Govor Ivana Omana, prvega predsednika SKZ, ob njeni 25. obletnici
SLS Slovenska ljudska stranka

Ponedeljek, 13. Maj 2013 ob 22:00

25 let. 20. maja je bil praznik vnebohoda. Ta dan je priletela prva lastovka slovenske pomladi. Sicer pravijo, da ena lastovka še ne naredi pomladi, ampak ta jo je prinesla. Tisti 12. maj je bil veliki dan. Pravi kmečki punt. Za staro pravdo! Za enakopravnost, za svobodo, za demokracijo! Tisti, ki smo to doživeli, vemo, kakšno vzdušje je bilo na tem zborovanju. Slovenska kmečka zveza_ takoj, sedaj! Tako je z aklamacijo nastala stanovsko politična organizacija slovenskih kmetov. Po dolgem času prva avtonomna organizacija, ki je ni obvladovala vladajoča komunistična stranka. Takrat, pred 25. leti, je bilo v ljudeh še živo zavedanje o tem, kako je bil kmet razredni sovražnik socializma, o aretacijah, zapiranju, obsojanju, zaplembah, razlaščanju. Danes se je že marsikaj pozablja, izginja iz spomina in zavesti. Ampak zgodovina zapisuje. Torej, na tisti 12. maj, pred 25. leti so slovenski kmetje stopili na plan. V vsej vzhodni polovici Evrope, pod vladavino rdeče zvezde, edino le slovenski ter poljski delavci. Slovenska kmečka zveza in poljska solidarnost. Pred nami je bila edino peta številka Nove revije. Kako smo to brali. In razmnoževali. Budili so se upi.

Sedaj pa naenkrat – organizacija. Slovenska kmečka zveza v sindikalistični obliki, poljska solidarnost prav tako. Kdor je pa bral intervju v Teleksu, je pa moral razumeti, da je to več kot to. Slovenski mediji ne, pač pa so se srbski spraševali, če to pomeni začetek večstrankarskega sistema v Jugoslaviji. Pozneje je bilo jasno, da je to pomenilo prav to. Zbudili smo zanimanje medijev od Beograda do Londona. Ko se je že nekoliko krušil Berlinski zid, so nam na Slovenskem pričela slediti ostala demokratična gibanja. Seveda so vsi čakali, kaj se bo zgodilo z voditelji SKZ. Naj spomnim na aretacijo ljubljanske četverice in ljudsko protestno gibanje, ki je temu sledilo. Zbiranje na Roški, zborovanje na Kongresnem trgu, pa tisto na Trgu revolucije, ob pošastnem spomeniku še bolj pošastne revolucije. Prišlo je leto 1989, »štrajk« kosovskih rudarjev, zborovanje v Cankarjevem domu, kamor smo bili povabljeni zastopniki nove, demokratične alternative. Zgodila se je tiha, dejanska legalizacija organizirane opozicije. Potem je prišla majniška deklaracija 1989 ter naš prvi tabor v Goriških Brdih, kjer smo to deklaracijo predstavili in zbirali podpise zanjo. Končno se je v tem letu zrušil Berlinski zid. Tako imenovani socializem je bil prisiljen oklicati stečaj. Partijsko geslo je bilo_ Evropa zdaj! Opredelila se je za politični pluralizem, pluralizem lastnine, tržno gospodarstvo. Torej, popolno nasprotje načel revolucije_ diktatura proletariata, torej partije, socializacija kapitala, plansko gospodarstvo. Torej je bila revolucija odveč in zgrešeno početje. Ampak za revolucijo in zaradi nje so Slovenci umirali v tisočih. Sedaj je napovedovala sestop z oblasti. Treba jim je čestitati, ker jim je uspelo sestopiti z oblasti tako, da so dosegli oblast in osvojili kapital.

