Ljubljana, 22. marec 2011 – Poslanec SLS Janez Ribič se je na predlog Zakona stranke Zares za nezdružljivost poslanske funkcije z župansko odzval z besedami_ »v Slovenski ljudski stranki smo že večkrat ponovili stališče, da dokler nimamo druge ravni upravljanja na ravni pokrajin, so župani v parlamentu edina vez med lokalnim dogajanjem in centralno politiko, kjer dejanski nacionalni politiki dajejo človeško noto. Z uvedbo vmesne ravni lokalne samouprave, ki je v izogib vse večji centralizaciji Slovenije nujno potrebna, bomo tudi v SLS razmislili o smiselnosti združljivosti funkcij. Vse do takrat pa takšne predloge ocenjujemo kot demagoško odvračanje pozornosti od tistih problemov, ki so bolj kompleksni in resnično pomembni za kakovost življenja v državi.«
Ribič je tudi mnenja, da_ »je v zadnjem času namreč povsem jasno, da se v Sloveniji glavni konflikti med raznimi lobiji in interesnimi skupinami odvijajo na višjih ravneh kot je lokalna, in pametneje bi bilo, da na tem področju bolj prilagodimo zakonodajo, ne pa v županih poslancih iskati dežurne krivce.«
»Javnosti so znani župani, ki delajo dobro in župani, ki delajo slabo; znani so župani in poslanci, ki obe funkciji uresničujejo kakovostno in župani in poslanci, ki obe funkciji opravljajo pomanjkljivo. Odločilno je torej, za kakšnega človeka gre. Je pa dejstvo, da če poslanec deluje tudi v državnem zboru, lažje razume in izbori rešitve, ki so koristne za ljudi, ki so mu zaupali mandat poslanca, saj zelo dobro pozna njihova pričakovanja in potrebe. To je zelo pomembno, hkrati pa lahko prispeva k zaželeni preobrazbi na državni ravni,« pravi Ribič. Po njegovem mnenju je v Sloveniji nekaj primerov hitro razvijajočih se občin, ki jih vodijo župani poslanci. Koristno bi bilo, da bi se dobra praksa pri upravljanju in vodenju občin prenesla na državno raven. V primeru, ko gre za majhne in srednje velike občine, združljivost funkcije predstavlja prednost in je izvedljiva. Vendar je v takšnem primeru treba zagotoviti sposobno in učinkovito občinsko upravo, s strokovno usposobljenimi kadri. To velja tudi v primerih, ko župani opravljajo funkcijo nepoklicno in so redno zaposleni v drugih službah. Po sami vsebini sta funkciji združljivi, saj tako župan kot poslanec delata v javni upravi. Politika v lokalni skupnosti mora biti usklajena in v sinergiji s politiko na državni ravni, saj le tako lahko izpolnjuje potrebe in cilje ljudi. Politika mora biti v službi človeka. »Zato v Poslanski skupini SLS težko razumemo, da se v času, ko imamo v Sloveniji toliko resnih problemov in so ljudje v vedno večji stiski, del politike tako zavzeto ukvarja s tem problemom. To je dejansko problem nas, ki smo tak izziv sprejeli, in obe funkciji opravljamo na račun svojega prostega časa in pogosto tudi na račun svojega zdravja,« še dodaja Ribič.