V torek, 31. januarja, je na Lavrici pri Ljubljani v organizaciji SNZ pri SLS potekala okrogla miza o pomenu in vplivu državnega lastništva v strateško najpomembnejših panogah v majhnih, odprtih ekonomijah, kot je primer Slovenije.
Tehtno in zanimivo uvodno razmišljanje je imel mag. Zvone Ivanušič, koordinator prvega gospodarskega programa SLS, bivši poslanec in finančni minister, danes pa predsednik uprave pozavarovalnice Sava. Po predstavitvi nekaterih primerov iz zgodovine in različnih strokovnih teorij o vplivu lastništva na razvoj države je med drugim spregovoril o zaskrbljujočih posledicah morebitne prodaje večine najpomembnejših slovenskih bank, zavarovalnic in drugih strateško pomembnih podjetij. Skrb je utemeljil tudi s podatki iz analize dr. Štiblerja, ki ugotavlja, da lastnik sto enot ali odstotkov bank v neki državi v določenem času postane tudi lastnik 80 enot zavarovalnic in 60 enot najpomembnejših podjetij.
V nadaljevanju so svoje poglede na obravnavano tematiko predstavili sedanji minister za finance, ki opravlja tekoče posle, dr. France Križanič, poslanec Franc Pukšič in drugi. Posebno odmevno, motivacijsko in tudi čustveno razmišljanje je predstavil pobudnik ustanovitve SKZ 1988, dr. Franc Zagožen. Rdeča nit večine razpravljavcev je bila zaskrbljenost za prihodnost Slovenije, če bo prišlo do nepremišljene razprodaje preostalega državnega premoženja, vključno s strateško najpomembnejšimi deli slovenskega finančnega sektorja in gospodarstva. Več udeležencev se je dotaknilo tudi verjetne prodaje Mercatorja Agrokorju in možnih velikih težko popravljivih posledic. O tem vprašanju je spregovoril tudi Marjan Podobnik, ki je kot predsednik SNZ pri SLS vodil pogovor. Povedal je, da je SNZ dobila celovito analizo zaskrbljujočega finančnega stanja Agrokorja, ki je najverjetnejši kupec Mercatorja. To, preko 200 strani obsežno analizo, je na zadnji seji Glavnega odbora SLS uradno predal predsedniku SLS in bodočemu gospodarskemu ministru, mag. Radovanu Žerjavu. Podobnik je izrazil tudi prepričanje, da bo ta analiza mag. Žerjavu v pomoč, da bo v okviru sicer omejenih formalnih možnosti uspešno zaščitil ta strateško pomemben del slovenskega gospodarstva, od usode katerega je odvisnih na tisoče delovnih mest v kmetijstvu, živilsko-predelovalni industriji in trgovini. Izrazil je tudi upanje in prepričanje, da bo SLS danes, ko se ponovno krepi njen vpliv, odločno zaščitila vitalne dele slovenskega gospodarstva podobno, kot je v mandatu 1996-2000 SLS med drugim preprečila tajkunski prevzem zavarovalnice Triglav, sporno prodajo NLB in preprečila sporen, za Slovenijo škodljiv način izgradnje verige hidroelektrarn na spodnji Savi.
Ob koncu se je koordinator pogovora v imenu vseh posebno zahvalil dr. Francu Zagožnu za njegovo izjemno zavzetost v prizadevanjih za zaščito vitalnih slovenskih interesov, ki jo vztrajno izkazuje kljub težki bolezni, več kot 50 prisotnih pa je svoje strinjanje z zahvalo izrazilo z dolgim aplavzom.
V sproščenem klepetu po dvournem pogovoru so številni udeleženci izrazili željo in pričakovanje, da bodo podobni pogovori organizirani tudi o drugih pomembnih vprašanjih. Predvidoma v marcu bo tako organiziran pogovor o slovenskem zdravstvu, o njegovih dobrih in slabih plateh in perspektivah.