To jesen je na naše povabilo prišlo do srečanja predstavnikov novih demokratičnih političnih skupin zaradi dogovora o skupnem nastopu na volitvah. Tako je nastal Demos. O nesmiselnih zapletih o našem delovanju v Demosu ne bi govoril, ker je šlo samo za bežen intermezzo. Pomembno smo prispevali k uspehu na prvih demokratičnih volitvah na cvetno nedeljo leta 1990, saj smo dobili relativno največ poslancev. Po teh volitvah smo dobili kolikor toliko demokratično državo. Čez dobro leto – po plebiscitu, tudi državno samostojnost, ki jo je bilo treba obraniti z orožjem. Še prej kot je prišlo do mednarodnega priznanja naše neodvisnosti, se je pričel krhati Demos. Ko pa je priznanje končno prišlo, je bila pa kmalu – z veliko neučakanostjo, zrušena osamosvojitvena vlada. S tem so bila vrata za tajkunizacijo odprta na stežaj. Na neki proslavi ob 20-letnici plebiscita smo v nekem govoru slišali: Mi smo jih izročili oblast, Demos. Demos v celoti. Ne drži. Ne Demos v celoti, pač pa tisti del Demosa, ki je gojil alergijo do tistih, ki so dolgo trpeli težo in vročino dneva. In brez njih bi Demos težko zmagal na volitvah, če bi Demos brez njih sploh bil. Vsekakor pa ne bi bilo tako hitrega mednarodnega priznanja novo nastale države. Mislim, da je od tega slabi dve leti, ko smo v sobotni prilogi Dela lahko prebrali z velikimi črkami natisnjen stavek, ki ga je izrekel Josip Vidmar_ »Kako ste mogli pustiti na oblast klerikalce?« Tako torej_ osamosvojitvena vlada je morala pasti, ker jo je vodil krščanski demokrat! Kako je potem to z našo demokracijo in z deklariranim političnim pluralizmom?  Ali nismo vse politične opcije legitimne? Ali se ne morejo vse enakopravno podati v volilno tekmo in se potegovati za naklonjenost volivk in volivcev? Torej_ osamosvojitvena vlada je padla. Naj mimogrede omenim, da je imela uravnotežen proračun – brez zlatega fiskalnega pravila v ustavi. No, vlada je padla in mi smo se znašli v opoziciji. Takrat sem zapisal_ ne bomo se ravnali po načelu »čim slabše v državi, tem bolje za našo stranko«. Pa se vprašajmo, kako je danes v slovenski politiki s to stvarjo?

Tako, verjeli smo, da smo dobili demokracijo. Po dolgem času. Ko smo pred 25 leti ustanovili SKZ, smo gojili velike upe o reševanju kmečkih problemov ter v emancipacijo kmečkega stanu. Sicer je zaničevanje kmečkega poklica svojevrstna slovenska posebnost. V čem in v koliko smo uspeli? V liberalnem, tržnem gospodarstvu je silno pomembno dobro organizirano zadružništvo. Ko je bil sprejet zakon o zadrugah smo pričakovali, da bodo kmetje stvari vzeli v svoje roke. Pa jih niso. Zato so to napravili drugi. Večina zadrug ne deluje po zadružnih načelih, pač pa kot običajne kapitalske družbe. Nič čudnega, če so v tem oziru kmetje na slabšem kot nekoč v socialističnih zadrugah. Ob meji se pa nekateri že včlanjujejo v avstrijske zadruge in imajo že koristi od tega, kar od naših zadrug težko pričakujejo.

