XII. KONGRES SLS
SLS Slovenska ljudska stranka

Torek, 5. Marec 2013 ob 23:00

Na 12.  rednem volilnem Kongresu SLS 2. marca 2013 na Brdu pri Kranju je bilo izvoljeno novo vodstvo SLS in člani organov SLS.

 

XII. redni volilni Kongres SLS, ki se ga je udeležilo več kot 420 članov SLS in ostalih gostov, je tekel v prijetnem vzdušju Kongresnega centra Brdo. Udeleženci so  Kongres pozdravili tako, da so pritegnili tenoristu Timu Ribiču pri petju Zdravljice in pesmi Slovenec sem. Kongres se je nadaljeval s potrditvijo predlaganega delovnega predsedstva, ki mu je predsedoval Janez Tomšič.



Delovno predsedstvo je po sprejemu Poslovnika in dnevnega reda besedo predalo mag. Radovanu Žerjavu, ki je še zadnjič nastopil v vlogi predsednika SLS.  V svojem govoru je predstavil delo preteklih štirih let in se ob zaključku zahvalil vsem sodelavcem, za novega predsednika Franca Bogoviča pa izrazil prepričanje, »da bo najbolj uspešen predsednik Slovenske ljudske stranke«.



Svoja poročila so podali tudi podpredsedniki stranke -  Franc Bogovič, Olga Franca in Janez Tomšič, vodja Poslanske skupine SLS Mihael Prevc in mag. Franci Rozman, predsednik Nadzornega odbora SLS.

S predstavitvijo kandidatov se je pričel volilni del Kongresa. Kandidati za predsedniške funkcije so se predstavili na odru, ostali kandidati pa so se predstavili s posnetkom.



Za funkcije in organe stranke so bili potrjeni naslednji kandidati_



PREDSEDNIK SLS



FRANC BOGOVIČ se je rodil 2. februarja 1963 na Velikem Kamnu pri Koprivnici kot drugi izmed štirih sinov. Po končani gimnaziji v Brežicah se je odločil za študij agronomije na Univerzi v Mariboru, kjer je 1984 tudi diplomiral. 1987 se je poročil in je oče treh otrok. Pred ustanovitvijo družinskega podjetja, ki ga je uspešno vodil osem let (do 1998), je bil kot kmetijski pospeševalec in vodja kooperacije pet let zaposlen v podjetju Agrokombinat Krško. 1986 je postal predsednik KS Koprivnica, kjer so v trinajstih letih s sodelovanjem ter ob veliki podpori in enotnosti krajanov uspeli zgraditi vrtec in telovadnico, posodobili so veliko cest ter uredili telefonsko in vodovodno omrežje.

Je ustanovni član Slovenske kmečke zveze in član Slovenske ljudske stranke od samega začetka. Na mesto podpredsednika stranke je bil izvoljen na kongresu v Krškem 2009.

Posebno vlogo je odigral v urejanju odnosov glede Nuklearne elektrarne Krško, saj je Občina Krško dosegla zakonsko predviden rok, da mora biti lokacija za trajno odlagališče znana do 2008 in odlagališče zgrajeno do 2013. Od 2004 je tudi podpredsednik Združenja evropskih občin z jedrskim objektom GMF (Group of European municipalities with nuclear facilities). Priložnosti ustvarja tudi za mlade, saj so v občini kot eni od treh partneric, uspeli ustanoviti prvo Fakulteto za logistiko pri nas. Polnopravna članica Univerze v Mariboru s sedežem v Celju in Centrom za univerzitetne in visoke strokovne študije in znanstvene raziskave v Krškem je tako poskrbela za lokacijsko ustreznejšo dostopnost do univerzitetnega in visoko strokovnega izobraževanja in študija. Nov člen v verigi razvoja visokega šolstva je tudi Fakulteta za energetiko.

Decembra 1998 je bil prvič izvoljen za župana občine Krško. Funkcijo županovanja je opravljal do 2011. 2008 je bil izvoljen za poslanca SLS v Državnem zboru RS. 2012 je začel opravljati funkcijo ministra za kmetijstvo in okolje. 

Na rednem volilnem Kongresu SLS marca 2013 na Brdu pri Kranju je bil skoraj soglasno izvoljen za predsednika Slovenske ljudske stranke.



PODREDSEDNIKI STRANKE SLS



JANEZ TOMŠIČ: rojen 1979, poročen, oče treh otrok. Diplomiral sem na ljubljanski Pravni fakulteti, dokončujem magistrski študij finančnega menedžmenta. Zaposlen sem bil v DZ RS kot svetovalec Poslanske skupine. Od 2008 sem zaposlen na Družbi za svetovanje in  upravljanje, kjer sem bil direktor hčerinske družbe, zdaj kot svetovalec direktorja vodim večje investicijske projekte. Sem namestnik predsednika Nadzornega sveta SID banke. V aktivno politiko sem vstopil 1997. Bil sem zadnji predsednik OO SKD Dobrepolje, po združitvi s SLS dva mandata podpredsednik Nove generacije. Izkušnje sem nabiral kot predsednik študentskega sveta PF, študentski minister in glavni tajnik Mladinskega sveta Slovenije. Bil sem predsednik Programskega sveta, zdaj podpredsednik SLS. 

Vsako funkcijo jemljem kot odgovornost in ne kot nagrado. Zanima me vsebina in ne populizem. Prizadevam si za dialog in iskanje skupnih rešitev. Zagovarjam notranjo demokracijo in enotnost navzven. Kadar dogovori niso možni, pričakujem odločnost in prevzemanje odgovornosti tistih, ki se morajo odločiti. SLS mora ostati stranka vrednot z jasno desnosredinsko politično usmeritvijo. SLS mora krepiti svojo konstruktivno naravnanost v opoziciji ali koaliciji.  



OLGA FRANCA: rojena 28. 4. 1960, doma v Dekanih pri Kopru;  univ. dipl. ekon.

