Ljubljana, 23. september 2013 – Poslanec SLS Janez Ribič je danes - 1. dan 17. redne seje Državnega zbora RS – zastavil ustno poslansko vprašanje ministru za zdravje Tomažu Gantarju o tem, kdaj bodo oboleli in zaposleni na Onkološkem inštitutu v Ljubljani končno lahko pili neoporečno vodo.
Celotno poslansko vprašanje skupaj z odgovorom ministra je podano v nadaljevanju.
JANEZ RIBIČ (PS SLS): »Na Onkološkem inštitutu Ljubljana se že od 2007 ukvarjajo s problemom legionele, povečano vsebnostjo rjastih delcev, železa in cinka v vodi. Zadnji čas je, da bi se najtežjim bolnikom in zaposlenim na tem inštitutu zagotovilo zdravo pitno vodo in odpravilo dolgoletno sramoto v zvezi z gradnjo Onkološkega inštituta, ki se je gradil enajst let namesto načrtovanih treh let in je zato ena od posledic tudi katastrofalni vodovod in nezdrava voda. Vrednost gradnje se je od predvidenih 22 povečala kar na 49 milijonov evrov. V medijih smo zasledili napoved, da naj bi prihodnje leto končno na Onkološkem inštitutu Ljubljana že imeli novo vodovodno napeljavo. Zavod za gradbeništvo je v izvedenskem mnenju ugotovil številne nepravilnosti na vodovodu, celo puščanje cevi, in ugotovil, da je treba vodovod v celoti zamenjati. Vzrok za težave z legionelo je kombinacija korozije cevi in prenizkih temperatur vode, saj so našteli kar 25 slepih vodov, ki so nastali zaradi večkrat spremenjenih načrtov gradnje. Vaše ministrstvo je domnevno sicer že začelo zbirati javna naročila in razpise, ki bi se morali končati že do konca lanskega leta. Nov vodovod naj bi zgradili z bančnimi garancijami in nekaj dodatnimi milijoni, vendar se še ne ve, kje jih bodo oziroma jih boste dobili. Ali je res, da je bančna garancija v višini 140 tisoč evrov zapadla že 2010, naslednja vrednost milijon 58 tisoč evrov pa bo zapadla konec tega leta? V zdravstvu vse bolj primanjkuje sredstev, zato je nujno treba namensko omogočiti unovčenje bančne garancije in preprečiti, da bi propadla še druga možnost v višini milijon 58 tisoč evrov. Zato vas sprašujem, spoštovani minister_ kaj boste ukrenili, da se dokončno uredi ustrezen vodovod na Onkološkem inštitutu Ljubljana? Kako boste zagotovili dodatna potrebna sredstva za ureditev vodovoda na Onkološkem inštitutu? Kako boste omogočili unovčenje garancije in s tem preprečili propad še druge možnosti v višini milijon 58 tisoč evrov sredstev?«
Minister za zdravje Gantar je odgovoril naslednje_
TOMAŽ GANTAR_ »Lani smo napravili nadzor nad gradnjo Onkološkega inštituta in v resnici se je tam dogajalo vse, kar se ne bi smelo, in te ugotovitve so bile zapisane in iz njih sledi tudi to, kar ste omenili, se pravi, vsi problemi v zvezi z vodovodnim omrežjem, ki je bilo neustrezno projektirano, izvedeno, in vse, kar sodi zraven. In res je bilo mnenje Zavoda za gradbeništvo, da na Onkološkem inštitutu potrebujejo nov vodovodni sistem. In v zvezi s tem mnenjem smo naročili nov projekt, ki je bil pripravljen, potem je bila spomladi opravljena tudi revizija projekta in napravljena naknadno potem še recenzija, recenzijsko poročilo glede na vso dokumentacijo. Sledil je javni razpis za izbiro izvajalca, ki se je zaključil avgusta in zdaj strokovne službe pregledujejo dve prispeli ponudbi. V kratkem bomo verjetno na osnovi javnih naročil izbrali izvajalca za sanacijo vodovodnega omrežja. Gre za zahteven projekt glede na to, da je treba istočasno zagotoviti normalno delovanje Onkološkega inštituta in zgraditi nov vodovodni sistem. Kar se tiče nujnih sredstev - res je 2010 zapadlo in jih ne moremo več izkoristiti 140 tisoč evrov, medtem ko smo konec lanskega leta unovčili bančno garancijo v višini 2 milijona 132 tisoč evrov, se pravi, to je že unovčeno in gre za precej večji znesek, kot ga vi omenjate. Razliko do vrednosti izpeljave tega projekta pa predvidevamo in smo rezervirali v predlogu rebalansa proračuna, ki bo predstavljen v kratkem. Tako da v tem primeru ne vidim več bistvenih zadržkov, razen če bi se pritožili na izbiro izvajalca.»
Poslanec SLS Janez Ribič je svoje vprašanje še dopolnil.
JANEZ RIBIČ (PS SLS): »Resnično si želim, da bi se na tem inštitutu uredila ustrezna kakovost vode za tiste, ki so tam na zdravljenju, pa tudi tiste, ki so tam zaposleni. Veseli me, da ste unovčili še več sredstev, kot imam sam podatek. Zanima me, če bodo potrebna še kakšna dodatna sredstva. Pravite, da jih načrtujete v rebalansu proračuna in seveda vam želim, da bi vam to uspelo, da bi se stanje izboljšalo.«
Minister Gantar je dodatno pojasnil_
TOMAŽ GANTAR_ »Predvidena ocena glede na javne razpise je okoli šest milijonov evrov. To pomeni, da bomo potrebovali še okoli dodatne štiri milijone evrov. Sredstva smo predvideli v predlogu rebalansa proračuna v okviru investicijskih sredstev Ministrstva za zdravje. Verjamem, da bo to tudi izvedeno. Se je pa izkazalo za resnično dejstvo, ki smo ga ugotovili tudi ob nadzoru, da je 5 % bančna garancija, ki je bila zahtevana pri tem projektu, prenizka za dela na področju zdravstva, kjer so vsa dodatna dela bistveno dražja.«