Pa recimo še nekaj besed o času, ki ga preživljamo. Čas krize takšne in drugačne. Politične, gospodarske, tudi moralne. Če ne predvsem moralne. Celo v ustanovi, kjer je nikakor ne bi smelo biti. Ker se je vse predolgo gospodarilo z državo po sistemu »Panem et Circensus« je šel po zlu t. i. socializem v socialistični federaciji, v samostojni Sloveniji se je pa kaj kmalu s tem nadaljevalo. Banke saniramo že 20 let. In to vedno znova. Podjetja v stečaj, brezposelnosti več in več. Pa smo Slovenci pričakovali novo, slovensko Švico. Ampak bi se morali tudi obnašati kot Švica. Ne reševati problemov z ulico. Pravijo_ vse slovenska ljudska vstaja, nekaj tisoč manipulacije vse slovensko, primorani zamenjati politične elite. Prav. Vendar, v demokraciji se politične elite soočijo in zamenjujejo na volitvah. Pišejo razprave o neposredni in ljudski demokraciji. Ni potrebno. Tisti, ki smo že starejši, imamo z njo izkušnje. 45 let! Govorijo o demokratičnem socializmu. Mislim pa, da bi vsi tisti, ki so v obdobju med obema vojnama razmišljali in iskali neko obliko pravične družbe, pa naj gre za komunistični socializem, fašistični korporativizem ali t. i. katoliško stanovsko državo, čemur so komunisti rekli »klerofašizem« po vsem tem, kar je bilo, razumeli in spoznali, da je vsako umetno obliko družbenega reda treba vzdrževati z represijo. Ko represija popusti, ostane liberalna država. Za korekcijo nam ostaja socialna demokracija. Omenjal sem že zadružništvo, ki je element socializma v liberalnem kapitalizmu. Zadružništvo ni nujno samo kmečko. Lahko je tudi delavsko, konzumno, proizvodno, podjetniško. Seveda, le kdo ga bo organiziral. Nimamo Janeza E. Kreka, kot pred sto in več leti. Čez 4 leta bo stoletnica njegove smrti. Naj ne pozabim omeniti misli poljskega disidenta Adama Michnika, da je pri komunizmu najhuje tisto, kar pride za njim. To sedaj imamo. Dezorientirano gospodarstvo, čemur sledi brezposelnost. Pomanjkanje podjetniške etike. Tudi dezorientiranost politikov ter nas samih, državljank in državljanov. Zakaj se tolikšen del volivk in volivcev ne udeležuje volitev? Ali jim je prav vseeno, kdo in kako vodi in upravlja državo? Ali ne zaupajo niti levim niti desnim politikom? Seveda_ očitki o korupciji. Če je korupcija kazniva, potem ni potrebna neka protikorupcijska komisija in je to stvar organov pregona_ policije in tožilstva. Če pa je to stvar politične propagande in diskreditacije, potem je to povsem nekaj drugega. Za enkrat zgleda, da je to – to. Vse, dokler ne bo kdo obtožen in tudi obsojen. Ampak ne selektivno.

Nič kolikokrat slišimo ali preberemo, kako smo razdeljeni. No, različnost v političnih pogledih ni nič slabega, je povsem normalna. Popolnoma nesmiselno je koga obtoževati za »ločitev duhov«. Politična nasprotja ni treba, da pomenijo sovražnost, pač pa tekmovalnost. Je pa v narodu še druga razdeljenost, ki je hujša. Govorim o t. i. narodni spravi. Ne morem, da ne bi spet ponovil misli enega izmed ministrov Demosove osamosvojitvene vlade_ Dokler se bomo Slovenci zmerjali z izdajalci in banditi, bomo vsak na svoji strani propada in sprave ne bo. Zmerjanje pa še kar traja. Mar se želi vzdrževati vzdušje latentne državljanske vojne? Vendar bo nekoč ta prepad treba premostiti. Kaj pa, če se vse zgodi, da bo še potrebna taka enotnost, kot je bila leta 1991? Ali se zavedamo v kakšnem času živimo? Kaj pa grožnja o klanju kristjanov?

Ob koncu teh razmišljanj: kaj pa SLS ob svoji 25-letnici? Ali je pred težkimi izzivi glede na politično in gospodarsko stanje v državi? Važno je, da ohrani svojo programsko usmeritev in avtonomnost. Naj ne pozabi svojih korenin, svojega začetka pred 25 leti. Svojega 12. maja! Prav tako se je treba zavedati, da je v pravni kontinuiteti s klasično predvojno SLS, Slovensko ljudsko stranko Janeza E. Kreka in Antona Korošca. Ne gre pozabiti, da kot taka temelji na politični filozofiji krščanske demokracije. Vse to je treba imeti v mislih, ko razmišljamo o delu in prihodnosti stranke. Želim pa poudariti, da je treba slovensko državo spraviti v red_ javno administracijo, sodstvo in še marsikaj.

Zato želim Slovenski ljudski stranki uspešnost v prizadevanju za dobro slovenskega ljudstva in za prosperiteto Slovenije.

Kaj se ve, ali bo morala naša lastovka, lastovka 12. maja, lastovka slovenske pomladi, prileteti še enkrat?