Članica SLS 15 let, od 2006 predsednica Mestnega odbora SLS Koper, podpredsednica SLS 2009–2013, predsednica programskega odbora Ženske zveze pri SLS (2. mandat), predsednica sveta Obalnega doma upokojencev Koper (2. mandat), članica sveta Splošne bolnišnice Izola in občinska svetnica v Mestni občini Koper od leta 2011. Vodila je  Odbor za zdravstvo pri SLS. Želi soustvarjati politični prostor na teme 100-letnih korenin SLS, vrednot in programa dela. 

Želi soustvarjati politični prostor na teme 100-letnih korenin SLS, vrednot in  programa dela.  Ponuja pomoč pri delu OO in RO SLS predvsem na Primorskem, Gorenjskem, Notranjskem - da bi ljudje dodobra spoznali SLS in jo volili.

Temelj prihodnjega dela je področje družinske politike, sociale, zdravstva, skrbi za starejše, invalide in hendikepirane osebe, zaposlitve mladih ter varovanje morja in okolja. Uresničuje svojo vizijo_ HODI MED LJUDMI IN DELAJ ZA LJUDI! S Slovensko ljudsko stranko NAPREJ!



JASMINA OPEC_ rojena 2. 8. 1985 v Rakičanu; kot Zoisova štipendistka je z odličnim uspehom končala gimnazijo v Ljutomeru in diplomirala na Pravni fakulteti v Ljubljani. V času študija je delovala v kabinetu Ministrstva RS za promet, ko ga je vodil mag. Radovan Žerjav. Po diplomi se je vrnila v Prekmurje, opravila odvetniško pripravništvo in se zaposlila v gospodarstvu, kjer se je ukvarjala s področjem človeških virov. Je predsednica MO SLS Murska Sobota. Na lokalnih volitvah 2010 je s preferenčnimi glasovi postala mestna svetnica v Murski Soboti, s čimer se je SLS vrnila v mestni svet. Danes je poslanka Državnega zbora RS. V prostem času rada kolesari, teče, pleše in uživa v dobri domači kulinariki.

V SLS imamo zgodovino, bogastvo izkušenj, velike dosežke in predane posameznike,  ki so pripravljeni prevzeti odgovornost na najbolj zanesljivih mestih. Temu moramo dodati še pravo  mero medsebojnega spoštovanja, dialoga, poslušanja, pogovarjanja, dogovarjanja in skupnega iskanja pravih rešitev. Na demokratičen način, s spoštovanjem pravic in dostojanstva slehernega člana. Samo na ta način bomo samozavestno stopili pred ljudi in jim ponudili rešitev. 



PREDSEDNIK GLAVNEGA ODBORA SLS



FRANCI ROKAVEC_ rojen 12. septembra 1963, stanuje v Kresnicah.

Od 1990 aktiven na področju delovanja lokalne samouprave, 1990–1994 član Izvršnega sveta za področje kmetijstva in razvoja podeželja, v tem obdobju tudi član Občinske skupščine Občine Litija, 1994–1998 predsednik Občinskega sveta Občine Litija, 1996 –2004 poslanec Državnega zbora RS, 2000–2004 član Ustavne komisije, v okviru katere je posebno pozornost namenil spremembam Ustave RS na področju regionalizma, referenduma, ljudske iniciative in vključevanju Slovenije v EU, 1998–2002 predsednik nadzornega odbora Občine Litija, od 2002 občinski svetnik Občine Litija, 2004–2007 državni sekretar SVRSLSRP, 2006–2010 župan občine Litija, 2007–2009 podpredsednik Glavnega odbora SLS, 2009–2013 predsednik Glavnega odbora SLS in od 2010 drugi mandat župan občine Litija.

Želim nadaljevati delo za odprtost sodelovanja z občinskimi odbori in krepitev demokratičnosti odločanja ter sodelovanje celotnega članstva SLS. 



PODPREDSEDNIKI GLAVNEGA ODBORA SLS



JANEZ RIBIČ:  rojen 26. 12. 1955 v Dvorjanah 97. Stanujem v lastni hiši z družino v Dupleškem vrhu 50. Starši mi v težkih časih niso mogli zagotoviti visoke izobrazbe - končal sem  srednjo tehnično šolo.

Prav takšne okoliščine so mi izoblikovale delovne navade, izostrile občutek za življenjsko realnost in sprožile proces nenehnega samoizobraževanja.

Med 1973 in 1995 sem bil zaposlen v Cestnem podjetju Maribor, vrsto let kot vodja avtostrojnega parka. Od 1995 sem poklicno opravljal funkcijo župana občine Duplek, v prejšnjem in sedanjem mandatu Državnega zbora RS pa delujem kot poslanec.

Stvarnost je potrdila, da so moja številna poslanska vprašanja koristila vsem, in so na pravi strani življenja. Koristnost pa je bila uresničena ob spoštovanju zakonskih predpisov in večnih vrednot. V času, ko se ukoreninja dojemanje, da ni možno biti učinkovit in pošten, bi bila moja sporočila in delovanje kot podpredsednika Glavnega odbora naravnost dragocena. 



VANJA GRUDEN_ rojena 28. 9. 1985 v Novem mestu. Po izobrazbi univerzitetna diplomirana politologinja. Zadnjih šest let aktivno delujem na področju mladinskega dela, pretežno v okviru Nove generacije SLS (bila sem predsednica Sveta NG SLS), pa tudi v drugih organizacijah, namenjenih spodbujanju participacije in izboljšanju položaja mladih na lokalni, državni in mednarodni ravni. Organizirala sem okrogle mize (najpogosteje na tematiko medgeneracijskega sodelovanja, ekonomske emancipacije mladih in razširjenosti drog med mladimi), pa tudi druge dogodke - od sproščenega druženja med mladimi do humanitarnih dejavnosti. Obenem že vrsto let predano delujem v Ustanovi Mali vitez (Fundacija za pomoč mladim, ozdravljenim od raka).

Moja vizija je približati stranko tudi mladim, ker na mladih svet stoji. Ker menim, da se mlad človek ne sme nikoli ustaviti pred iskanjem novih izzivov in želim skupnosti vrniti vsaj del dragocenega znanja, pridobljenega s preteklim delom, sem se odločila, da sprejmem izziv ter kandidiram za podpredsednico Glavnega odbora SLS. Če bom izvoljena, bom funkcijo opravljala predano in zavzeto.



