Ljubljana, 7. maj 2013 - Poslanka SLS Jasmina Opec je zastavila poslansko vprašanje ministru za notranje zadeve in javno upravo, dr. Gregorju Virantu, v zvezi z naraščanjem števila tatvin na podeželju. Celotno vsebino pisnega poslanskega vprašanja si lahko ogledate v nadaljevanju.
Spoštovani,
iz podatkov Poročila o delu Policije za leto 2012 je mogoče razbrati, da je skupno število tatvin v primerjavi s preteklim letom naraslo za 4,6 odstotne točke, medtem ko se je delež preiskanih kaznivih dejanj tatvin zvišal le za 0,7 odstotne točke. Podatki so zaskrbljujoči, saj kažejo na počasno, a vztrajno rast kaznivih dejanj tatvin, katerih storilci večinoma niso nikoli kazensko preganjani.
Ena izmed najpogostejših oblik tatvin, predvsem na podeželju, so tatvine različnih kovin (železo, baker, aluminij, idr.), kot tudi ostalih materialnih dobrin in gotovine. Žal v veliki večini primerov storilci niso niti odkriti, kaj šele pravnomočno obsojeni.
Zagotavljanje varnega življenjskega okolja je ena izmed poglavitnih nalog Policije, vendar z naraščanjem števila tatvin to poslanstvo ne more biti izpolnjeno. Prepričana sem, da bi morala Policija, tako kot na področju prometne varnosti, tudi pri kaznivih dejanjih tatvin, ki se jih je v letu 2012 zgodilo kar 46.051, postopati bolj preventivno.
Zato, spoštovani gospod minister, vas sprašujem:
1. Koliko kaznivih dejanj tatvin kovin je Policija obravnavala v letih 2011, 2012 in 2013 in kolikšen delež teh postopkov se je zaključil z epilogom pred pristojnim sodiščem?
2. Kako se Policija trenutno spopada s porastom tatvin kovin in ostalih materialnih dobrin na podeželju in s kakšnimi ukrepi bo Policija dosegla znižanje števila tatvin na podeželju v prihodnje?
3. Ali obstajajo podatki, kakšen delež kaznivih dejanj tatvin so zagrešili tuji državljani in kakšen je trend teh kaznivih dejanj, ali njihovo število narašča ali pada?
Za odgovore se vam že vnaprej najlepše zahvaljujem!