Zadnje objave

Sat, 27. Oct 2018 at 18:12

1401 ogledov

V Škofji Loki z dobro voljo in delovno energijo vstopajo na lokalne volitve
Obiskal jih je tudi Robert Strah, županski kandidat SDS, in se zahvalil za podporo SLS pri kandidaturi za župana Škofje Loke. Zbrani člani in svetniški kandidati liste SLS v Škofji Loki pa so obljubili, da se bodo pri svojem delu maksimalno potrudili.

Sat, 27. Oct 2018 at 18:10

2354 ogledov

Pogovorni večer: Zakaj je krščanstvo tako pomembno za dobrobit družbe?
Slovenska ljudska stranka vljudno vabi na pogovorni večer ZAKAJ JE KRŠČANSTVO TAKO POMEMBNO ZA DOBROBIT DRUŽBE? Dogodek bo potekal v dvorani Slovenske matice, Kongresni trg 8, Ljubljana, in sicer v soboto, 3. novembra 2018, ob 19. uri. Skozi zgodovinski oris in kritično refleksijo sedanjosti se bomo vprašali, kako je krščanska misel, tako katoliška, kot protestantska, vplivala na pridobitve naprednih in uspešnih družb, ki jih cenimo še danes, in sicer tako verujoči, kot neverujoči. Osredotočili se bomo tudi na dobo razsvetljenstva in vzroke, ki vodijo Zahod k oddaljevanju od svoje lastne tradicije. Vprašali se bomo, kako se soočati z modernim tokom mišljenja in vsemi ostalimi izzivi, ki bodo neizogibni. Z nami bodo naslednji odlični gostje: dr. Stane Grandadr. Janez Šumradaddr. Jonatan Vinkler Pogovor bo povezoval: Matjaž Lulik Veselimo se srečanja z vami!

Thu, 25. Oct 2018 at 22:19

1790 ogledov

Predstavili kandidate skupne liste SLS in stranke Glas za otroke in družine za ljubljanski mestni svet
Na današnji novinarski konferenci v Ljubljani so se predstavili kandidati skupne liste  SLS in stranke Glas za otroke in družine za mestni svet MO Ljubljana. Nosilec skupne liste Janez Žagar, dr. Jože Osterc, Janez Podobnik, dr. Andrej Umek in Aleks Leo Vest so predstavili ključne poudarke, s katerimi SLS vstopa v kandidaturo za ljubljanske mestne svetnike. Izpostavili so prizadevanje za to, da za vožnjo po ljubljanski obvoznici ne bi več potrebovali vinjete in da se v Ljubljani za potrebe Ljubljančanov  in drugih prebivalcev vzpostavi tržnico in veletržnico z izključno slovensko lokalno pridelano hrano po sprejemljivih cenah. Prizadevali si bodo tudi za to, da bi ljubljanski mestni svet postal prostor spoštljive in odprte komunikacije. Aleš Primc in Polona Naglič pa sta v imenu stranke Glas za otroke in družine izpostavila prizadevanje, da bi Ljubljana postala družinam čim bolj prijazno mesto, da bi v prihodnje posebno pozornost namenili številnim upokojencem in drugim osamljenim ljudem in se zavzela za več rekreacijskih površin v Ljubljani tudi za domače ljubljenčke. Predsednik SLS Marjan Podobnik  pa je ob podpori kandidatom in kakovostni celotni listi izpostavil, da si bo skupaj s sodelavci prizadeval, da se SLS odpre mestu in da enako kot s podeželskim SLS zadiha tudi z mestnim pljučnim krilom. Čeprav je bilo v Ljubljani pod dosedanjim vodstvom župana Zorana Jankovića in njegove ekipe narejenega tudi veliko pozitivnega, SLS – tako kot SDS in NSi – podpira župansko kandidaturo Anžeta Logarja v prepričanju, da lahko dosedanje dobre projekte nadgradi, neoptimalne pa spremeni.