DARINKA MRAVLJAK_ rojena 3. 2. 1965 v Slovenj Gradcu. Po izobrazbi sem univ. dipl. ing. agronomije. Imam 23 let delovnih izkušenj, od tega 19 let  v gospodarstvu.  Bila sem tehnolog v podjetju Florina  Maribor, direktorica Vrtnarstva Hmezad Radlje in direktorica IGEM Kograd  inženiring,  d. o. o., v Dravogradu. Že 13 let sem samostojna podjetnica. Imam sina Miha in hčerko Tinco, s svojo  z družino živim v Radljah ob Dravi.

Članica stranke sem od 1994, 1996-2000 sem bila poslanka DZ RS,  opravljala pa sem tudi funkcijo  podpredsednice SLS, članice Izvršilnega odbora SLS in podžupanje v občini Radlje ob Dravi. Sem predsednica OO SLS Radlje ob Dravi in podpredsednica RO za Koroško.

Skozi vso 19 letno obdobje aktivnega članstva v SLS podpiram program in vrednote SLS. Prepričana sem, da je to stranka , ki jo Slovenija potrebuje, ker deluje  zmerno in povezovalno. Tudi v prihodnje si bom po svojih močeh prizadevala, da bo stranka ostala zvesta svojim koreninam, da bo zagovarjala tradicionalne vrednote, skrbela za skladen regionalni razvoj in bo sposobna preseči ideološka in politična  nasprotja v dobro  države in državljanov Slovenije.   



ČLANI IZVRŠILNEGA ODBORA SLS_



JANEZ PODOBNIK_ rojen 17. 9. 1959 v Ljubljani, zdravnik, po 16. letih aktivnega dela v slovenski politiki/ poslanec DZ RS; predsednik DZ RS, vodja poslanske skupine SLS v DZ RS, minister za okolje in prostor v Vladi RS/ trenutno v. d. generalnega direktorja ICPE, mednarodne in medvladne razvojne organizacije v Ljubljani, ki trenutno šteje 18 držav članic. Poročen; žena Janja, sin Rok.

Dosedanje funkcije v stranki_ predsednik Programskega sveta SLS; predsednik Glavnega odbora SLS; vodja Poslanske skupine SLS, predsednik SLS, član različnih programskih odborov v SLS, član Izvršilnega odbora SLS.

Moje videnje dela v SLS_

- zaradi svojih izkušenj in delovanja v zadnjem obdobju sem pripravljen delovati na mednarodnem področju; še posebej na mednarodnem razvojnem sodelovanju;

- pripravljen sem delovati z mladimi generacijami v SLS  - ali kot mentor ali kot član pogovornih skupin, ki bodo mladim približale SLS;

- aktivno delovanje v “gremiju bivših predsednikov SLS”;

- pripravljen sem v Izvršilnem odboru še posebej zastopati Ljubljano in krepiti položaj SLS v glavnem mestu Slovenije.



dr. IVAN ŽAGAR: rojen 12. januarja 1962 v Mariboru. 1992 sem doktoriral, od 1993 do 1999 sem bil docent na TF UM.  Od 1994 do 2004 sem bil župan občine Slovenska Bistrica, od 2004 do 2008 pa minister Službe vlade RS za lokalno samoupravo in regionalno politiko. 2010 sem bil izvoljen v naziv docent za predmetno področje Energetika na Fakulteti za energetiko UM. 2010 sem bil ponovno izvoljen za župana. Od 2011 sem  vodja slovenske  delegacije  v Odboru regij EU, od oktobra 2012 pa predsednik Skupnosti občin Slovenije.

Slovenija se je znašla v napačnem razumevanju demokracije - političnem kaosu,  soočamo se s krizo moralnih vrednot  in ne najdemo poti iz razvojnega krča. Eden izmed  izhodov iz kaosa je tudi politična stranka, ki daje jasno alternativo in SLS lahko kot stranka z najdaljšo strankarsko tradicijo v Sloveniji to tudi ponudi. Stranko je treba kadrovsko okrepiti, dobro zasnovati programsko usmeritev, saj bomo le tako uspeli ponuditi jasne odgovore na odprta vprašanja, ki so povezana s ponovno vzpostavitvijo temeljnih moralno-etičnih načel, delovanjem pravne držav in jasno vizijo gospodarskega razvoja.  Eno od temeljnih vodil  programa mora biti  tudi skladen regionalni razvoj. Treba je torej poskrbeti, da se zagotovijo primerljivi pogoji za življenje, ne glede na to, kje  v Sloveniji živimo.



ROMAN ŽVEGLIČ: rojen 1964. Zgodnje otroštvo sem preživel na kmetiji v hribovski vasici nad Sevnico. Po končani poklicni šoli, služenju vojaškega roka in desetletnem službovanju sem ostal na domači kmetiji, ki sem jo kasneje tudi prevzel. Ob ljubezni in skrbi do zemlje sem se že v mladosti naučil, kaj pomeni trdo delati. Kmetijstvo in politika me tako spremljata že od malih nog.

1988 sem bil med ustanovnimi člani Slovenske kmečke zveze in Zveze slovenske kmečke mladine, tri leta kasneje pa aktivni udeleženec osamosvojitvene vojne za Slovenijo. V obdobju od 1991 do 2000 sem bil aktiven član in tudi podpredsednik podružnice SLS Sevnica. 2002–2006 sem bil podpredsednik Sindikata kmetov Slovenije, od 2006 pa njegov predsednik. Trenutno sem poslanec SLS v DZ RS in član Izvršilnega odbora stranke. 

SLS je moja stranka od vsega začetka. Tu so moje politične korenine in vrednote, ki jih cenim. Prepričan sem, da jih lahko - kljub izzivom, ki so pred nami tako v državi kot v stranki - še naprej negujemo in živimo.



MARIJA RIBIČ: rojena 24. 2. 1958 v Mariboru, stanujem z družino v lastni hiši, v Dupleškem vrhu 50.

