Poslanec SLS Franc Pukšič je na 2. redni seji Državnega zbora RS postavil ustno poslansko vprašanje ministru za gospodarski razvoj in tehnologijo v zvezi s črpanjem evropskih sredstev in spremembami operativnih programov. Celotno vprašanje in odgovor ministra si lahko preberete v nadaljevanju.
Lep pozdrav, kolegice in kolegi, ministri, podpredsednica!
Tako kot v prejšnjem mandatu sem bdel nad koriščenjem evropskih sredstev in opozarjal na neizčrpanost ter možnosti, ki smo jih imeli. Seveda tudi v tem mandatu bo potrebno očitno marsikaj narediti in prav bi bilo, da slišimo zelo na začetku s strani ministra za gospodarstvo, ki je tudi odgovoren za črpanje evropskih sredstev kaj in kako bo odpravil vse tiste pomanjkljivosti, ki so nastale v prejšnjih treh letih. Slovenija je konec mandata 2004-2008, prejšnje približno enake vladne koalicije kot je danes, bila ena najuspešnejših pri črpanju evropskih sredstev, saj smo preko 95 % sredstev izkoristili, to pa je tudi maksimalno, kar je bilo možno za obdobje 2004-2006.
Tudi takoj po začetku finančne perspektive 2007-2013 je Slovenija nadaljevala, saj je v letu 2008 pred parlamentarnimi volitvami prišlo do razpisa za približno 1,5 milijarde evrov. Od leta 2007 pa do danes je od celih 4,8 milijarde evrov počrpanih le 1,3 milijarde evrov. Spomnimo se vseh tistih peripetij med ministrstvi in državno sekretarko, pisanje v Bruselj in tako dalje. Nedvomno je najbolj zaskrbljujoče stanje na področju programa razvoja okoljske in prometne infrastrukture s 17,5%. Katastrofalno stanje je prav na železniški infrastrukturi, saj enostavno projektna dokumentacija ni pripravljena za izvedbo proge Divača-Koper. Kako s tem naprej?
Zato vas, minister, sprašujem: Kakšne ukrepe boste sprejeli za pospešeno črpanje evropskih sredstev, ki so praktično edina razvojna sredstva, možnost nadaljnjega gospodarskega razvoja?
Kaj boste naredili, da denar iz operativnega programa razvoja okoljske prometne infrastrukture ne bo izgubljen?
Kdaj bo šesti javni poziv za razvoj regij, za katere projekte bodo sredstva namenjena?
Odgovor ministra za gospodarski razvoj in tehnologijo mag. Radovana Žerjava:
Hvala lepa. Takoj ob nastopu mandata smo seveda naredili detajlno analizo črpanja evropskih sredstev in dejansko ugotovili, da je stanje resno. Poleg tega ugotovili tudi, da nam je grozila začasna prekinitev črpanja zaradi nekaterih nepravilnosti. Hvala bogu smo to sanirali, tako da do tega ni prišlo. Dejstvo je, do sedaj je bilo počrpanih in pripeljanih v Slovenijo 1,3 milijarde, v povprečju približno 260 milijonov letno. Če želimo počrpati še preostali del je potrebno v povprečju v Slovenijo pripeljati 700 milijonov evrov. Torej, bistveno več, kot je bilo storjenega do sedaj. Ker so, tako kot ste sami dejali, to praktično edina razpoložljiva razvojna sredstva ali edini potencial za morebitne investicije, še posebej v tem gradbenem segmentu, smo seveda ponovno, tako kot je bila to praksa tudi v mandatu 2004-2008 uvedli redne tedenske medresorske koordinacije ministrov na to temo. Ne more se več to prepuščati nekim nižjim uradnikom, ampak je potrebno zadevo zagrabiti resno. Opravljen je pregled zakonodaje, navodil in pravilnikov. Predlagane bodo spremembe na to temo, vse v luči hitrejšega in učinkovitejšega črpanja sredstev. Pripravljeni so tudi rezervni scenariji za morebitne prerazporeditve iz vsebin, kjer se črpa slabše na vsebine, kjer je mogoče, seveda, doseči boljše črpanje, predvsem pa boljše gospodarske in finančne učinke. S proračunom je zagotovljena ustrezna lastna udeležba, tako da je predvidenih v temu proračunu za cca. osemsto milijonov sredstev, seštevek seveda lastne udeležbe in evropskega dela poleg tega pa še posebna proračunska rezerva v višini sto milijonov evrov za zagotavljanje lastne udeležbe v primeru morebitnega učinkovitejšega in hitrejšega črpanja. Kar se tiče operativnega programa razvoja okoljske in prometne infrastrukture, dejstvo je, da so tukaj največji problemi, da je tukaj največji zaostanek. Do sedaj je počrpanih približno 19% vseh sredstev. V teh dnevih se sprejemajo odločitve ali bodo se iz teh programov dejansko se storile prerazporeditve na programe kjer je absorpcijska sposobnost večja ali ne, tako da bomo že ob obisku komisije v naslednjih dneh imeli natančen odgovor tudi kar se tega tiče, s katerega projekta na katero področje se bodo zadeve prerazporejale. Zagotovo pa si ne bomo privoščili spremembe operativnih programov, ker to preprosto traja predolgo in bi za ta namen seveda porabili preveč časa v prazno.
