Med drugim bo GO SLS sprejemal predloge sklepov SNZ pri SLS, kot izhodišča za zastopanje stališč SLS pri uresničitvi pravice RS za določitev meje z RH
Ljubljana, 27. marec 2012 – Danes je potekala 9. redna seja Glavnega odbora SLS, na kateri so sprejeli naslednje pomembne sklepe. Glavni odbor SLS potrjuje usmeritve in sprejete odločitve vodstva SLS pri delu v vladni koaliciji. Prav tako GO SLS potrjuje izhodišča o aktualnih političnih vsebinah ter sprejema pobude članov Glavnega odbora SLS kot priporočila za nadaljnjo delo, tako v stranki kakor v koaliciji in tudi v Državnem zboru RS. GO SLS skladno s koalicijsko pogodbo za Slovenijo 2012 – 2015 sprejema predloge sklepov, ki jih je pripravila Slovenska narodna zveza pri SLS na znanje, kot izhodišča za zastopanje stališč SLS pri uresničitvi pravice Republike Slovenije za določitev pravične kopenske in morske meje med Republiko Slovenijo in Republiko Hrvaško.
Stališča Narodne zveze pri SLS o opredelitvi vsebine spora o meji med Republiko Slovenijo in Republiko Hrvaško.
1. Glavni odbor SLS zavezuje poslance, ministre in druge nosilce funkcij SLS, zahtevajo takojšen plenarni sklic vseh strokovnih skupin, ki so bile oblikovane v mandatu prejšnje vlade z nalogo oblikovanja vsebine arbitražnega memoranduma, natančne določitve vsebine mejnega spora med Slovenijo in Hrvaško in pripravo strategije zastopanja slovenskih stališč. Na plenarni seji naj se analizira dosedanje delo in skladno z vsebino koalicijske pogodbe nemudoma pristopi k določitvi predlogov dokončne vsebine potrebnih dokumentov za uspešno zastopanje slovenskih stališč.
2. GO SLS predlaga pristojnemu ministru za zunanje zadeve RS in vladi RS, da skladno z vsebino koalicijske pogodbe v ožjo skupino Ministrstva za zunanje zadeve za pripravo potrebnih dokumentov v zvezi z izvajanjem arbitražnega sporazuma vključi dr. Dušo Krnel Umek in dr. Peter Pavla Klasinca.
3. GO SLS zahteva, da Vlada RS o aktivnostih za pripravo potrebnih dokumentov za uspešno zastopanje slovenskih interesov v arbitražnem postopku najmanj enkrat mesečno poroča pristojnemu parlamentarnemu odboru.
4. GO SLS zahteva, da se pred odločanjem vlade o ratifikaciji hrvaškega pridružitvenega sporazuma pripravi in sprejme vsebina natančne določitve predmeta mejnega spora med Slovenijo in Hrvaško in vsebina arbitražnega memoranduma.
5. GO SLS podpira stališče, da pri oblikovanju vsebine natančne določitve mejnega spora med Slovenijo in Hrvaško Slovenija izhaja iz upoštevanja zgodovinskih in drugih dejstev ter načela pravičnosti. Skladno s tem kot minimalno zahtevo, ko gre za mejo v Istri, postavljamo vzpostavitev zgodovinske občine Piran s Kaštelom in Savudrijo, kar je predpogoj, da Slovenija lahko ohrani teritorialni stik z odprtim morjem. Slovenski predlog vsebine spora na tem območju pa je prostor med južno mejo zgodovinske občine Piran in južno mejo cone B Svobodnega tržaškega ozemlja (STO). Na podoben način naj se podrobno opredeli vsebina mejnega spora za vse sporne točke – od morja do meje z Madžarsko.
6. Pred dokončnim sprejetjem dokumenta o natančni določitvi vsebine mejnega spora med Slovenijo in Hrvaško v DZ RS bo Glavni odbor SLS vsebino obravnaval in o njej odločal na redni ali izredni seji.
Za Republiko Slovenijo je gospodarskega in strateškega pomena Savudrijski rt, ker ima edino tako teritorialni stik z odprtim morjem. Katastrski občini Savudrija in Kaštel sta bili oddvojeni od občine Piran in pripojeni občini Buje v nasprotju s 4. točko Londonskega memoranduma in 7. točko specialnega statuta.
Istra v zgodovini nikoli ni bila v okviru državnih enot, ki so združevale Hrvate. Razmejitev med Italijo in Jugoslavijo po drugi svetovni vojni je šla izključno na račun izgube slovenskega narodnega ozemlja in približno 145.000 Slovencev, ki so ostali v Italiji. Z načela pravičnosti sta katastrski občini Savudrija in Kaštel le majhen del ozemlja v zameno za večji del Istre, Reko in kvarnerske otoke, ki jih je dobila Hrvaška po drugi svetovni vojni.
Pri določanju meje med Republiko Slovenijo in Republiko Hrvaško vzdolž celotne meje od Istre do Mure je potrebno upoštevati stanje ob nastanku države SHS leta 1918 torej prve Jugoslavije po prvi svetovni vojni, ko so slovenske dežele obsegale Primorje, Kranjsko, Koroško, Štajersko in Slovensko krajino. Leta 1991 je razpadla Jugoslavija, naslednica nekdanje države SHS. Zlasti je stanje meja od koncu prve svetovne vojne potrebno upoštevati za Tomšičeve parcele na Snežniku, Trdinov vrh, Sekuliče, mejo pri Brežicah, Štrigovo, mejo na Muri pri Hotizi.
Slovenska ljudska stranka si že 15 let vztrajno prizadeva, da se določi pravična meja med državama, zato je zdaj odločilni čas, da s to svojo državotvorno držo prispeva k opredelitvi vsebine spora, ki bo zagotovil zgodovinsko občino Piran z rtom Savudrijo in teritorialnim izhodom na odprto morje in pravično mejo na vseh delim meje do Mure.