»Kdaj bomo končno izvedeli, na kakšen način nameravate reševati ključne probleme v državi?«
Poslanska skupina SLS pričakuje tudi konkretna dejanja, ne samo besed
Danes se je začela 12. redna seja Državnega zbora RS, na kateri so med prvimi točkami dnevnega reda obravnavali tudi vprašanja poslank in poslancev – prvo vprašanje je predsednici Vlade RS mag. Alenki Bratušek zastavil MIHAEL PREVC, vodja Poslanske skupine SLS_
»Če si želimo priznati ali ne, se je Slovenija znašla na radarju svetovnih finančnih trgov, o čemer pričajo tudi številni medijski članki in prispevki v svetu, kjer je izražena skrb, da se je reformni proces spet ustavil. Vsi dobro vemo, da je Slovenija dobila pozitivno oceno finančnih trgov glede konsolidacije javnih financ in poteka sprejemanja reform. To je takrat potrdila tudi cena, po kateri smo se lahko zadolževali. Res pa je, da je ta zgodba zastala 8. januarja letos s poročilom protikorupcijske komisije. Minili so skoraj trije meseci ukvarjanja s povsem drugačnimi problemi.
Slovenija res ni Ciper. Obseg finančnega sektorja je veliko manjši, vendar to niti slučajno ne pomeni, da sanacija bank ne ostaja naša najpomembnejša naloga. Kakorkoli si to želimo ali ne, bomo morali vso pozornost nameniti obvladovanju proračunskega primanjkljaja. Toda danes še vedno ne vemo, kakšen je ciljni proračunski primanjkljaj te vlade, niti ne vemo, ali je izvajanje lani sprejetega proračuna za letošnje leto sploh še prednostna naloga.
Če se spomnite, ta proračun vsebuje tudi zniževanje mase plač javnega sektorja in nadaljevanje racionalizacije državne porabe. Za vašo koalicijsko pogodbo smo že komentirali, da je sicer zelo všečen spisek želja, ampak brez konkretizacije rešitev. Danes si poslanci, pa seveda tudi slovenska javnost, zaslužimo bolj konkretne odgovore, kaj je protikrizni načrt te vlade, zato vas, spoštovana predsednica vlade, danes sprašujem: kako boste nadaljevali ekonomsko politiko konsolidacije in v katerih točkah načrtujete spremembe, kakšen je vladni cilj glede pričakovanega primanjkljaja v naslednjih dveh letih in kdaj bomo končno izvedeli, na kakšen način nameravate reševati ključne probleme v državi, to je s sanacijo bančnega sistema.«
Predsednica Vlade RS mag. Alenka Bratušek je odgovorila naslednje_
»Šest dni je minilo, šele šest dni je, od kar sem prevzela posle od prejšnjega predsednika vlade in imam na mizi že tri poslanska vprašanja. Verjetno bi bilo v normalnih časih drugače in bi na nek način lahko imela sto dni miru, da v miru pripravimo program dela naše nove vlade, ampak kot sem v svojih nastopih že večkrat rekla, svet in čas sta takšna, da ju ne moremo kar ustaviti, naj malo počakata, da bomo mi v miru pripravili svoj program dela.
Spoštovani poslanec, presenečena sem nad tem, kar ste zapisali v poslanskem vprašanju in to je, da se je 8. januarja vse skupaj ustavilo. Ko gledam zdaj in ko sem spremljala takrat, prav tako imam možnost pogledati vladna gradiva, je bila prejšnja vlada vsaj v enem delu zelo, zelo aktivna, tudi v teh zadnjih dveh mesecih. Dobro veste, o čem govorim, in to so kadrovske menjave, ki ste jih pospešeno izvajali do srede pred primopredajo poslov. Upam in verjamem, da se tudi druge stvari niso ustavile, to je tudi družba za opravljanje terjatev. Ta družba je postala operativna, imenovani so bili neizvršni in izvršni direktorji, tako da mislim, da je tukaj strah absolutno odveč. Sprašujete me o našem proti kriznem načrtu. Protikrizni načrt naše vlade je zelo preprost. Nadaljevati vse, kar je bilo dobro začetega in postavljenega in narediti tisto, kar ste dali preveč ob stran. Ko govorim o nadaljevanju dobrega, imam seveda v mislih sanacijo bančnega sistema, upravljanje državnega premoženja na enem mestu in konsolidacijo javnih financ. Ko govorim o tem, kar ste dali preveč na stran, pa govorim o zagonu gospodarstva in novih delovnih mestih. Pri bančnem sistemu se absolutno zavedamo, da je sanacija bančnega sistema naša prva prioriteta in minister za finance dela noč in dan na tem. Zelo, zelo dobro pozna probleme našega bančnega sistema in mislim, da je to njegova in naša velika prednost. Kot sem že rekla, nadaljevali bomo sanacijo in stabilizacijo bančnega sistema, skladno s sprejetim zakonom, ki bo, če se bo to pokazalo, korigiran skladno s priporočili stroke in temu, kar se bo pokazalo v praksi. Ena stvar, ki je po mojem mnenju nujna, da se jo dopolni, je to, da Banka Slovenije, ki ima pomembno vlogo v tem sistemu, dobi večjo težo. Še enkrat pa bi rada povedala, da se vsi, ki smo šli v ta projekt, še kako zavedamo, da je sanacija našega bančnega sistema nujna in bomo s tem nadaljevali.