Thu, 25. Oct 2018 at 22:15

1682 ogledov

SLS v Zagorju ob Savi z doslej najmočnejšo listo
SLS Zagorje ob Savi je danes na novinarski konferenci v Gostišču Ribnik predstavila županskega kandidata SLS, kandidatno listo za občinske svetnike ter Razvojni program SLS za občino Zagorje ob Savi. Primož Jelševar, direktor Inštituta dr. Antona Korošca je povedal, da gre za doslej najmočnejšo listo, na kateri je sedem direktorjev oz. lastnikov uspešnih zagorskih podjetij, trije sedanji in več nekdanjih predsednikov KS, guverner Rotary Slovenija, predsednica Zveze kmetic Slovenije, predsedniki športnih društev in ugledni gospodarji kmetijskih gospodarstev ter drugi uspešni Zagorjani. Ker nas poznate, pa je njihov slogan. Županski kandidat Alojz Slavko Jelševar je oče štirih otrok, glasbenik in dolgoletni direktor visokotehnološkega podjetja JE&GR. Kot je dejal, je čas, da Občina Zagorje dobi drzen razvojni program in ambiciozno ekipo, ki ga bo uresničila. Zagorje mora imeti po njegovih besedah posluh za ustvarjanje delovnih mest prihodnosti – to pa so okoljsko ozaveščena podjetja, ki ustvarjajo visoko dodano vrednost. Iztok Živko, direktor družbe Tevel iz Kisovca je predstavil projekt energetsko samozadostne Občine Zagorje ob Savi, ki bi bila lahko največja takšna občina in tako zgled v Evropi. Ker je v občini ponovno povišana raven PM10 delcev, je nujno potrebna sprememba miselnosti. Tako kot je bil eden od znanilcev drugačnega načina razmišljanja projekt Manj svečk za manj grobov, ki so ga začeli člani zagorske SLS in so ga povzeli tudi drugi kraji po Sloveniji, bi bili lahko v Zagorju zgled drugim občinam, kjer bi s serijo manjših vetrnih in plinskih elektrarn ter hidroelektrarn na zasebnih površinah ustvarili dovolj električne energije za potrebe vseh zagorskih gospodinjstev. Janez Lipec, guverner Rotary district 1912, ki pokriva Slovenijo in Makedonijo, si želi, da se Zagorje odpre navzven in izkoristi tržno nišo razvoja turizma. Aktivno je treba podpreti lokalne šole, da bodo zagotavljale potrebe trga dela prihodnosti. Izkoristiti  je treba naravne potenciale in ljudi, ki imajo znanje, voljo in delovne navade, takšnih pa je v Zagorju dovolj. Delo mora znova postati vrednota. Neda Starman Ržišnik, predsednica Konjeniškega kluba Vajkard Valvasor je predstavila projekt razvoja termalnega in eko turizma v Zagorski dolini s postavitvijo informacijskih tabel in zemljevidov ter odprtjem turistično informativne pisarne in info točke v Zagorje. Predstavila je idejni projekt obnove Medijskih toplic kot ekskluzivnih term v stilu časa Vajkarda Valvasorja, ki bi bile povezane z obnovljenim Medijskim Gradom, kjer bi se izvajale grajske poroke. Boštjan Ocepek, predsednik krajevne skupnosti Šentlambert, je povedal, da mu je program SLS zelo blizu, saj temelji na enakomernem razvoju vseh krajev v občini. Tudi za Občino Zagorje bi bilo dobro, da bi namenila več sredstev za obnovo cest in družbenega življenja na okoliških vaseh. Te so sicer lepo urejene tudi zaradi veliko prostovoljnega dela, ki ga naredijo krajani.