Kar se tiče šestega javnega razpisa, šesti javi razpis bo objavljen 11. maja. Omenil bi še, da je v petek bilo podpisanih sto dvaindvajset aneksov in pogodb za občine v skupni vrednosti okoli petdeset milijonov, to pa izhaja še iz prejšnjega razpisa, da so zagotovljena sredstva v višini triinštirideset milijonov iz naslova, torej sredstva za sofinanciranje investicijskih projektov občin in da je bil objavljen tudi razpis iz naslova zakona o razvojni pomoči Pomurju, torej ta četrti razpis v višini 6,2 milijona za namene gospodarskih spodbud v regiji Pomurje. Hvala lepa.
Zahteva za dopolnitev odgovora poslanca SLS Franca Pukšiča:
Torej, rezultati črpanja so po tem kar je sedaj minister povedal takšni kot sem jih tudi že sam v vprašanju napovedal oziroma so katastrofalne. Rezultati so katastrofalni, kljub temu, da sem na to opozarjal tri leta skoraj vsaki mesec. Sicer je res, da se je tam ministrov menjalo kar nekaj, na regionalnem razvoju in seveda to ni imelo za posledico boljšega črpanja ampak še dodatni spori, ki so bili znotraj Ministrstva za lokalno samoupravo in ministrom Gasparijem, za evropske zadeve, je to prineslo k temu, da je to črpanje tako katastrofalno slabo. Razliko pravzaprav minister morate ali pa moramo v Sloveniji torej vsaj podpisati pogodbe do konec naslednjega leta, torej do konec leta 2013. Pravilo za črpanje je N+2, to pomeni do 2015 lahko seveda sredstva pridobimo iz evropske blagajne v našo blagajno vendar seveda najprej mora biti vse ostalo narejeno.
Zanima me ali ste na Vladi razpravljali tudi o kaj o odgovornosti posameznih ministrov in bivšega predsednika Vlade, ki očitno temu Državnemu zboru, meni kot poslancu niso dajali točnih podatkov oziroma so nas zavajali.
Odgovor ministra za gospodarstvo in tehnologijo mag. Radovana Žerjava:
Poglejte, jaz sam kot minister sem predvsem usmerjen v prihodnost in za mene je predvsem ključno to, da zadeve premaknemo, da jih premaknemo s točke kjer so. Treba se je zavedati, da niti na Ministrstvu za gospodarstvo nekaj časa ni bilo ministra, tudi v Službi Vlade za lokalno samoupravo in regionalni razvoj, kot ste sami ugotavljali, je bil minister pa ni bilo ministra, pa so se menjali. Skratka, jaz upam, da bomo zdaj končno s stabilizacijo razmer, tako na eni kot drugi strani, vzpostavili pogoje, da začnemo z resnim črpanjem oziroma da pospešimo to zadevo, ki je zastala. Ki je zastala, to se vidi z vseh grafov, ki jih spremljamo. Žal jih danes nimam tukaj. In to je zame ključni moment. Jaz se ne mislim ukvarjati s preteklostjo in zgodbami, ki so za nami. Tam rešitev zagotovo ni. Rešitve so predvsem pred nami.