Upam, da stvari na tem mestu od 8. januarja niso zastale in kot kažejo podatki in dogodki, ki so se zgodili, je temu absolutno tako. In dovolite mi na tem mestu, da še enkrat poudarim, da primerjava Slovenije s Ciprom ni potrebna. Slovenija ni Ciper. Vloge v naših bankah so absolutno varne. In nikakršna panika v tem trenutku ni potrebna.
Kar se tiče konsolidacije javnih financ, mogoče samo na kratko, ker je tudi drugo poslansko vprašanje namenjeno tej temi. Absolutno bomo s konsolidacijo javnih financ nadaljevali, je pa nekaj - eno je napisati na papir, da bomo stroške dela znižali za 10 %, drugo pa - to spraviti v življenje. In točno tega drugega, se pravi določene ukrepe spraviti v življenje, smo se že lotili.«
A vodja Poslanske skupine Mihael Prevc je spet povzel besedo_
»Teh vprašanj vam ne postavljam, ker bi vas želel spravljati v zadrego ali vam kakorkoli drugače nagajati. V Slovenski ljudski stranki smo preprosto izredno zaskrbljeni, ker niti iz vaših nastopov, še manj pa iz vaše koalicijske pogodbe ne razberemo, kakšno ekonomsko politiko bo sploh vodila vaša vlada.
Zahtevani donos na državne 10-letne obveznice praktično raste od nastopa vaše vlade in je včeraj znašal 6,17 %. Kot finančnica dobro veste, kaj to v prevodu pomeni. Finančni trgi, torej tisti, ki nam posojajo denar za tekočo likvidnost, ne verjamejo vašim besedam o samostojnem reševanju ekonomskih problemov. Oni ne ocenjujejo preteklosti, ocenjujejo prihodnost, in bojim se, da jih samo govorjenje o tem, kako varčevanje ni rešitev, ne bo prepričalo o nasprotnem, ob tem, da vemo, da se bo treba že v naslednjih nekaj mesecih znova zadolžiti na mednarodnih trgih.
Zato vas, spoštovana predsednica vlade, ponovno sprašujem, kar nas danes resnično zanima_ kje načrtujete odstopanja od zdaj zastavljene politike? Kakšne reze, če jih sploh načrtujete, boste naredili na odhodkovni strani proračuna, kjer je resnici na ljubo veliko več rezerv kot na prihodkovni strani, vsaj dokler se ne pokažejo tisti prvi učinki ukrepov za zagon gospodarske dejavnosti.
Torej_ s katerimi potezami boste prepričali svetovno gospodarsko sfero, da mislimo resno in da lahko svoje probleme resnično rešimo sami. Še enkrat hvala za odgovore.«
Na to je predsednica Vlade RS mag. Bratuškova odgovorila_
»Mislim, da se moramo vsi zavedati teže svojih besed. Tudi to, da je 8. januarja v Sloveniji vse zastalo, lahko zelo negativno vpliva na to, o čemer ste me spraševali. Še kako se tega zavedamo. In še enkrat povem, nadaljevali bomo sanacijo bančnega sistema. Upam, da ukrepi, ki ste jih sprejeli, niso danes nič slabši, če jih bo izvajala ena druga vlada, ali pa ste si vmes premislili. Pri konsolidaciji javnih financ - nadaljevali bomo s konsolidacijo javnih financ. Ukrepe je treba spraviti v življenje, na papirju se da zelo enostavno narediti tudi proračun brez primanjkljaja. In jaz bi res apelirala na vse, da se zavedamo, da imajo naše besede določeno težo, predvsem v tujini, in vplivajo na finančne trge, še posebej besede ljudi, ki so imeli dober vpogled v javnofinančno politiko oziroma so jo celo sokreirali. In če smo čisto pošteni, gospod Prevc, ta vlada pravzaprav ni naredila še nič drugače od tega, kar je bilo zastavljeno, pa že en teden poslušamo, da bomo potrebovali pomoč. Se pravi, so bili ukrepi po vaše zastavljeni napačno, ampak jaz sem prepričana, da pomoči absolutno ne bomo potrebovali, da je Slovenija sposobna svoje stvari spraviti v red in, kot rečeno, nadaljevali bomo vse, kar je bilo dobro začeto, okrepili bomo pa tisto, čemur ste v prejšnji vladi dali premalo pozornosti. »
A odgovor predsednice vlade vodji Poslanske skupine SLS Mihaelu Prevcu še vedno ni zadostoval, zato je predstavil naslednji predlog_
»Na podlagi drugega odstavka 246. člena Poslovnika predlagam, da Državni zbor RS opravi razpravo o odgovoru predsednice vlade. Predvsem zaradi tega, ker so časi tako resni, da si nihče ne more privoščiti neuspeha aktualne vlade - ne opozicija, še manj slovenska javnost, ki bi to še kako občutila na svoji lastni koži, predvsem pa na svojem življenjskem standardu. Vse preveč vprašanj okoli ključne slovenske ekonomske strategije za naprej tako ostaja odprtih. Naše javne finance in njihovo stanje so zagotovo najpomembnejša tema tega trenutka, zato sem prepričan, da ne more prav nič škoditi, če se o tem še dodatno pogovorimo, zato takšen predlog.«
O predlogu vodje Poslanske skupine SLS Mihaela Prevca, da Državni zbor RS na naslednji seji opravi razpravo o odgovoru predsednice vlade na postavljeno njegovo poslansko vprašanje, bo Državni zbor RS odločil jutri, v četrtek 28. marca 2013, v okviru glasovanj.