Ob obletnici koroškega plebiscita Slovenska ljudska stranka izraža podporo koroškim Slovencem v njihovih številnih prizadevanjih za ohranitev slovenskega naroda, maternega jezika in kulturne - narodne dediščine iz generacije na generacijo. V SLS podpiramo, da bo letošnja slovesnost ob 93-letnici plebiscita z naslovom »Ustvarjati prihodnost, razumeti preteklost« potekala v obeh jezikih_ slovenskem in nemškem.
Koroški plebiscit, ki je po odločitvi pariške mirovne konference potekal 10. oktobra 1920, je postavil Karavanke za mejo med državama, na avstrijskem Koroškem pa je ostala slovenska manjšina. Izguba Koroške za Slovence je na simbolni ravni boleča predvsem zato, ker je v času t. i. nacionalnega prebujanja veljala za zibelko slovenstva – bila je središče Karantanije, države Alpskih Slovanov, naših prednikov. Kljub temu, da so bila pred in po plebiscitna dogajanja v marsikaterem oziru neprijetna za koroške Slovence in da so oba naroda in državi desetletja razmejevali dvojezični napisi, pa danes le ni vse tako črno.
Pomembno sporočilo in prispevek za celotno evropsko politiko na področju varstva narodnih manjšin nam je lahko izvolitev Angelike Mlinar, pripadnice slovenske manjšine na Koroškem, ki svojih korenin ne skriva. Izvolitev na čelu avstrijske stranke in v dunajski parlament sta optimističen pogled, da Koroška ostaja zibelka slovenstva tudi v sedanjem času. Njihov trud in prizadevanje za ohranjanje kulturne in osebne identitete slovenskega naroda na Koroškem nam je lahko vsem nam v ponos.
V Slovenski ljudski stranki koroške Slovence podpiramo v številnih prizadevanjih za ohranitev slovenskega naroda ter v skrbi za povezanost vseh Slovenk in Slovencev doma, v zamejstvu in po svetu.