Ljubljana, 25. marec 2013 – Ob letošnjem materinskem dnevu, ki ga v Sloveniji praznujemo 25. marca, predsednica Slovenske ženske zveze (SŽZ) pri Slovenski ljudski stranki Vesna Starman opozarja na vlogo mater pri vzgoji in negi otrok ter v ospredje postavlja vprašanje odnos slovenskega zdravstva do družin z otrok. »Vsako leto praznujemo dan mamic in dan družine, pa teden otroka. Na ta dan slišimo kakšen prispevek o žrtvovanju staršev, o težavah, ki jih imajo današnji otroci in nato vse potihne do naslednjega takega dne. Kako pa dejansko poteka družinska politika v naši državi? Ali se družine počutijo sprejete in pomembne?," odpira vprašanja ob materinskem dnevu predsednica SŽZ pri SLS Vesna Starman.
Članice SŽZ pri SLS so želele preveriti, kako je poskrbljeno za družine z majhnimi otroki v slovenskem zdravstvu. Opravile so anketno raziskavo in izkazalo se je, da smo v Sloveniji na splošno z našim zdravstvom sicer zadovoljni, dobile pa so kar nekaj predlogov za izboljšanje stanja.
Po ugotovitvah Starmanove starše z bolnim otrokom najbolj zmoti dolgo čakanje na pregled, kljub predhodnemu naročilu. V manjših občinah jih najbolj moti dejstvo, da nimajo pediatra na razpolago vsak dan, ampak le dva do tri dni v tednu. Raziskava je tudi pokazala, da starši pogrešajo družinsko usmerjenost, torej postavljanje vprašanj, ki pomenijo anamnezo, elemente, ki opisujejo družino v celoti. Želijo si tudi obravnavo vseh vidikov zdravja, torej telesnega, psihičnega in socialno ravnovesje. Staršem je najbolj pomemben osebni odnos, ki naj bi se vzpostavil med njimi in pediatrom oz. zdravnikom. Vprašanja, ko potrebujejo le nasvet, naj bi bila pozitivno sprejeta in ustrezno odgovorjena. Starši se tudi želijo biti vključeni v odločitev o obravnavi. Zdravnik naj bi utemeljil in svetoval, zakaj je potrebna obravnava pri specialistu in vprašal za mnenje. Kar nekaj anketirancev je predlagalo, da bi si pediater in šolski zdravnik vzela več časa za celostno obravnavo otroka in za razlago na otroku primeren način. Ena od anketirank se je slikovito izrazila_ »Naj ne delajo kot mehaniki v mehaničnih delavnicah…« V SŽZ pri SLS smo bile presenečene tudi nad spoznanjem, da je še veliko zdravstvenih domov, ki nimajo možnosti dostopa z vozički (tako otroškimi kot invalidskimi.)
Na vprašanje, katere znake in lastnosti naj ima zdravstveni dom, da bi pridobil oznako družini prijazen zdravstveni dom, so anketiranci odgovorili, da si želijo boljšo dostopnost in prijaznost do staršev, ki prihajajo k zdravniku z zelo bolnimi otroci, možnost izbire družinskega zdravnika, ki pozna vse člane in njihove specifike ter primerno opremljene čakalnice, v katerih so knjige, urejen prostor za nego in morebitni počitek malčka, prijazno, strokovno in potrpežljivo osebje. Pričakujejo tudi organizacijo predavanj za starše. Nekateri predlagajo tudi zdravnika na terenu za starejše, ki težko pridejo do zdravstvenega doma sami.
Na osnovi predstavljenih ugotovitev, Slovenska ženska zveza pri SLS predlaga, da Ministrstvo za zdravje RS pripravi kriterije, po katerih bi lahko zdravstveni domovi kandidirali za naziv družini prijazen zdravstveni dom in s tem omogočili izbiro zdravstvenega doma staršem ter hkrati spodbujali dvig kakovosti dela zdravstvenim domovom. »Predlagamo še, da ministrstvo pripravi javni natečaj za izbiro ustreznega logotipa, ki bi ga imeli izbrani zdravstveni domovi na vidnem mestu,« pobudo zaključuje predsednica SŽZ pri SLS Vesna Starman.