Ljubljana, 17. oktober 2011 – Danes je na 32. redni seji Državnega zbora RS vodja PS SLS Jakob Presečnik predstavil stališče PS SLS glede letnega poročila varuha človekovih pravic RS za leto 2010, ki si ga lahko v celoti preberete v nadaljevanju.
Poslanci PS SLS se pridružujemo pozivu oziroma priporočilu Komisije DZ RS za peticije ter za človekove pravice in enake možnosti vsem institucijam in funkcionarjem na vseh ravneh, da upoštevajo poročila zapisana v letnem poročilu varuha človekovih pravic RS za leto 2010. Še posebej želim poudariti, da podpiramo poročilo, ki se nanaša na varstvo otrokovih pravic. Podpiramo tudi priporočilo glede kadrovske krepitve inšpekcijskih služb oziroma krepitve nadzora. Pri obravnavi poročila je bilo opozorjeno tudi na različnost odnosa pri obravnavi istih zadev. Če se namreč podpira kadrovska krepitev v Centru za socialno delo, inšpekcijah in domovih za ostarele, je težko hkrati zagovarjati zmanjševanje zaposlovanja v javnem sektorju kar počez. Zaskrbljujoče je opozorilo varuhinje na pomanjkljiv nadzor, na nedorečenost in dolgotrajnost postopkov na področju delovanja, na primer Zdravniške zbornice, primera Nekrep in Odvetniške zbornice nad delom odvetnikov. Še vedno varuhinja opozarja na sodne postopke. Res, da je pritožb manj, zaskrbljujoče pa je to, da je vse več pritožb na vsebinsko delo sodišč. Zaskrbljujoče pa je predvsem dejstvo, da je zagotovo tudi odraz trenutne krize, da se povečujejo pobude, naslovljene na varuha, s področja socialnega varstva, ki so se povečale za približno 15 %, kar je odraz tako finančnih, kot seveda tudi duševnih težav državljanov.
Velik del opozoril varuha se v poročilu nanaša na področje zagotavljanja vsaj osnovnih standardov socialne države in pri tem kot enega od perečih problemov izpostavlja visoko stopnjo tako imenovane prikrite revščine, ki pa jo je, zlasti v lokalnem okolju, čedalje težje prikriti. Število posameznikov in družin, ki sicer po nobenih uradnih statistikah niso zabeleženi kot ogroženi, a kljub temu nujno potrebujejo pomoč, se očitno povečuje.
Novi cikel gospodarske krize pa obstoječi prag revščine potiska še nižje, kar so pokazali tudi zadnji statistični podatki, saj je že preko 240 tisoč prebivalcev pod pragom revščine.
Prav zato bi morali dodatno spodbujati delovanje lokalnih skupnosti, ki poznajo razmere, in raznih civilnih iniciativ, saj humanitarne organizacije ne zmorejo več reševati vseh omenjenih problemov. Če kdaj, bi morala v krizi država zastaviti urejeno in učinkovito socialno politiko, na žalost pa je pred nami uvedba nove socialne zakonodaje, za katere pa tako centre za socialno delo kot občine zagotavljajo, da ne bo mogla zaživeti s 1. januarjem, kot je predvideno, saj država zaostaja pri pripravi prehodov na novo ureditev. Na moje poslansko vprašanje v zvezi s tem pa še vedno nisem dobil odgovora, zato upam, da bomo pred razpustom parlamenta našli ustrezno rešitev. Z nedodelanim prehodom na nov sistem dodeljevanja socialnih pomoči se lahko zgodi, da bo še več krivic in nedorečenosti na socialnem področju, kot na njih opozarja varuh o poročilu za 2010. Kot je znano za uvedbo nove socialne zakonodaje, kateri smo poslanci SLS nasprotovali, saj jemlje spet tistim, ki so vse življenje pošteno delali, centre za socialno delo, ki bodo dodatno prevzeli številne naloge, niso pripravljeni in opozarjajo na težave, ki jih do 1. januarja, po njihovi oceni, ne bo mogoče preseči.
Poslanci SLS izražamo veliko zaskrbljenost o branju poročila nad velikim številom primerov kršenja delavno-pravne zakonodaje in pravic delavcev, ki tudi po pet ali šest mesecev ostajajo brez dohodkov. Če ne bomo pred uvedbo novega socialnega sistema preučili posledic, se lahko zgodi, da bo takih primerov še več in ne manj. Številni primeri izčrpavanja družb v državni lasti – Mura, Industrija usnja Vrhnika in tako dalje – prilaščanje premoženja in nekaterih menedžerjev, ki so imeli za posledice izgube delavnih mest in kršitve pravic zaposlenih, bi se zagotovo lahko končali drugače, če bi država oziroma Vlada RS pravočasno ukrepala. Zadnje čase smo namreč priča številnim odlivom iz državnega proračuna, ki so neprimerljivo večji od zneskov, ki bi bili potrebni za prestrukturiranje ali finančno sanacijo omenjenih družb, a se utemeljujejo kot upravičeni, kot je pomoč Grčiji, dokapitalizacija Nove ljubljanske banke in podobno. Podpiramo prizadevanje varuha človekovih pravic, njegovo opozorilo in predloge za izboljšanje problematike na posameznih področjih, ki jih zajema poročilo tudi za izboljšanje delovanja inšpekcijskih služb. Nujno bi bilo oceniti dejansko izvajanje in uresničevanje Zakona o inšpekcijskem nadzoru in okrepiti medsebojno sodelovanje inšpekcijskih služb, da bi s tem izboljšali odzivnosti in sodelovanje, da bi tako postala v nadzoru in ukrepanju bolj učinkovita.
Letno poročilo varuha človekovih pravic za leto 2010 in priporočilo komisije bomo v PS SLS podprli.