Predsednik SLS Franc Bogovič: Za vse, ki so pri TEŠ 6 zavajali z neresničnimi podatki, zahtevamo odgovornost – projekt pa naj se pravilno in čim bolje pripelje do konca
SLS Slovenska ljudska stranka

Ponedeljek, 15. Julij 2013 ob 22:00

Ljubljana, 16. julij 2013 - Stališče Poslanske skupine SLS k obravnavi Predloga priporočila o problematiki investicije v blok 6 Termoelektrarne Šoštanj in slovenske energetike je na današnji 41. izredni seji Državnega zbora RS predstavil predsednik SLS in poslanec Franc Bogovič:

»Spet je na dnevnem redu Državnega zbora problematika TEŠ 6 in žal govorimo o posameznem projektu, ne da bi imeli v rokah strateške dokumente, a žal  s polemiko  želimo predvsem preštevati, kdo je bil v katerem letu minister, in kdo je kriv za kakšen projekt. Slovenska energetika bi morala imeti jasne cilje do 2050, z vmesnimi koraki do 2030 in na takšni osnovi bi morale biti sprejete tudi odločitve. Žal tega nimamo v Sloveniji že zadnjih nekaj let in zato se tudi s posamičnimi investicijami tako ukvarjamo, kot se. Zelo jasno je tudi to, da energetika ni panoga, ki bi se ustavljala na mejah neke države, na katero bi lahko država znotraj svojih okvirov zapirala svoje makroekonomsko okolje, ampak je zelo vpeta v mednarodno okolje. V Sloveniji se že kar nekaj let, zadnjih pet, šest let pogovarjamo o novelaciji nacionalnega energetskega programa, ki je bil sprejet 2003 ali 2004. Zelo hitro je bilo ugotovljeno, da je bolj malo izvedenega, še težje pa se je dogovoriti, kako sprejeti nov strateški dokument.

Sam sem imel priložnost videti švedski dokument, ki je napisan na sedmih straneh. Napisan je bil pol leta po tistem, ko je bil v Evropi sprejet energetsko okoljski paket. In Švedska se je na osnovi dogovora v koaliciji, pogovora v parlamentu, kjer je bil ta dokument sprejet, odločila v tako ključnih stvareh, kot je ta, da ne bodo zapirali nuklearke, ampak bodo podaljšali obratovanje, da bodo še delali na hidro potencialu, da bodo v naslednjih letih vse naredili za to, da bodo na področju avtomobilske industrije prvi na svetu, da bodo naredili energetsko učinkovite objekte in podobno. Mi pa delamo tristo, štiristo strani papirjev, plačujemo strokovnjake in meljemo o tem iz leta v leto, ne sprejemamo pa odločitev. In žal je tako kot na področju energetike še pri marsikateri drugi stvari.

Kar zadeva samo umeščanje in gradnjo TEŠ 6, se samo še pogovarjamo. Že na odboru sem danes dejal - to zadnje desetletje je razdeljeno na dve petletki_ na prvih pet let konjunkture in na drugih pet let finančno gospodarske krize. V času konjunkture sem tudi sam imel možnost sodelovati pri teh odločitvah in takrat se je dajalo praktično pod presojo, da so cene v teh letih zrasle iz štirideset na devetdeset evrov na megavatno uro, da so razpadali energetski sistemi po Evropi, da je bilo v Sloveniji že tam 25 do 30 % električne energije uvožene. Da je bilo vedno težje uvoziti. In v takšnih okoliščinah je bil potem 2007 in 2008 na osnovi dokumentov, ki jih je izdelal najprej TEŠ v okviru holdinga, to je parafirani ti dokumenti, sprejeta ta ključna odločitev, da se gre v to investicijo. Konec 2008, kot smo že danes rekli enkrat, je nastopila gospodarska kriza. Nekaj prej je bil sprejet energetsko okoljski paket, ki je to investicijo postavil pod vprašaj, predvsem pa so se bistveno spremenile makroekonomske okoliščine in drastični padci cene električne energije, cene porabe električne energije. In takrat je nastopil trenutek, ko bi imeli v Sloveniji še čas za trezen pomislek o tej investiciji. Sam sem bil v tistem trenutku v Državnemu zboru RS, prej, kot sem že omenil, tudi v okviru Nadzornega sveta holdinga, in zato sem marca 2009 v teh prostorih postavil poslansko vprašanje predsedniku vlade gospodu Pahorju. To je bilo prvo opozicijsko poslansko vprašanje predsedniku vlade, ki je dobilo tudi zadostno podporo, da smo maja opravili razpravo. Na mizi imam zdaj ta gradiva, vsi jih lahko vidite, magnetograme, in takrat bi se dejansko v Sloveniji morali odločiti in narediti trezen premislek. V tistem trenutku je bilo v okviru pogodbe med podjetjema TEŠ in Alstom plačanih zgolj petindvajset milijonov rezervacije za pogodbo.

