Ljubljana, 1. september 2011 – Danes je poslanec SLS Franc Pukšič na ministra za pravosodje Aleša Zalarja in Vlado RS naslovil pisno poslansko vprašanje v zvezi z žrtvami pravosodnega sistema in s tem povezanim pravosodnim nadzorom. Vsebino pisnega poslanskega vprašanja si lahko preberete v nadaljevanju.
Vsebina pisnega poslanskega vprašanja
Spoštovani,
že lani, kot tudi letos, smo se v Sloveniji bridko soočili z dvojnostjo pravne države – tako v različnih odmevnih, kot tudi bolj zamolčanih aferah, pri čemer pa obstaja še mnogo v javnosti anonimnih primerov posameznikov, ki so ne po svoji krivdi, temveč zaradi napak preiskovalnih in sodnih organov, postali nemočne žrtve pravosodnega sistema, med katerimi se redko zgodi kakšen pozitiven razplet in kar je očitno rezultat dejstva, da imamo v Sloveniji dve vrsti pravne države v Sloveniji – ena za pomembneže z vezami v elitah, med katerimi je nedvomno tudi t. i. pravosodna elita in denarjem ter druga za »navadne« državljane, ki vplivnih poznanstev in denarja nimajo.
Dejstvo je, da nihče ni nezmotljiv. Tudi policisti, tožilci in sodniki ne. V primeru, da pravosodje naredi napako, bi moral postopek biti jasen – organ pravosodja bi moral svojo napako priznati in popraviti, da se storjeno škodo sanira takoj, ne pa da se ta poglablja. Tako pa se dogajajo primeri, da organi pravosodja napake skrivajo in prikrivajo, bojim se, da največkrat zaradi čisto osebnih (profitnih) interesov, ali pa zgolj zaradi lastnega ega posameznika na pravosodni funkciji, ki težko prizna napake - žrtve teh napak pa imajo nepredstavljivo škodo – ne le poslovno, pač pa osebnostno in življenjsko, mnogokrat lahko z dramatičnimi posledicami, ki te ljudi pripelje na rob preživetja. Kdo naj ščiti žrtve pravosodja, žrtve v primerih, ko so zaradi napak preiskovalnih in pravosodnih organov storjene ne le napake, pač pa nizi napak in večletne krivice, ki posameznike privedejo do roba živčnega zloma in bankrota, ko še po desetih letih plačujejo stroške postopkov, poprave krivice pa ni od nikoder, še manj kakšne pravične odškodnine? Kdo odgovarja v teh primerih? Dejstvo je, da so žrtve pravosodja močno diskriminirane, saj so v izjemno šibkem položaju nasproti pravosodni eliti, za katero se zdi, da je resnično nihče ne nadzira in ne sankcionira njenih napak. Zatorej me, spoštovani minister in Vlada RS, zanima_
1.) ali Ministrstvo za pravosodje RS na kakršenkoli način sploh obravnava problematiko »žrtev preiskovalnih in pravosodnih organov«? Prosim za statistiko števila ugotovljenih primerov, v katerih so bile ljudem v preiskovalnih ali pravosodnih postopkih storjene krivice kot posledica napak teh pristojnih preiskovalno-pravosodnih organov – v zadnjih 10 letih?
2.) ali Ministrstvo za pravosodje RS že izvaja kakšne ukrepe za preprečitev in tudi ustrezno in pravočasno sankcioniranje napak preiskovalnih in pravosodnih organov ter za zmanjšanje števila primerov žrtev slovenskega pravosodja.
3.) kakšne načrte imata Vlada RS in tudi ministrstvo za pravosodje za reševanje te tako občutljive tematike?
4.) na koga se še lahko obrne državljan, ki mu je bila v preiskovalnih in sodnih postopkih strojena huda krivica, in nihče od pristojnih institucij noče videti, slišati niti priznati napak sistema, katerega del so sami, da lahko doseže priznanje napake s strani institucije ali posameznih pristojnih oseb (npr. policistov, tožilcev, sodnikov), tudi po tem, ko obnemi celo Urad varuha RS za človekove pravice?
Za vaše odgovore se Vam že vnaprej zahvaljujem.