Težavno življenje, prepleteno s trdim delom, nenehnim učenjem in kultiviranjem srca, sem začela v Spodnjem Dupleku.  Skozi študij (diplomirala sem na Ekonomsko-poslovni fakulteti Univerze v Mariboru), delo v gospodarstvu (Mariborska tekstilna tovarna), zdravstvo (Združeno zdravstvo Maribor), državno službo (samostojna inšpektorica v Službi družbenega knjigovodstva RS, državna sekretarka na Ministrstvu RS za obrambo, odgovorna za proračun in izvajanje večjih investicijskih projektov, v Uradu predsednika Vlade RS) ter kot generalna direktorica Pošte Slovenije, v družinskem podjetju, družbi za poslovno, davčno in računovodsko svetovanje in notranje revizije J&M Ribič, sem se strokovno izpopolnila na področju računovodstva, davkov in revizije. Opravila sem preizkuse znanja za pridobitev strokovnih nazivov preizkušeni notranji revizor in  preizkušeni računovodja. V zadnjem mandatu delovanja SLS sem članica IO SLS.

Z vsemi svojimi dosedanjimi izkušnjami bi kot članica IO SLS želela nadgraditi delo in sredinsko držo SLS.



ASTRID BAH, mag. ekon. in posl. ved_ rojena 29. novembra 1986. 2009 je diplomirala na Ekonomsko-poslovni fakulteti v Mariboru, kjer je 2011 tudi magistrirala. Zaposlena je na Javnem medobčinskem stanovanjskem skladu Maribor, neprofesionalno opravlja funkcijo podžupanje v Mariboru in uspešno vodi projekt Evropska prestolnica mladih Maribor 2013. Od 2008 je predsednica NG SLS v Mariboru, pri čemer se srečuje s problematiko mladih v mestu.

2010 je postala mestna svetnica in vodja svetniške skupine Županova lista in SLS.

Od 2008 je članica IO NG SLS, članica MO SLS Maribor, 2011 je postala najmlajša podžupanja, 2012 pa je postala tudi podpredsednica NG SLS.

Delo mladih nam mora biti prioriteta v stranki, saj smo mi tisti, ki bomo stranko vodili  v prihodnosti. Združevati se moramo mladi iz vse Slovenije in tako doseči pokritost po regijskih odborih. Ker smo mladi zapostavljeni, moramo s svojo voljo, znanjem in izkušnjami prispevati k družbeni odgovornosti in vplivati na procese odločanja mladinskih politik. Kot stranka, ki ima kmečke korenine, moramo ustvariti okolje, ki bo prijazno mladim kmetom.



ANDREJ PRESEČNIK: univ. dipl. ing. kmetijstva, rojen 25. 1. 1958 v Lenartu pri Gornjem Gradu, oče treh otrok, hčerke in dveh sinov, ponosni dedek vnučke in vnuka. Je član SKZ in njene naslednice SLS od ustanovitve maja 1988. Vseskozi je aktiven član in gonilna sila na lokalnem nivoju. Trenutno je predsednik OO SLS Gornji Grad in predsednik RO SLS savinjsko-šaleške regije. V SLS je bil eno mandatno obdobje član Nadzornega odbora SLS, član Sveta SLS in v zadnjem mandatu (2009 do 2013) član Izvršilnega odbora SLS. Bil je predsednik Skupščine občine Mozirje po prvih demokratičnih volitvah 1990 in večkrat član Občinskega sveta Občin Mozirje in Gornji Grad.

Na poklicnem področju je že več kot 30 let vpet v zadružništvo, zadnjih deset let vodi zgornjesavinjsko kmetijsko zadrugo Mozirje. V slovenskem zadružništvu velja za enega največjih kritikov načina delovanja Zadružne zveze Slovenije in njene neučinkovitosti.

S svojimi izkušnjami bo lahko tudi v prihajajočem mandatu v organih Slovenske ljudske stranke mnogo doprinesel h krepitvi vloge SLS v slovenskem političnem prostoru, predvsem v smislu stabilnejših političnih razmer v Sloveniji in s tem krepitvi gospodarske rasti.



METKA ZEVNIK_ rojena 1946 v Zagrebu, odraščala v Kranju, z možem sva vzgojila tri sinove. Kot univ. inženirka kemijske tehnologije sem delala  v kranjski industriji, nato pa poučevala v srednjem šolstvu. Na državni ravni sem na vodilnih delovnih mestih sodelovala pri razvojnih nalogah izobraževalnega sistema. Zdaj sem predavateljica višje šole BC Naklo, vodim tudi  župnijsko Karitas. Prejela sem državno nagrado za posebej uspešno vzgojno-izobraževalno delo v srednjem šolstvu, 2010 pa veliko plaketo mesta Kranj za  življenjsko delo na področju izobraževanja in povezovanja izobraževanja s trgom dela.

V SLS sem delovala kot podpredsednica MO Kranj, vodja Odbora za šolstvo, članica Odbora za družino, podpredsednica oz. članica Sveta SLS v dveh mandatih.

V IO želim sodelovati, ker mi ni vseeno, kakšna domovina bo Slovenija mojim vnukom. Prispevati želim s svojim znanjem, izkušnjami in voljo k uveljavitvi etičnih načel in programa  SLS v družbi, še posebej  na področjih, ki jih stranka programsko izpostavlja in so v današnjem času močno ogrožene – vzgoja v šolah, družina, spoštovanje krščanskih vrednot  in izgradnja demokratičnega vzdušja. 



CIRIL SMRKOLJ_ rojen 22. septembra 1949 v Šentožboltu. V času osamosvajanja Slovenije sem se aktivno vključil v proces demokratizacije nove države s poudarkom na oblikovanju trajnostne kmetijske politike in zagotavljanju primernega socialnega standarda kmetov. V času svojega ministrovanja sem izpeljal tri glavne dosežke, in sicer ustanovitev Agencije RS za kmetijske trge in razvoj podeželja, ustanovitev Fitosanitarne uprave RS in Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije. Sem ustanovni član Slovenske kmečke zveza - SLS. Aktivno delujem znotraj stranke na občinskem, regionalnem in še največ na državnem nivoju. 1996 sem bil na predlog SLS izvoljen v DZ RS.