Žal se je politika 2009, ko je bil primeren trenutek, odločila, da gre nemoteno s tem projektom naprej. Konec avgusta 2009 je bila podpisana ključna pogodba in od takrat naprej je, spoštovane kolegice in kolegi, ta debata v slovenskem političnem, medijskem in ostalem prostoru bolj metanje peska v oči kot kakšen resen

pogovor. Od avgusta 2009, ko je ta investicija stekla, ko so bile podpisane obligacije z Alstomom na nivoju 900 in več milijonov, okoli te investicije zganjamo zgolj samo  še cirkus. Res pa je to, kar je zdaj omenil minister, da je veliko vprašajev, ali se ta investicija vodi pravilno. Cela vrsta je bila že tudi pregledov organov pregona in, za božjo voljo, naj se enkrat tudi to ugotovi in se na tem področju naredi red!

Kar se tiče same investicije_ naprej je bilo zelo jasno, da je bilo 2009 v finančni konstrukciji, da bodo krediti EIB, EBRD … Ko je investicija narasla, je v prikrojenih programih prišlo odločanje še v parlament. EIB, Evropska investicijska banka, je namreč zahtevala poroštvo parlamenta za tak kredit. Ne vem, zakaj se je 2009, 2010, 2011 odlašalo s tem. Vem pa zagotovo, da je bilo 2009 leto, ko je gospodarski minister Lahovnik »porinil«, da je šla investicija v izvedbo. Z odstopom gospoda Lahovnika in prihodom gospe Radičeve se je začel stampedo na to investicijo in v koaliciji se je prerekalo o tem, ali bi se dalo poroštvo ali ne, in potem se je iztekel tudi triletni mandat in je ta vroči kostanj lani v roke dobila tudi vlada, katere član sem bil sam. Tisti, ki mislijo, da je bilo možno 2012 ali pa 2011 to investicijo še zaključiti oziroma se izogniti državnemu poroštvu, zavajajo slovenski narod, kajti v tem primeru bi zagotovo ta investicija padla in bi ta cena zgrešene investicije prišla in bi bil račun zanjo izstavljen v tistem trenutku prek tega, da je država lastnica holdinga.

Zato mislim, da je na osnovi vseh teh dejstev, ki so nam vsem znana, in že tudi več ali manj mislim, da v širšem slovenskem prostoru razčiščena, ključno, da se, kot je bilo že danes tukaj nekajkrat rečeno, osredinimo na to, kako to investicijo čim prej zaključiti, v vmesnem času narediti vse to, kar je predlagal tako predlagatelj kakor tudi zdaj, mislim, da v gradivu povzema vlada, da je treba pre-analizirati še enkrat cel nacionalni investicijski načrt in preučiti posledice, ki jih bo ta investicija imela tako za samo tekoče poslovanje holdinga, ki je krovna družba TEŠ, kakor tudi, zelo pomembno, na bodoče investicije v slovenskem energetskem sistemu. Tako, kot smo nekateri napovedovali 2009, se lahko zgodi, da bo ta  investicija vzela za talca vse bodoče investicije na področju energetike. Tako da moram reči, da se s sklepi predlagatelja popolnoma strinjam, tudi to, kar je vlada sklenila, da bo oktobra na tem področju poskušala narediti jasno sliko in prišla spet v parlament, podpiram. In mislim, da je v tem času tudi treba resnično narediti vse na tem, da se bo projekt normalno peljal naprej. Če ga tisti, ki so ga doslej vodili, ne znajo voditi oziroma je takšna ocena ministra, naj postavi tiste, ki bodo ta projekt pravilno in pa čim bolje pripeljali do konca. Ugotovi naj se, kdo je v tem času zavajal parlament, ker očitno je bilo za tem kreativnim knjigovodstvom ali pa kreativnim projektnim vodenjem nekajkrat zavajano. tako kot je ministrica gospa Radič takrat pritiskala na vodstvo, je očitno prišlo do nekega popravka invest programa. Podobno se je očitno zgodilo tudi lani, ko je bilo treba priti v Državni zbor po poroštvo. Če to drži, in več kot očitno drži, kar je bilo že nekajkrat potrjeno, da se istega dne, kot je bilo izdano poroštvo, v katerem je bilo zelo jasno zapisano, da se ne sme povišati niti cena niti se investicija terminsko ne sme zavleči, so bili podpisani aneksi, pač mora  za to nekdo odgovarjati, ker je zavajal slovenski parlament in slovensko javnost in pa tudi slovenske davkoplačevalce. Tako da mislim, da je treba, tako kot sem že dejal, zagotoviti, da bo projekt pripeljan do konca, ugotoviti posledice tega projekta na bodočo sliko Holdinga slovenskih elektrarn, na bodoči investicijski potencial, narediti na tem področju jasne prioritete. Za tiste, ki so zavajali na teh projektih nas in očitno tudi slovenskega davkoplačevalca, pa zahtevati odgovornost! Upam, da bo tudi razprava šla v to smer, da se predlagani sklepi čim prej uresničijo in da se iz te zgodbe tudi nekaj naučimo. Naj samo to povem, da je bila v teh dneh v Sloveniji ekipa iz Evropske investicijske banke, ki je ocenjevala nek drug energetski projekt, in sicer hidroelektrarno Brežice, in v veliki meri je pod vprašaj postavila tudi to investicijo, predvsem zaradi nejasnih stvari na teh področjih. Mislim, da je skrajni čas, da to delo opravijo resnično strokovni ljudje in da na koncu v parlament dobimo čisto sliko o tem projektu. 

