih dogovorov, ženske in moške spodbujala k izbiri netradicionalnih poklicev ter lajšala ohranjanje ravnovesja med delovnimi in družinskimi obveznostmi za ženske in moške. V SLS pozivamo Vlado RS, da vse našteto začne izvajati tudi v Sloveniji, da se teh 8 %, ki so sicer torej pod povprečjem Evropske unije, zmanjša na 0 % – torej, da bodo ženske v Sloveniji plačano enako kot moški.
Po zaslugi evropske in nacionalne zakonodaje o enakem plačilu je število primerov neposredne diskriminacije – razlik v plačilu med moškimi in ženskami, ki opravljajo popolnoma enako delo – upadlo. Vendar je razlika v plačilu veliko več kot to. Odraža diskriminacijo in neenakost na celotnem trgu dela. Zaradi učinka razlike v plačilu med spoloma na zaslužek v celotni življenjski dobi imajo ženske tudi nižje pokojnine. Zato je tudi verjetneje, da se bodo starejše ženske znašle pod pragom revščine.
3. AKTIVNOST ŽENSK V POLITIKI
V SLS se zavzemamo, da bi se čim več naših članic aktivno udejstvovalo na najvišjih ravneh v stranki. Tako imamo že v statutu določeno, da mora ena izmed podpredsednic SLS biti ženska, radi pa bi, da to ne bi bila zgolj izjema. Imamo tudi podpredsednico Glavnega odbora Darinko Mravljak, pa predsednico Slovenske kmečke zveze pri SLS Mihaelo Logar, žal pa v tem mandatu nimamo prav veliko županj, le 3 od 48 sodelujočih v Klubu županov SLS, in tudi le 82 svetnic od 420 svetnikov. Že pred enim letom smo v SLS organizirali posvet, ravno v tej sobi, z naslovom »Vloga žensk v družini, karieri in družbi v času zaostrenih ekonomsko-socialnih razmer v Sloveniji«. Takrat sem dejal, da visoka politika v Sloveniji potrebuje več žensk, prav tako pa bi v Sloveniji lahko imeli tudi predsednico države ali predsednico vlade. Danes to trdim še z večjim prepričanjem.
SLS spodbuja naknadne ukrepe, ki bi dejansko povečali vlogo žensk v vseh družbenih segmentih, in se zavzema za pozitivno diskriminacijo žensk, ki bi imela za posledico povečevanje števila kandidatk na volitvah, to pa bi pomenilo tudi večje možnosti za izvolitev. SLS bo še naprej in odločneje podpirala večjo skrb za javno podobo in promocijo žensk v visoki politiki, tako na državni kot lokalni ravni.
Poleg tega smo v SLS sprejeli tudi Akcijski načrt za izvajanje Zakona o enakih možnostih žensk in moških, s čimer smo se zavezali k izvajanju posebnih ukrepov, s katerimi bomo dosegli večje vključevanje žensk v stranko in večjo zastopanost žensk v organih stranke ter na kandidatnih listah za volitve v Evropski parlament, v državni zbor, državni svet in v organe lokalnih skupnosti ter za volitve predsednice oz. predsednika republike. Prizadevali si bomo doseči ciljni delež zastopanosti žensk v organih stranke ter na kandidatnih listah, kot opredeljuje Zakon o enakih možnostih žensk in moških kot uravnoteženo zastopanost spolov. S tem bomo prispevali tudi k večji zastopanosti žensk v organih lokalnih skupnosti ter državnih in drugih organih, neposredno pa tudi k večji in bolj primerljivi zastopanosti žensk v Sloveniji glede na države EU.
ZAVEZA SŽZ PRI SLS IN POZIV VLADI RS
Ob 8. marcu, mednarodnem dnevu žensk, se SŽZ pri SLS zavezuje, da bo predlog ukrepov za dvig rodnosti v Republiki Sloveniji za obdobje 2011 – 2020 čim prej predlagala v obravnavo organom stranke in PS SLS za pripravo in vložitev v parlamentarni postopek;
ob tem pa pozivamo Vlado RS, da_
1. naj končno zaključi usklajevanje Družinskega zakonika, izloči sporne člene in s tem da podlago za kakovostnejše urejanje družinskih in starševskih ter ostalih razmerij, povezanih z otroki;
2. naj čim prej naredi akcijski načrt (s katerim že zamuja!) za krepitev podpore mladim družinam in družini na splošno, tako kot se je zavezala v koalicijski pogodbi;
3. naj zakonsko zaveže občine, da namenijo več sredstev za pomoč ob rojstvu otroka ter učinkovito nadzira izvajanje ukrepov za potreben razvoj infrastrukture za šole, vrtce in druge objekte za otroke (varne hiše, varstveno-delovni centri, krizni centri …);
4. naj v zdravstveno reformo vgradi varovalke, da ne bi prizadeli mater z otroki (zmanjšanje nadomestila za nego otroka), še več – treba bi bilo vključiti tudi nego za starše, saj prav ŽENSKE držijo močne vezi pri negi otroka, staršev in starih staršev.
Vesna Starman
predsednica SŽZ pri SLS
Olga Franca
podpredsednica SLS
mag. Radovan Žerjav
predsednik SLS