Stranka mora nameniti večjo pozornost vsem družbenim skupinam, še posebej mladim, socialno ogroženih, starejšim, kmetijstvu, gozdarstvu in podeželju. Vzpodbuditi bo treba delovanje občinskih in mestnih odborov, stanovskih zvez znotraj stranke in prek članov doseči večje zaupanje volivcev v SLS. Vesel bom vašega zaupanja! 



mag. TOMISLAV NEMEC_ rojen sem 1962 na Ptuju, živim v Ljutomeru, sem poročen in oče treh otrok. Po izobrazbi sem ing. geodezije, univ. dipl. ekon. in mag. menedžmenta kakovosti.

Zaposlen sem kot direktor Zdravstvenega doma Ljutomer, v obdobju 2007–2009 sem vodil upravo Dars, d. d., pred tem pa bil 13 let načelnik Upravne enote Ljutomer. Pri delu si prizadevam in verjamem, da le kakovostno poslovanje vodi k zadovoljnim uporabnikom. V stranki sem od 1990, doslej ste mi člani zaupali funkcije podpredsednika OO, predsednika RO ter člana Nadzornega odbora stranke, Sveta stranke in Izvršilnega odbora stranke.

SLS lahko Sloveniji tudi v krizi, kot že nekajkrat v zgodovini, ponudi navdušujočo vizijo. Ljudem moramo vrniti zaupanje v prihodnost in naredi življenje merljivo boljše, zato potrebujemo_

- znotraj stranke ustvarjalni dialog, jasno ciljno vodenje, spodbujanje vseh notranjih potencialov, povezovanje in ne izločanje;

- navzven odločno strokovno delovanje za dvig konkurenčnosti, podpiranje nove dodane vrednosti in kakovosti namesto političnega prerazporejanja, v politiki biti povezovalni – probleme rešujemo in ne povzročamo. 



ŽARKO PREGELJ, rojen 1956 v Kopru, predmetni učitelj likovne in tehnične vzgoje. S soprogo imava odraslega sina in hčerko gimnazijko.

Deset let sem učiteljeval v osnovni šoli, sedem let sem bil predstavnik ljudstva v slovenskem parlamentu, štiri leta državni sekretar za ceste, pa dve leti namestnik direktorja Uprave RS za pomorstvo. Sedaj sem že deset let državni uradnik na Ministrstvu RS za infrastrukturo in prostor, trenutno v. d. vodje Sektorja za pomorstvo. V SLS sem  bil v začetku 90-tih predsednik Zelene zveze, nato ob koncu  tisočletja podpredsednik SLS, nato član NO SLS v  treh mandatih, en mandat tudi predsednik NO, pa večkratni predsednik in podpredsednik MO Koper, ...

Aktivno želim sooblikovati politiko SLS, ki je kot ljudska stranka poklicana, da ščiti pravice malih ljudi in najde pozitivne rešitve za vse državljane, še posebej tiste brez službe, ki si ne morejo zagotoviti zadostnih sredstev za dostojno življenje. SLS zagotavlja gospodarsko samostojno in uspešno Slovenijo, ki svojih naravnih bogastev ne razprodaja za kratkoročne koristi, ampak skladno s tisočletno tradicijo slovenskega kmeta, modro in varčno gospodari.



PREDSEDNIK NADZORNEGA ODBORA SLS



mag. DARJA TURK_ rojena 10. 9. 1979 v Celju. Po končani gimnaziji Lava sem šolanje nadaljevala na Ekonomsko-poslovni fakulteti v Mariboru in nato še podiplomski študij na Pravni fakulteti v Mariboru. 2011 sem pridobila naziv magistra znanosti s področja davčnega prava. Od 2005 sem kot vodja Sektorja za finančno-računovodske zadeve zaposlena v družbi Simbio.

S politiko sem se aktivno začela ukvarjati 2006, ko sem se včlanila v SLS in bila izvoljena v mestni svet MO Celje. Na zadnjem kongresu SLS sem bila izvoljena v Nadzorni odbor. Lani sem bila imenovana za podžupanjo MOC, poleg tega sem tudi predsednica Odbora za družbene dejavnosti na MOC ter članica Sveta zavoda Ljudske univerze Celje, OŠ Lava in vrtca Zarja.

Slovenska ljudska stranka mora (so)ustvariti pogoje, ki bodo omogočili državljanom prijetno in kakovostno življenje. V prvi vrsti moramo zato dvigniti konkurenčnost slovenskega gospodarstva in za dosego tega prilagoditi zakonodajno področje, davčno politiko, delovno zakonodajo in državno administracijo. Prav tako je treba zagotavljati socialno varnost ranljivim ciljnim skupinam, vendar po jasnih, vnaprej določenih kriterijih, ki so za vse enaki. Zelo pomembno se mi zdi, da stranka ohranja visoko stopnjo integritete, saj bomo le tako dokazali, da smo resnično vredni zaupanja.



ČLANI NADZORNEGA ODBORA SLS



prof. dr. ANDREJ UMEK_  rojen 4. 8. 1938. Študij gradbeništva vključno z diplomo in magisterijem sem opravil na Univerzi v Ljubljani. Doktorski študij sem zaključil v ZDA na Illinois Institute of Technology 1973. Služboval sem na različnih razvojno-raziskovalnih institucijah doma, v Nemčiji in Švici, od 1976 na Univerzi v Mariboru kot redni profesor in tri mandate prorektor.

Sem poročen in oče dveh poročenih hčera. Politično sem začel delovati 1989 kot član SDZ in Demosa, kjer sem vodil Mestni odbor Ljubljana. Po pridružitvi k SKD sem bil podpredsednik in član IO. Po združitvi s SLS sem vodil Programski odbor in bil 2 mandata član IO. Dvakrat sem opravljal funkcijo ministra - prvič za znanost in tehnologijo in drugič za okolje in prostor. Sem član European Ideas Network in uredniškega odbora European View.