Zadnje objave

Sat, 27. Oct 2018 at 18:12

1306 ogledov

V Škofji Loki z dobro voljo in delovno energijo vstopajo na lokalne volitve
Obiskal jih je tudi Robert Strah, županski kandidat SDS, in se zahvalil za podporo SLS pri kandidaturi za župana Škofje Loke. Zbrani člani in svetniški kandidati liste SLS v Škofji Loki pa so obljubili, da se bodo pri svojem delu maksimalno potrudili.

Sat, 27. Oct 2018 at 18:10

2252 ogledov

Pogovorni večer: Zakaj je krščanstvo tako pomembno za dobrobit družbe?
Slovenska ljudska stranka vljudno vabi na pogovorni večer ZAKAJ JE KRŠČANSTVO TAKO POMEMBNO ZA DOBROBIT DRUŽBE? Dogodek bo potekal v dvorani Slovenske matice, Kongresni trg 8, Ljubljana, in sicer v soboto, 3. novembra 2018, ob 19. uri. Skozi zgodovinski oris in kritično refleksijo sedanjosti se bomo vprašali, kako je krščanska misel, tako katoliška, kot protestantska, vplivala na pridobitve naprednih in uspešnih družb, ki jih cenimo še danes, in sicer tako verujoči, kot neverujoči. Osredotočili se bomo tudi na dobo razsvetljenstva in vzroke, ki vodijo Zahod k oddaljevanju od svoje lastne tradicije. Vprašali se bomo, kako se soočati z modernim tokom mišljenja in vsemi ostalimi izzivi, ki bodo neizogibni. Z nami bodo naslednji odlični gostje: dr. Stane Grandadr. Janez Šumradaddr. Jonatan Vinkler Pogovor bo povezoval: Matjaž Lulik Veselimo se srečanja z vami!

Thu, 25. Oct 2018 at 22:19

1693 ogledov

Predstavili kandidate skupne liste SLS in stranke Glas za otroke in družine za ljubljanski mestni svet
Na današnji novinarski konferenci v Ljubljani so se predstavili kandidati skupne liste  SLS in stranke Glas za otroke in družine za mestni svet MO Ljubljana. Nosilec skupne liste Janez Žagar, dr. Jože Osterc, Janez Podobnik, dr. Andrej Umek in Aleks Leo Vest so predstavili ključne poudarke, s katerimi SLS vstopa v kandidaturo za ljubljanske mestne svetnike. Izpostavili so prizadevanje za to, da za vožnjo po ljubljanski obvoznici ne bi več potrebovali vinjete in da se v Ljubljani za potrebe Ljubljančanov  in drugih prebivalcev vzpostavi tržnico in veletržnico z izključno slovensko lokalno pridelano hrano po sprejemljivih cenah. Prizadevali si bodo tudi za to, da bi ljubljanski mestni svet postal prostor spoštljive in odprte komunikacije. Aleš Primc in Polona Naglič pa sta v imenu stranke Glas za otroke in družine izpostavila prizadevanje, da bi Ljubljana postala družinam čim bolj prijazno mesto, da bi v prihodnje posebno pozornost namenili številnim upokojencem in drugim osamljenim ljudem in se zavzela za več rekreacijskih površin v Ljubljani tudi za domače ljubljenčke. Predsednik SLS Marjan Podobnik  pa je ob podpori kandidatom in kakovostni celotni listi izpostavil, da si bo skupaj s sodelavci prizadeval, da se SLS odpre mestu in da enako kot s podeželskim SLS zadiha tudi z mestnim pljučnim krilom. Čeprav je bilo v Ljubljani pod dosedanjim vodstvom župana Zorana Jankovića in njegove ekipe narejenega tudi veliko pozitivnega, SLS – tako kot SDS in NSi – podpira župansko kandidaturo Anžeta Logarja v prepričanju, da lahko dosedanje dobre projekte nadgradi, neoptimalne pa spremeni.