Thu, 25. Oct 2018 at 22:14

2643 ogledov

SLS samozavestno na lokalnih volitvah: »Ker nas poznate«
Na predstavitvi v Kobilju je županske kandidate podprl predsednik SLS Marjan Podobnik in predstavil glavne vsebinske poudarke delovanja SLS. Povedal je, da je SLS stranka, ki spoštuje sočloveka, družino, delo, lastnino in domovino in je odprta za vse, razen za podpornike skrajnih stališč. Izpostavil je uspešnost dela županov in občinskih svetnikov SLS, kar je tudi razlog za optimizem pred prihajajočimi volitvami. SLS je imela doslej 32 županov izvoljenih na svoji listi, skupaj z neodvisnimi in skupnimi kandidati s podporo SLS pa je v Klubu županov SLS sodelovalo 42 županj in županov. Podobnik je izrazil pričakovanje, da bo Klub županov SLS tudi v prihodnje ostal številčno najmočnejši. Sledila je predstavitev Roberta Ščapa, župana Občine Kobilje, Cvetke Ficko, županje Občine Grad, Ludvika Novaka, župana Občine Puconci, Franca Horvata, župana Občine Tišina in Antona Törnarja,  župana Občine Črenšovci. Župani so bili enotni, da je treba povečati sredstva za takoimenovano povprečnino, s čimer bi zagotovili intenzivnejši razvoj tudi manjših podeželskih in obmejnih občin. Zavzeli so se tudi za čimprejšnjo ustanovitev pokrajin ter prenos dela državnih pristojnosti in sredstev z državne ravni na prihodnje pokrajine. Marjan Podobnik je predstavljena prizadevanja županje in županov v celoti podprl. Kasneje se je predsednik SLS v občini Kidričevo srečal s kandidatom SLS za župana Damjanom Medvedom in kandidati SLS za občinski svet ter podprl njihovo kandidaturo.

Thu, 25. Oct 2018 at 22:12

2142 ogledov

Dr. Darinka Fakin že petič za županjo Občine Majšperk
Dr. Darinka Fakin živi z možem Brankom in sinom Tomažem v Majšperku. Funkcijo županje opravlja nepoklicno, saj je kot redna profesorica zaposlena na Univerzi v Mariboru, Fakulteti za strojništvo, na Oddelku za Oblikovanje in tekstilne materiale. Osnovno šolo je obiskovala v Majšperku in nadaljevala šolanje na Gimnaziji Dušana Kvedra Ptuj. Dodiplomski študij je končala na takratni Tehniški fakulteti Maribor in se leta 1985 zaposlila v Tovarni volnenih izdelkov v Majšperku. Med delom je kot mlada raziskovalka končala tudi magistrski študij. Po več kot 15-letnem delu v industriji se je leta 2000 zaposlila na Fakulteti za strojništvo, kjer je leta 2004 tudi doktorirala. Med delom je vseskozi aktivna tudi na raziskovalnem področju, je avtorica ali soavtorica številnih izvirnih znanstvenih člankov, patentov, raziskovalnih nalog, elaboratov, študij, strokovnih člankov, avtorica in soavtorica učbenikov in navodil za vaje. V lokalno politiko se je vključila že leta 1994, ko je nastala naša Občina Majšperk. V prvem mandatu je bila predsednica Občinskega sveta, v drugem podžupanja in sedaj opravlja že četrti mandat funkcijo županje. Ta funkcija ji predstavlja velik izziv, saj vemo, da je uvedba lokalne samouprave prinesla tudi lokalnemu okolju velike priložnosti. To se opazi skoraj na vsakem koraku. V teh letih so izvedli številne pomembne investicije na področju infrastrukture, izobraževanja, športa, kulture, turizma, gospodarstva, varovanja in urejanja okolja ter na področju delovanja društev. Vse to jim je uspelo, ker so bili sposobni delati skupaj.
Teme
arhiv

Prijatelji

SLS Sv. Trojica v Slovenskih GoricahSLS Sv. Jurij v Slovenskih goricahSLS Sveta AnaSLS ŠentiljSLS PesnicaSLS LenartSLS KungotaSLS CerkvenjakSLS BenediktSLS PivkaSLS PostojnaSLS SežanaAnton  ŠkofSLS KoperSLS KomenSLS IzolaSLS DivačaSLS Hrpelje-KozinaSLS Ilirska BistricaSLS Gornji GradSLS LjubnoSLS LučeSLS MozirjeSLS NazarjeSLS Rečica ob SavinjiSLS Šmartno ob PakiSLS ŠoštanjSLS VelenjeSLS Središče ob DraviSLS CirkulaneSLS DestrnikSLS Dornava

NAJBOLJ OBISKANO

Govor Ivana Omana, prvega predsednika SKZ, ob njeni 25. obletnici