Če bom izvoljen v Nadzorni odbor, bo moja prva skrb transparentno, zakonito in etično poslovanje stranke. V ostalem se bom zavzemal, da stranka slovenskim volivcem ponudi jasen razvojni koncept, ki temelji na doslednem spoštovanju človekovih pravic, svobode in enakopravnosti, torej koncept, ki temelji na privatni iniciativi, privatnem lastništvu, lastniškem vodenju gospodarstva in enakopravnosti vseh gospodarskih subjektov na trgu.



ROBERT SMRDELJ_ rojen 1968 v Postojni. Po končani Srednji lesarski šoli v Postojni je zaključil višješolski študij matematike na Fakulteti za naravoslovje in tehnologijo v Ljubljani. Poklicno pot je začel v Računalniškem centru podjetja Javor, d. d., v Pivki. Kasneje je v podjetju Tehnounion v Ljubljani skrbel za informacijsko podporo in krajše obdobje na Tajništvu SLS za koordinacijo strankinih podružnic v Sloveniji. Konec 1998 je bil izvoljen za župana občine Pivka in na naslednjih štirih lokalnih volitvah bil ponovno izvoljen. V stranko SLS je vključen od 1994. Je poročen in oče dveh hčera.

2003 je bil izvoljen za predsednika Združenja občin Slovenije, ki  mu predseduje še danes. Združenje občin je bilo ustanovljeno 1999 in šteje 141 članic slovenskih občin ter zavzeto zastopa interese manjših in srednje velikih slovenskih občin. 2004 je bil imenovan v Odbor regij EU, v katerem je še danes.



MILENA VRHOVEC_ rojena 15. maja 1958 v kmečki družini. Po uspešno zaključeni gimnaziji v Stični  sem nadaljevala študij agronomije na Biotehniški fakulteti v Ljubljani in pridobila naziv ing. agronomije. Takoj po končanem šolanju sem se februarja 1980 zaposlila v KZ Stična, kjer sem zadnjih 19 let direktorica. Že šesti mandat sem občinska svetnica, delujem pa tudi v več odborih in društvih na področju občine. Trikrat sem kandidirala za županjo, dvakrat pa za poslanko. Obakrat sem dosegla lep rezultat. V enem mandatu sem bila tudi  podžupanja.  Vsa leta sem aktivna tudi v OO SLS Ivančna Gorica. Družino sva si z možem ustvarila na Viru pri Stični, imava dve odrasli hčeri. Zelo uživam tudi v vlogi babice.

Prepričana  sem, da ponovno prihaja čas tudi za SLS, ko bodo volivci začeli ceniti pravičnost,  solidarnost in strpnost. V SLS mora dobiti mesto še več mladih izobraženih ljudi, ki so sposobni in neobremenjeni in bodo pomagali sooblikovati izhode iz krize, v katero je zašla Slovenija. SLS mora v bodoče še bolj zavzeto spodbujati tradicionalne vrednote, ki temeljijo na spoštovanju človeka, družine in domovine. Vodstvo SLS se mora znati strpno dogovarjati s partnerji in podpirati državotvorne predloge. V stranki se mora slišati glas vseh.



VLASTA KUZMIČKI: rojena 5. avgusta 1977 v Celju. Po pridobljeni izobrazbi diplomirani ekonomist sem šolanje nadaljevala na podiplomskem študiju, in sicer specializaciji managementa ter si pridobila naziv specialist. Vrsto let sem opravljala dela v finančno računovodskem sektorju v gospodarstvu in kasneje tudi v negospodarstvu, zdaj pa sem zaposlena v javni upravi. V stranki vrsto let opravljam funkcijo tajnice občinskega odbora, v prejšnjem mandatu pa sem bila tudi podpredsednica Ženske zveze pri SLS. 

Z izkušnjami in znanji, ki sem jih pridobila v času zaposlitve, lahko v okviru Nadzornega odbora kakovostno pripomorem k še boljšemu delu stranke. Slovenska ljudska stranka bo v prihodnosti s poštenim delom, doslednostjo in načelnostjo še naprej pridobivala in opravičevala zaupanje volivcev.





Stranki in novemu vodstvu so vse dobro zaželeli tudi tuji gostje.



Julian ČAVDEK, SSK, predstavnik  slovenske skupnosti v italiji

Vladimir Smrtnik, predsednik  Koroške enotne liste v Avstriji

Aleksandar Jugovič, podpredsednik Srbskog pokreta obnove

Senad Šepič, član parlamenta Parlamentarne skupščine BiH, vodja Politične akademije



Novoizvoljeni predsednik Slovenske ljudske stranke Franc Bogovič se je v svojem govoru zahvalil vsem, ki so pripomogli k odlični izvedbi Kongresa SLS_ Mateji Jagodič, ki je kot vodja glavnega tajništva poskrbela za celotno organizacijo in izvedbo dogodka, ter ostalim sodelavcem na Tajništvu stranke_ Maji Ažman, Juretu Osredkarju, Mateji Bizjan, Luku Ilcu in Olgi Butinar Čeh. Predsednik Bogovič se je zahvalil tudi Lejli Kogej, vodji Službe odnosov z javnostmi, ki skrbi za stike z javnostmi, ter sodelavcem na Poslanski skupini_ Heleni Bohl, Juretu Bizjaku, Gregorju Koširju, Marjeti Peterlin in Nadi Skuk. Nekdanji predsednik SLS mag. Radovan Žerjav se je pridružil omenjenim zahvalam vsem – Tajništvu in Poslanski skupini – ni pa pozabil tudi nekdanjih sodelavcev Tajništva stranke, ki so s svojim delom pripomogli k uspešnemu delu in delovanju stranke.

Ekipa glavnega tajništva SLS se zahvaljuje vsem, ki ste nam pomagali pri izvedbi sobotnega Kongresa_ nekdanjim sodelavcem, moderatorki Mateji Faletič in delovnemu predsedstvu – Janezu Tomšiču, Marjeti Peterlin, mag. Tomislavu Nemcu in Vesni Starman – ki so uspešno izvedli delovni del Kongresa ter vsem ostalim, ki so sodelovali

Zadnje objave

Sat, 27. Oct 2018 at 18:12

1306 ogledov

V Škofji Loki z dobro voljo in delovno energijo vstopajo na lokalne volitve
Obiskal jih je tudi Robert Strah, županski kandidat SDS, in se zahvalil za podporo SLS pri kandidaturi za župana Škofje Loke. Zbrani člani in svetniški kandidati liste SLS v Škofji Loki pa so obljubili, da se bodo pri svojem delu maksimalno potrudili.