Thu, 25. Oct 2018 at 22:15

1592 ogledov

SLS v Zagorju ob Savi z doslej najmočnejšo listo
SLS Zagorje ob Savi je danes na novinarski konferenci v Gostišču Ribnik predstavila županskega kandidata SLS, kandidatno listo za občinske svetnike ter Razvojni program SLS za občino Zagorje ob Savi. Primož Jelševar, direktor Inštituta dr. Antona Korošca je povedal, da gre za doslej najmočnejšo listo, na kateri je sedem direktorjev oz. lastnikov uspešnih zagorskih podjetij, trije sedanji in več nekdanjih predsednikov KS, guverner Rotary Slovenija, predsednica Zveze kmetic Slovenije, predsedniki športnih društev in ugledni gospodarji kmetijskih gospodarstev ter drugi uspešni Zagorjani. Ker nas poznate, pa je njihov slogan. Županski kandidat Alojz Slavko Jelševar je oče štirih otrok, glasbenik in dolgoletni direktor visokotehnološkega podjetja JE&GR. Kot je dejal, je čas, da Občina Zagorje dobi drzen razvojni program in ambiciozno ekipo, ki ga bo uresničila. Zagorje mora imeti po njegovih besedah posluh za ustvarjanje delovnih mest prihodnosti – to pa so okoljsko ozaveščena podjetja, ki ustvarjajo visoko dodano vrednost. Iztok Živko, direktor družbe Tevel iz Kisovca je predstavil projekt energetsko samozadostne Občine Zagorje ob Savi, ki bi bila lahko največja takšna občina in tako zgled v Evropi. Ker je v občini ponovno povišana raven PM10 delcev, je nujno potrebna sprememba miselnosti. Tako kot je bil eden od znanilcev drugačnega načina razmišljanja projekt Manj svečk za manj grobov, ki so ga začeli člani zagorske SLS in so ga povzeli tudi drugi kraji po Sloveniji, bi bili lahko v Zagorju zgled drugim občinam, kjer bi s serijo manjših vetrnih in plinskih elektrarn ter hidroelektrarn na zasebnih površinah ustvarili dovolj električne energije za potrebe vseh zagorskih gospodinjstev. Janez Lipec, guverner Rotary district 1912, ki pokriva Slovenijo in Makedonijo, si želi, da se Zagorje odpre navzven in izkoristi tržno nišo razvoja turizma. Aktivno je treba podpreti lokalne šole, da bodo zagotavljale potrebe trga dela prihodnosti. Izkoristiti  je treba naravne potenciale in ljudi, ki imajo znanje, voljo in delovne navade, takšnih pa je v Zagorju dovolj. Delo mora znova postati vrednota. Neda Starman Ržišnik, predsednica Konjeniškega kluba Vajkard Valvasor je predstavila projekt razvoja termalnega in eko turizma v Zagorski dolini s postavitvijo informacijskih tabel in zemljevidov ter odprtjem turistično informativne pisarne in info točke v Zagorje. Predstavila je idejni projekt obnove Medijskih toplic kot ekskluzivnih term v stilu časa Vajkarda Valvasorja, ki bi bile povezane z obnovljenim Medijskim Gradom, kjer bi se izvajale grajske poroke. Boštjan Ocepek, predsednik krajevne skupnosti Šentlambert, je povedal, da mu je program SLS zelo blizu, saj temelji na enakomernem razvoju vseh krajev v občini. Tudi za Občino Zagorje bi bilo dobro, da bi namenila več sredstev za obnovo cest in družbenega življenja na okoliških vaseh. Te so sicer lepo urejene tudi zaradi veliko prostovoljnega dela, ki ga naredijo krajani.