Sat, 27. Oct 2018 at 18:10

2252 ogledov

Pogovorni večer: Zakaj je krščanstvo tako pomembno za dobrobit družbe?
Slovenska ljudska stranka vljudno vabi na pogovorni večer ZAKAJ JE KRŠČANSTVO TAKO POMEMBNO ZA DOBROBIT DRUŽBE? Dogodek bo potekal v dvorani Slovenske matice, Kongresni trg 8, Ljubljana, in sicer v soboto, 3. novembra 2018, ob 19. uri. Skozi zgodovinski oris in kritično refleksijo sedanjosti se bomo vprašali, kako je krščanska misel, tako katoliška, kot protestantska, vplivala na pridobitve naprednih in uspešnih družb, ki jih cenimo še danes, in sicer tako verujoči, kot neverujoči. Osredotočili se bomo tudi na dobo razsvetljenstva in vzroke, ki vodijo Zahod k oddaljevanju od svoje lastne tradicije. Vprašali se bomo, kako se soočati z modernim tokom mišljenja in vsemi ostalimi izzivi, ki bodo neizogibni. Z nami bodo naslednji odlični gostje: dr. Stane Grandadr. Janez Šumradaddr. Jonatan Vinkler Pogovor bo povezoval: Matjaž Lulik Veselimo se srečanja z vami!

Thu, 25. Oct 2018 at 22:19

1693 ogledov

Predstavili kandidate skupne liste SLS in stranke Glas za otroke in družine za ljubljanski mestni svet
Na današnji novinarski konferenci v Ljubljani so se predstavili kandidati skupne liste  SLS in stranke Glas za otroke in družine za mestni svet MO Ljubljana. Nosilec skupne liste Janez Žagar, dr. Jože Osterc, Janez Podobnik, dr. Andrej Umek in Aleks Leo Vest so predstavili ključne poudarke, s katerimi SLS vstopa v kandidaturo za ljubljanske mestne svetnike. Izpostavili so prizadevanje za to, da za vožnjo po ljubljanski obvoznici ne bi več potrebovali vinjete in da se v Ljubljani za potrebe Ljubljančanov  in drugih prebivalcev vzpostavi tržnico in veletržnico z izključno slovensko lokalno pridelano hrano po sprejemljivih cenah. Prizadevali si bodo tudi za to, da bi ljubljanski mestni svet postal prostor spoštljive in odprte komunikacije. Aleš Primc in Polona Naglič pa sta v imenu stranke Glas za otroke in družine izpostavila prizadevanje, da bi Ljubljana postala družinam čim bolj prijazno mesto, da bi v prihodnje posebno pozornost namenili številnim upokojencem in drugim osamljenim ljudem in se zavzela za več rekreacijskih površin v Ljubljani tudi za domače ljubljenčke. Predsednik SLS Marjan Podobnik  pa je ob podpori kandidatom in kakovostni celotni listi izpostavil, da si bo skupaj s sodelavci prizadeval, da se SLS odpre mestu in da enako kot s podeželskim SLS zadiha tudi z mestnim pljučnim krilom. Čeprav je bilo v Ljubljani pod dosedanjim vodstvom župana Zorana Jankovića in njegove ekipe narejenega tudi veliko pozitivnega, SLS – tako kot SDS in NSi – podpira župansko kandidaturo Anžeta Logarja v prepričanju, da lahko dosedanje dobre projekte nadgradi, neoptimalne pa spremeni.

Thu, 25. Oct 2018 at 22:15

1592 ogledov

SLS v Zagorju ob Savi z doslej najmočnejšo listo
SLS Zagorje ob Savi je danes na novinarski konferenci v Gostišču Ribnik predstavila županskega kandidata SLS, kandidatno listo za občinske svetnike ter Razvojni program SLS za občino Zagorje ob Savi. Primož Jelševar, direktor Inštituta dr. Antona Korošca je povedal, da gre za doslej najmočnejšo listo, na kateri je sedem direktorjev oz. lastnikov uspešnih zagorskih podjetij, trije sedanji in več nekdanjih predsednikov KS, guverner Rotary Slovenija, predsednica Zveze kmetic Slovenije, predsedniki športnih društev in ugledni gospodarji kmetijskih gospodarstev ter drugi uspešni Zagorjani. Ker nas poznate, pa je njihov slogan. Županski kandidat Alojz Slavko Jelševar je oče štirih otrok, glasbenik in dolgoletni direktor visokotehnološkega podjetja JE&GR. Kot je dejal, je čas, da Občina Zagorje dobi drzen razvojni program in ambiciozno ekipo, ki ga bo uresničila. Zagorje mora imeti po njegovih besedah posluh za ustvarjanje delovnih mest prihodnosti – to pa so okoljsko ozaveščena podjetja, ki ustvarjajo visoko dodano vrednost. Iztok Živko, direktor družbe Tevel iz Kisovca je predstavil projekt energetsko samozadostne Občine Zagorje ob Savi, ki bi bila lahko največja takšna občina in tako zgled v Evropi. Ker je v občini ponovno povišana raven PM10 delcev, je nujno potrebna sprememba miselnosti. Tako kot je bil eden od znanilcev drugačnega načina razmišljanja projekt Manj svečk za manj grobov, ki so ga začeli člani zagorske SLS in so ga povzeli tudi drugi kraji po Sloveniji, bi bili lahko v Zagorju zgled drugim občinam, kjer bi s serijo manjših vetrnih in plinskih elektrarn ter hidroelektrarn na zasebnih površinah ustvarili dovolj električne energije za potrebe vseh zagorskih gospodinjstev. Janez Lipec, guverner Rotary district 1912, ki pokriva Slovenijo in Makedonijo, si želi, da se Zagorje odpre navzven in izkoristi tržno nišo razvoja turizma. Aktivno je treba podpreti lokalne šole, da bodo zagotavljale potrebe trga dela prihodnosti. Izkoristiti  je treba naravne potenciale in ljudi, ki imajo znanje, voljo in delovne navade, takšnih pa je v Zagorju dovolj. Delo mora znova postati vrednota. Neda Starman Ržišnik, predsednica Konjeniškega kluba Vajkard Valvasor je predstavila projekt razvoja termalnega in eko turizma v Zagorski dolini s postavitvijo informacijskih tabel in zemljevidov ter odprtjem turistično informativne pisarne in info točke v Zagorje. Predstavila je idejni projekt obnove Medijskih toplic kot ekskluzivnih term v stilu časa Vajkarda Valvasorja, ki bi bile povezane z obnovljenim Medijskim Gradom, kjer bi se izvajale grajske poroke. Boštjan Ocepek, predsednik krajevne skupnosti Šentlambert, je povedal, da mu je program SLS zelo blizu, saj temelji na enakomernem razvoju vseh krajev v občini. Tudi za Občino Zagorje bi bilo dobro, da bi namenila več sredstev za obnovo cest in družbenega življenja na okoliških vaseh. Te so sicer lepo urejene tudi zaradi veliko prostovoljnega dela, ki ga naredijo krajani.