Thu, 25. Oct 2018 at 22:14

2553 ogledov

SLS samozavestno na lokalnih volitvah: »Ker nas poznate«
Na predstavitvi v Kobilju je županske kandidate podprl predsednik SLS Marjan Podobnik in predstavil glavne vsebinske poudarke delovanja SLS. Povedal je, da je SLS stranka, ki spoštuje sočloveka, družino, delo, lastnino in domovino in je odprta za vse, razen za podpornike skrajnih stališč. Izpostavil je uspešnost dela županov in občinskih svetnikov SLS, kar je tudi razlog za optimizem pred prihajajočimi volitvami. SLS je imela doslej 32 županov izvoljenih na svoji listi, skupaj z neodvisnimi in skupnimi kandidati s podporo SLS pa je v Klubu županov SLS sodelovalo 42 županj in županov. Podobnik je izrazil pričakovanje, da bo Klub županov SLS tudi v prihodnje ostal številčno najmočnejši. Sledila je predstavitev Roberta Ščapa, župana Občine Kobilje, Cvetke Ficko, županje Občine Grad, Ludvika Novaka, župana Občine Puconci, Franca Horvata, župana Občine Tišina in Antona Törnarja,  župana Občine Črenšovci. Župani so bili enotni, da je treba povečati sredstva za takoimenovano povprečnino, s čimer bi zagotovili intenzivnejši razvoj tudi manjših podeželskih in obmejnih občin. Zavzeli so se tudi za čimprejšnjo ustanovitev pokrajin ter prenos dela državnih pristojnosti in sredstev z državne ravni na prihodnje pokrajine. Marjan Podobnik je predstavljena prizadevanja županje in županov v celoti podprl. Kasneje se je predsednik SLS v občini Kidričevo srečal s kandidatom SLS za župana Damjanom Medvedom in kandidati SLS za občinski svet ter podprl njihovo kandidaturo.

Thu, 25. Oct 2018 at 22:12

2044 ogledov

Dr. Darinka Fakin že petič za županjo Občine Majšperk
Dr. Darinka Fakin živi z možem Brankom in sinom Tomažem v Majšperku. Funkcijo županje opravlja nepoklicno, saj je kot redna profesorica zaposlena na Univerzi v Mariboru, Fakulteti za strojništvo, na Oddelku za Oblikovanje in tekstilne materiale. Osnovno šolo je obiskovala v Majšperku in nadaljevala šolanje na Gimnaziji Dušana Kvedra Ptuj. Dodiplomski študij je končala na takratni Tehniški fakulteti Maribor in se leta 1985 zaposlila v Tovarni volnenih izdelkov v Majšperku. Med delom je kot mlada raziskovalka končala tudi magistrski študij. Po več kot 15-letnem delu v industriji se je leta 2000 zaposlila na Fakulteti za strojništvo, kjer je leta 2004 tudi doktorirala. Med delom je vseskozi aktivna tudi na raziskovalnem področju, je avtorica ali soavtorica številnih izvirnih znanstvenih člankov, patentov, raziskovalnih nalog, elaboratov, študij, strokovnih člankov, avtorica in soavtorica učbenikov in navodil za vaje. V lokalno politiko se je vključila že leta 1994, ko je nastala naša Občina Majšperk. V prvem mandatu je bila predsednica Občinskega sveta, v drugem podžupanja in sedaj opravlja že četrti mandat funkcijo županje. Ta funkcija ji predstavlja velik izziv, saj vemo, da je uvedba lokalne samouprave prinesla tudi lokalnemu okolju velike priložnosti. To se opazi skoraj na vsakem koraku. V teh letih so izvedli številne pomembne investicije na področju infrastrukture, izobraževanja, športa, kulture, turizma, gospodarstva, varovanja in urejanja okolja ter na področju delovanja društev. Vse to jim je uspelo, ker so bili sposobni delati skupaj.
Teme
arhiv

Prijatelji

SLS Sv. Trojica v Slovenskih GoricahSLS Sv. Jurij v Slovenskih goricahSLS Sveta AnaSLS ŠentiljSLS PesnicaSLS LenartSLS KungotaSLS CerkvenjakSLS BenediktSLS PivkaSLS PostojnaSLS SežanaAnton  ŠkofSLS KoperSLS KomenSLS IzolaSLS DivačaSLS Hrpelje-KozinaSLS Ilirska BistricaSLS Gornji GradSLS LjubnoSLS LučeSLS MozirjeSLS NazarjeSLS Rečica ob SavinjiSLS Šmartno ob PakiSLS ŠoštanjSLS VelenjeSLS Središče ob DraviSLS CirkulaneSLS DestrnikSLS Dornava

NAJBOLJ OBISKANO

Predsednik SLS Franc Bogovič: Za vse, ki so pri TEŠ 6 zavajali z neresničnimi podatki, zahtevamo odgovornost – projekt pa naj se pravilno in čim bolje pripelje do konca