Thu, 25. Oct 2018 at 22:14

2553 ogledov

SLS samozavestno na lokalnih volitvah: »Ker nas poznate«
Na predstavitvi v Kobilju je županske kandidate podprl predsednik SLS Marjan Podobnik in predstavil glavne vsebinske poudarke delovanja SLS. Povedal je, da je SLS stranka, ki spoštuje sočloveka, družino, delo, lastnino in domovino in je odprta za vse, razen za podpornike skrajnih stališč. Izpostavil je uspešnost dela županov in občinskih svetnikov SLS, kar je tudi razlog za optimizem pred prihajajočimi volitvami. SLS je imela doslej 32 županov izvoljenih na svoji listi, skupaj z neodvisnimi in skupnimi kandidati s podporo SLS pa je v Klubu županov SLS sodelovalo 42 županj in županov. Podobnik je izrazil pričakovanje, da bo Klub županov SLS tudi v prihodnje ostal številčno najmočnejši. Sledila je predstavitev Roberta Ščapa, župana Občine Kobilje, Cvetke Ficko, županje Občine Grad, Ludvika Novaka, župana Občine Puconci, Franca Horvata, župana Občine Tišina in Antona Törnarja,  župana Občine Črenšovci. Župani so bili enotni, da je treba povečati sredstva za takoimenovano povprečnino, s čimer bi zagotovili intenzivnejši razvoj tudi manjših podeželskih in obmejnih občin. Zavzeli so se tudi za čimprejšnjo ustanovitev pokrajin ter prenos dela državnih pristojnosti in sredstev z državne ravni na prihodnje pokrajine. Marjan Podobnik je predstavljena prizadevanja županje in županov v celoti podprl. Kasneje se je predsednik SLS v občini Kidričevo srečal s kandidatom SLS za župana Damjanom Medvedom in kandidati SLS za občinski svet ter podprl njihovo kandidaturo.

Thu, 25. Oct 2018 at 22:12

2044 ogledov

Dr. Darinka Fakin že petič za županjo Občine Majšperk
Dr. Darinka Fakin živi z možem Brankom in sinom Tomažem v Majšperku. Funkcijo županje opravlja nepoklicno, saj je kot redna profesorica zaposlena na Univerzi v Mariboru, Fakulteti za strojništvo, na Oddelku za Oblikovanje in tekstilne materiale. Osnovno šolo je obiskovala v Majšperku in nadaljevala šolanje na Gimnaziji Dušana Kvedra Ptuj. Dodiplomski študij je končala na takratni Tehniški fakulteti Maribor in se leta 1985 zaposlila v Tovarni volnenih izdelkov v Majšperku. Med delom je kot mlada raziskovalka končala tudi magistrski študij. Po več kot 15-letnem delu v industriji se je leta 2000 zaposlila na Fakulteti za strojništvo, kjer je leta 2004 tudi doktorirala. Med delom je vseskozi aktivna tudi na raziskovalnem področju, je avtorica ali soavtorica številnih izvirnih znanstvenih člankov, patentov, raziskovalnih nalog, elaboratov, študij, strokovnih člankov, avtorica in soavtorica učbenikov in navodil za vaje. V lokalno politiko se je vključila že leta 1994, ko je nastala naša Občina Majšperk. V prvem mandatu je bila predsednica Občinskega sveta, v drugem podžupanja in sedaj opravlja že četrti mandat funkcijo županje. Ta funkcija ji predstavlja velik izziv, saj vemo, da je uvedba lokalne samouprave prinesla tudi lokalnemu okolju velike priložnosti. To se opazi skoraj na vsakem koraku. V teh letih so izvedli številne pomembne investicije na področju infrastrukture, izobraževanja, športa, kulture, turizma, gospodarstva, varovanja in urejanja okolja ter na področju delovanja društev. Vse to jim je uspelo, ker so bili sposobni delati skupaj.
Teme
arhiv

Prijatelji

SLS Sv. Trojica v Slovenskih GoricahSLS Sv. Jurij v Slovenskih goricahSLS Sveta AnaSLS ŠentiljSLS PesnicaSLS LenartSLS KungotaSLS CerkvenjakSLS BenediktSLS PivkaSLS PostojnaSLS SežanaAnton  ŠkofSLS KoperSLS KomenSLS IzolaSLS DivačaSLS Hrpelje-KozinaSLS Ilirska BistricaSLS Gornji GradSLS LjubnoSLS LučeSLS MozirjeSLS NazarjeSLS Rečica ob SavinjiSLS Šmartno ob PakiSLS ŠoštanjSLS VelenjeSLS Središče ob DraviSLS CirkulaneSLS DestrnikSLS Dornava

NAJBOLJ OBISKANO

XII. KONGRES SLS